Putnica

KUVAR SVETSKIH PUTNIKA

132 poruke u ovoj temi

Čokoladne praline sa suvim voćem

kpraline.jpg

Potrebno: 150ml mleka, 100gr smeđeg šećera, 200gr oraha, 100gr suvih šljiva i grožđa, 100gr putera, 200gr čokolade

Zagrejati mleko i kad provri, umešati smeđi šećer. Kratko prokuvati i u mleko umešati mlevene orahe i naseckane suve šljive i grože. Dobro promešati, maknuti s vatre i ohladiti. U posebnoj posudi otopiti puter i u njega umešati čokoladu izlomljenu na kockice. Čokoladu malo ohladiti da se zgusne pa deo uliti u čokoladne korpice. Dodati kuglice napravljene od smese oraha i suvog voća pa staviti u čokoladu. U svaku korpicu staviti po jedan badem ili lešnik i zaliti ostatkom čokolade. Staviti praline u frižider i kad se ohlade, poslužiti ih.

Brza torta od banana

Potrebno: 250gr margarina, 250gr šećera u prahu, 300gr mlevenih lešnika, 300gr mlevenog keksa, 400ml biljne pavlake, 1kg banana, toping od čokolade

Puter ili margarin umutiti sa šećerom u prahu, pa dodati očišćene i iseckane banane. Sve to umutiti, pa spojiti sa mlevenim lešnicima i mlevenim keksom. Od dobijene mase formirati tortu (okruglu, četvrtastu ili pak prema želji). Spolja je ćelu premazati umućenom pavlakom.

Izmenjeno (milenica dravic)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pogačice sa celerom i parmezanom

Potrebno: za testo: 50gr maslaca, 1/2 kašičice soli, 50gr izribanog celera, 250gr pšeničnog brašna, 50gr ribanog parmezana, 1,25dl mleka, 1,25dl vode, za posipanje: 1/2 kašićice crvene ljute aleve paprike

U tiganju otopite maslac. Dodajte celer i pržite ga na nižoj temperaturi dva do tri minuta. U odgovarajućoj posudi pomešajte brašno, so i parmezan.. U sredini napravite udubljenje. Dodajite ohladjen celer i mešavinu mleka i vode. Lagano mešajte varjačom dok ne nastane meko testo. Preručite ga na pobrašnjenu radnu površinu. Testo rastanjite oklagijom na debljinu od 2 cm. Okruglom modlom isecite pogačice. Premažite tepsiju otopljenim maslacem ili uljem. Poslažite pogačice u pripremljenu tepsi­ju i pospite ih alevom paprikom. Pogačice pecite 10-15 minuta u zagrejanoj pećnici na 200 C.

Skuše u foliji

skusa.jpg

Potrebno: 2 skuše po 600g - morska so - 4 veze mirođije - 300g maslaca - alu-folije

Dobro operite i očistite skuše. Utrobu svake skuše napunite sa 3 veze zeleni prethodno očišćene i oprane. Svaku posebno upakujte u alu-folije koje su namazane debelim slojem maslaca. Pecite u pećnici 45 minuta na 220 C. Služite toplo uz mirođiju kao ukras.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

KUPUS NA GRCKI NACIN

Potrebno

1 manja glavica svezeg kupusa

1 glavica crnog luka

300 g mlevene junetine

2 kasike maslinovog ulja

po ukusu so, biber, origano

400 ml jogurta od obranog mleka

2 jajeta

Priprema

1

Na umereno zagrejanom ulju prodinstajte sitno seckani crni luk, pa kad porumeni, dodajte mleveno meso i sve zajedno dinstajte 1o mniuta.

2

Nakon toga dodajte sitno seckani kupus, posolite i sve zajedno dinstajte 25 minuta, ili dok kupus ne bude mekan.

Po ukusu zaciniti biberom i posuti origanom.

3

Odgovarajucu, malo dublju, vatrostalnu posudu po dnu malo podmazati uljem, usuti dinstani kupus i poravnati.

Smesu preliti jogurtom u koji ste dodali umucena jaja.

4

U zagrejanoj rerni na 180 stepeni peci do rumene boje ili dok ne uvri tecnost i jelo dobije lepu koricu.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Titove strukle

POTREBNO :

- 1kg sremskog sira (kvark) - 100g šećera - 2 jajeta - 200g putera - 2dcl. pavlake - razvučene kore (ili 1kg tankih)

PRIPREMA :

- U okruglu činiju sipajte sir, razbijte i umutite 2 jajeta i dodajte u masu 50g istopljenog sira i šećer. Sve dobro promešajte. Raširite kore po stolu, kašikom razbacajte sir po kori, koju ste premazali rastopljenim puterom. Pažljivo rolujte kore. Na svakih 10cm tupim nožem presecite rolovanu štruklu. U veću šerpu sipajte vodu, malo soli i kad voda proključa ubacite štrukle. Kuvati 5 minuta. Pažljivo ih vadite i složite u puterom podmazan pleh, prelijte izmućenom pavlakom. Ubacite u rernu i pecite na 180 stepeni C, 20 minuta.

Izmenjeno (Onlyfun&travel:D)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

ARANĆINIarancini-2.jpg

Način pripreme:

1.Pirinač skuvati i ostaviti da se prohladi.

2. Sos : na malo maslinovog ulja proprziti sitno seckani crni luk, dodati sitno seckani paradajiz ili paradajiz pire, rendanu šargarepu i mirođiju. Posoliti po ukusu. Kuvati na tihoj vatri dok se ne zgusne.

3. Šakom uzimati pirinač i drugom rukom praviti udubljenje koje se puni sosom i jednim komadićem sira mozzarelle ili sličnog. Zatim se drugom rukom uzme ista kolicina pirinča pa se zatvori prethodna i oblikuje lopta (velicine narandže).

4. Zatim se svaka uvalja u jaje, pa u prezle pa se proprži na maslinovom ulju.

Izmenjeno (milenica dravic)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

niti ja nesto jesan, niti neki gurman , niti stignem na putovanjima da pomislim na ma kakvu hranu, niti mi je nesto zanimljivo uzivanje u nacionalnoj hrani nekih destinacija-ali evo recepta:

na onim obilascima po Egiptu na jednom od odmorista bese svedski sto ja videh jedno jelo-rumeno okruglo, pohovano, prstenastog oblika. Pomisleh to su pohovane lignje e to volim.I tako ja nasuh sebi u tanjir.Kad stavih u usta zacudih se-lep ukus ALI NISU LIGNJE.Bio je to POHOVAN CRNI LUK ( ili mozda crveni-ne razumem se u to kad je u tako preradjenom stanju)ali cinjenica je da je bio isecen na kolutice, po nekoliko kruzica izvadjeno tako da ima prstenast oblik i pohovano kao sto bi se pohovale paprike kod nas, A vrlo , vrlo ukusno-bez imalo ljutine , mirisa luka, hrskavo. E taj " recept" prepricah kod kuce-i mi ne bi bili mi da nesto ne prepravimo-prepravimo na bolje-pored umakanja prstenova luka u jaja, brasno sta vec treba-umoci se i u susam pa tek onda na przenje.Uz lepo belo vino, za svedski sto za kod kuce, za drustvo originalna i ukusna stvar.Ko bude isao za Egipat neka kaze tamo Egipcanima da dodaju i susam :))))a jelo se zove ~^^^(`~~~)``///----`~^^^~:=^ na egipatskom :)

Izmenjeno (BOJKO)
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

BRZ, JEFTIN I VEOMA UKUSAN (skoro bez miksera) KOLAČ (moja tradicija da ne znam ime kolača)

usvojen predlog za ime torte NEMAM VREMENA :klap:

Izmešati 2 milerama od po 400g (obavezno da bude subotički ;) ) i 16 ravnijih, supenih kašika kristal šećera (može mikserom a i ne mora, ako se ostavi 2-3 min zajedno šećer se istopi pa je dovoljno i samo rukom dobro izmešati). Složiti red bebi piškota 2x6 komada to vam je taman jedno malo pakovanje i preko piškota namazati fil od milerama. Preko fila redati bananu seckanu na kolutiće (1-2 banane). Preko banana opet fil, preko fila još jedan red piškota koje opet skroz okolo premazati filom. Da uprostim, formacija izgleda ovako piškote-fil-banane-fil-piškote-fil. Okolo namazati šlag (2-3 kesice) i to je to. Piškotu NE umakati u mleko ili nešto drugo jer dosta omekani od milerama, dovoljno je da odstoji 3-4 h u frižideru da se može lepo seći i još lepše jesti :) . Evo sličica u prilogu a ovo je manja varijanta koja je dovoljna za desetak većih parčadi, napravi se bukvalno za 20 minuta. Naravno, varijacije na temu voća su dozvoljene, ja sam pravila i sa jagodama i malinama.

Moja omiljena forma dekoracije... okolo ga ugladim i Bože pomozi a odozgo potapkam kašikom ili onom ravnom mazalicom, svakako neće na izložbu :zvizduk:

Evo da dodam i poreklo recepta, u razmeni recepata bakica u Sokobanji našla se i moja tetka pa je preko nje recept stigao do mene a toliko je ukusan kolač da nisam mogla da ne podelim recept i sa vama :pardon:

Izmenjeno (mirarbi)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Bela čorba sa junetinom

Potreban materijal:

600gr junetine

4 srednje šargarepe

1 srednji praziluk

srednja glavica crnog luka

1 limun

90gr putera

2dl kisele pavlake

2 jajeta

2 kašike brašna

začin C

lovorov list, biber,so

Junetinu isečenu na kockice staviti u šerpu sa vodom da ogrezne. Kada tečnost provri, skinuti penu i dodati šargarepu isečenu na krupnije kockice. Dodati lovorov list i malo posoliti. Crni luk iseckati na listiće, a praziluk na kolutove i dodati u šerpu. Ostaviti da se kuva sat vremena poklopljeno, ali voditi računa da voda ne ispari suviše, uvek treba da je bude oko 1,5l. Posle sat vremena kuvanja, tačnije, kada su meso i povrće mekani, može se desiti da bude i malo duže, napraviti zapršku. Maslac rastopiti u tiganju, dodati brašno i propržiti mešajući, uliti malo vode gde se kuvalo meso i povrće. Skloniti sa vatre, dodati sok od limuna i jaja umućena sa pavlakom. Promešati da se lepo sjedini i vratiti malo na vatru da se zagreje, pa sipati u šerpu sa mesom i povrćem. Začiniti po ukusu začinom, biberom i .

Izmenjeno (milenica dravic)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Brownies - sa lesnicima

Evo recepta za brownies za koji su mi svi rekli da im se svidja :)

Sastojci

- 175g tamne cokolade 70% kakaa (ja sam korstila obicnu cokoladu za kuvanje, Menaz, ali veruje da je sa tamnom cokoladom jos lepse, ali i ovako je bas lep)

- 175g maslaca

- 85g brasna

- 40g kakaa

- 1 prasak za pecivo

- 14 kasicice soli

- 5 jaja

- 300g secera u prahu (ja stavljam 200 secera u prahu, ali to vec svako sebi odredi kako voli)

- 1 aroma vanile (one mali bocice)

-115g lesnika mlevenih, ali ne previse lepse je da ima i malo krupnih komada (ja stavljam malo vise, oko 130g)

Priprema

Prvo otopiti cokoladu i maslac, a zatim u posudi zamutiti jaja (ja sam mutila mikserom), secer i aromu vanile. U drugoj posudi pomesati brasno i prasak za pecivo, kakao i so (dobro bi bilo prosejati te suve sastojke) te dodavati jednu cetvrtinu po cetvrtinu te suve mesavine u jaja (tj. smesu jaja, secera i vanile) i mesati drvenom varjacom.

Na kraju dodati rastopljenu cokoladu i lesnike i sve zajedno promesati

Peci 25 minuta na 180 stepeni, dok gore ne dobije koricu, a unutra treba ostati malo gnjecav. (ja pecem oko 23-24 minute, ali to naravno zavisi od rerne do rerne).

Ja pecem u tepsiji 30x20 cm i 5cm visine. Kolac dosta poraste u toku pecenja, tako da bi mogla i malo veca tepsija, ili mozda malo smanjiti sve sastojke, to je na vama.

Naravno umesto lesnika mozete koristiti bademe, orahe...sta vec ko voli.

Recept sam inace prvi put videla na sajtu coolinarika, probala ga i odusevila se :)

Prijatno :)

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Suncokret pogača

Testo:

2 žumanca

1 kašičica soli

1 šoljica ulja

1 jogurt

1/4 l mleka

malo vode(ja stavim jednu soljicu)

1 svež kvasac

3-4 kašike šećera

kora limuna, vanil šecer

1 kg brašna

1.margarin (ja uvek koristim Vitalov za sva kisela testa)

fil:

1 tanjir mlevenih oraha i pola solje šećera, dva belanca. Umutis belance i secer penasto i dodas mleveni orah.

Rastopiti kvasac u mleku i dodato sve sastojke i samo dva žumanca. Belanca ostaviti za fil.Umesiti testo da bude meko. Podeliti na 8 jufki. Sedam rastegnuti debljine prsta i premazivati margarinom. Redjati jednu na drugu. Poslednju ne mazati.

Od osme jufke pravi se pletenica koja ide na sredinu. Trake se filuju filom i uplicu.

Kada testo malo odmori(15-20 min) razvlači se sto veci i tanji krug. Podeli se na osam delova kao za velike kifle. Na rub svake kifle u trakama se rasporedi fil. Roluje se u velike kifle (ukupno 8).One se iseku na sredini i dobijaju se latice koje redjamo oko pletenice u tepsiji. Moja tepsija je veličine 32, a može i veća bude lepše.

Stavis margarina u listice po testu i ostavis da sve popuni, odnosno nadođe.

Testo stoji toliko koliko je potrebno da se rerna ugreje na 250 stepeni, onda se stavi da se peče i smanji na 200. Pece se od 40-45 min.

Ovako može da se pravi i slana, ali samo sa kasicicom secera.

fotografija0069.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

"Kocke od banana"

Potrebno

Za koru: 4 jajeta, 50 g gustina, 50 g brasna, 100 g secera

Za premazivanje kore: 150 g eurokrema

Za fil: 6 dl mleka, 150 g secera, 100 g gustina, 4 jajeta, 20 g zelatina u prahu, 6 banana

Za dekoraciju: 4 dl slatke pavlake i preliv od cokolade

Belanca umutiti sa 25 g secera u cvrst sam. Posebno umutiti zumanca sa preostalim secerom, pa dodati sam od belanaca i promesati. Dodati brasno i gustin, polako promesati varjacom. Podmazati tepsiju i peci u zagrejanoj rerni na 200 * dok ne porumeni.

Pecenu koru premazati eurokremom.

Fil: u serpu sipati 5 dl mleka, dodati 100 g secera, ostaviti da prokljuca. Za to vreme umutiti preostalo mleko, gustin i zumanca, pa sipati u prokljucalo mleko i kuvati dok se ne zgusne.

Belanca umutiti sa 50 g secera. Sam od belanaca i nabubreo zelatin dodati u topao fil.

Preko kore poredjati po 2 banane u 3 reda, preliti filom i ostaviti u frizideru da se stegne.

Umutiti slatku pavlaku, premazati ceo kolac i prelivom od cokolade napraviti sare.

Prijatno! :srce::)

Gotovo je za sat vremena.

1559.jpg

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kolebjaka (ruska pita sa ribom)

Potrebno: lisnato testo (2 table ili jedan paket)

400 g lososa svezeg

100 g princa

350 g sampinjona

2 kasike slatke pavlake

2 kasike sitno seckanog persuna

2 kuvana jajeta

1 sveze jaje

1 praziluk (struk)

par kriski limuna

nekoliko lovorovih listova

30 g margarina

1 kasika ulja

so

Izvaditi testo da se odmrzne dok se priprema fil.

Na 1 kasiki ulja i 30 g lagano otopljenog margarina dinstati praziluk (beli deo i pola zelenog- iseci po duzini, pa na reznjeve) i seckane sampinjone, posoliti. Kad voda ispari, skinuti sa vatre i ostaviti da se ohladi. Pirinac kuvati u 2 dl posoljene vode. Kad voda ispari, skinuti sa vatre i ohladiti. Skuvati 2 jajeta i ohladiti. Skuvati lososa u vodi u koju je dodato par lovorovih listova i nekoliko kriski limuna. Kad provri kuvati 2-3 minuta, ocediti od vode i ohladiti.

Pomesati ohladjene sampinjone sa pirincem i 2 kasike persuna. Lososa zgnjeciti viljuskom, pomesati sa zgnjecenim kuvanim jajima i umesati pola slatke pavlake.

Razvuci oklagijom testo, formirati pravougaonik, viskove odseci. Na sredini pravougaonika rasporediti polovinu fila sa pirincem, pa preko njega polovinu fila sa lososom. Ponoviti 2 puta.

Zatim umutiti jaje. Premazati ivice sa leve i desne strane i preklopiti kao na slici 3. Zatim premazati ivice gore i dole i preklopiti kao na slici 4.

U prethodno pripremljenu tepsiju, oblozenu folijom ili papirom za pecenje prebaciti formiranu pitu, tako sto ces je okrenuti naopako (ovi preklapani delovi da ostanu dole). Od viska testa napraviti ribu. Premazati celu pitu umucenim jajetom, zalepiti ribu odgore i premazati je jajetom. Zaseci nekoliko crtica odgore nozem, da visak tecnosti ispari tokom pecenja.

Peci u zagrejanoj rerni na 200 * C.

1118.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ne znam kako do sada nisam primetila ovako dooobru temu...:klap:

Moj mali doprinos istoj. Keksici koje sam probala u Grckoj a koji se sluze uz kafu.

-2 maslaca iskljucivo kravica( 250gr)

-200gr secera

-moze a i ne mora malo praska za pecivo (vrh kasicice)

-100gr menaz cokolade

-brasna po potrebi (oko 400gr)

-2 jaja

-1 vanilin secer

Umutiti maslac, secer i vanilin secer,pa dodati jaja zatim cokoladu, malo praska za pecivo i brasna. Zamesiti testo pa istanjiti do pola cm. Pomocu modlica oblikovati keksice,peci u podmazan pleh na T od 150C dok blago ne porumene (oko 20-ak min)

Prijatno!:)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo i jedan recept sa mog bloga

Kviki gric - slane zanimacije

Potrebno je:

  • 2 male soljice ulja
  • 2 male soljice vode
  • 1 kesica kvasca
  • oko 50 grama lana ili susama
  • 1 mala kasikica soli
  • 500-600 gr brasna (da se dobije tvrdje testo)

Umesite sve sastojke dok ne dobijete malo tvrdje testo.

Uzimajte po malo tetsta i pravite dlanovima glistice.

Velikim makazama koje ste predhodno malo namazali uljem seckajte cik-cak napravljene glistice od testa i stavljajte direktno u pleh.

Kada potrosite svo testo stavite u rernu da se peku na oko 180C oko 10 minuta, zatim izvadite iz rerne i brzo obilno (po ukusu) posolite Kvikse, malo varjacom izmesajte pa vratite opet u rernu dok ne dobiju zlatno zutu boju.

Izmenjeno (Buba Erdeljan)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905029
    Ukupno poruka