boxi

Skoplje

105 poruka u ovoj temi

Ono sto mi se pak jako dopalo u Skoplju jeste stari, kameni  Dusanov most, stara carsija i tvrdjava Kale. 

Vodic nas je uvela u stari deo carsije usputno dajuci odredjena objasnjenja, zatm nas je odvela do tvrdjave, vrlo sturo ponesto objasnila i nije grupu povela u obilazak iste, pa smo se mi tada odvojili od grupe i samostalno obisli tvrdjavu. Ovo svima preporucujem. Dosta dobro su uredili zdanje, staza uz zidine je odlicna, ali bi trebalo uraditi jos dosta u okviru samog spomenika...neki radovi su u toku i verujem da ce u skoroj buducnosti ovo biti najbolji spomenik u Skoplju. Pogled na grad je fascinantan.

Stara carsija je simpaticna, isprepletane ulicice su uvek zanimljive i taj osecaj gubljenja i nalazenja na takvim mestima je uvek sarmantan. Mi smo imali tada malo vremena, jer smo se dugo zadrzali na tvrdjavi, pa smo se kasnije ponovo vratili da dodatno obidjemo carsiju. Simpaticna je mada ipak daleko iza nekih mojih favorita ovog tipa i ovakvih mesta. Ovde preporucujem da probate cevape u restoranu Turist...lako cete ga naci. Probali smo i kolace i cedjenu narandzu koju preporucujem...kolaci su prosecni. Dobre kolace cete probati na samom ulasku u staru carsiju...nesto na R je ime poslasticarnice, a odmah do nje je sigurna i povoljna menjacnica. Nema nesto previse za trgovinu i nemam neku preporuku za to...

Sto se ljubaznosti tice, nisu me fascinirali. Nisu neljubazni, ali su za moj ukus suvise opusteni i blago nezainteresovani za posao...a, mozda sam ja vise ocekivala iz price drugih o tome.

Cene su bukvalno identicne onima kod nas...i u restoranu i u poslasticarnici, prodavnicama, buticima...mozda nesto, nesto bude pomalo povoljnije, ali mislim da se ne isplati radi sopinga namenski ici u Skoplje...doduse, nije bilo nikakvih popusta po soping molovima, pa i to znacajno utice na formiranje ovog stava.

IMG_20190608_172639.jpg

IMG_20190608_123035.jpg

IMG_20190608_123403.jpg

IMG_20190608_172145.jpg

IMG_20190608_172151.jpg

IMG_0026.JPG

IMG_0001.JPG

IMG_20190608_114347.jpg

IMG_20190608_115031.jpg

IMG_20190608_115650.jpg

IMG_20190608_110410.jpg

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

U okviru putovanja postojala je mogucnost fakultativnog obilaska kanjona reke Treske i jezera, u okviru ovog kompleksa, Matke. E, ovo preporucujem od srca. Odusevio me ovaj izlet. Doplata je bila 5e i 250 din.

Mi smo posli oko 13;30 i bilo je predvidjeno da se u grad vratimo u 16h. Ovde je bilo dosta kasnjenja, ali da ne detaljisem...tu su se gubili, lutali...ma, bas neozbiljno i ljudi su cekali ravno sat vremena na nas...oni koji nisu posli na fakultativu.

Voznja do kanjona traje oko pola sata. Put na prilazu kanjonu je uzak i blago se penje. Autobus nas je ostavio na odredjenom mestu, a zatim smo se pesaka uputili do brane iza koje je jezero kojim smo plovili. Vodic nam nije rekla koliko ce pesacenja biti, pa da se pripremite da je to negde oko 1,5 km. Nije strasno, ali mislim da bi trebalo naglasiti sta nas ocekuje. Staza je i kolski put, pa je malo prenatrpano...i tako je vecim delom staze. Jedan deo staze je veoma zivopisan i iskljucivo pesacki i podseca na onu stazu iz crtaca Ptica trkacica :) i stene i okuke su takve...ali, sve lepo i bezbedno i utonulo u hladovinu nabujalog rastinja. Zaista pravi pravcati biser prirode i nikako ga nemojte zaobici. Plovidba je trajala oko pola sata i bila je vrlo udobna. Boja vode je zelena sa nekim mlecnim tonom, priroda na obali bozanstvena, nesto vikendica divno uklopljenih u ambijent i crkvica..sve vrlo ljupko i vrlo lepo. O kanjonu iscitajte...Matka u prevodu znaci "materica"...kanjon je i rezervat prirode i mnogih biljnih i zivotinjskih vrsta..ono sto je meni bilo zanimljivo jeste da u kanjonu zivi 77 vrsta leptirova :) iako ja nijednog nisam videla, info. mi je simpaticna.

Duz staze je nekoliko restorana koji nude riblje i ostale specijalitete i kazu da su jako ukusni, ali skupi...nisam proveravala. Ovde moram da istaknem zahvalnost i ljubaznost vlasniku restorana Meckana dupka koji nam je dopustio da koristimo njegov toalet iako nismo bili njegovi gosti..lepo i retko.

Duz staze prodaju porcije voca po ceni od sto denara...ovo mi se veoma dopalo...neverovatno je koliko to osvezi. Jedina zamerka je nesto prljavstine u vodi tamo gde se iznajmljuju camci, ali kada se krene niz kanjon, voda je kristalno cista i nije cak ni tako hladna..dan je bio vreo i bilo je mnogo kupaca kojima smo mi zavideli ;) .

IMG_20190608_144511.jpg

IMG_20190608_144808.jpg

IMG_0029.JPG

IMG_0042.JPG

IMG_0050.JPG

IMG_0080.JPG

IMG_0082.JPG

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Po povratku u grad ( u 17h umesto u 16h) grupa je nastavila do Skopje siti mola, a mi smo se odvojili od grupe i otisli ponovo preko Dusanovog mosta u carsiju na cevape...lutali malo ulicama i kasnije uzeli taksi u blizini kamenog mosta (ima ih i kod "Trijumfalne kapije") i sa njim ugodili cenu koja je bila mozda nesto oko 100 denara...dakle, povoljan je taksi, slobodno ga koristite. Doduse, mi smo prvo pitali koliko ce nam to izneti...soping mol je ja msm bar cetiri km odatle..i on nam je i rekao da ce biti oko 100-120 denara ( izmedju 1,5 i dva e). 

Tu se nase putasestvije skoro pa zavrsilo..ostao je jos put do kuce...opet smo malo pesacili do busa, opet malo masili izlaz, ali srecno i bez velikog zadrzavanja i bilo kakvih neugodnosti stigli u Nis nesto ispred ponoci.

Dobili smo po casu soka od agencije pri povratku i kartice koje nam obezbedjuju 5 do 10 posto popusta na svako sledece putovanje (vazi i za letovanja) i cak do 40 posto popusta u nekim radnjama po gradu.

Sveobuhvatni moj utisak je da Skoplje treba jednom posetiti. Mislim da je dan u Skoplju sasvim dovoljan i da se lepo moze uklopiti u neko drugo putovanje nesto juznije...Matku obavezno obidjite!

I samo jedna ispravka..agencija nije Epic travel nego EPIC HOLIDAY

Izmenjeno (MakiMaka)
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kako da ljudi budu gostoprimljivi i/ili ljubazni kada ste proveli 70% vremena u delu Skoplja koji je velikom vecinom albanski (Staru carsiju), a culi su vas kako govorite srpski... Ovo nije politika sta pisem, nego realnost tamo.

Izmenjeno (STEALTH)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja sam iznela svoje vidjenje Skoplja i onoga sto sam uspela da obidjem i tamo dozivim, a to koliko sam vremena gde provela nisam nigde navela nego vi odokativno ocenjujete. Uz sve to nisam nigde ni rekla da su bili neljubazni nego da sam citala i slusala o njihovoj istaknutoj gostoljubivosti, pa da su mozda moja ocekivanja bila preterana. Posmatrajuci situaciju oko sebe i u kaficu i u menjacnici, suvenirnici, restoranu (ovo je u starom delu sve) nisam primetila da sam gore usluzena od onih koji su uslugu potrazivali na bilo kom drugom jeziku. A nisam osetila da su nesto specijalno bili fascinirani srpskim ni u onom delu grada gde se vise koristi makedonski. Ja inace umem da govorim i pisem bez uplitanja politike, a sada kako ko cita to je do njega. 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zasto bi bili specijalno fascinirani srpskim jezikom ili bilo kojim drugim jezikom?! Dusanov most se zove Kameni most, izgradjen je za vreme Otomanske Imperije na temeljima davno porusenog mosta iz rimskog doba. Za vreme prve Jugoslavije promenjeno mu je ime u cast cara Dusana, za vreme druge Jugoslavije vraceno je staro ime. Ova rupetina o kojoj pricate, "restoran" Turist je mesto za izbegavanje, dobra mu je samo lokacija pa se turisti zajebu. Cevabdzinica Destan ima najbolje cevape u gradu, na par minuta od Turista su u Staroj carsiji i u centru grada, odma do Trijumfekalne kapije.   

 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

A, zašto bi me usluzili nedovoljno dobro ako govorim srpskim? Zapravo biste trebali temeljnije iscitati napisano, a ne vaditi delove konteksta i onda upirati pažnju u njih. Upravo sam to i rekla, da nema razlike u usluzi bez obzira kojim je jezikom ko istu potrazivao i to je pohvala za sve sa kojima sam se tamo susrela. Doduše, apsolutno nigde nisam ni navela kojim jezikom sam govorila, ali od citavog putopisa ljudi video ono  sto ne postoji.                                          Preporuku za restoran sam dala iz sopstvenog iskustva i stojim iza toga. I sama sam ga posetila po preporuci meštana Skoplja, a restoran koji navodite je najlakše naći i simpatično je servirano, na limenim tanjirima, pa sam jedva odlučila gde sesti. Oba restorana su bila prepuna, tako da su i vas i moj savet očigledno jednako vredni. 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nisam rekla da bi trebalo da vas nedovoljno dobro usluze ako govorite srpski. Smesno mi je bilo vase ocekivanje ili sta vec da (citiram)" A nisam osetila da su nesto specijalno bili fascinirani srpskim ni u onom delu grada gde se vise koristi makedonski".  Destan je samo dobra cevabdzinica, nista vise od toga. Zivim u Skoplju, Turist je mesto za izbegavanje, to ne moze ni da se nazove restoranom, ovo kazem da se drugi turisti ne bi zeznuli, pa neka procene ljudi ciji je savet vredniji. 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Izgleda da se vi i ja sve vreme u biti slazemo, ali recima nikako da se nadjemo na istom.

Deo koji ste citirali je odgovor na neciju poruku iznad i ne tice se nikakvih ocekivanja, no zapazanja.

Oko restorana opet isto...poslusah nekog od vasih komsija, ali sam i sama primetila da je vas predlog restorana sasvim dobar. Ko voli cevape, nece mu biti tesko da proveri koji su bolji. Ja  zivim u kraju  koji slovi za ekspertski iz te oblasti kulinarstva, pa je tesko i da budem zadovoljna cevapima, ali su ovi bili  dobri (ne i fenomenalni, mada je to stvar ukusa i ne vazi za sve sigurno).

Sasvim je nemoguce da ja grad upoznam za dan i da se u tom smislu merim sa vama koja ste ziteljka istog, ali mi sigurno nije namera da ljudima sa foruma odmognem, vec pomognem onim sto napisem trudeci se da sto objektivnije docaram destinaciju, a ono sto je proizvod licnog utiska ja i naglasim. 

Da se mi vise ne udaljavamo od teme, jer vec ovo pocinje da gubi vezu sa Skopljem, a mozemo nastaviti da pisemo o gradu ne uplicuci se u tudje postove i dozivljaje osim onda kada neko grubo krsi pravila ili iznosi netacne podatke, a ukus i dozivljaj ne spadaju u red cinjenicnog i proverljivog.

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja bih samo da se nadovežem na dio diskusije vezan za ćevabdžinicu Destan. Kada sam prije nekoliko godina bio u Skoplju, sjeo sam da jedem baš tu, jer je bilo u starom gradu i poprilično puno, pa sam očekivao da i hrana bude dobra. Iskreno, te ćevape ne bih poželio ni dušmaninu, najlošiji koje sam ikada jeo.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

A ja jela u Turistu:D u drustvu nas bilo sestoro...sve bilo ukusno, niko nije imao primedbu...cevapi dobri...uredjenost baste diskutabila, enterijer katastrofa, al hrana je bila stvarno odlicna... nije vrsta ugostiteljskog objekta gde imate zelju da zasednete i ostanete par sati... Guzva bese velika, usluga skroz dobra, salili smo se sa konobarom, lepo nas usluzio a imali smo u drustvu i one najgore :Dsto se neckaju, nesto bi i ne bi...posle nam poznanici iz Skoplja rekose sto ste tamo isli...izgleda da je kod lokalaca na losem  glasu:neznam:

Izmenjeno (Teogonija)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sticajem okolnosti (čitaj posla) u Skoplju sam bio oko 6 meseci sa prekidima kada sam išao kući. Za tih 6 meseci stvarno sam upoznao ne samo Skopje, nego i skoro celu Makedoniju (kanjon reke Matke, Popova Šapka, Ohrid, Kavedarci, Gostivar...). Neko bi rekao lepota je u oku posmatrača. I jeste ! Posle prvobitnog šoka oko arhitekture (u pokušaju) čovek se posle nekog vremena navikne na sve...

Prvo o smeštaju... Kolega i ja bili smo smešteni u Pansionu Bianko-Anja svih tih 6 meseci gde smo dobili stvarno fer cenu za period boravka tamo. Neko gore napisa da je u cenu uračunat doručak. Kada smo mi bili 2018. godine (period jun-novembar) doručka nije bilo, jer nam niko nije rekao da ga ima. Proverite to pre odlaska tamo. Sobe su ok veličine, ali su kupatila mala (uglavnom smo bili smešteni u sobi br 114, dve sobe od recepcije.) i za nas dvojicu je bilo dovoljno mesta, ali u kupatilu treba malo veštine manevrisanja :). Parking je besplatan,ograđen i posle 22 00 ima čuvar.

Što se tiče samog centra grada valjda posle toliko vremena provedenog u njemu potpuno sam se navikao (ruta posao u Automakedoniji, na ulazu u samo Skoplje iz pravca Kumanova - pansion) na građevine i okolinu. Ono što me je u letnjem periodu najviše oduševilo, bile su večernje šetnje pored Vardara gde vam sa desne strane ostaju osvetljene građevine vodovoda (izgleda kao neki muzej u Atini???) i zgrada Arheološkog muzeja. Neko piše da ljudi u Skoplju nisu gostoprimljivi. Verujte da sam u tih šest meseci više bio na roštiljima i skopskom pivu kod kolega nego u restoranima (pozdrav za Aleka, Vojčeta i Oktaja :) ). Sve je individualno i pitanje je na koga naletite. Vikendom grad poprimi drugačiji oblik i kod fontane Aaleksandra Makedonskog u centru vri od lokalaca ali i turista. Tad kad smo bili početkom juna temperatiura je mislim bila oko 45 C. To za mene nije baš bilo podnošljivo. U gradu bude i preko 50 jer Skoplje nije malo (nemojte da vas zavara kao mene) i dosta automobila je na ulicama koji prave dodatnu temperaturu. Zamerka na aritekturu je bila ta što su oni u parku (msm da je Gazibaba) u istoj liniji na par metara jedan naspram drugog stavili spomenik palim komunističkim borcima, a odmah pored grčki tip spomenika. To možete svuda videti po gradu, Po meni trebalo je da bude koncipirano tako da komunisti na jednu antička grčka na drugu stranu :). Elem, da skratim, vredi otići na par dana, videti, prošetati po gradu, probati njihovu skaru (roštilj) ,popiti Skopsko pivo,  i obavezno probati burek sa mesom (nije mastan kao naš, niti ima svinjetine u njemu), nego je sa govedinom !

Evo i par slika...

 

 

 

 

7.jpg

8.jpg

9.jpg

Izmenjeno (Ramon)
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li neko zna da li postoji parking za autobuse (mini bus sa 30 mesta) i koliko se plaća? Hvala

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

Da li neko zna da li postoji parking za autobuse (mini bus sa 30 mesta) i koliko se plaća? Hvala

u blizini autobuske/zeleznicke stanice ima jedan parking, sa sigurnost tu parkiraju autobusi, mini busi itd 

nekda imalo rampe sad vec ne, tako da mislim da je besplatan

DDA62D32-4F19-436F-805F-9C482DF8A6C7.jpeg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala puno

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26993
    Ukupno tema
    905537
    Ukupno poruka