pop26

ASTRONOMSKA CENA POVRATNE VOZNE KARTE DO SUTOMORA

45 poruka u ovoj temi

Letnja sezona železničkog saobraćaja zvanično počinje 19. juna. Za razliku od prošle godine, voz na relaciji Subotica-Bar ove godine ići će u smanjenom sastavu. Razlog tome jeste mala potražnja, kao i veliki broj neispravnih kola.

Nakon pročitane ove vesti, pozvao sam železničku stanicu u Subotici da se raspitam o cenama karata i nakon dobijanja informacija sam se zaprepastio.

Cena povratne karte (TCV) na relaciji Subotica-Sutomore-Subotica iznosi 6.500,00 dinara + rezervacija 560,00 dinara (u oba pravca) što ukupno iznosi 7.060,00 dinara (74,30 Eura) što znači da dve osobe moraju da izdvoje samo za voznu kartu 14.120,00 dinara (Euro 95,00 - 148,60 Eura).

Imajući u vidu da je pre dve sezone 2007.god. (ova još nije počela) karta za jednu osobu iznosila oko 3.800,00 dinara + 150,00 dinara rezervacija = 3.950,00 dinara (Euro bio 82,04 - 48,14 Eura) jednostavnom računicom dolazimo do podatka da je karta poskupela u dinarima za 79%, a da je Euro skočio za 16% u periodu od 2007. do 2009.godine.

Imajući u vidu da su im vozovi u katastrofalnom stanju (neuredni, prljavi, iskidana sedišta, polomljena ili ukradena ogledala u kupeima, WC pun zaraza itd.) postavlja se pitanje u čemu je onda u odnosu na 2007.godinu podignut nivo usluga za 79%? Odgovor je u ničemu, sve je isto kao i pre dve godine pa možda još i gore.

Treba napomenuti da su ovo cene za II razred, pa je s tim još veća bruka.

Kada se pogleda ponuda u turističkim agencijama za Grčku, između ostalog navedene su cene povratnih autobuskih karata za tu destinaciju. Jedna od ponuda je i Halkidiki i cena povratne autobuske karte preko turističkih agencija na relaciji Subotica - Halkidiki - Subotica iznosi 75 Eura što je za 0,60 Eura skuplje od vozne karte do Sutomora i nazad. Zaista se treba neko zapitati ko je odobrio ovako astronomske cene voznih karata. Pa nije ni čudo što je drastično smanjena potražnja za ovim prevozom do Crnogorskog primorja kako je navedeno na jednom zvaničnom Subotičkom sajtu.

Takođe moram napomenuti da je u jednoj sezoni (da li je 2006. ili 2007.) u jednom pravcu vozna karta do Kijeva bila 20 Eura što je bilo jeftinije za 4 eura od vozne karte do Sutomora.

Izgleda da je ovakva astronomska cena vozne karte izazvana činjenicom da je još uvek letovanje u Crnoj Gori daleko jeftinije od ostalih destinacija, pa su ljudi prinuđeni da idu u Crnu Goru i u toj prinudi neki su videli dobru priliku da profitiraju na voznim kartama.

Možda se neko neće složiti sa činjenicom da je Crna Gora daleko jeftinija, ali ja ću pokušati da to približno prikažem.

Naime, izuzimajući voznu kartu, privatni smeštaj u Sutomoru se može naći čak i za 5 Eura, što je za 10 dana 50 Eura. Cene hrane i pića su zanemarljive u odnosu na Grčku ili neku drugu destinaciju i sasvim Vam je dovoljno dnevno 10-15 Eura što je ukupno od 100 do 150 Eura džeparca za 10 dana+smeštaj, možete letovati za 200 eura. Kada sam hteo da idem u Grčku, namamljen turističkim ponudama u smislu 200-220 Eura u sezoni, shvatio sam da na to treba dodati još 75 Eura prevoz, 5,3 Eura (500,00 dinara) za agencijski servis za vizu, 10,5 Eura (1.000,00 dinara) osiguranje i džeparac od najmanje 300 Eura. Sve to ukupno iznosi 590 Eura po osobi ili bez prevoza 515 eura. Ako ćemo ići u detalje, treba vam i dve fotografije koje imaju takođe svoju cenu. Ako ćete ići u Bugarsku, treba vam još i novi pasoš koji košta 2.170,00 dinara, odnosno 23 Eura. One famozne ponude od 79 Eura i slično ne uzimam za ozbiljno, jer koliko para toliko i muzike. Takođe moram napomenuti da ni taj smeštaj u Grčkoj (zakup apartmana) nije mnogo kvalitetniji od recimo smeštaja u Crnoj Gori.

2007.godine sam letovao u Sutomoru u jednom privatnom smeštaju koji je bio fenomenalan i dnevno sam platio 5 Eura + 0,60 Eura boravišnu taksu.

Sve u svemu, prosudite sami da li se isplati ići u Crnu Goru vozom. Opet se vraća staro vreme kada je letovanje (pa i u Crnu Goru) bio luksuz.

Izgleda da ćemo ovog leta na Palić iako je karta gradskog prevoza ogromnih 47 dinara.

Izmenjeno (pop26)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zaboravih da napomenem da je i 2007.godine Crna Gora bila samostalna država, pa je i tada kao i danas to bio međunarodni saobraćaj, pa se postavlja pitanje zbog čega ovoliko poskupljenje.

Takođe, Železnice Srbije nije privatna firma, već državna, pa neka država vodi računa o stanju tih vozova. Pa neće valjda građani Srbije da renoviraju i revitalizuju propale vagone.

Treba da platimo oko 80% skuplju kartu u odnosu na 2007.godinu, a i dalje se vozimo istim propalim vagonima kao i te godine. Sramota! Šta mi to dobijamo za te pare?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Slažem se sa tobom da taj voz ne vredi toliko, i u svemu ostalom, osim u tome da što "one famozne ponude od 79 eur" za grčku ne uzimaš za ozbiljno. ima čak i jeftinijih, a u predsezoni imaš i za 10 eur po osobi 10 dana + prevoz, i to su vrlo ozbiljne ponude smeštaja koji se i te kako može porediti sa onim od 5 eur/dan u crnoj gori, a kvalitet plaže i morske vode je neuporedivo bolji, klima je mnogo zahvalnija, a o vanpansionskim uslugama se već mnogo govorilo na drugim temama.

mislim da busom iz beograda može mnogo povoljnije da se prođe.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pa dobro, zasto ne idete autobusom? Povratna karta je oko 55 evra.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja sam uživao da se spavaćim kolima spustim vozom do mora, ali posle one nesreće pre par godina-nema šanse.

Možda je ono bio neki splet okolnosti TAD i nikad više...možda je to sanirano (šta god bio uzrok, ne znam detalje), ali...više ne vozom dole.

Edit: ubacili su se postovi gore...u vezi poređenja sa putovanjem autobusom do mora. Ja sam kada sam mogao uvek birao voz, i to iz zadovoljstva jer tako više volim, konkretno na toj relaciji. Plaćao bih i skuplje, kao što železnica i jeste skuplja od autobuskog saobraćaja u mnogim zemljama.

Izmenjeno (Nikola S.)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zaboravih da napomenem da je i 2007.godine Crna Gora bila samostalna država, pa je i tada kao i danas to bio međunarodni saobraćaj, pa se postavlja pitanje zbog čega ovoliko poskupljenje.

Takođe, Železnice Srbije nije privatna firma, već državna, pa neka država vodi računa o stanju tih vozova. Pa neće valjda građani Srbije da renoviraju i revitalizuju propale vagone.

Treba da platimo oko 80% skuplju kartu u odnosu na 2007.godinu, a i dalje se vozimo istim propalim vagonima kao i te godine. Sramota! Šta mi to dobijamo za te pare?

E znas kako, 2007. jos nisu shvatili da je taj voz otcepljenjem Crne Gore postao medjunarodni. :) Mada ne znam prosle godine kolika je cena bila. Ja sam gledao kuset kola koja sa rezervacijom ispadaju oko 8000 din. pa X2 izadje oko 16000 din. a kolima na gas ne bi potrosio vise od 6000 din. i da se jos dole svaki dan vozim. S R A M O T A... mozda i ne bi bila tolika da vozovi ne lice na to sto lice.

A sad sto se tice smestaja za 5 EUR-a... mozda nadjes ali u junu ali mislim da u sezoni o kojoj ti pises nema sanse da nadjes za te pare smestaj.

Ponudama u Grckoj tipa 79 EUR-a kao sto je rekao Aleksandar ne znam sta zameras, to su normalni apartmani koji imaju sve sto i drugi, krevet, terasu, TWC i klimu, nisu to nikakve supe kao sto mozes da naletis u Sutomoru i ostalim mestima... ti apartmani kostaju 79 EUR-a u junu ali u avgustu i oni kostaju oko 250 EUR-a i to po osobi, pa tom cenom i Crnogorci pariraju, kod njih apartman u CG u avgustu nemas za ispod 40-50 EUR-dan (zavisi koliko kreveta) pa cak i 75-80 EUR-a za 5-krevetni.

:Za Aleksandra sto se tice poredjenja mora i plaza CG-Grcka tu moze dosta da se prica, neko vise voli miris borovine i stene od peska u Grckoj, tako da je more mislim lepse u CG tj. jadransko je lepse... e sad druga stvar je sto crnogorci slabije ciste plaze i sto imaju problema sa kanalizacijom pa se ljudi otruju kad dodju dole. :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Možda se neko neće složiti sa činjenicom da je Crna Gora daleko jeftinija, ali ja ću pokušati da to približno prikažem.

Naime, izuzimajući voznu kartu, privatni smeštaj u Sutomoru se može naći čak i za 5 Eura, što je za 10 dana 50 Eura. Cene hrane i pića su zanemarljive u odnosu na Grčku ili neku drugu destinaciju i sasvim Vam je dovoljno dnevno 10-15 Eura što je ukupno od 100 do 150 Eura džeparca za 10 dana+smeštaj, možete letovati za 200 eura.

ako bi smo tako gledali onada bi bilo kud i kamo jeftinije ako bi se spavalo ispod camca na plazi.ustedelo bi se tih 50 evra i ako bi se proredilo sa hranom moze se proci sa stotinak evra za letovanje.

slozices se da to nema veze sa letovanjem a tek o poredjenju sa nekim drugim destinacijama da ne govorim.

letovao sam u sutomoru nekoliko puta kao tinejdzer i tacno znam o cemu pricas kad pominjes krevet za 5 evra.kuca je negde na vrh brda iznad pruge,497 stepenika do hotela niksic,vode ima oko 3:30 ujutru, ....

ne poredimo stvari koje nisu za poredjenje

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Uza sve uvažavanje, ali porediti CG i Grčku je besmisleno, u svakom pogledu.

PUT

- Vozom, preskupo, prljavo, neuredno, nesigurno i neprecizno uz gužve i primtivizam osoblja. Meni se zadnji puta kad sam morao vozom desilo da su mi prodali rezervaciju i prvom razredu iz Bara za sedište koje jednostavno NE POSTOJI!! Kondukter koji se osećao na pivo i luk je slegnuo ramenima uz rečenicu "a što ću TI ja..." i ode... Prethodni puta sam u prvom razredu putovao do Bara u Decembru bez STRUJE i GREJANJA - i niki ništa!

- Autobusom, ne pada mi na pamet da me voze polupijani vozači, sudeći prema nesrećama koje se dešavaju

- Sopstvenim automobilom, putevi kakvi jesu i rizici kakvi jesu, misija sa prepuno rizika. Da ne pominjemo drčne CG vozače koji misle da su svi rođena braća sa Šumaherom.

SMEŠTAJ

- Privatni, šupe gde su do do sezone držali kokoške i prasiće, sad je "soba za izdavanje", "zimmer frei"... ?! Po cenama koje ako ste na 500m od plaže, lete u nebo a ako trebate planinarsku opremu na 1500m uz brdo, malo su niže. Vode ima - ponekad, kad tražite, ljute se

- Hotel, takođe problemi sa vodom a cene kao da ste u Dubaiju. Čudno shvatanje usluge i cene.

USLUGE

Ljubaznost, misaona imenica, mogućnost žalbe i njeno prihvatanje takođe.

Prilikom dolaska u sklepani kafić, pitanje je otprilike "šta 'oćeš?" od strane konobara, uz moguće dranje novčanika.

Prljavštana se čisti uglavnom smene pa na uštap.

Putevi i prilazi u katastrofalnom stanju.

Naplaćuju sve što se naplatiti može, samo čekam da počnu da naplaćuju taksu na prevelik broj udisaja vazduha "divlja ljepota" na minut

Fekalije se slobodno razlivaju po obali (ko će da čisti jado! Nije to za nas da čistimo vaša govna! počistite sami za sobom!??)

Šiptara na potezu Ulcinj-Bar-Sutomore-Budva, kao pleve, dragi im gosti... neka 'fala

TAKSA ULASKA

Smešna mala državica je pametnija od svih ostalih turističkih velesila zajedno

Gde se to još uplaćuje sem kod CG?

I gde su ti efekti više od tih para? (zapravo ima, porodica Đukanović ima deblje džepove)

A sad ako će neko porediti to sa na primer Grčkom:

- Putevi perfektni

- Nema takse (vize će biti ukinute pa neće ni tih troškova biti)

- Aranžmani jeftijniji

- Ljudi ljubazniji

- Ako želite miris borova, ima i to

- More i plaže čistije

- Nedostatak vode nije poznat kao događaj.

- Ne sprovode kanalizaciju u more na 10 metara od plaže

Ma ne vredi ponovo da se razveze diskusija, kad u CG umeju samo da uzimaju pare a da ne daju ništa sem šupe i divlje ljepote.

A imaju sve što im treba.

Mali su kao država pa bi se lako organizovali. Treba samo raditi i uložiti velike napore i za 5 godina bi imali veoma vidljive retzultate, za 10 da budu mali raj. ALi.. ne da im se nešto

Možda, za 50g pa da se vidi, ali dotle, moje pare tamo neće ići.. Želim im svaku sreću i uspeh, ali bez mene

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Codemaker,bravo!!!!!!!!!! :D

Danas cujem izjavu:Kakva Grcka,Crna Gora I Bugarska zakon!!!! :shokiran:

A ja u nesvest padoh.I jos devojka je bila mrtva ozbiljna :besan:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja se opet osećam kao da pričamo o paralelnim svetovima. Nije da vam ne verujem, sigurno imate takva iskustva, ali nije ni da ja lažem ili imam pomračenje svesti pa ne znam kako mi je bilo.

Ili da imam preniske standarde.

Dva letovanja u CG, 3 prolećna puta, i svaki put je bilo sjajno. Odličan smeštaj, struja, voda...

Na neljubaznost bazično imam zero tolerance, plus stečeno vremenom, i što se toga tiče o Crnogorcima koje sam ja sreo mogu da kažem samo najlepše.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

sve ti ja to verujem Nikola ali ti si definitivno usmljen slucaj.

pre nepunih mesec dana proveo sam sa suprugom vikend (produzeni) u herceg novom.bilo je super,nestvarno ljubazni ljudi u prodavnicama,pekari,restranima,stverno zacudjujuce fini.taman pomislih nesto se promenilo u poslednjih osam godina od kad nisam krocio tamo.ali cim predjosmo trajektom nazad u kamenare iprodjosmo tivat pokaza se onaj stari crnogorski primitivizam,zelja za dokazivanjem,divljastvo za volanom,mrki pogledi u budvi posebno.nekako se u vazduhu oseca ta njihova netrpeljivost prema nama srbima.ne mogu se oteti utisku da su im siptari znatno drazi i blizi od nas.a dole ih ima u hordama.lagano osvajaju ljepu njihovu.

jedno je sigurno potpuno se slazem sa vlasnikom vile u kojoj smo stanovali da je sasvim drugi svet od onog momenta kad sidjes sa trajekta u lepetanima od onog sa druge obale.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ok, moj red da kažem da i ja tebi sve verujem, naravno.

Ne znam što se tiče te mikrogeografije, možda i postoji šema gde su to ljubazni a gde divlji.

Moja lepa iskustva, recimo: Budva, Perast...

U Aleksandru nam donosili dodatnu klopu na sto ("Necemo da nam gosti budu gladni!"...skakali da nam sklanjaju prazne tanjire i tacne, a na naše da ne moraju to da rade, dobijemo lekciju "Gost je gost!")...u okolini Sv. Stefana nas čovek primio u kuću (samo zbog toga što smo prepoznali i setili se da mu je kuća bila u jednom broju časopisa "Kuća Stil")...onda čovek koji nam saučesnički otvara nešto kao kapiju, prečicu prema Miločeru, kad su tamo zatvorili jedan od puteva, s čim se on ne slaže (pre toga mu zašli skoro u dvorište, nismo znali da je privatna svojina...počelo sa njegovim "DOKLE?!" a završilo se pijenjem piva i otvaranjem tog prolaza u žici koji je sam napravio)

Išli smo i tim trajektom, Herceg Novi...al tamo ni pozitivna ni negativna iskustva nemam.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ako se uzme u obzir da je povratna avionska karta do Tivta nesto preko 12k (ukoliko se rezervise u neko normalno vreme) ili oko 15-16k "za sutra", onda se stvarno postavlja pitanje cene karte za voz (povratna sa rezervacijom i spavacim/kuset kolima)

Mnogo krace, i uljudnije putovanje. Ja volim vozove, ali kvalitet usluge (sveobuhvatno) je daleko i od  solidnog. Pre svega mislim na osnovno, a toje stanje vagona...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Eh voz. Za mene je to i dalje najbolje prevozno sredstvo i dalje najsigurnije. Komfor je nemerljiv u odnosu na automobil i autobus, uz ogradu da automobil ima neke svoje prednosti zbog činjenice da si sam svoj vozač i gazda. Zato je i logično da bude najskuplje ali...

Ali ne ovakav voz, sa ovakvim vagonima, na ovakvoj železnici i na ovakvim prugama. I što reče Nikola posle one nesreće a znajući za javašluk kod nas nisam siguran koliko se te pruge održavaju,šteta. Doduše dugo su cene karata na železnici bile socijalna kategorija ali da je ovo sad preskupo,jeste. I izgubiće i ono malo putnika entuzijasta što su imali.

Inače ja prvi put letujem u Grčkoj i nije baš tako jeftino. Ustvari sasvim sigurno ću proći 10-15% skuplje za smeštaj, prevoz i ostalo za potpuno iste uslove . Doduše dobar deo od toga otpada na vize ali i to je sastavni deo cene. Iako sam dane provodio razmatrajući razne ponude i to još u februaru i sve ovo je naravno sa popustom. Veći je, mnogo veći, izbor i to je prvi razlog a drugi je čisto more jer mi je zaista dojadilo da tražim plaže gde nema bar nekih dana ili perioda kad je voda prljava. Ipak moje utiske i poređenje ću bolje izneti kad se vratim.

Izmenjeno (tomasd)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pa i ja da dodam nesto. U svakom slučaju, nemam nameru da nekome ne verujem kada kaže da je imao loše iskustvo. Svako ima svoje kriterijume i njih se drži, ali ipak smatram da pojedini komentari prevazilaze dobar ukus. Naime, ovo je pre svega tema o velikim cenama voznih karata koje se prodaju u SRBIJI i to nema nikakve veze sa CG, a naročito ne sa komentarima tipa loši domaćini, prljave plaže, kanalizacija itd.

Mislim da nije fer biti toliko kritičan u negativnom smislu kada je u pitanju CG, jer ruku na srce, toga imate preko glave i u Beogradu. Pogledajte samo na šta liče ulice u glavnom gradu, prosjaci na svakom ćošku, prljavština, pa onda oni, kako neki kažu, mrki pogledi, divljaštvo u saobraćaju, nekultura na svakom koraku. Naravno, nemam nameru da vređam starosedeoce Beograda, ali njih je sve manje i manje. Pa krenimo ka jugu, kažete mnogo šiptara od Ulcinja pa do Budve, a šta se može naći u Leskovcu, Pirotu, Vranju itd.

Pa nemojte samo reći da je Srbija centar kulture, a svi u okruženju ne valjaju, naročito Crna Gora.

Za Talija, 2007.god. sam bio u Sutomoru u perfektnom smeštaju za samo 5 Eura + boravišna taksa 0,60 Eura. Znači, i u CG možeš da nađeš dobar smeštaj za manju cenu, samo treba tražiti. I naravno, zaista je ružno nazvati jednu naciju primitivnom. Prvo treba da definišeš šta je po tebi primitivizam, pa onda da zaviriš u svoje dvorište. Ne mislim u tvoje lično, nego uopšteno na Srbiju. I da završim, ovo nije politička tema da bi se komentarisala neka ''netrpeljivost'' prema Srbima. Pa i oni to isto mogu da kažu za Srbe, u čemu je razlika? I ''ljepa njihova'' nije Crna Gora nego Hrvatska.

Za Codemaker, zaista tvoji komentari ne stoje na mestu. Izgleda da se nisi mnogo potrudio gde ćeš odsesti kada si bio u CG, ako si bio, pa te je isprepadao prvi koji te je sreo. Slažem se da ima svega, kao i u drugim državama, ali da neko izdaje šupe u kojima je prethodno držao krave, to je zaista neukusno. Lično smatram da ti imaš lični problem sa CG, pa tvoji komentari nisu objektivni. Proputovao sam mnogo, pa iz iskustva ti mogu reći da i po celoj Srbiji imaš još i gore uslove, takođe i u Turskoj, Grčkoj, Bugarskoj itd. Ne možeš lepiti epitete celoj državi ili naciji na osnovu tvog lošeg iskustva u nekom smeštaju ili zbog tvoje lične netrpeljivosti prema CG iz ko zna kojih razloga. I još jedno pitanje, šta misliš gde Grci izlivaju, kako ti kažeš, naša g...a? Ili, gde to isto rade na Bora Bora ostrvima?

Sve u svemu, izvinjavam se što sam i ja skrenuo sa teme, ali sam prosto morao da odreagujem. Držimo se teme!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26983
    Ukupno tema
    905068
    Ukupno poruka