Zorbas

Gostoljubivost Grka

115 poruka u ovoj temi

Naravno, uvek postoji mogućnost da se naleti na mrgude, ali su šanse mnogo manje nego drugde.

Upravo tako, zato i volim Grcku srce.jpgsrce.jpgsrce.jpg ... Inace i ja kao i Code imam samo pozitivna iskustva, ovog leta nadjemo smestaj za jednu noc u Galaxidiju u nekom hotelcicu. Kad uzimamo smestaj za jednu noc ja uvek insistiram da platim uvece da ne bih ujutro vijala gazdu kad zurimo na trajekt. I dodjem ja da mu platim, on nece, kao ima vremena sutra, ja kazem ma necu da razmisljam idemo na trajekt, hocu mirno da spavam i ujutro da krenem kad hocu ... i platim mu ja. I dok sam ja nesto otisla do kola da uzmem neke stvari, vracam se ja, kad on me ceka sa teglom u ruci ... ovo je za vas. Ja iznenadjena, ono neko suvo grozdje u tegli, kao home made slatko srce.jpg ... Grci su to ...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Eh, Code, ono gore si tako napisao da je ispalo da je problem u meni, a ne u Grcima, jer ne stvaram lako kontakte kao ti. Moram ti reći da je to daleko od istine. Nigde, nikada nisam imala problem sa uklapanjem, osim u Grčkoj. Čitam postove mnogih od vas i ne mogu da verujem. Sve vreme se pitam letujemo li mi u istoj zemlji. 17 godina unazad idem dole i ne nađoh nijednog, podvlačim NIJEDNOG ljubaznog domaćina, a o sklapanju prijateljstava, čašćavanju i sl. nema ni govora. Nisu ni davali priliku da se upoznamo, da vide kakva sam osoba, ma odmah sa vrata sam nailazila na probleme. Redovno hoće da mi uvale najgoru sobu i uvek se prave ludi da ne znaju za naš dogovor, da se ne sećaju mail prepiske i slično, te zato od starta moram da se borim za ono što sam platila. Po restoranima, prodavnicama, pekarama...ma svuda, samo gledaju na čemu će da zakinu. Neverovatan narod.

E sad se vi pitate zašto onda letujem u Grčkoj. Odgovor je jasan, u blizini nema takvog mora i takve prirode, pa eto trpim to kakvi su i trudim se da imam što manje kontakta sa njima. Tužno, znam, al' njima na obraz.

Jedino mogu da kažem da su koliko toliko ljubazni Grci koji su oženjeni našim curama ili koji su dugo godina radili po Evropi, pa se vratili u rodnu grudu :).

Izmenjeno (mirarbi)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Eh, Code, ono gore si tako napisao da je ispalo da je problem u meni, a ne u Grcima, jer ne stvaram lako kontakte kao ti. Moram ti reći da je to daleko od istine. Nigde, nikada nisam imala problem sa uklapanjem, osim u Grčkoj. Čitam postove mnogih od vas i ne mogu da verujem. Sve vreme se pitam letujemo li mi u istoj zemlji. 17 godina unazad idem dole i ne nađoh nijednog, podvlačim NIJEDNOG ljubaznog domaćina, a o sklapanju prijateljstava, čašćavanju i sl. nema ni govora. Nisu ni davali priliku da se upoznamo, da vide kakva sam osoba, ma odmah sa vrata sam nailazila na probleme. Redovno hoće da mi uvale najgoru sobu i uvek se prave ludi da ne znaju za naš dogovor, da se ne sećaju mail prepiske i slično, te zato od starta moram da se borim za ono što sam platila. Po restoranima, prodavnicama, pekarama...ma svuda, samo gledaju na čemu će da zakinu. Neverovatan narod.

Taman posla, ni u snu nisam pomislio da je problem u tebi...

Pre će biti da nisi imala sreće...

Ja do sada nisam naleteo na nekog mrguda, uvek nekako ispadne da sve prođe više nego dobro.

Što naravno ne znači da mrguda nema.

A ako za 17 godina letovanja nisi naletela na ljubaznog i normalnog domaćina, onda - definitivno si loše sreće u tom smislu.

Doduše, sve zavisi zapravo kako neko letuje.

Ako letuješ kod ljujdi koji izdaju sobe, apartmane i "studije" (nikad nisam shvatio šta se tamo studira), velika je verovatnoća da sretneš i neku mrgud babu koja ne da tuširanje posle 20 časova, kad njen deda leže...

Ja isključivo odsedam u hotelima, pa valjda tu ima neke razlike, šta znam... Nikad nisam letovao u nekoj privatnoj kući, preko neke agencije....

Mada, ja toliko volim Grčku da mi ni neka "muževna baba" ne bi mogla pokvariti raspoloženje. Imam preča posla da ponovo otkrivam Grčku od smaranja sa nekim ko pre podne mrzi sebe a posle podne sve turiste kojima je izdala sobe.

Izmenjeno (mirarbi)
promenjen citirani tekst
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ima stomačnih problema u GR!!!!!

Juče sam se tako slatko prejeo suvlakija, nekih riba, grčke salate, da sam jedva zaspao... Moraću da budem oprezan.

Takođe ima i bezbednosnih problema.

Prosto je opasno za srce koliko je lepo slušati kako neki bend svira i peva grčke pesme i muziku.... Nije mi se izlazilo iz restorana a bilo već pola 2 ujutro, trebalo je sutradan voziti još mnogo stotina kilometara

Grci su neljubazni!

Prilikom dolaska u hotel, navalili i na silu me naterali da uzmem neke poklone. Posle na odlasku sledeće jutro, toliko su navaljivali da nam donesu kafu i neke kiflice pred polazak, mada nemaju doručak uračunat u cenu, da smo morali da popustimo i izdržimo još jednu torturu naših prijatelja...

Baš mi te je žao bez-zuba.jpg toliko muke na godišnjem odmoru plezko.jpgsrce.jpg

Ja do sada nisam naleteo na nekog mrguda, uvek nekako ispadne da sve prođe više nego dobro.

Što naravno ne znači da mrguda nema.

A ako za 17 godina letovanja nisi naletela na ljubaznog i normalnog domaćina, onda - definitivno si loše sreće u tom smislu.

Doduše, sve zavisi zapravo kako neko letuje.

Ako letuješ kod ljujdi koji izdaju sobe, apartmane i "studije" (nikad nisam shvatio šta se tamo studira), velika je verovatnoća da sretneš i neku mrgud babu koja ne da tuširanje posle 20 časova, kad njen deda leže...

Ja isključivo odsedam u hotelima, pa valjda tu ima neke razlike, šta znam... Nikad nisam letovao u nekoj privatnoj kući, preko neke agencije....

Mada, ja toliko volim Grčku da mi ni neka "muževna baba" ne bi mogla pokvariti raspoloženje. Imam preča posla da ponovo otkrivam Grčku od smaranja sa nekim ko pre podne mrzi sebe a posle podne sve turiste kojima je izdala sobe.

Za razliku od tebe, 20-tak (i kusur) godina letujem u Grčkoj i to u apartmanima i u studijima (tamo gde se studira bez-zuba.jpg ) i nikada nisam naletela na mrgudnog dedu, ili ne daj Bože, babu biggrin.jpg . Neki od njih su nam spremali slatko od smokava da ponesemo u Srbiju, svi su nas "čašćavali" po restoranima, posećivali u Srbiji i sa svima smo u kontaktu.

Prošle godine na Lefkadi, gazdarica nije znala ni reč engleskog, a kamoli srpskog jezika, ali joj to nije smetalo da svakog dana pošalje na tanjiru neku poslasticu ili neki "slaniš", da sedne sa nama i proba domaću radžu.

Iskustva su različita, ali svi generalno treba da imamo pozitivan stav prema svom godišnjem odmoru! Jer on je samo jednom godišnje!!!! Samo jednom godišnje (na žalost) idemo na more i glupo je da sebi dozvolimo da nam neki mrgudi pokvare raspoloženje. Nije kraj sveta ako se desi da slučajno nestane tople vode (domaćini će, koliko sutra ispraviti taj problem), ili da plaža nije baš takva kako smo je mi zamišljali (prošetajte levo ili desno od mesta i sigurno ćete naći svoj "biser"), ili da komšije nemaju "sluha" pa galame kad im vreme nije. Ne dozvolite da vam takve trivijalne stvari pokvare letovanje, nego uživajte u svakom danu provedenom na prelepom Egejskom ili Jonskom moru!!!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Eto, a ja pre 3 godine imao mrgudnu gazdaricu. Dobro, nije bila baš stalno mrgudna. Al, ona je ex-nemačka gastarbajterka pa joj opraštam na konto toga.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Eto, a ja pre 3 godine imao mrgudnu gazdaricu. Dobro, nije bila baš stalno mrgudna. Al, ona je ex-nemačka gastarbajterka pa joj opraštam na konto toga.

biggrin.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Code, zadnjih 5 godina idemo isključivo u hotele, al' iskustva nisu bolja.

Mislim da smo mi kao narod definitivno daleko srdačniji, ljubazniji, duševniji od mnogih Evropljana, pa nam zato smeta kad neko nije jednako takav kao mi, a ako nije ni mali procenat toga, onda nam smeta daleko više. Evo prostog pitanja, da li vam se ikada u Grčkoj, makar i kurtoazno, neka prodavačica u radnji, pekari, na kiosku, kondukter u autobusu, taksista... nasmejala/o pružajući vam ono što ste platili? Ja tako nešto ne pamtim.

PatuljaC, pozitivan odnos prema godišnjem imam svakako. Drugačije ne bih mogla i ne bih ni odlazila u Grčku.

Al' da ovo ne pređe u OFF, nastavljamo o krizi u Grčkoj.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Code, zadnjih 5 godina idemo isključivo u hotele, al' iskustva nisu bolja.

Mislim da smo mi kao narod definitivno daleko srdačniji, ljubazniji, duševniji od mnogih Evropljana, pa nam zato smeta kad neko nije jednako takav kao mi, a ako nije ni mali procenat toga, onda nam smeta daleko više. Evo prostog pitanja, da li vam se ikada u Grčkoj, makar i kurtoazno, neka prodavačica u radnji, pekari, na kiosku, kondukter u autobusu, taksista... nasmejala/o pružajući vam ono što ste platili? Ja tako nešto ne pamtim.

PatuljaC, pozitivan odnos prema godišnjem imam svakako. Drugačije ne bih mogla i ne bih ni odlazila u Grčku.

Al' da ovo ne pređe u OFF, nastavljamo o krizi u Grčkoj.

Mirabi,

Ja nemama toliko dugogodisnjeg staza u Grckoj (idemo tek tri godine), ali nisam imao problema sa vlasnicima apartmana (nismo studirali u Grckoj) i uvek smo imali odlican prijem. Prve godine smo vlasnika apartmana (preko 65 godina) pitali da li mozemo da rostiljamo kod njega na terasi (bukvalno njima pod prozorom) i on je rekao nema problema. Inace bilo nas je tri porodice sa po dvoje dece dakle citava gungula ostali smo do tri (deca su otisla ranije u krevet), a covek nam nije rekao ni rec. Prosle godine smo prosli slicno, doduse ovaj put se i gazda pridruzio ne samo fizicki nego i materijalno i proveli smo se bogovski - kao na Olimpu, uz vino metaksu i ostalo sta je bilo po podrumima:) Inace sa porodicom smo po raznim restoranima obedovali i UVEK, ali bas UVEK smo na kraju obeda dobili ili kolace ili sladoled GRATIS jer kuca casti. Doduse to je bilo na Halkidikiju - prvom prstu i mislim da su ljudi zaista shvatili da osmeh i ljubaznost ne kostaju nista, a mmnogo znace nekome ko je dosao kao turista. Jer oni ipak zive od turizma

Izmenjeno (DekiLj)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Daleko manje "grčenja i studiranja" po Grckoj imam od ovih iznad mene, ali moram ovo reci - ne da nisam imao problema, vec samo i iskljucivo lepe utiske nosim! Toliko mi se dopada da bi se odselio u Grcku. Ljudi, mozda vi ocekujete previse. Losa sreca je naleteti jednom na nekog, ali 17 godina naletati na baba Mrguda i na njenu sestru baba Kuranu - ili nesto ne radite kako treba ili imate previsoke krterijume!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

procenat toga, onda nam smeta daleko više. Evo prostog pitanja, da li vam se ikada u Grčkoj, makar i kurtoazno, neka prodavačica u radnji, pekari, na kiosku, kondukter u autobusu, taksista... nasmejala/o pružajući vam ono što ste platili? Ja tako nešto ne pamtim.

U Paraliji nigde niko nikad :)

Na Kefaloniji svako (hvala,samo malo molim vas sacekajte, izvinite, izvolite sve komplet zavisno od situacije uz osmeh), od trafike do restorana, a povrh svega uvek nasmejanog gazde koji je bio spreman da mi da svojih 5L goriva iz kola ali mi je to bilo smesno i nedovoljno za do granice.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jeste da je malo off, ali možda može da se formuliše zašto i pored krize letujemo u Grčkoj. Ja imam samo pozitivna iskustva. Upravo kada sam otsedao u privatnom smeštaju dolazilo je do zbližavanja sa grčkim domaćinima. Recimo proletos u Mistri smestili smo se na jedan dan kod neke babe. Prvo nas je sve izljubila, izgrlila, a zatim odvela kod nje da nam pokaže sliku njenog sina u uniformi, koji je bio sa svojom jedinicom na Kosovu i koji joj je, po njenim rečima, ispričao sve što su nam radili prokleti Amerikanci. Kod nje su bili smešteni i neki drugi stranci, ali je samo nama kuvala kafu, cedila pomorandze, donosila slatko itd. Na istom putovanju u Olimpiji smo jedno veče zaglavili do jutarnjih časova u kafani sa gazdom te kafane, koji je zbog druženja sa nama zapostavio sve ostale goste. Negde na Peloponezu zastali smo kod neke male vizantijske crkve i odma je iz vinograda izašao neki čiča da nam ispriča koju reč o crkvi. Kada je čuo da smo iz Srbije odmah se raspilavio i rekao nam da je plakao kada su nas bombardovali. U Nauplionu smo sa vlasnikom apartmana celu noć pričali o brojnim srpskim košarkašima koji su igrali po Grčkoj. Naleteli smo i na grupicu Olimpijakosovih navijača, koji su kad su čuli da smo iz Srbije skandirali Helas Servija Ortodoksija. Pandur nije hteo da mi naplati kaznu zbog prekoračenja brzine jer smo po njemu pravoslavna braća. Samo na tom jednom putovanju obišli smo tridesetak lokaliteta i muzeja i nigde nismo platili ulaznice jer smo njihove kolege muzealci, mada nismo imali propisne dokumente. Bilo je još mnogo drugih prijatnih susreta. To su sve sitnice, ali meni su izuzetno prijale. U ovo vreme kada na nas dobar deo sveta gleda sa nekim prezirom lepo je kad vidiš da ima i zemalja gde nas gotive i gde smo dobrodošli. Mislim da je veća verovatnoća da će do ovakvog odnosa sa domaćima doći u manjim mestima gde ima manje turista. Turizam je surov i gleda samo na profit. Verovatno su na severu Grčke gde puno Srba letuje, već navikli na nas, pa ređe dolazi do ovakvih situacija. Ja sam obišao i celu Tursku obalu Sredozemnog mora i bilo mi je odlično i sa dosta Turaka sam se upoznao. Turci su mnogo ljubazniji od Grka, ali to je klasična servilnost, koja je okrenuta prema svim gostima, odakle god da dolaze, da bi im se uzela lova. Mislim da između nas i Grka ima nešto što više od toga. Naravno i među Grcima ima svakojakih (kao i među našima), ali moj utisak je da nas generalno gotive.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja stvarno imam jako mnogo razloga da hvalim grčku gostoljubivost, i tako već više od 10 intenzivnih godina.

Juče na primer sam neoprezno pristao da idem sa suprugom da traži i kupi kupaći kostim jer se jedan volšebno raspao...

Obišao sam ceo Korint, sve prodavnice koje postoje, od prodavnica donjeg veša, kostima za kupanje, prodavnice traktorskih guma, preko prodavnica foto opreme i sitnica za heklanje pa sve do prodavnica svesaka i lovačke opreme....

U svakoj sam izgubio suprugu iz vida a našao nekog grka ili grkinju i sa njome razvezao razgovor, koji je počinjao uzdržano u smislu "odakle ste" (uglavnom su nas iz nepoznatog razloga smatrali za Talijane) i kad saznaju da smo iz Srbije "Veligradi", tu počinje opuštena priča gde se vidi da ti ljudi bukvalno vole naš narod.

Tako mi nije teško palo što sam čekao po pola sata da se nešto proba, proveri, probere, izmeri i uopšte kupuje...

Ali, ono što je definitivno, u 99% slučajeva veoma ljubazni i zainteresovani za nas, ne zbog pukog trgovačkog interesa. Onaj 1% otpada na prodavce ili vlasnike kojima je tog momenta zazvonio mobilni a onda Grci pričaju najmanje pola sata (to im je taman dovoljno vremena da kažu "zdravo, kako si")

Vratio sam se kući umoran kao pašče (kupovina trajala celih 7 sati, sa prekidima za moje vraćanje iz nesvesti od neverice da neko kupuje kostim toliko dugo, ili primanje inekcija protiv besnila u lokalnoj ordinaciji) ali po ko zna koji put srećan što sam posetio Grčku i sreo neke nove ljude.

Uvek mi je žao kad neko doživi loše iskustvo, jer prosto misli da nemaju sreće sa domaćinima...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo prostog pitanja, da li vam se ikada u Grčkoj, makar i kurtoazno, neka prodavačica u radnji, pekari, na kiosku, kondukter u autobusu, taksista... nasmejala/o pružajući vam ono što ste platili? Ja tako nešto ne pamtim.

U svakoj prodavnici, pekari, trafici, auto-otpadu, restoranu, poslastičarnici, benzinskoj pumpi - svuda gde smo bili, bilo da smo nešto kupili ili samo izašli napolje - od prodavaca smo dobili osmeh. Naročito, ako čuju da izmedju sebe pričamo srpski, e onda se ne izlazi tako brzo iz prodavnice biggrin.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja stvarno imam jako mnogo razloga da hvalim grčku gostoljubivost, i tako već više od 10 intenzivnih godina.

Juče na primer sam neoprezno pristao da idem sa suprugom da traži i kupi kupaći kostim jer se jedan volšebno raspao...

Obišao sam ceo Korint, sve prodavnice koje postoje, od prodavnica donjeg veša, kostima za kupanje, prodavnice traktorskih guma, preko prodavnica foto opreme i sitnica za heklanje pa sve do prodavnica svesaka i lovačke opreme....

U svakoj sam izgubio suprugu iz vida a našao nekog grka ili grkinju i sa njome razvezao razgovor, koji je počinjao uzdržano u smislu "odakle ste" (uglavnom su nas iz nepoznatog razloga smatrali za Talijane) i kad saznaju da smo iz Srbije "Veligradi", tu počinje opuštena priča gde se vidi da ti ljudi bukvalno vole naš narod.

Tako mi nije teško palo što sam čekao po pola sata da se nešto proba, proveri, probere, izmeri i uopšte kupuje...

Ali, ono što je definitivno, u 99% slučajeva veoma ljubazni i zainteresovani za nas, ne zbog pukog trgovačkog interesa. Onaj 1% otpada na prodavce ili vlasnike kojima je tog momenta zazvonio mobilni a onda Grci pričaju najmanje pola sata (to im je taman dovoljno vremena da kažu "zdravo, kako si")

Vratio sam se kući umoran kao pašče (kupovina trajala celih 7 sati, sa prekidima za moje vraćanje iz nesvesti od neverice da neko kupuje kostim toliko dugo, ili primanje inekcija protiv besnila u lokalnoj ordinaciji) ali po ko zna koji put srećan što sam posetio Grčku i sreo neke nove ljude.

Uvek mi je žao kad neko doživi loše iskustvo, jer prosto misli da nemaju sreće sa domaćinima...

Hm...zanimljivo. Kakvo je tvoje iskustvo na letovanjima VAN Grcke?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hm...zanimljivo. Kakvo je tvoje iskustvo na letovanjima VAN Grcke?

Razlikuje se od onog što se doživi u Grčkoj.

U GR, ljudi imaju nekakav iskren osmeh ili naklonost.

Napolju je osmeh još širi i češći. Ali uglavnom i samo u svrhu biznisa. Što ljubazniji, imaju veće šanse da će neko opet i opet doći. Ne sećam se da sam napolju doživeo iskrene odnose, ali da su profesionlani, jesu.

- Jednom sam putovao kroz Austriju. Prijele nam se banane i stadosmo u jedom malom mestu kraj piljare. Nisu imali banane, vlasnik je sa kezom od uva do uva, sve poluklanjajući se, izašao časkom i iza ćoška kod konkurencije kupio banane i doneo da nam proda u svojoj piljari. Rekao bi neko, eto ljubaznosti - ne, bio je to čist poslovni postupak, nama je prijao jer smo dobili šta smo tražili ali to je biznis.

- U jednom malom mestu u francuskim alpima, bili smo smešteni u privatni pansion i bilo je fenomenalno. Usluga toliko dobra i prijatna da nam je bio prosto neprijatno. Sve vreme se osoblje smešilo, bilo ekstra ljubazno i to je to. Nama je bilo prijatno mada smo bili potpuno svesni da nas "vole" dok plaćamo i nadaju se da ćemo opet doći , oni da nas "vole" a mi da plaćamo.

- Na svim kasama bilo koje prodavnice u Londonu, nema nijedne namrštene i drčne kasirke, sve se ponašaju kao da su neizmerno srećne i da su upravo dobile na lutriji.... Namešteno naravno, ali prija a i ne košta ništa.

- Bilo gde, gde sam bio ili poslovno ili turista, svuda je bilo ljubaznosti bez ijednog izuzetka.

Ali, nigde se ta ljubaznost i smešak nisu udaljili od "industrijskog, nameštenog" koji i takav prija, naravno ali nije to kao u Grčkoj. Tu je "filing" sasvim drugačiji.

Nigde me u svetu nije niko pustio nekažnjeno samo zbog toga što sam iz "Veligradi, Servia"

Nigde nisam bez plaćanja bio poslužen kafom u rano jutro kad krećem, sa iskrenom željom - ne da dođem opet - nego da PUTUJEM dobro i srećno stignem!

E TO JE RAZLIKA!

Zato najradije odlazim u Grčku a na druge destinacije uglavnom poslovno.

Kad hoću među prijatelje i na zaista odmor, idem u GR.

Na mnogim drugim lokacijama jeste lepše, jeste efektnije ali nigde nema rahata kao kad me u GR stari gazda hotela ili njegov sin, ničim izazvani, pozovu da sednem sa njima na "gavros marinatos" i par čašica razgovora....i to samo zato što sam "servika"

Izmenjeno (codemaker)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26984
    Ukupno tema
    905094
    Ukupno poruka