Zorbas

Gostoljubivost Grka

115 poruka u ovoj temi

Samo da napomenem, da me neko ne bi pogrešno shvatio, bez obzira na moja uglavnom loša iskustva sa vlasnicima i osobljem vila i hotela u kojima sam u Grčkoj odsedala i takođe loš utisak koji na mene ostavljaju radnici u uslužnim delatnostima u Grčkoj (prodavnice, trafike, autobusi, taxi službe...), i ja, kao i vi, mislim da naš i grčki narod povezuje tradicionalno prijateljstvo i da nas generalno Grci zaista vole (iako eto ja nisam imala prilike da tu ljubav osetim i uživo, osim da čujem od drugih, pročitam u novinama ili vidim u TV emisijama), kao i mi njih.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

...loš utisak koji na mene ostavljaju radnici u uslužnim delatnostima u Grčkoj (prodavnice, trafike, autobusi, taxi službe...), i ja, kao i vi, mislim da naš i grčki narod povezuje tradicionalno prijateljstvo i da nas generalno Grci zaista vole (iako eto ja nisam imala prilike da tu ljubav osetim i uživo, osim da čujem od drugih, pročitam u novinama ili vidim u TV emisijama), kao i mi njih.

Mirarbi, čitam već duže vreme ovu temu i razmišljam da li da se uključim ili ne. Vidim da si u manjini na ovoj temi, pa da se ne osećaš usamljenom. :D... Ja nemam baš loša iskustva, ali nemam ni ta o kojima se ovde piše... A da su sporiji od Crnogoraca - jesu, da umeju da budu neprijatni -umeju, da nisu baš preterano vredni - nisu, al da imaju more - imaju...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Kod nas vladaju mnogi stereotipi o Grcima.

U zadnjih dvadesetak godina je možda najviše zastupljen da nas oni vole što smo "pravoslavna braća". Uglavnom istinito, ali sretao sam Grke koje živo zabole uvo za to.

Često se misli da su oni jako vredan narod, u svakom slučaju mnogo vredniji od nas. To je prilično netačno, naročito ako se pogledaju oni koji po ostrvima žive od turizma. Ono što mi mešamo sa tom vrednoćom je njihova umešnost da zarade novac po čemu su definitivno mnogo ispred nas.

Čseto se misli i da su oni jako veseo narod koji uglavnom živi noću i da je cela Grčka jedna žurka bez kraja. O.K. ima istine, ali kad pogledate radničku klasu Atine i Soluna, vidite iste face koje teško dišu kao i u Srbiji. Uz to, treba otići zimi u neko malo mesto na obali pa da vidite ima li kakve žurke.

Sasvim je sigurno da po uslužnosti ne mogu da priđu Turcima, Egipćanima ili Tunižanima, ali generalno, uslužni su, na kraju krajeva, svesni su da im u turizmu i od toga zavisi zarada.

Ali da su gostoprimljivi, jesu i to ne samo prema nama, nego prema svima.

Da ne navodim gomilu primera za to, evo nečega od ove godine. U Lasiju, na Kefaloniji, bili smo u studijima Venia koje inače bukira neka engelska agencija. Ove godine (iz poznatih razloga) Englezi se malo poplašili pa je bilo, osim njih i nešto Srba, Mađara i Grka. Milsite da je neko bio privilegovan?. Nikako, prema svima isto - svi su za dobrodošlicu dobili dinju i flašu mineralne vode u frižideru, a kasnije i po buteljku domaćeg vina, a za sve to sam znao još pre odlaska kad sam proveravao smeštaj na britanskim sajtovima i celokupna usluga se u potpunosti poklapala sa onim što su dobijali i Engelzi. Gazdarica je uvek bila dostupna na mobilnom za sve što zatreba.

U čemu je uopšte štos sa grčkom gostoprimljivošću?

Za razliku od nas, oni u skorije vreme nisu imali tako teške godine za i prosto rečeno, život ih nije iskvario (barem ove u manjim mestima) i nadam se da neće ni ubuduće. Neke stare vrednosti su još uvek na snazi i nekako su uspeli da ih moderni, brzi turizam u velikoj meri zaobiđe a da opet zarađuju dobro i da sačuvaju dovoljno ljudskosti. Znaju da vas časte a da ne očekuju da vi to isto uradite, znaju da vam vrate novac ako ranije odete kući, a ugovorili ste toliko i toliko dana, na kraju krajeva, znaju lepo da vam kažu "oriste" i "efharisto". Treba li tražiti više?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ajde samo jedna fusnota koja mi pada na pamet. 2005 odemo da obiđemo Verginu, rodno mesto Alexandra makedonskog a tamo je sahranjen Filip, Alexandrov otac, pošto se navodno ne zna gde su Alexandrove kosti (kažu u Aziji). Elem, tamo Srbi retko nailaze, najviše je švaba i Engleza. Čak su i sve table u mestu dvojezične, nemački je drugi jezik. I čekamo mi red da kupimo karte a ispred nas gomila švaba tek pristiglih busom. Uredno Grk njima naplaćuje karte ( ne sećam se cene, ne držite me za reč, ali recimo red veličine za matore 20ak jura za decu preko 12 10ak). Mojim klincima dosadno da čekaju u redu pa pikaju neku loptu i deru se na sav glas ko je bolji zvezda ili partizan. Dolazimo do Grka, zovem klince da nam se približe, on ljubazno pita: Serviko? Ja kažem da, iz Beograda, onako sve po srpski. Širok osmeh i pokaže nam rukom da uđemo unutra. Ja reko, pustio decu, dopla mu se a mi matori da platimo, samo ponovo pokaže rukom i kaže OK. Računam da smo taj dan uštedeli preko 60ak eura jer je stariji klinac tada imao preko 12. Šta posle toga da kažem....

Eh da i još nešto... Grobnica Filipova je zaštićena nekim pleksiglasom sa sitnim rupicama, ne može da se uđe da se ne bi oštetilo nešto a i dalje se vrše istraživanja (bar te 2005e). Ja se umorio, a ne volim nešto ta arhelološka s***a, pa reko odoh napolje da popijem neko pivce u kafeu. Posle pola sata izlazi moja supruga a ispod ruke je drži neki deka od 80 leta i vidim nešto pričaju. Kaže mi žena, unutra klinci bili glasni i bezobrazni i kada ih je ona opomenula prišao joj taj stariji gospodin i pitao je odakle smo. Kada je čuo, počeo da plače, kaže clinton idiot što nas je bombardovao, hteo da upozna i mene da mi to kaže, izvinjavao se što je to tako bilo.... Kao da su grci odgovorni za to :)

Koliko se sećam ima onaj grčki nato pilot koji je odbio da poleti, mislim da je svojevremeno i bio odlikovan kod nas, ispravite me ako grešim. Znači nije mit, nisu priče, nas Grci iz nekog razloga (koji je ja već 20 godina ne mogu da dokučim) jako vole iako nas ni rođena majka ne može da voli koliko smo se moralno srozali.

Toliko...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ni ja nemam losa iskustva, mada nisam bas imala ni ona famozna' Braca Grci, joj kad dodjemo a oni se ubise oko nas koliko nas vole'.:D
Kad citam takva iskustva zapitam se sta radim pogresno, zasto se meni ne bacaju pod noge od ljubaznosti i bratstva a sva sam tako fina i dobrocudna:shokiran:

Ovi iz usluznih delatnosti uglavnom odmah procene koliki mi je dzep pa nece ni da se cimaju .

Secam se jedne godine na Krfu, ulazim u neku prodavnicu torbi, cisto da vidim - sve malo skuplje. Dolazi jadna prodavacica, ubi se oko mene od ljubaznosti i pita ' A odakle ste'. Ja sva ozarena kazem iz Srbije  a ona mucena sva se skiselila, odmahne rukom u fazonu nema leba od tebe i ode :neznam::D

Mnogo mi bilo i zao i smesno posle .

Mislim da su Grci onako uopsteno - indiferentno ljubazni prema svima, sto je sasvim dovoljno...

Izmenjeno (Amorfna)
1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ne mora niko da mi ljubi skute. Iskrena  ljubaznost s obe strane otkravi svako srce.  Kurtoazni osmeh nije na odmet ali nije ni neophodan, Samo nek vlasnici smestaja ispostuju dogovoreno, a mi gosti da se pridrzavamo kucnog reda i ne trazimo dlaku u jajetu, i svi zadovoljni.

Izmenjeno (rakel)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Nemam loša iskustva sa gostoljubivošću Grka.

Dok smo letovali preko agencija,vlasnike kuća u kojima smo odsedali nismo ni vidjali (a ni predstavnike agencija :laugh: ).

Kada smo počeli da letujemo u sopstvenoj režiji i da se dopisujemo sa Grcima preko raznih sajtova,mail-a,vibera,tražeći informacije o mestu,smeštaju,...dešava se da,kada stignemo na željenu destinaciju, imamo utisak da sve te ljude odavno poznajemo. :)

Pre par godina na Sitoniji,sa gazdom smo svako veče roštiljali (druge zabave u tom mestu nije ni bilo :dosada:).

Jedno veče on sprema roštilj,jedno mi,ustvari je stalno on raspaljivao roštilj,pekao meso i neke hlepčiće sa maslinovim uljem i origanom. :excl:

Par puta nas je vodio i na grčko veče u Agios Nikolaos. :kolce:

Iz Jerisosa,gde inače radi,nam je doneo neke lekove,koje smo imali naručene iz Srbije,iako smo mu rekli da i sami planiramo da odemo do Jerisosa.

Prošle godine na Skopelosu,ljubazna gazdarica se ponudila da opere u mašini stvari mojoj ćerki,kada je čula da će ona ostati u Grčkoj još par dana.I to je insistirala i nije htela da čuje da perem "na ruke".

Ćerka se poslednje veče nešto povredila.Odlučili smo da je odvedemo do ambulante.

Gazdaričin muž seda na skuter i kaže da idemo za njim,iako je mogao samo da nam objasni gde se ambulanta nalazi.

I čekao je sve vreme sa nama,a posle nas i do apoteke odveo.

Ove godine nas je gazda samo sačekao na parkingu,odveo do apartmana,ostavio nam ključ i uzeo novac i otišao u Volos (tamo živi).

Više ga nismo ni videli ni čuli.

Samo da napomenem da mi ovaj gospodin nikakav depozit nije tražio.

Posle razmišljam,možda sam ga previše "udavila" pitanjima preko vibera (na koja je "uredno" odgovarao), pa je što pre hteo da pobegne! :laugh:

Mnogo primera imam,ali mislim da je i ovo dovoljno. :)

Što se tiče radnika po marketima,pekarama,tavernama,...mogli bi da budu malo ljubazniji,ali takvi su i kod nas,zar ne? ;)

Grci imaju predivno more,

IMG_0697.JPG.76540389a66f0084333c99dbacb

IMG_0405.thumb.JPG.c38f83a439d531b221319

IMG_0429.thumb.JPG.c2504ad3a2d4525996f33

i koliko god da su gostoljubivi ili nisu,mi ćemo uvek tamo letovati. :)

Ove plaze su prelepe, na kojim mestima su slikane prva i treca slika?

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hvala. :thankyou:

Prva fotografija je sa Sitonije, "Orange beach",pošto sam prvo pisala o Sitoniji. :)

Treća fotografija  :turista:je plaža "Plaka", istočna strana Peliona, sa ovogodišnjeg letovanja. :suncase:

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Nemam losih iskustvava, nisam nailazila ni na neljubaznost.

Najljubazniji- zena i muz koji drze prodavnicu u Neos pirgosu, uvek smo lepo pricali, sprijateljile smo se i na fejsu:D, grncar kod Tarzanas plaze na Tasosu, jedna divna prodavacica u Pargi, gde su domaci suveniri, jedna umetnica u Pirgosu, vozac brodica u Pargi, prodavacica, davnih dana, u Falirakiju na Rodosu :-)

A da, zaboravih, za sada mi vlasnici vile u Afisosu deluju bas ljubazno, preko poruka :-) ( cili smo se ovih dana)

Izmenjeno (Tirkizna)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

25946
    Ukupno tema
    865597
    Ukupno poruka