Seul, Južna Koreja

29.12.2019

Ovaj kratki putopis I film koji je vezan za njega (link je na dnu ovog teksta) posvetio sam jednom mom dobrom drugaru. On I njegova supruga bili su nam saputnici na nekim od nasih putovanja ali nikada , I bukvalno nikada, nisu zeleli da posete istocnu ili jugo-istocnu Aziju. Razlog: On I dan danas tvrdi da ne zna sta bi tamo jeo I da mu se azijska kuhnja ne svidja !

Pokusavali smo, celo drustvo I ja, da ga nekako ubedimo da promeni odluku ali – uzalud. Kao poslednji argument koji sam ja nasao, je ovaj putopis I video klip (traje 20 minuta) o ulicnoj hrani u Seulu, glavnom gradu Juzne Koreje. Da li ce ovo da “upali” jos uvek se ne zna ali smatram da bi, ako nista drugo,  mogao da bude I dobar informativni putopis za sve one koji planiraju da krenu put Juzne Koreje a mozda muce istu muku kao taj moj prijatelj.

Kao I uvek podjimo redom.  Seul,  glavni grad Juzne Koreje ima sa predgradjima celih 20 miliona stanovnika ako ne I vise. Radi se ogromnom konglomeratu ljudi I svetske industrije. Ovde se nalaze predstavnistva svih preduzeca koja nesto znace ili bi htela da znace u trenutnoj podeli uticaja I profita u svetskom biznisu. I pored svega toga Seul je uspeo da zadrzi dobar deo svoje vrlo specificne I bogate istorije pa se stari srednjevekovni zamkovi poznate azijske arhitekure mogu naci I u samom gradu I po pravilu su u vrlo dobrom stanju I uvek su otvoreni za turiste. Ali ovde ne govorimo o tome. Postoje turisti koje istorija ne interesuje mnogo, dakle oni koji zele da setaju I za njih je soping relaksacija, odnosno oni koji zele da upoznaju sadasnju Juznu Koreju sa svim njenim posebnostima a hrana je, priznali mi to ili ne, vrlo znacajna za turizam bilo koje receptivne turisticke zemlje na svetu ! Hiljade turista danas u restoranima slikaju obroke koje dobiju pre nego sto ih probaju I odmah ih “kace” na facebook ili Intagram…To su, uvek poslovicni turisticki poslenici Juzne Koreje brzo shvatili pa su od svoje ulicne ponude hrane napravili prvoklasnu turisticku atrakciju.

Dakle, u toku Vaseg boravka u Seulu treba da odete u deo grada koji se zove Myeongdong

Poslednji deo ove reci – dong , znaci – district ili kvart. Trgovackih kvartova u Seulu ima vise ali je ovaj, svakako broj 1. Nalazi se u blizini dve stanice podzemne zeleznice tako da cete ga lako naci,jednostavno – svi znaju za Myeongdong. Ovde se radi o 3-4 ulice sto uzduz sto popreko , dakle ulice koje se seku I koje su zatvorene za saobracaj motornih vozila. Sa strane se nalaze prodavnice a u sredini se nalaze tezge koje prodaju najrazlicitiju hranu. Nisam bas siguran koliko su prodavnice I cene u njima prilagodjeni nasoj kupovnoj moci. Seul je u osnovi skup grad, ali ono sto je mene iznenadilo je to sto sam ja ocekivao mnostvo prodavnica tehnicke robe znajuci da se mnogo toga proizvodi ili sklapa bas ovde u Koreji. Nista od toga. Prodavnica tehnike je cak jako malo, nema bas mnogo ni modnih prodavnica ali su zato prodavnice kozmetike bukvalno SVUDA !  To nisam mogao ni u snu da predpostavim ali toliko kozmetickih prodavnica ma jednom mestu nisam video nigde na svetu do sada. Najvise se prodaju neke maske za lice (valjda se razmazuju po licu, ne znam) ima ih mali million vrsta. Mozete da kupite jednu kesisu ili 10 ili koliko god hocete a cena ce biti prilagodjena kolicini koju kupujete. Bukvalno pravi raj za zensku klijentelu (izvinjavam se damama, ako me je neko pogresno shvatio)!

Onda polako stizete do prvih tezgi sa hranom. Sve su one uradjene uglavnom jednoobrazno, sve su ciste I uredno poredjane sredinom ulice. Svaka od njih ima struju I na svakoj je izlozena firma, odnosno jasno je objasnjeno sta se tu nudi. Prvo smo naisli na neki interesantan sladoled. To je bio sladoled sa medom, I zelenim cajem. Sluzio se u kornetima koji se prave tu na licu mesta I apsolutno su super svezi. Vrlo interesantno….Zatim tezge pocinju da se redjaju kao na filmskoj traci: Sladoled koji se toci iz masine koji je toliko veliki da mi nije bilo jasno kako ne padne na zemlju. Razlog zasto se to ipak ne desava je verovatno taj sto je sladoled dosta gust I samim tim vrlo kompaktan ali kada ga vidite deluje potpuno nestvarno. Tu su jagode u cokoladi , kroasani sa nutelom sokovi u flasicama koje izgledaju kao sijalice…..ali ne samo slatkisi. Ovde postoji jos veca ponuda da tako kazem PRAVE hrane. Od pecenog kukuruza pa do jastoga sa sirom I pecenog na rostilju – tu na sred ulice ! Cene se ulavno krecu od 2-5 americkih dolara u zavisnosti sta uzimate. Jedino su jastozi oko 15 dolara  sto I ne cudi obzirom da su oni svuda skupi.  Kobasice obicne ili punjene nekom vrstom sira, peceni sir na rostrilju, nesto kao Grcki, odnosno Kiparski Halumi sir koji se moze peci na rostilju a da se ne istopi. Zatim pohovani sir kao I pohovani stapici od krem sira (nije mi bas jasno kako to prave)…sendvici raznih vrst a posebno bi istakao – skampe ! Skampi se nude u verovatno svim mogucim nacinima pripreme  a ima ih I u bukvalno dzinovskim velicinama. Razni sendvici, slane palacinke sa kupusom, zapecenim sirom I jajetom na vrhu, prodaju se I cufte I stejkovi  i sta sve ne …ja jednostavno ne mogu svega da se setim sta se sva tamo nudi…

Ne samo turisti nego I domaci posetioci prilicno uzivaju u svoj toj ponudi I verujem da svako ko dodje obavezno nesto proba I reakcije su, gotovo po pravili uvek izuzetno – pozitvne.

Ako Vam se to ipan ne svidi ili ako ne volite da se hranite na ulici, postoji district u Seulu sa internacionalnim restoranima. Ponuda je evropska (francuski restorani, mediteranski itd.) Sasvim je izvesno da cete naci ono sto trazite.

Postoji nesto I sto se zove Korejski BBQ. Ja to, na zalost, nisam snimio (ili sam taj fajl negde zaturio) ali radi se o restoranima tipa “all you can eat” . Na sredini Vaseg stola se nalazi rostilj na gas. Taj rostilj se nalazi na svakom stolu u ovakvim restoranima. Zatim odlazite sa strane gde na jednom zajednickom stolu stoji meso – razno meso. Vi uzimate ono sto Vam se svidja I na svom stolu ga pecete onako kako  Vam je po volji ! Stos kod ovih restorana je sto je boravak u njima ogranicen na 2 sata a cena po osobi je oko 20 dolara, naravno pice i prilozi se placaju posebno. Sta ste pojeli za dva sata – to Vam je.

Otisli smo zatim I jedan obican mali restoran gde smo rucali nesto sto oni zovu “New York Steak”  ali to nije onaj New York Steak koji  ja znam jer se pravi New York Steak pece na rostilju a ovo sto sam ja dobio je meso koje je przeno,  ali je ipak vrlo ukusno. Za salatu smo dobili pravi pravcati KISELI KUPUS pravljen na nacin kako se pravi svuda u Srbiji. To se ove zove Kim Či. I to je bilo bas dobro…..

E ako, ste sve ovo prosli I nista Vam se bas ne svidja, onda Vam ne preostaje  nista nego da odete u restoran “Beograd” I da narucite cevapcice.  Ne salim se, restoran Beograd postoji u Seulu I naravno drze ga nasi ljudi. U sklopu restorana je I manji hostel. Nalazi se na oko 5 minuta peske od mesta gde se nalaze internacionalni restorani a do ovog dela grada se stize podzemnom zeleznicom  odnosno linijom voza broj 6. Bili smo naravno I u restoranu Beograd, ako nista drugo ono bar iz patriotskih razloga. Posto smo unapred znali da takav restoran postoji u Seulu poneli smo im I poklon: Dres fudbalske reprezentacije Srbije da ga zakace na zid ! da li su ga zakacili ne znamo, otisli smo I nismo imali vremena da se vracamo. Ako neko od Vas ode tamo neka proveri I neka nam javi.

A sad pogledajte o cemu sam pricao….ipak se na filmu to mnogo bolje vidi. Uostalom slika….znate vec, zar ne ?

Komentari

ljerka

ljerka

2019-12-30 04:04:19

Ovaj video klip je pravo osvezenje u kategoriji putopisa na ovom sajtu, ali i u dosadasnjim prilozima autora koji nas posle niza zanimljivih i specificnih destinacija koje je obisao, upoznaje i sa ovim aspektom gastronomskog turizma. Vodjen simpaticnom licnom pricom, pokusao je da priblizi i posebnu stranu ovog grada u cemu je uspeo.Boje, mirisi, cvrcanje hrane koja se priprema i sluzi lokalcima i turistima, vijuganje oka kamere koja lovi uglove, zumira detalje, uvodi nas u atmosferu koja se skoro fizicki oseca i dozivljava. Mirise nam raskosno slano dok zavodljivi slatkisi raduju nepca ! Fotografije nadogradjuju neki drugi apsekt ove zemlje, zanimljiv tekst zaokruzuje celinu vodjenu kamerom. Odlican prikaz lokalne ponude hrane.