Putnica

KUVAR SVETSKIH PUTNIKA

132 poruke u ovoj temi

post-12748-0-42621600-1402368724_thumb.pTradicionalna grčka salata (Χωριάτικη σαλάτα)

Potrebno je:

- 3 jedra crvena paradajza

- 1 svež krastavac

- 1 crveni luk

- 1 zelena paprika(babura)

- 10-ak crnih ili zelenih maslina po ukusu

- oko 200 gr.grčkog feta sira,izmrvljenog ili narezanog

- 1/2 šolje maslinovog ulja

- 1/8 šolje crvenog vinskog sirća,oko 30ml

- origano,so i biber

*Prvo operite paradajz i isecite ga na male kriške,oljuštite i isecite krstavac na tanke kriške,to isto uradite i sa zelenom paprikom i crvenim lukom.Uzmete duboku činiju za salatu,prvo stavite paradajz,zatim kriške krastavca,paprike i luka.

Preko njih stavite narezan ili izmrvljenen feta sir i pospite origano.U posebnu činiju umutite sirće sa solju i biberom.

Dodati maslinovo ulje,za ekstra ukus dodati jednu kašičicu svežeg soka od limuna.

Salatu preliti pre samog posluživanja... :volim:

Izmenjeno (Ana...)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sirce u grcku salatu? Biber? U pravu, nikada...kao ni zelene maslinke - samo kalamata. Mrvljena feta i 1/2 solje ulja...mozda negde i tako prave, ali ja, zaista, nisam nigde probala takvu, od jonskih do ostrva istocnog Egeja, od Makedonije, do juzne obale Krita.

insalata-006.jpg

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

A zašto Jelena italijani uvek imaju običaj da postavljaju i ovaj donji, plitki tanjir ???

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zato sto se u Italiji pasta jede kao prvo jelo, kao kod nas supa ili corba. Donji tanjir je za drugo jelo - obicno meso ili riba. Ipak, to se svelo samo na nedeljne i svecane ruckove/vecere, a obicno se jede samo po jedno jelo - za rucak prvo (pasta ili rizoto), za veceru drugo (riba, jaja,meso...).

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da, ali su sada moji tamo postavljali i plitki tanjir iako je bilo servirano samo jedno jelo za duboki ...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kad se setim toga primo piatto i secondo piatto, pa ide pasta pa meso ... a mi u cudu... alo bre ljudi a kude je ovde supa, corba, hocemo kasikom :hahaha: ...

Bunili se, bunili ... a posle legli na rudu, pa trazili jos paste :)

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Biljana, to ti je zbog lepote..znas da Italijani drze do detalja...

Ma pusti, Putnice, kad sam imala 19 godina (znaci jako davno) bila sam s mamom u Firenci. Sele nas dve na trg Signoria (glavni) u bastu restorana, htele da narucimo po tanjir paste da rucamo, a oni nam kazu da ne moze, mora i secondo..mi se, ljute, dignemo i odemo, nadjemo jedan odlican self-service i sipamo u tanjir neke snicle u sosu i pored njih, kao, prilog, torteline! Sad mi je to smesno, a dobra stvar je sto te niko nece popreko pogledati ako narucis samo primo ili samo secondo. Ako uzmes u obzir jos antipasto, ja ne mogu ni bez deserta, tesko bih sve pojela, ali vise nigde ti ne prave pitanje oko toga. A supe stvarno slabo jedu, tj. guste corbe od zitarica ili mahunarki ili povrca kao primo koji je cesto i unico, najcesce za veceru, ili bistra mesna supa s tortelinima za Bozicni rucak.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Papucaki

3 patlidzana srednje velicine se operu, preseku uzduz. Svaki deo se izdubi, premaze maslinovim uljem pa tako nenapunjeni stave u rernu na 10-15 min 180-200 C da malo omeksaju.

Jedna glavica sitno seckanog crnog luka se proprzi na maslinovom ulju, doda se oko 500 g juneceg mlevenog mesa, pa se u to ubaci i iseckana sredina patlidzana. Malo se prokrcka, zacini solju, biberom, zacinskim travama npr. origano, persun, bosiljak... i dodaju se dva srednja oljustena paradajza, takodje iseckana na kockice. Jos malo se sve to ukrcka, paradajz ne mora skroz da se raspadne, dovoljno da pusti sok i omeksa. U smesu moze da se stavi i malo feta sira, ja licno to ne radim, jer mi je i bez sve prilicno jako.

Ovom smesom se napune ladjice patlidzana bogato, sto vise stane, u obliku brdasceta. Ja volim odozgo da stavim kolutove svezeg paradajza. To se sve gurne u rernu i zaboravi sledecih oko 1/2 sata. Pred kraj nekada stavim ploske kackavalja odozgo

da se sve lepo rastopi, a ponekad sve prelijem besamel sosom PRE pecenja... Kako imam volje, vremena i sastojaka.

Prijatno, ovo moze da se ostavi u frizider pa hladno jede i sutradan, naravno ako nije preliveno besamelom.

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

ma kam je tu i slika ???

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Eeee, smazali sve, evo obecavam slikacu sledeci put :azdaja: necu im dati da pipnu dok ne zavrsim foto sesn

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Znas da i ja to pravim, jedino sto patlidzane prvo malo proprzim u tiganju, umesto u rerni i umesto besamela, kackavalj. I zovem ga imam bayildi.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Putujuci cesto sa folklorom obisao sam puno svetkih destinacija. Ako bih mogao da izdvojim nesto a da bude slicno ukusu koji se jede kod nas i sta cesto pravim to je Sirenje po sopski. Jednostavno je i veoma ukusno.

Potrebno nam je nekog belog sira oko pola kile.

Kackavalja pola od toga.

Ljute paprike

Pecene paprike

Paradajz i jaja (prema velicini posuda sami odredite kolicinu)

Priprema:

U male vatrostalne ili zemljane posude a moze i u jednu vecu (ja sam doneo nekoliko malih iz Buarske mada ima i kod nas da se kupe) stavljati redom

red sira

red paprika

red iseckanog paradajza

Ponoviti dok ima materijala uz dodavanje zacina po ukusu (persun, origano, biber i so)

Pece se u rerni oko pola sata a nakon toga razbiti jaje odozgo i peci jos malo dok se jaje ne ispece.

Posluziti uz casu vina.

P1010417+mandja.jpg

Sliku sam nasao na netu jer nemam svoju. Sledeci put sa mojim aranzmanom

Prijatno

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Teogonija, je l' mogu ja da pokusam da ilustrujem tvoj recept fotografijom koju mi je bas juce poslala devojka mog sina, posto je pravila?

melanzane-zucchine.jpg

Zorane, ovo sirenje je holesterolska bomba, ali ne sumnjam u ukus! Jos malo ljute papricice i mini-porcije za predjelo, savrseno! Jedino ne znam da li ide ukupno jedno jaje, ili jedno jaje po osobi?

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

to je ovo levo - nadam se ... a tikvice čime su punjene ???

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26983
    Ukupno tema
    905090
    Ukupno poruka