miros

Beč

814 poruka u ovoj temi

Izgleda da nema u Beču smene straže.Prošao sam pored rezidencije premijera ili predsednika Austrije,ne mogu tačno da se setim,i tu sam video neke stražare.Jedino ako tu bude neka smena straže,mada ne verujem.U blizini je jedan prelep park,ne mogu da se setim imena parka,ali pronaći ću ga ponovo :))  Nisam znao da u Budimpešti postoji smena straže,možda kod Parlamenta?

Izmenjeno (Leicester)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ima kod parlamenta u Budimpesti...

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

U Budimpešti sam čini mi se vidio smjenu straže ispred Sandor palate kod Budimskog dvorca.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ako nekome treba povoljan a ok smeštaj u Beču,mogu mu na pp dati kontakt naših ljudi koji izdaju u Floridsdorfu zaista povoljno,za jednu osobu i tu su još dve sobe,kuhinja i kupatilo su zajednički.Treba da se usele od jeseni,ne znam tačno,nije da ih reklamiram već sam zaista prošao povoljno a dobro je,oduševljen sam.Hofer i Lidl u blizini,sve full.

Bio sam na onom Donauinsel festivalu,kakva masa ljudi uz Dunav,puno pijanih i drogiranih,hapšenja,oni su mnogo luđi od nas definitivno,kakva crna kultura i bečka škola. To je možda nekad bilo :smajl: Da se ne iznenadi neko,jer sve je više migranata tamo,svega i svačega,ni u metrou nije baš tako bezbedno,posebno noću,video sam sve i svašta za 10 dana.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

A ja koliko znam svaki pet stanovnik Beča je sa prostora bivše Jugoslavije ... znači nekih 20%  i to upšte nije mali broj ljudi ... ko je bio i ko tamo živi ili ide češće zna o čemu gvorim, nema gde ne čuješ ili gde ne razgovaraš na nekom od jezika sa prostora bivše Jugoslavije ... ... u Beču su me jedino ljudi koji razumeju i govore moj jezik (ne zna dal su Srbi dal Hrvati dal Bosanci nije ni bitno već su razgovarali sa mnom na meni razumljivom jeziku) zavrnuli za kusur ... tako da me ne bi čudilo uopšte da su ti ljudi koji sus pravili s*anja ... u stvari ljudi koji govore "zvanično" srpsko - hrvatski jezik (koji god da su) ...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Od stranaca je najviše Turaka u Beču,ali oni su mirni i bave se svojim poslom,vešti su trgovci.Bio sam u jednom turskom marketu Aycan na Floridsdorfu i imaju i naše proizvode,grand kafu,smoki,munchmallow.Mirni su i Balkanci,čini mi se da su najluđi baš oni pravi Austrijanci,uveče je kod metro stanice Praterstern dosta pijanih i drogiranih.Donauinsel je totalna ludnica,verovatno najmasovniji festival u Evropi a možda i šire,zato što je ulaz besplatan.

Ne smeju naši tamo da prave nerede,svi Srbi koje sam sreo su radni ljudi.Nisam imao poverenja da kontaktiram sa komšijskim narodima,nisam u bratstvo-jedinstvo fazonu,samo kulturno i distanca sa njima,molim lepo.Doduše,priznajem da nisam do sada obišao tu čuvenu Balkan strasse,ali ići ću tamo i isključivo u srpske lokale.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Za lakse snalazenje sa prevozom u Beču, koristite aplikaciju za telefon QANDO. Obuhvata sve vrste prevoza sa satnicom polazaka. Jedino što vam treba jeste internet konekcija. ;) 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Gradski prevoz im je perfektan,suvišno je bilo šta reći za bečki metro sa tehničkog aspekta,za tramvaje i buseve isto tako.Ali bezbednost je dosta slaba,ne znam da li mogu preko video-nadzora da nahvataju eventualne teroriste,video sam da imaju dosta tih kamera u službenim prostorijama.S obzirom da im novac nije problem,moguće da te kamere otkrivaju eksploziv,oružje,miniciju i ostale opasne stvari.

Previše ima ludaka i poremećenih ljudi u tom metrou,jedna žena crnkinja je mahala nekim štapom ka austrijskom dečaku i ovaj je zapretio policijom,pa se umešao neki crnac i nastalo je komešanje,morao sam da se pomerim iza od tih pacijenata.Zašto ih Austrijanci ne deportuju?Ne kapiram zaista takve stvari u jednom takvom sistemu.Značajno je porastao broj muslimana,kada bih stavio jevrejsku kapicu na glavu pitanje je da li bih preživeo vožnju metroom kod stanice Neue Donau.Voleo bih da mi neko od Bečlija to detaljnije objasni,kako oni doživljavaju tu novu bečku realnost?Možda smo mi ksenofobični a sve to ustvari normalno?

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nemam sta bas puno da objasnjavam ....jednostavno su ksenofobi.

Drug mi je radio i studirao u Grazu vise od 7 godina.

Nikad mi nije otvoreno pricao o situaciji i prilici u Austriji dok nismo jednom sasvim slucajno zapoceli temu.

Naime stariji Austrijanci i dalje imaju tu neku odbojnost prema so called Bosanskim Srbija jos iz vremena atentata Gavrila Principa na Franca Ferdinanda...

Vidi se da se i na mladje Austrijance to rasprostranilo tj bilo je slucajeva cak i gde mali Austrijanci pisu na tablu Yugo scheisse i slicne stvari u skoli - od druga Ujak ima decu pa idu zajedno u skolu.

Naravno o tome se nigde ne moze procitati.

Jednom prilikom sam bio u Seizbergu u Grazu u MM i posto je devojka imala titaniumsku sipku tada 2010 u nozi sporo je isla uz stepenice. Iz suprotnog smera dolazila je bakica i nesto nas je pitala na Nemackom. Naravno ja sam rekao sa mojim tadasnjim poznavanjem Nemackog da ne znam Nemacki na sta je ona ko iz topa izgovorila : Lerne! (nauci!)

Inace Austrijancima su interesantni Italijani...

Evo jos jedne price :

Dakle drug im se zove Antonio i radio je u rent-a-car firmi. Kada je dosao jedan Austrijanac da iznajmi kola zapoceli su pricu. Naravno kad je ovaj cuo kako se on zove onda se odusevio. Osmeh na licu super sve. Kada ga je pitao odakle je i kad mu je Antonio odgovorio ...momentalno je zastala konverzacija i osmeh sa lica i kao da se smorila musterija ...

I jos jedan ali ovog puta ozvanicen dogadjaj i necu vise smarati.

Dakle bila je tajna akasnije i javna anketa

Prijave za posao: - da prvo napomenem da svi su imali Austrijski pasos tj drzavljanstvo.

1. Crnac 

2.Italijan

3.Balkanac

4.Austrijanac.

Posle mesec dana kada se zavrsila anketa ispostavilo se da je na 1.mestu bio Austrijanac , na drugom Italijan , trecem Balkanac i na kraju Crnac.

Mislim da je Austrijanac cak imao i najvise procenata od njih svih zajedno x 2

Naravno javnost se ovim podacima jako zacudila posto su normalno demokratska zemlja ...bla bla bla...

No uglavnom kod mladjih generacija nije slucaj ovaka posto su normalniji ..uglavnom su to stariji ali naravno da ne treba generalisati i imati predrasude.

Zarazliku od Nemacke koja je ima antifasisticki program Austrija nije imala jer oni da kazem nisu bili isto kotirani pa delimicno i to ima veze.

Opet se ponavljam ne treba generalizovati.

Nadam se da nisam nikog uvredio povredio ili naljutio.Izivnjavam se na opsirnom odgovoru ali eto ja prenosim licna iskustva druga koji je tamo skoro bio deceniju i naravno njegovo je takvo a opet mozda cete od drugih cuti drugacija iskustva. 

Toliko od mene.

Izmenjeno (Markeez)
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Markeez,zanimljivo i logično objašnjenje.Naravno,odmah se vidi da Austrijanci ne vole strance jer je bilo X slučajeva gde je neko pitao devojku ili čoveka nešto na engleskom a oni se prave da ne postoji,ostaju nemi i ne pomeraju se.Burno su proslavili pobedu Islanda nad Engleskom na Euro,tada sam bio kod Schweden platz-a,znači da ne mirišu Engleze.Imali su Kroatien koka-kolu u limenci,posvećenu fudbalu letos,to znači da gotive Hrvate.Isto tako su u buticima prodavali hrvatske dresove uz austrijske,možda ih ima i sada,dok srpskih dresova nema.

Ali istovremeno je situacija kontroverzna,ne vole strance a ti isti stranci im vršljaju po metrou i ulicama,naravno obojeni stranci.Mada ima i Austrijanaca pod dejstvom alkohola i narkotika kod Pratersterna i isto u metrou.Ipak se stranci ističu u divljanju,ponašaju se kao da su osvojili Beč.Ne zaboravimo da je Hitler rođen u Austriji,sa njima je sve moguće i ne treba otpisivati njihovu desnicu.Viđao sam neke grupe momaka u crnim majicama i izgledali su kao pravi nacisti,svi kao jedan.Teško migrantima ako ovi krenu na njih.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ima svacega po ulicama...ja iskreno ni ne obracam paznju. Gledam svoj posao a izbegavam Engleski koliko mogu. Znam Nemacki dovoljno da se sporazumevam i da pitam ako mi nesto nije jasno. U hotelu je to moranje tj kurtoazija jer ti si naravno gost.

Jednom prilikom kad smo se vracali metroom iz Schenbrunna Austrijanac pored kojeg smo seledi me je pitao odakle smo ....kada sam mu rekao nije bas bio zainteresovan za dalju pricu.

Mislim opet kazem ne treba generalisati, ima i ovakih slucajeva i onakvih ...mada uglavnom ako pitas za pomoc svi cete pomoci oko snalazenja tako da as long as its that way i dont mind :)

 

EEe sad se setih ...kad smo bili u Nassfeldu na skijanju( Blizina Vilacha) ili smo manje vise u nekoj kucici u nedodjiji..da skratim pricu familija izdaje tu kuci bili su veoma frendly bez obzira sto smo mi stranci ...doduse lik je bio nesto stariji od mene pa kontam da nema predrasuda prema strancica. A da napomenem da su bili i Austrijanci i jos jedan par sa Balkana.

 

Izmenjeno (Markeez)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Markeez,to je uostalom njihova briga,Austrijancima trebaju stranci da bi im radili fizičke poslove a da oni budu gospoda.Oni ne mogu bez Turaka i yugosa,odavno smo se raskantali mi yugosi ali smo za njih i dalje takvi,prodaju yugo brot još uvek u pekarama:)) Dešava se svašta u Beču,čudi me da je njihov bezbednosni sistem mlak,nemaju vojsku na ulicama kao recimo Rimljani,kod njih bi pomislio da je ratno stanje.Misle da su bezbedni,možda su i u pravu jer je Beč ipak periferna prestonica u političkom smislu.Moja poruka je be careful u Beču,posebno turistkinje koje tamo idu prvi put.Koliko je grad fascinantan i prelep,toliko su mi ljudi tamo antipatični i odvratni,bez obzira na poreklo i nacionalnost.Da nisu bogati i da nema Habzburškog nasleđa,mogu da zamislim kako bi tamo bilo.

 

 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Prirodno je da covek ima antipatije prema stvarima i ljudima koji ga na neki nacin ugrozavaju. Ugrozavaju licno, ekonomski ili kulturoloski Moramo biti ISKRENI i napraviti paralelu, tako sto shvatimo kolika je razlika ekonomske moci pojedinca koji je rodjen u Austriji i nekoga ko je rodjen u Ex Yu. Kad shvatimo da je to u proseku 1:10 onda treba da nadjemo nekoga ko je 10x ekonosmki siromasniji od nas i povucemo paralelu kako se mi odnosimo prema njemu

Druga je prica ksenofobija  i izrazeni nacionalizam, koji je vrlo prikriven i ne promovise se u javnosti u Austriji ali ga definitivno ima- Ne treba apriori moralno osudjivati njih, jer je kod nas sve to mnogo izrazenije i cak se javno promovise u medijima. I u Srbiji i u Hrvatskoj i Bosni i Kosovu i Bugarskoj i td. 

 

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zdravo svima!  Idem na dva dana do Beca, jedno nocenje. Imate li neku preporuku - sta videti za ta dva dana i, naravno, gde traziti smestaj? Idemo kolima, ali bismo da nadjemo negde blize hotel, da bismo tamo ostavili auto i obilazili - a da pritom ne provedemo dva dana u prevozu :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Metroom se svuda za čas stiže, tako da nećete puno vremena provesti u prevozu.

Šta obići za dva dana. Uf...

 

Ovako:

1. stari deo, Jevrejski Beč,  Sat sidro, Svdbenu fontanu pored, Freyung i Freyung pasaž, Am Hof, Albertina, Opera, Parlament, Gradska kuću, Zavetnu crkvu, naravno sam centar sa Graben, Kertner ulicu.

2. Naravno Hofburg, Muzejsku četvrt (ako stignete i neki muzej,nrp: Muzej istorije umetnosti ili Prirodnjački muzej, ali ako stignete. Što ne verujem )

3.Pa ako stignete Belvedere, a na putu do njega Našmarkt, Zgradu secesije, Karlovu crkvu, Karlplatz, Spomenik oslobodjenju.

4-Zatim Šenbrun. Parkove, ako stignete udjite u palatu

 

Mimo toga ima još, ali to već nećete stići:  Hunderwasser, Grincig, Prater...

 

Za dva dana je teško to sve ugurati, pa bih se ja na vašem mestu najviše zadržala u centru i njega ljudski obišla, zatim -ring okolo gde su sve te veće znamenitosti: Hofburg, opera, muzeji, parlament, gradska kuća, Zavetna crkva.. To su tačke 1. i 2.

Onda se iz centra, kroz Kertner ulicu, pored opere upututi prema Belvedere palati i obići sve ono nabrojano u tački 3.

Onda vam ostaje Šenbrun ako srignete.

 

evo kao to sve izgleda http://www.putovanja.info/forum/topic/22384-moja-putovanja-u-be%C4%8D/

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26984
    Ukupno tema
    905124
    Ukupno poruka