Guest Traveler

Bled, Slovenia

230 poruka u ovoj temi

Dakle, na Bledu je zaista lepo , naročito ako se ide da se čovek odmori, što je nama bio prevashodni cilj. U blizini Bleda se nalazi klisura Vintgar, koju svakako po slikama koje smo videli treba posetiti, ali mi nismo, jer em nismo imali vremena em su tih dana nešto raskopavali pa nam se nije išlo kolima po tom putu, a inače smo mogli biciklama, koje možete iznajmiti na svakom koraku.

U pogledu aktivnosti u prirodi još je bolje Bohinjsko jezero, do koga od Bleda ima oko 20-30 min, ajde da kažem penzionerske vožnje, a neme ni potrebe za žurbom. Tu sve vrvi od bicikli, čamaca, kajaka, opreme za alpiniste, opet naravno sve perfektno čisto, ali još netanutija priroda.

Od Bleda se može doći do Klagenfurta za oko pola sata, koristeći 8km dugačak tunel "Karavanke", kojim praktično iz Bleda, tj. Jesenica ulazite u Austriju u blizinu Villacha. Klagenfurt je lep grad, veličine Novog Sada, glavni grad Koruške, ispresecan kulturno istorijskim spomenicima, lepim trgovima, parkovima, ne previše napadnim, ali lepim tržnim centrima ( i jeftinim) i kafićima i restoranima. Mi smo se kroz Karavanke vratili, a otišli smo putem koji od Kranja skreće ka Klagenfurtu, dakle u smeru kak istoku, da bismo videli neki od slovenačkih i austrijskih krejolika. Inače sam Villach, je izuzetno interesantan, osim po jezerz i banjama u blizini i po tome što je prava raskrsnica za obilazak osim Austrije (ka Salcburgu) i italijasnkog severa (do Udina ima oko sat vremena). Udine su lep tipičan grad, alpske Italije, a u njegovoj blizini se nalazi i outlet village Palma nova (koji vrvi prosto od kupaca iz srednje, južne i istočne Evrope).

Obišli smo takođe i nekoliko opština u blizini Bleda, i zaista se vidi koliko su one lepe i očuvane, iako nije reč o tipičnim turističkim mestima. U blizini je i Kranjska Gora na oko 20 minuta lagane vožnje.

Do slovenačke obale se iz Bleda može doći za manje od sat ipo, mi nismo išli, jer smo u tom smeru išli ka Italiji (vratili se preko Villacha) pa nismo svraćali.

U povratku smo išli kroz Ljubljanu. Grad je prelep, čist, sa izuzetno lepim i uređenim trgovima i jednostavno sa kulturom življenja, pa svakom preporučujemo da svrati ili da sa Bleda izdvoji jedan dan za posetu. Reč je o udaljenosti od oko 50 km. Naravno u povratku opet pauza u Novom Mestu i nazad za Srbiju. Novo Mesto je pravi primer kako treba da izgleda reka i obale reke (Krke) u bilo kom mestu.

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Fantastičan opis, svaka čast.

Planiram sa suprugom da odem, ako se nešto ne izjalovi, negde u decembru.

Izmenjeno (DraganV)
nema potrebe za citiranjem ako se odgovara na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala M&M, ako treba neka dodatna informacija tu smo. Mislim i da je decembar pravi period za odlazak tamo. Em je tada pred Bozicna i Bozicna euforija, em su u blizini brojna skijalista. Od onih tipa Kranjske Gore i Planice, čak i Bovec nije daleko do onih u neposrednom okruženju Bleda (u pravcu mesta Pokljuka"

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da, dodao bih i to da je apartman u kome smo bili, o kome sam već pisao, bio 50 evra po danu, sa svim kuhinjsko-kupatilskim stvarčicama (što će reći ne mora ništa da se donosi od kuće tipa pegla ili fen i sl). Odvojena spavaća soba, dnevni boravak sa kuhinjom i trpezarijom, hodnik i kupatilo. Nekih, slagaću, oko 40 m2. A i gde god da ste tamo smešteni nije problem, jer nije reč o Njujorku nego o Bledu. Tako da je sve na plafon 15 minuta hoda od centra gradića.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Planirali smo smeštaj u hotelu sa doručkom i večerom. Kon tiki je izbacio cene do kraja godine, oko 140 evra je po osobi za 4 noćenja. Toliko bi nam i odgovaralo, jer planiramo da obiđemo Kranjsku Goru, Klegenfurt, Portorož i Ljubljanu. Reci mi samo koliko vas je gorivo izašlo za sve to što ste obilazili.

Izmenjeno (DraganV)
nema potrebe za citiranjem ako se odgovara na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da super je to cena, verovatno i zato sto je dosta unapred. Mi smo bas u posledni cas odabrali smestaj, ali i apartman nam je trebao zbog bebe (spremanje klope njoj i sl i zaista je veliki (ovo moze da posluzi drugima)).

Ovako navescu sve relacije koje smo obisli i na kraju koliko smo puta sipali gorivo i za koliko (nismo sad bas vodili svu evidenciju).

Relacije: Beograd - Bled (par izlazaka sa glavnog puta za pauzu). Bled - Klagenfurt (preko Tržiča, dakle ka jugu prema Kranju sporednim putem) - Villach - Bled (preko Kranjske Gore), uz švrljanja levo desno. Bled - Sežana - Plmanova - Udine - Villach - Karavanke - Bled. Bled - Bohinj + kruženje po okolnim gradićima. Bled - Ljubljana - Beograd.

Lupiću sad možda je bilo oko 2.000 km.

Sipali smo na Zmaju kada smo krenuli iz Bg za mislim 4.500 RSD. Jedan dan smo na Bledu natočili onako čisto da dopunimo pre Kolagenfurta za 50 EUR. U Povratku smo sipali u Novom Mestu za 25 EUR (toliko nam ostalo tih sitnih evra. I na ulasku u Srbiju sipali na MOL-u za oko 3.000. pa je preostalo i za tekuću potrošnju.

Dakle, mislim da će onako ukupno gledano 5.000 RSD i 70 EUR vrše posao. Dakle sve ukupno oko 120 evra.

Inače u pitanju je dizel automobil 1.9 tdi. Preporuka za gorivo je da se sipa na slovenačkom Petrolu (litar je nesto oko 1.1 EUR). Gorivo je odličnog kvaliteta, a trebalo bi izbegavati italijansko. To je preporuka od par bliskih ljudi, koji su to testirali. Inače Petrol je njihova državna firma i ima ih gotovo svuda, tj. autoput je na svakih otprilike 15-20 km pokriven. Isti je slučaj i sa Hrvatskom i Inom. Nikad to ne radim, ali budi siguran da iako u nekom trenutku čovek ostane na rezervi, stiže na pumpu sigurno za plafon 7-8 minuta. U samom Bledu imaju 2 Petrolove pumpe, jedna preko puta druge.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Uvek, nesto zaboravim. Putarine sam već naveo, a putarina za Karavanke je 6,5 evra. Zaista vredi, jer taman toliko se više potroši goriva idući, zaobilazno, preko Kranjske Gore iz Austrije.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sto se tice goriva, ne ulazeci u problematiku kvaliteta, najvise se isplati krenuti sa minimalnom zalihom od nekih 15 l dizela. Natankovati ga do vrha u Hrvatskoj i ponovo ga dopuniti pre ulaska u Sloveniju. Ako prelazite u Italiju da znate da je ubedljivo najskuplja na ovom potezu.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Idem sa sestrom na BLed sledeće nedelje. Ako neko ima info o jeftinijem smeštaju (sobe,app) što bliže centru molila bih za kontakt tel.

Takođe me interesuje kako da dodjem od Bleda do Kransjke gore i gde tačo otići na Kranjskoj gori da bi se napravio neki lep izlet? KOji bus uzeti sa stanice na Bledu?

KOje još izlete busom mogu da napravim i gde?

Da li na Bledu ima organizovanih treking tura po planini ili mora čovek sam da se organizuje?

Hvala puno :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li je neko bio skoro na Bledu?

Planiram da posle mora (10-tak dana u septembru u Istri) svratim na 4-5 dana u Sloveniju i Bled mi se čini dobro mesto za pogledati a i odatle mogu brzo stići i na još neke zanimljive lokacije.

Ide nas troje odraslih i rado bi odseli u nekom hotelu u vidu polupansiona. Zbog kratkog vremena ne bi da gubimo vreme još i na kuvanje ili na potragu za restoranima.

KonTiki ima u ponudi hotele Trst, Jadran, Savica (3 zvezdice) i Park i Golf (4 zvezdice).

Od svih njih najbolje preporuke je imao hotel Savica.

Da li neko ima iskustva sa ovim hotelom?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Uvek, nesto zaboravim. Putarine sam već naveo, a putarina za Karavanke je 6,5 evra. Zaista vredi, jer taman toliko se više potroši goriva idući, zaobilazno, preko Kranjske Gore iz Austrije.

Vrlo korisne informacije i lepi opisi...

U tom smislu molim za jos malo pomoci. Idemo na Bled 4 dana za prvomajske praznike (nas cetvoro). Planiramo da odemo i do Austrije i Italije (Klagenfurt i Udine), pa me zanima kolika je putarina na relacijama koje si ti opisao. Video sam da tvoj auto ne koristi ovo gorivo, ali mozda znas kakva je situacija sa LPG kroz Sloveniju.

Hvala

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Koliko se ja sećam putarina do Udina, tačnije do Palmanove, je bila nešto oko 7€. Za Austriju ne znam pošto nisam bio, ali znam da se kupuju vinjete.

P.S. Naleteo sam na ovo na netu "For using the Autobahnen or Schnellstrassen, a vignette, or tax sticker, must be purchased. Costs are approx €70 for one year, €20 for 8 weeks, or about €7 for 10 days".

Izmenjeno (Billy The Kid)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vrlo korisne informacije i lepi opisi...

U tom smislu molim za jos malo pomoci. Idemo na Bled 4 dana za prvomajske praznike (nas cetvoro). Planiramo da odemo i do Austrije i Italije (Klagenfurt i Udine), pa me zanima kolika je putarina na relacijama koje si ti opisao. Video sam da tvoj auto ne koristi ovo gorivo, ali mozda znas kakva je situacija sa LPG kroz Sloveniju.

Hvala

LPG u sloveniji imate na petrolovim i omw pumpama.ne na svim naravno ali ga ima na poprilicnom broju pumpi.u hrvatskoj poslednja pumpa na auto putu je neposredno pre bregane.prakticno na samoj granici.nekih par kilometara pre prelaza.vinjeta za austriju kosta 7,6 evra desetodnevna.kupoje se neposredno posle ulaska u austriju ili na pumpama u sloveniji se ponegde moze naci.neznam kuda bi ste isli u klagenfurt postoji mogucnost naplate prolaska kroz tunel.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala na pomoći. Za nekih 15-tak dana krećemo, pa će biti i mali info kako je bilo. Malo me brine, ne baš povoljna vremenska prognoza, ali ćemo se već nekako snaći...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Upravo sam se vratio sa odmora. Boravio sam 5 dana u mestu Radovljica nadomak Bleda.

Moja velika preporuka je pansion Lectar koji se nalazi u Radovljici koje je oko 4km udaljeno od Bleda. Radovljica je ipak bolje za boravak nego Bled posto je vece mesto i ima vise marketa, banaka i besplatnog parkinga. To je takodje dobra polazna tacka za sve obilaske u okolini a to su Bohinjsko jezero i Vogel, suteska Vintgar kao i sam Bled.

Pansion po mojoj oceni zasluzuje cistu 5-icu. Posetite njihov sajt i videcete o cemu pricam, www.lectar.com . Ne mogu puno da pisem jer ono treba doziveti a ne samo gledati na internetu. Procitajte opis na BIH i u donjem delu cete videti ponudu. Osoblje je jako, jako ljubazno, sobe su prostrane, uradjene starinski i opremljene novim namestajem. Hrana je izvaredna. Pitajte ih za ponudu 4 polupansiona za 2 osobe za ukupno 200 EUR. To ne mozete naci ni u jednom drugom smestaju u okolini Bleda. Jedini problem je sto se nalazi u starom delu grada u kojem ne mozete parkirati auto pa morate da ga parirate oko 50m dalje, naravno na besplatnom parkingu. U okolini imate Mercator, DM, Uni credit banku i malo dalje i Mercur.

Ukoliko vas jos nesto interesuje pitajte dok sam jos pod svezim utiscima.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26983
    Ukupno tema
    905059
    Ukupno poruka