*elleni*

Firenca-grad umetnosti i ljubavi

126 poruka u ovoj temi

FLORENCE-"ATHENS OF ITALY".....tako bar kazu.....

ISTORIJA FIRENCE:

Srediste pokrajine Toskane - pokrajina sa najvecom samostalnoscu, pokrajina koja ima cak i svoju crvenu toskansku boju cigle. To je polumilionski grad na reci Arno koja tece kroz srediste grada. Nastao je u praistorijsko doba kada su se na tom mjestu nalazila mala naselja, no prvo vece naselje izgradjuju Rimljani, Julije Cezar gradi Florentinu. U to vrijeme Firenca u poljoprivrednom kraju dozivljava procvat, kasnije je bila napadana najvise od galskih plemena. Svoju samostalnost dozivljava za vrijeme vladavine Huga od Toskane u XI veku i od tada postaje nezavisni grad - drzava sve do ujedinjenja u Toskani 1856. godine, nesto ranije nego ostali severni delovi. Kao zaseban, slobodan grad dozivljva svoj pravi procvat sto bi se reklo "renesansu". Firenca kao trgovacki grad koji se nalazi na stecistu puteva koji su vodili sa Jadrana na Sredozemlje i spajali sever i jug. To je vrlo dobro iskoristila i trgovala sa skupim robama, pamukom i svilom. Prvo dozivljava privredni procvat, pa se zato ovde javljaju prve banke na svijetu, ustanove koje su prve pocele sakupljati novac, prve se pocele baviti stednjom, a kasnije pocele davati i prve zajmove. Ovde se rodila i prva menica, zamena za novac i njom se trgovalo. Pocinje se razvijati bankovni sistem, prvo u Italiji, pa onda sirom svijeta. Gde je bilo trgovine, tu je bilo i novaca, a gde je bilo novaca tu je bilo i napretka u svim ostalim sferama zivota, pogotovo u kulturi i umetnosti.

KULTURA:

Najpoznatije firentinske porodice Pitti, Medici i Stroci pocele su angazovati najtalentovanije umetnike onog doba iz citave Italije da im ukrasavaju njihove stambene prostore posebno vile, dvorce, palate, a potom i radne prostore. Tako je, recimo, i nastao jedan od najpoznatijih muzeja u svetu firentinski muzej galerija Uffizi.

Nastala je kupovinom umetnickih dela porodice Medici koji su bili vlasnici te palate, a to je palata u kojoj su se nalazile kancelarije. To je zgrada koju su ukrasavali delima najpoznatijih slikara onoga doba. Muzej je dobio ime Uficci, jer uficci znaci kancelarija. Kancelarije su bile u zgradi poznate, bogate, firentinske porodice Medici u kojoj su se smenjivale i porodice Pitti i Stroci u privrednoj nadmoci prema tome i u politickoj nadmoci. Ostavili su neizbrisiv trag u umetnosti grada. Ovde su dolazili mnogi umeinici poznati u ono doba, a neki su i rodjeni ovde. Poznati pesnik iz Firence je Dante Aligijeri koji je rodjen krajem XIII vek, a umro u Raveni pocetkom XIV veka. Bio je ne samo knjizevnik, nego i prevodilac i veliki politicar i polemicar, kriticar svega negativnog u ono doba.

Zato je bio proteran iz Firence, otisao u Veronu gde je ziveo neko vreme i zavrsio svoje kapitalno delo Bozanstvena komedija. Iz Firence je i glasoviti umetnik i jedan od najvecih na svetu Michelangelo. Bio je veliki humanista, slikar, kipar i arhitekt. Ovdje je delovao i veliki italijanski slikar, skulptor i graditelj Leonardo da Vincci. On je naslikao Mona Lizu, svoje najznacajnije delo u koje je bio zaljubljen. Mona Lizu je smatrao idealnim delom, najbolje ikada naslikanim.Sliku je poneo sa sobom prilikom posete Francuskoj, medjutim, umire nedaleko od Pariza 1521. godine. Slika je ostala u Francuskoj i izlozena je u Luvru, kraljevskom dvoru, kao najvrednije delo. Pored navedenih u Firenci su delovali i mnogi drugi skulptori i slikari kao sto su Donatello i Giotto. Giotto je kao veliki graditelj napravio nacrt za delove katedrale, a posebno za toranj Santa Maria della Fiore. Zbog njih je Firenca postala Meka umetnosti, a danas je Meka turizma. U kasnom srednjem veku Firenca pomalo gubi znacaj, naime pomorstvom se pocinju baviti dve sile Genova i Venecija, no Firenca i dalje ostaje grad koji se vrlo brzo siri i razvija. Ratnih stradanja nije bilo ni u I ni u II svetskom ratu te napokon izrasta u velegrad od 500 000 stanovnika. Politicka pozornica Firence i Toskane bio je gospodski trg Piazza della Signoria. Ovde su se odrzavala sva vazna zbivanja i skupovi u gradu. Firenca ima jedanaest mostova, a najpoznatiji je Ponte Vecchio, koji u svom sastavu ima i zatvoreni deo koji podseca na ulicu sa mnostvom malih radnji. Firenca je grad u koji se svi rado vracaju da bi uzivali u svim njenim lepotama.

--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Imao sam tu sreću da dočekam sa svojom ženom novu godinu u Italiji prošle godine.To je bio klasičan 5-odnevni aranžman Rim-Firenca s tim da smo samo poslednji dan (i to ne ceo) proveli u Firenci.Posle utisaka (divnih) koje sam nosio iz Rima, tog prepodneva, dolazeći u Firencu nisam ni slutio koliko će me taj grad očarati.Sa turističkim vodičem smo je bukvalno pretrčali a vrat mi je ostao ukočen a oči širom otvorene, posmatrajući monumentalne građevine.Firentinska katedrala,Palata Ufici,Ponte Vecchio, i još mnogo građevina čoveka koji izuzetno ceni arhitektonsku umetnost bukvalno ostavljaju bez daha.

Otvaram ovaj topik sa nadom da neko,ko je proveo neuporedivo više vremena u ovom gradu iz bajke dočara svu njegovu lepotu i raskoš.

post-754-1258748081,48_thumb.jpg

Izmenjeno (karadjordje)
2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ja ću samo da pozdravim otvaranje teme i pomerim se i napravim mesto stručnijima i iskusnijima.

Takođe delim oduševljenje gradom...

Mogu da preporučim kao jednu poslasticu: filmove čija je radnja smeštena u Firenci. Uvek se obradujem kada to vidim.

"Soba sa pogledom", recimo, "Čaj sa Musolinijem" i "Hanibal", nastavak "Kad jaganjci utihnu".

Nadam se da ću nekad bar nedelju dana moći da budem u Firenci...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

i ja bi se nadovezao na prethodne dojmove. imao sam priliku biti u firenci par puta i mogu reci da se tamo moze boraviti mjesecima, kao i u cijeloj toskani. grad je doslovno spomenik na otvorenom, zapravo, jednako kao i rim i veci dio italije. katedrala je remek-djelo za sebe, pogotovo fasada, kupola i krstionica. preporuka je penjanje na vrh odakle se ima pogled na cijeli grad (sto je moguce i s piazzale michelangelo).

galerija uffizi opravdava sve sto se govori o njoj, slike, statue... tu je i ponte vecchio sa svom silom zlatarni, pa vrtovi boboli, piazza della signoria sa starom gradskom vijecnicom...

u svakom slucaju, ako imate mogucnost, rezervirajte si smjestaj (kojeg se stvarno moze naci po povoljnim cijenama - tzv. bed&breakfast smjestaj), kartu grada u ruke i uzivajte u renesansi :)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Firenza je jedinstvena i prelepa! ... bila sam po drugi put pre par meseci ... preporucujem penjanje na Piazzale Michelangelo gde se nalazi kopija Davida i odatle se pruzaju najlepsi pogledi na grad. Ako mozete idite negde predvece, da tamo docekate zalazak sunca. Zaista je fenomenalan dozivljaj!

Popeti se moze peske, oko 30 minuta od centra, ili autobusom #12 ili #13 sa zeleznicke stanice. Nemojte da se zabrinete ako vam se ucini da bus ide malo okolo-naokolo, dovesce vas na pravo mesto :D

Ako idete u solo reziji vodite racuna da ulaznice sa neke muzeje, recimo Ufici i Akademiju morate da kupite ranije, a postoje neke lokacije u gradu koje uz nadoknadu prodaju ulaznice za isti dan.

Preporucila bih i manje popularan muzej Bargello, ako volite statue i vajarstvo ovo je pravo mesto za vas :)

Oni koje interesuje shopping ne bi smeli da propuste San Lorenzo market, narocito dobar za kozu.

IMG_4959.JPG

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Evo malo da ozivim temu o, po meni, mozda i najlepsem gradu na svetu...

Ne bih da ponavljam ono sto je vec napisano, Firenza se i ne moze opisati recima, boje, zvukovi, miris starine, samo se moze doziveti... Cini mi se da niko nije spomenuo galeriju Akademije sa Mikelandjelovim Davidom - neponovljivo je, cak i uzviseno, iskustvo stajati ispred tog remek dela u njegovom punom sjaju!

Posle Davida, a pre svega ostalog, mene je odusevio, ne toliko pominjani, mali aususkani convento di San Marco sa freskama fra Angelica - neverovatne freske, za ne poverovati je kada su naslikane, potpuno vizionarske i bezvremene...

Ako idete u Firenzu, obavezno ostavite bar jedan dan za neplansko lutanje po ulicicama, upijanje atmosfere, otkrivanje carobnih,malih, bezimenih piazza, uzivanja u capuccinu u malimzavucenim kafeima sa dva-tri stocica...

Za smestaj prepurucujem b&b Le Contesse (mislim da ga ima i na booking.com), na odlicnoj lokaciji, 200-300m od piazza della Signoria, u tzv. Jevrejskoj cetvrti. Prastara zgrada, u njoj jedan od stanova pretvoren u 2-3 mala apartmana i trpezariju. Nista posebno, ali veoma pristupacno, cisto, i ono sto je nama bilo zanimljivo, odise istim onim starinskim smekom kao i cela Firenza.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ko voli fudbal a bice u Firenci na par dana nek obavezno poseti i muzej fudbalskog saveza Italije..titule, fotofrafije, dresovi, suveniri....savrseno osvezenje

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Kako samo ranije nisam znao, pa da idem tamo a ne da čekam onolike redove za Davida i Botičelija...

:D

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Firenca, grad o kome sam duuugo sanjala, a konacno posetila proslog leta! Bez agencije, odlucili smo se da odemu na 16 dana u Italiju - prvo u Rim, pa onda u Firencu. Plan je bio za 10 dana u Rimu i 6 dana u Firenci.

Necu da pisem dugacku egzegezu o neverovatnim lepotama i carima ova dva grada (bar ne za sada :-P), ali definitivno cu da se slozim sa svim prethodnim opisima! A pogotovo sa lutalicom!

Firenza je jedinstvena i prelepa! ... bila sam po drugi put pre par meseci ... preporucujem penjanje na Piazzale Michelangelo gde se nalazi kopija Davida i odatle se pruzaju najlepsi pogledi na grad.

Ako idete u solo reziji vodite racuna da ulaznice sa neke muzeje, recimo Ufici i Akademiju morate da kupite ranije, a postoje neke lokacije u gradu koje uz nadoknadu prodaju ulaznice za isti dan.

Preporucila bih i manje popularan muzej Bargello, ako volite statue i vajarstvo ovo je pravo mesto za vas :)

Nazalost, mi smo veoma spontano resili da odemo u Italiju i nismo bas imali puno vremena da se polagano pripremamo za put - ali rano bukiranje karata za Ufici i Akademiju jesmo obavili, i to je bio najbolji potez! Slazem se i sa preporukom za Bargello - ne mora ranije da se rezervise, a sama zgrada u kojoj se muzej nalazi je vredna cene ulaznice! :bez-zuba: Treba videti katedralu - ali bih preporucila da (ako je moguce) se obidje svaka crkva u Firenci. Meni se narocito dopala Bazilika San Lorenzo (treba spomenuti da se tu nalazi cuvena Mikelandjelova biblioteka, Medici kapele, itd., mada je po meni sam interijer crkve vredan odlaska), kao i Bazilika Santa Maria Novella (gde se izmedju ostalog nalazi Masacijev fresko 'The Trinity', jedan od najstarijih primera likovne perspektive koja je 'rodila' Renesansu, itd.).

Takodje da dodam da je vece/noc u Firenci nezaboravan dozivljaj! Ljudi se polagano setaju, razni mladici po ulicama pevaju i sviraju, restorani, trgovi, mostovi, sve zivne nekim drugim duhom od onoga sto se vidi u toku dana! Bol u nogama i zuljevi po stopalima od non-stop pesacenja, stajanja, cekanja, razgledanja, se tako lako zaborave, i magija Firence okrepi dusu!:D

*Napomena - Ako postoji mogucnost da odete u Firencu to obavezno morate da iskoristite! Ali, jos bolja varijanta je ako mozete da odete u Firencu u bilo koje doba godine osim juna, jula i avgusta meseca. Glavni razlog za ovu napomenu NIJE temperatura (koja zaista moze da bude visoka u ovo doba godine). Ne, temperatura je podnosljiva i nije ni krajnje bitna kada se nalazite na takvom mestu kao sto je Firenca. Razlog za napomenu su neverovatne GUZVE - zamislite mali carobni gradic preplavljen desetinama hiljada turista (vecina koja su tu samo na dan-dva). Ako i uspete da izbegnete redine za galerije i muzeje kupovinom karata unapred, nikako necete izbeci cekanja od najmanje 2 do ponekad 6 i 7 sati za ulazak u katedralu, bazilike, itd. Drugo, osim cekanja za koje sam bila vise nego spremna - hej, samo jedna je Firenca! - ulice se pretvore u mravinjake, a trgovi se ni ne vide od silnog broja ljudi koji se nalazi u njima. Mi dobro ne podnosimo bas tolike guzve, tako da se nas prvobitni plan malo izmenio, te smo u Firenci ostali 4 a ne 6 dana, i vratili se u Rim na jos 2 ekstra dana - i ovako nam je odatle bio povratni let, a pri povratku smo uspeli da prisustvujemo Mobijevom otvorenom koncertu u centru Rima. :)

**Za svaku crkvu u Firenci postoji (uglavnom razlicito) radno vreme za 'vernike' i za 'turiste'. Treba dobro izuciti termine crkava koje zelite da obidjete - jer ako jedna radi od 10 do 1, to ne znaci da u isto vreme radi i druga, cak naprotiv. Nekolicinu puta smo, nazalost, uspeli samo da lepo poljubimo vrata!

***Za ulaz u toku 'turistickog' termina crkava, obavezno je platiti. Sta vise, uglavnom se placa vise ulaznica - za svaki odvojeni deo katedrale/crkve/bazilike. Naprimer, za glavnu katedralu treba platiti ulaz, pa za kupolu odvojeno, pa za baptistry odvojeno, itd. San Lorenzo je jos vise ne predvidljiv - crkva i biblioteka i Medici kapele uopste nemaju uskladjeno radno vreme i za svaki deo San Lorenza se isto tako placaju ulaznice nezavisno jedna od druge. Posto nismo mogli da zamislimo da smo u Firenci a da SVE ne vidimo - otprilike smo trosili izmedju 50-100 eura na dan samo na ulaz (za nas dvoje).

****Dusa mi je plakala, ali u 98% slucajeva NIGDE osim na ulicama NIJE dozvoljeno slikanje!!! Obezbedjenje, ponekad i naoruzano, strogo motri svaki pokret turista bilo u crkvi, muzeju ili galeriji, i nikako ne podrzava slikanje, sa ili bez blica. Ovo iskustvo je VEOMA drugacije od Rima, gde je slikanje dozvoljeno i podrzano na skoro svim mestima (osim mozda par manjih, privatnih galerija). Jedino mole da se stare slike i slicne, na svetlo osetljive, stvari ne slikaju uz pomoc blica.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Da li sam dobro shvatio da ako idem u Firenzu tu treba jos obici Pizu, Sienu, San Giminano, San Marino i to je generalno to ili neko ima nekih saveta za jos neka mesta. Pozdrav.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ja bih skorije posetila Firencu pa me zanima,da li je neko mozda posetio kucu Galilea, cuvenu "Il Gioleo"? Cudno mi je sto se ni u jednom jedinom prospektu ne pominje ova vila koja je sada muzej a koja je pripadala sigurno najpoznatijem stanovniku Firence :( ..U njoj se cuva sva njegova zaostavstina koju nije zaplenio Vatikan kao i rebro ovog naucnika:( (taj deo zaista ne razumem..)... Takodje,preporucujem posetu manastiru San Mateo na brdu Arketri iznad Firence jer se takodje smatra spomenikom kulture iz doba renesanse u kojima je vladao red Sirotih Klara,jako je zanimljiva prica..

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hvala za preporuku - sledeci put se nadam da cemo imati vise vremena da se pripremimo, pa da isplaniramo sta sve treba da se vidi u okolini Firence ... Kao sto je naveo Andrej, treba obici i Pizu, Sienu, San Giminano, San Marino - a ima tu jos nekoliko mesta koja su 'must-see' ako ste ljubitelji umetnosti i ako vas interesuju crkve u kojima se nalaze ta dela (ako je to u pitanju, Andrej, slobodno javi, pa da ti posaljem informacije - sa zakasnjenjem, izvini).

Sto se tice Galilea i njegove kuce, nisam posetila tako da nemam vise informacija ... Za mene je Firenca prvenstveno grad predivnih crkava i bazilika, grad umetnika i pesnika, zitelja Firence poput Dante-a, Boccaccia, Leonardo da Vinci-a, Botticelli-a, Brunelleschi-a, Michelangela, Donatella, grad politickih velikana i moci (Medici, Machiavelli, Savonarola, itd.) ... U pokusajima da sto vise vezano za njih vidimo, Galileo je izostao stidljivko.jpg.

Ono sto jesmo videli vezano za Galilea je njegova grobnica, koja se nalazi u Santa Croce, pored grobnice Mikelandjela i Dantea.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hvala puno na odgovoru i slikama...Nadam se da ce u buducnosti i njegovu kucu uvrstiti u kulturne znamenitosti grada jer je zaista steta da agencije dovedu turiste u Firencu a zaobidju tako bitan deo istorije. Porodica Medici bila je najveci zastitnik i postovalac Galileovog lika i dela u to vreme..pa mi je nekako cudno razdvojiti ih smajl.jpg .

Inace,jedna korisna napomena sto se tice njegove kuce, ukoliko odlucite da u privatnoj reziji posetite ponovo Firencu: Vila se nalazi u delu grada poznatog kao Piano dei Giullari,u prevodu -Polje putujucih pevaca :)  Pozdrav!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Firenca je bila prelepa!!! Zapravo moj davni san jos dok sam bila student je bila Firenca, i sada kad mi se ukazala prilika da idem, jako mi je drago sto sam to iskoristila! Ko voli umetnosti jednostavno posle Luvra MORA da vidi i ovaj grad. Imaju toliko puno galerija, muzeja, parkova, da je jednostavno prava milina poci bilo gde. Naravno ulaznice za sve te posete su 6-10 eura, ali postoji godisnja ulaznica koja glasi na ime, vazi uz pasos i s njom smo neograniceno puno puta mogli da idemo u bilo koji muzej i bilo koju galeriju. Malo nam je prvih dana bilo kisno, ali kisa padne, pa stane, tako da nam nije smetala da vidimo i da se prosetamo i uzduz i popreko po Firenci. Ja sam jos dosta citala o Firenci, pa mi je posebno bilo zanimljivo da otkrivam sve to ... Sve u svemu, stvarno toplo preporucujem ovaj grad.

Izmenjeno (leonita)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Inace,jedna korisna napomena sto se tice njegove kuce, ukoliko odlucite da u privatnoj reziji posetite ponovo Firencu: Vila se nalazi u delu grada poznatog kao Piano dei Giullari,u prevodu -Polje putujucih pevaca :) Pozdrav!

Evo, odlican razlog da ubedim dragog da moramo nazad u Firencu! biggrin.jpg Hvala i tebi.

Firenca je bila prelepa!!! Zapravo moj davni san jos dok sam bila student je bila Firenca, i sada kad mi se ukazala prilika da idem, jako mi je drago sto sam to iskoristila!

Stvarno jeste prelepa! I ja sam o njoj dugo sanjarila, a samo na kratko (sada mi se cini) uspela da san pretvorim u stvarnost. Ovo za godisnju ulaznicu nisam znala, odlicna informacija - da li mozes da nam kazes gde se nabavlja?

Po meni - pre bih cekala da stane kisa i lepo sve obilazila polako, nego da se guzvam sa stotinama hiljada turista u julu mesecu kao sto je, nazalost, bio slucaj za vreme moje posete.

Eto jos jednog razloga za povratak! 

................

p.s. Prosto mi je neverovatno da ovaj grad ima samo jednu temu na forumu, i da tema ima samo jednu stranu! Trebali bi da se potrudimo da to malcice izmenimo - sta mislite? biggrin.jpgsrce.jpg

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26507
    Ukupno tema
    887853
    Ukupno poruka