pedjalon

Sremski Karlovci

195 poruka u ovoj temi

Догађај: Karlovacka berba grozdja

Врста догађаја: Festival

Почетак: четвртак, септембар 24 у 6:00 по подне

Крај: недеља, септембар 27 у 11:55 по подне

Место: Sremski Karlovci

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo ga i program. Jos samo da se nadamo lepom vremenu...:srce:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo kratkog pregleda sta osim dobrog vina treba svakako videti u Sremskim Karlovcima:

Sremski Karlovci su udaljeni 10 kilometara od Novog Sada. Čuveni su po dobrim vinarskim kućama, vinskim podrumima i izuzetno kvalitetnim vinima koja imaju istoriju dugu 17 vekova, a za njihova vina se čulo na svim meridijanima sveta. Moguće su degustacije u nekom od vinskih podruma, a najpoznatije vinarske kuće su Kiš, Petrović, Bailo i Živanović. Posebno preporučujemo vino Bermet, poznato desertno vino, koje se spravlja od raznog lekovitog bilja i začina, i poslasticu kuglof koja se sprema po staroj recepturi. Svakog septembra Karlovci imaju čuveni groždjenbal i to iskustvo ne smete propustiti.

Najznačajniji kulturno istorijski spomenici

Patrijaršijski dvor - Podignut je 1894. godine na inicijativu srpskog patrijarha Georgija Brankovića, a po nacrtima arhitekte Vladimira Nikolića. Dvor poseduje riznicu brojnih ikona, portrete srpskih crkvenih velikodostojnika, stare knjige i predmete iz prošlih vekova.

Saborna crkva Svetog Nikole - Današnja crkva poseduje dve velike relikvije, čudotvornu ikonu Bogorodice sa malim Hristom, rad nepoznatog ruskog majstora iz XIV veka i Sveti Ćivot sa delom moštiju Svetog Arsenija Sremca, drugog srpskog arhiepiskopa i učenika Svetog Save, najvećeg srpskog prosvetitelja.

Karlovačka gimnazija - Prva srpska gimnazija osnovana je daleke 1791. godine, zahvaljujući mitropolitu Stefanu Stratimiroviću i trgovcu Dimitriju Anastasijeviću. Gimnazija je živi spomenik srpskog školstva i ima modernu biblioteku od 18.000 dragocenih knjiga.

Bogoslovija - Osnovana je tri godine posle gimnazije a osnivač je mitropolit Stefan Stratimirović. Bogoslovija je radila kao visoka škola od 1914. godine.

Česma četiri lava - Simbol Karlovaca koju je projektovao italijanski arhitekta Đuzepe Aprili u čast završetka prvog gradskog vodovoda. Intersantna je legenda koja kaže da će se ko pije vodu sa česme vratiti u Karlovce i tu venčati.

Katolička crkva “Svetog trojstva“ - Podignuta je u 18. veku. i poznata je po predivnim vratima u duborezu.

Kapela Gospe od Mira - Podignuta je 1817. godine kao simbol mirovnog sporazuma koji je zaključen izmedju sila svete alijanse i Turske.

Kuća u kojoj je stanovao Branko Radičević.

**************************

Stražilovo - Tardicionalno izletište.

Izmenjeno (Aleks Mom)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Aleks je uvek tu sa potrebnim informacijama, zapamti ovaj post pa da nam budes vodic sutra :).

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ovo nam nije mnogo pomoglo!:bez-zuba:

Divili smo se nekim drugim stvarima! Stvarno, sram nas bilo!:D:srce:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Oj, Karlovci, moje mesto drago! Bilo je veoma lepo, nikada nisam videla da se u Karlovce slila tolika reka raspoloženog naroda. Da li zbog vina ili poneti opštom atmosferom, svi su bili nasmejani, činilo se da nikome ne smeta gužva, a vinari, medari, kolačari jednako razgovorljivi, strpljivo su svima objašnjavali šta nude i delili dobre savete. Za svakoga se tu našlo ponešto. Grožđenbal nije veliki vašar, kako se to nekome može učiniti (čak i luna-park je jedan od najvećih i najbogatijih koje sam skorije videla), nego velika proslava slatkog života, na način koji je sasvim u duhu Karlovaca. Vrata ovoga grada svima su otvorena, a proteklih dana posebno. Za one koji su propustili Grožđenbal, jedan predlog: iskoristite neki od oktobarskih vikenda (jesenje boje na Fruškoj gori imaju poseban sjaj) za posetu Karlovcima i u samostalnoj režiji obiđite vinarije. Možda ćete i više saznati nego da ste bili na fešti, a snabdećete se najkvalitetnijim vinima, koja mogu biti izuzetan poklon (počinje sezona slava). Nema slađeg poklona od litre crnog bermeta i karlovačkog kuglofa od čokolade i bermeta.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zao mi je sto u onoj guzvi nisam ni videla kuglofe, a htela sam, po preporuci, da uzmem onaj s marcipanom!

Sutra kacim slike, a mogu da potvrdim Branine reci- bilo je veselo i krajnje pozitivno!:D:srce:

Samo da dodam: pre 2 godine bili smo po danu...bila je guzva, ali kao ono sinoc- nije! Reka ljudi se slivala i razlivala sa trga...u trenutku ta "bujica" je pocela da "nosi", ali, forumasi su , drzeci se za ruke uspesno isplivali!:srce:

Izmenjeno (pefkari)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

subota u karlovcima i za mene je bila veoma prijatna... posto sam na grozdjenbalu bila i tokom dana i uvece, imam potpuno razlicita iskustva... preko dana nije bilo guzve i mogli ste, u miru, pogledati izlozenu robu na simpaticno uredjenim tezgama: kolace, vina, narodnu radinost i jos neke proizvode vrednih i mastovitih ruku... sreli smo i dosta ljudi iz beograda, sto govori da je ova manifestacija izasla na dobar glas... sto se tice luna parka i prasica i satora i toga je bilo, ali na prihvatljivoj udaljenosti od centra i glavne manifestacije, pa je svako mogao izabrati ono sto voli....

uvece, slika sasvim druga: glavni trg na koji se slila reka ljudi, svi rumeni i veseli od vina... pio se bermet, ali i medovaca... dva solidna koncerta pomogla su da se zagreje atmosfera.... a u moru ljudi na svakom koraku svetleli su djavolji roscici:D

karlovce poznajem dosta dobro, cesto sam tamo ili na strazilovu i fruskoj gori... smatram da je to mesto u koje treba ulagati, jer imaju sta da ponude, pre svega jednu izuzetno dobru energiju, jer to je bilo, i nadam se jos uvek je, mesto budjenja prosvetiteljstva kod srba i srpskog nacionalnog osecanja, u najpozitivnijem smislu te reci.... svakako ih treba posetiti i kad nije ovako burno kao proteklog vikenda, da bi se gradic doziveo na pravi nacin...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ovo je stvarno jedna sjajna manifestacija, a organizatori se stvarno trude da zadovolje sve i svakog, kako uslugom tako i sadrzajem programa.

Ali,..., jedno veliko ALI!

U subotu smo otisli nesto ranije (pre koncerta "Nevrnih beba") jer smo zeleli da izbegnemo guzvu i prosetamo malo, popijemo casu vina i provedemo par sati stvarno ugodno.

U jednom momentu smo procenili da je postala nesnosna guzva, a i Georgijev nam je nekako "repriza" pa krenusmo kuci.

U saobracaju totalni haos i kolaps!!!

Kolona se protezala skroz do centra Novog Sada (gledajuci one koji su tek krenuli put S. Karlovaca ili dalje), cak je u Petrovaradinu bio sudar kod krajnje okretnice gradskog autobusa.

Nikad nisam video takvu kolonu (mozda od vremena onog "1. maja" kada su nam mostovi bili samo "ponton i Duga", a povrh svega jos rade ona dva semafora kod skole u Petrovaradinu (a vikend je - dakle nastave nema)!?!

Izgleda da se ova prica svake godine ponavlja, vide-manje!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Trazila sam slike od pre 2 godine, kada smo zaista uzivali u setnji i razgledanju...degustirali smo rakije i vina, doneli gomilu flasa odande, a bilo je i raznih proizvoda domace radinosti, kao sto su vuneni dzemperi, gunjevi, stolnjaci, grncarija (bas iz Zlakusa)...bermeta je bilo i ovakvih i onakvih...zaista mi je zao sto ne mogu da se setim u koju "fiokicu" sam ih gurnula! Slikala sam izlagace kod kojih je bila najveca guzva i one cija smo vina kupili...dok ih ne iskopam, evo jos par slika "guzve" od pre neki dan....

karlovci14.jpg

Ne padaju pahulje, samo je malo ekran isprskan...:stidljivko:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

 

U saobracaju totalni haos i kolaps!!!

Zato se , u slucaju kasnijeg dolaska kolima, ide do NSa, a odande vanrednim vozovima uvedenim spec za ovu priliku. Gledam samo koliko ljudi zeli da krene u minut do 12, te da nadje mesto za parkiranje gde hoce, a ako moze i da nema guzve na ulici...

To su hiljade ljudi, u malom jednom gradicu... (a ne mislim samo na Karlovce, vec i razne druge manifestacije sirom Srbije)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

I ja sam i ove godine bila u Karlovcima. Prošle godine nas je ubila kiša, tako da sve što je bilo zakazano za petak nije moglo da se održi. Zato je sad bilo super!

U petak veče smo uživali u koncertu Zvonka Bogdana, a posle i u pevanju Vesne Marie, za koju do sad nisam ni čula, ali smo uživali u evergrinu koji je pevala (grčki, francuski, ruski, naš...)

U subotu smo do posle podne bili u prelepom Novom Sadu, a nakon toga se vratili u Karlovce i otišli na ručak u brvnaru na Dunavu, gde smo jeli najbolje spremljenu ribu u našem životu. Restorančić je za svaku preporuku! Jeste da ga je malo teže naći i prolazi se prašnjavim putem do njega, ali klopa je takva da sve ostalo ni malo ne smeta! Nakon toga smo otišli na koncert Nevernih beba, ali lično mislim da oni baš nekako ne ležu za ovakvu manifestaciju. Slušali smo ih neko vreme, ali su nas bukvalno "ubili kao maljem", tako da smo otišli nazad u kuću gde smo bili smešteni, a gazda se brzo snašao i pozvao tamburaše koji su svirali samo za naše društvo. :D Pored ovih tamburaša nije nam padalo na pamet da se vratimo dole u centar na koncert Vlada Georgieva, ali smo ga odlično čuli na terasi ovog mini-hotela. Naravno, uz vino smo uživali u njegovim pesmama :D

Sve u svemu, vratili smo se veoma zadovoljni jer sve nam je išlo na ruku: i vreme (što je jako bitno) a i raspoloženje!

Već je pao dogovor da se opet sledeće godine, Bože zdravlja, vraćamo tamo!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Priblizava se i ovogodisnji Grozdjebal. Ide li neko? 58.gif

Ja jos uvek ne znam, ali sam u tu cast osvezila moju FT Sremski Karlovci. :D

69.gif

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Priblizava se i ovogodisnji Grozdjebal. Ide li neko? 58.gif

Ja jos uvek ne znam, ali sam u tu cast osvezila moju FT Sremski Karlovci. :D

69.gif

Mi već rezervisali!!!!:D

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Svaka cast! 10.gif

Pa vi ste redovni tamo!

Zelim vam suvo vreme i dobar provod! 69.gif

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905059
    Ukupno poruka