mia

Parga i okolina - izleti, plaže ...

1144 poruke u ovoj temi

ja krecem 20avg. valjda ce se zadrzati lepo vreme i tada.

da neko nije slucajno isao do janjine?

Prosle godine u dolasku u Pargu svratio u Janinu. Nista posebno za videti. Uske ulice, konfuzni saobracaj, neprijatan miris pored jezera. Postoji, mada nisam ni trazio(ali sam kasnije procitao u monografiji o Pargi) muzej posvecen vremenu vladavine Ali pase kome je Janina bila sediste. Mada kao sto ste mozda i sami primetili Grci bas ne ljube i ne odrzavaju spomenike iz Turskog perioda. Janina je inace naseljena velikim delom albanskim zivljem.

Nesto juznije od Janine nalazi se Dodoni gde je lokalitet poznat kao Zevsovo prorociste, posle Delfa najvaznije proorociste stare Grcke. Video ga samo na slikama, ali svracam ove godine. Uzgred ide li neko 10-og avg. u Pargu-Elpida?

Izmenjeno (putnik001)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Posto vidim da si jos uvek tu da iskoristim da te pitam da li mislis da vredi da se ide na to krsterenje - Jonska ostrva, obzirom da kolima mozemo da obidjemo Lefkadu i jos puno toga. Nemam ja dilemu da vredi, ali u pitanju je cena 80 eura za dvoje... i tako to, mislim da razumes moje pitanje.

hehe, ja sam zbog ozbiljnih opekotina morao da propustim taj izlet, e sad, obzirom da je 44evra recimo najjeftiniji rentacar, plus na to dodaj nekih 25evra za pun rezervorar, plus putarina 6evra, to mu ispadne 70evra

a ti na izletu vidis deo Kefalonije, Itake, isto odes na Lefkadu Porto katziki, plus voznja brodicem i obavezno skakanje sa brodica(koje mi uvek ulepsa dan) , taman ces moci da odredis koje plaze zelis da vidis ponovo, recimo ne ide se do Kathisme (Lefkada) a ja mislim da je vredna plaza da se vidi, plus nekad brodic ne moze da stane kod Porto Katsikija pa ode na Egremnoi

ja bih otisao i na izlet i posle uzeo rentacar i otisao u sopstvenoj reziji u obilazak

sve zavisi koliko volis da budes aktivna na odmoru

ps savet za Porto Katciki: parkirajte na putu, pa makar bilo i 1km dalje, bolje cete proci, nego da se spustate do same plaze i da trazite parking jer ga je maltene nemoguce naci, pa cete morati, kao ja, da jurite ljude sa plaze koji se vracaju, i da ih pitate jel izlaze sa parkinga da biste usli na njihovo mesto

mi smo na porto katciki pristigli oko 14h i guzva je bila NEVEROVATNA, totalni kolaps u saobracaju (naravno mislim dole, pri plazi)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Posto vidim da si jos uvek tu da iskoristim da te pitam da li mislis da vredi da se ide na to krsterenje - Jonska ostrva, obzirom da kolima mozemo da obidjemo Lefkadu i jos puno toga. Nemam ja dilemu da vredi, ali u pitanju je cena 80 eura za dvoje... i tako to, mislim da razumes moje pitanje.

Evo, odgovoricu ti ja. Ako to za tebe nije bas uzasno velika cifra, onda obavezno, vredi! ;) Videces i druga ostrva koja su po meni lepsa od Lefkade! A sam izlet tim brodom Nidri star iz Lefkade, meni se cini(nisam bas sigurna), da kosta 15E. E, sad na sta ode onih 25E (valjda na bus) ne znam tacno. Mada ako racunas kola, benzin i karte, dodje mu manje vise slicno. A sto se tice Porto Katsikija za oko je pravo uzivanje, prelepo! Ali za telo... brrrr! :blink:

Izmenjeno (suki)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Stvarno ne znam sta je to bilo, da li je naisla neka hladna stuja, sta li? Bas sam razmisljala da li je moguce tako lepa plaza i tirkizna voda, a da covek ne zeli da se okupa u njoj. Mada je jako cudno sto je na svim ostalim mestima, a i u Pargi tada voda bila prilicno topla.

ja sam bio polovinom septembra, i voda na svim plazama na lefkadi je bila idealna, kao za bebe. porto je fenomenalan, ali milos, kathisma i egremni, mada nemaju tako spektakularne litice gotovo da ne zaostaju, za plivanje i suncanje su mozda jos bolje, jer nikada nema ni priblizno velike guzve kakve ima na kacikiju, voda je kristalno cista a okolina prilicno impresivna i ususkana. sta reci, izgleda si lefkadu obisla u pogresnom trenutku.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

I jos par pitanja! Jel istina da Krioneri plaza smrdi? Jesu li velike guzve sada? Cula sam da na Piso Krioneri nikad nema mesta... Ima li nekog provoda sem opustenog pica u nekoj taverni? Kakvo je vreme? Jeli bilo oblacno dok ste vi bili?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

OOo,koliko pitanja...sto se tice plaze krioneri tamo sama bila samo 2 puta bez nekog veceg zadrzavanja...bucnes se u vodu ,plivas i krenes dalje...da li smrdi...hm...to ces morati da pitas nekog drugog ko je vise vremen provodio tamo...meni je piso krioneri skroz ok plaza...nije bilo neke preterane guzve...nema onoga,eh,pa gde cu peskir da spustim...iznajmljivanje suncobrana i dve lezaljke je 8 evra...ne znam kakav tebe provod zanima...ima nocnog zivota,tako sam bar cula...ja sam bila ona varijanta...setnja,picence,pa kuci u 12 na spavanje...vreme nam je bilo odlicno...nije bilo oblaka...a bila sam u vili gabriel...simpaticno...nije neka ekskluziva,ali je bilo cisto...pitaj sta te jos zanima...pozdrav...i neces se pokajati,veruj mi...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Izgleda da je stvarno los termin za boravak u Grckoj -avgust. I meni su neka mesta lepsa od Parge, ali kada smo mi bili nikakav smrad kanalizacije se nije osecao uvece u setnji, samo preko dana na gradskoj plazi, na kojoj smo se jednom okupali. Valtos je uvek bio cist, i prosecno popunjen, nista posebno, a voda banja.post-232-1187678662_thumb.jpg (prazne lezaljke na Valtosu)

Nismo izlazili po sat vremena i vise (doduse bilo je i preko 40C napolju).

Piso Krioneri koja je meni licno jako slatka je uvek bila cista, voda malo hladnija nego na Valtosu, ja stene volim, pa mi ne smeta, a sa druge strane ima i prilaz (uvek smo tu bili pozicionirani, izmedju one dve stene) peskovit i postepen ulaz u vodu.post-232-1187678724_thumb.jpg

Takodje, put ispred Johane nije bio nesto posebno prometan, veca guzva je bila kad malo zadjes u centar.

Mada, ni ja ne bih dva puta isla u Pargu, zato sto mi se ostrva vise svidjaju.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vidim da ste bili na raznim plazama, a niko ne spominje Sarakiniko. Jako je lepo, opustajuce.

post-232-1188929958_thumb.jpg

post-232-1188930154_thumb.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vidim da ste bili na raznim plazama, a niko ne spominje Sarakiniko. Jako je lepo, opustajuce.

koliko ima do tamo? ima li smisla ici peske?

mi idemo u pargu sledece nedelje, u petak, nadam se da se necemo smrznuti :rolleyes:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

I posto su uglavnom/ako ne gresim/ bile fotkice Piso Krioneri plaze sa vrh brda, evo i dve sa zemlje, da ne kazem shljunka. ;)

pk.jpg

pk1-2.jpg

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

koliko ima do tamo? ima li smisla ici peske?

mi idemo u pargu sledece nedelje, u petak, nadam se da se necemo smrznuti :rolleyes:

Brodic vozi oko 45 min i polazi iz centra Parge, gde i svi drugi, ne mozes da omasis. Peske, nemam pojma kako se dolazi i da li se dolazi uopste. Da ljudi dolaze masovno iz nekog pravca nismo bas videli, a bilo je samo 2-3 kola parkirano tako da motorizovanih nije bilo puno. Izgleda da je tu fora s mora ;)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mislim da je karta bila 8E, vise se i ne secam, znam samo da je vodic Nesa rekao da su karte bile jeftinije u smeni pre nas, mozda je i sada vansezone povoljnije.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

koliko ima do tamo? ima li smisla ici peske?

Ja ti bas ne bih preporucila da ides peske.Mi smo isli motorom i uopste nije tako blizu,a tek kada skrenes sa glavnog puta ima da se spustas jedno 10-15 minuta po plaze nekim krivudavim i ne tako sirokim putem,tako da mislim da je varijanta brodom najbolja ;)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vratio sam se iz Parge u nedelju i mogu vam reci da nisam nijednog trenutka pomislio da sam pogresio sto sam bas nju izabrao. Prelepa je i iako je mala ima mnogo toga da se vidi tako da termin od 9 nocenja nije dovoljan. Odakle da pocnem...hajde prvo od pocetka i polaska sa stanice Prokop u Beogradu. Citajuci komentare na ovom forumu procitao sam da su se ljudi zalili na kvalitet voznje do Parge. Mogu vam reci da su bili u pravu s obzirom da je isti prevoznik sa istim busom vozio i nas - Reissen Milos ili tako nesto. Putovali smo od 14h a u Pargu smo stigli u 10h sledeceg dana. U toku voznje u busu je bilo nenormalno hladno. Ljudi su se bukvalno smrzavali cak i u duksericama. Razlog toga je upaljena klima za koju su vozaci govorili da je to samo upaljena ventilacija. Posto smo usput pokupili preostale putnike koji su bili iz Kg, Nisa i drugih gradova prvu pauzu smo imali u motelu Dzep u istoimenom mestu. Vecina nas je vec bila obrskbljena hranom tako da smo vecinski preskocili njihovu ponudu od 4 meni-a. Sledeca pauza je bila na Makedonskoj granici gde smo ostali citavih 3 sata ni sami ne znajuci razlog tome(navodno nasi pasosi su neodgovarajuci i zastareli za sada uobicajenu proceduru pregleda pasosa). Gore pomenutu banana drzavu smo presishali za 2 sata tako da smo se ubrzo nasli u Grckoj.Napolju je bilo veoma hladno i svi smo brinuli kakvo nas vreme tamo ceka. Vrhunac smrzavanja je u Metsovu

gde smo pravili drugu vecu pauzu. U pitanju je lokacija na 2200 m. nadmorske visine sto je vise od Pancicevog vrha na Kopaoniku. Temperatura nije bila iznad 5 stepeni :rolleyes:

No dobro, kao sto sam vec pomenuo stigli smo u Pargu u 10h i za sat vremena posle transfera putnika do vile Joana nasli smo se ispred nasih vila. Neko u Rina vili neko u Maria vili itd itd.Ja sam odseo u Rina vili i bas smo se smorili kada smo saznali da u sobe tek mozemo od 14h.

Malo smo prosetali po gradicu, otisli do gradske plaze Krioneri tako da nam je to vreme do 13h brzo proslo kada smo ipak usli u sobe. Na cistocu i higijenu vile Rina nemam nikakve zamerke. Sef postoji u svakoj sobi. Ja svoj nisam koristio a i usput sam ga i zakljucao pre stavljanja nekih dragocenosti(iz radoznalosti) :rolleyes:

Ono sto je velika zamerka u ovoj vili je HLADNA VODA! Tople za tusiranje nema vec od 15h. Razlog tome je matori chicha od skoro 90 godina koji je vlasnik vile i koji iskljucuje bojler.To smo saznali u toku 10 dana dok smo ovde odseli. A na primedbe koje su upucene vodicima Argusa oko tog problema oni nisu nista preduzeli.

Ali dobro, nismo se da li smoriti takvim stvarima vec smo se odmah bacili na upoznavanje Parge i njene okoline.

Meni su dosta pomogli vasi ovde komentari i informacije koje ste pisali i mogu vam reci da sam imao osecaj kao da sam vec ovde bio.

Iznajmio sam skuter na 7 dana i mogu vam reci da se nisam nijednog trenutka pokajao.

Uz pomoc toga sam stigao tamo gde ljudi pesaka ili ako koriste brodic kao prevoz na plazu mogu samo da sanjaju, pa i ovi sa renta carom a reci cu vam posle i zasto.

Plaze:

1. Krioneri - Gradska plaza: najlosija od svih. Ali nemoj te da mislite da je ruzna.Naprotiv, uredjena je. Podloga je pescana. Preko puta vam je i crkvica na ostrvu kao i marina odakle uzimate prevoz za druge plaze ili neke druge destinacije.

2. Piso Krioneri se nalazi levo od Krioneria. Odvojene su stenom(brdom). Manja je i nije losa ali nista posebno. Bar sam je ja tako doziveo.

3. Valtos - dugacka oko 2 km, peskovita. Uredjena veoma dobro. Puna je lezaljki i suncobrana koji se naplacuju 7e( suncobran,2 lezaljke i sto). Plazu prate paralelno restorani, a najbolje je na sredini plaze koji pripada Tango clubu(restoran,caffe + bazen). Spusta te se do nje iz Parge ulicicama i stazama koje su pune stepenica, tako da ce vam se ,devojke, noge i zadnjice zategnuti vec posle 3-4 dana :) Peske vam treba 10 minuta maximalno a motorom 2 minuta. Primetio sam da je bilo i ludaka koji su davali 4 evra da dodju do nje brodicem od Marine.

4. Lihnos. Sitni sljunak. Veoma lepa plaza. Suncobrani od trske, lezaljke. Postoji renta skutera na vodu, pedalina i sl. Taxi vas izadje 6e cela kola u jednom smeru. Dolazak camcem 8e u oba smera po osobi. A najbolja varijanta pogotovo prvi put ako dolazite na nju je da krenete peske kroz maslinovu sumu. Putovanje ce vam trajati od 35-60 minuta zavisno od kondicije u kojoj se nalazite. Neopisiv osecaj. Dosta mesta za slikanje. Sunce vam ne smeta jer je svuda oko vas hladovina.Na samoj plazi imate gde i da popijete pice ili da rucate jer postoje 3-4 restorana.

Nastavak....

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Plaza Sarakiniko je udaljena od Parge 15-tak kilometara. Voznja camcem ce vas izaci 12/13 e po osobi u oba pravca. Krece se u 11h a povratak je u 17h. Ja sam na nju dolazio motorom. Isplativije je a i dosta zanimljivije. Plaza je pescana. Na njoj imate takodje 3-4 caffe/restorana. Nije velika ali je veoma lepa. Na njoj nema puno ljudi. To su eventualno ljudi koji su dosli camcem sa vama ili kao ja motorom. Bas za uzivanje.

Spartila

A sad malo o necemu sto nije konvencionalno mesto za kupanje. Nacuo sam da postoje meste na koja ne dolaze turisti vec se tamo kupaju samo mestani. Tako da sam sa ortakom krenuo u istrazivanje istih. Nasli smo ih. Ono sto treba videti je mesto gde je Agios Sottis(manastir u stenama, nesto poput Ostroga u C.G) i naravno meni omiljena za slikanje divlja plaza Spartila!

Do njih se dolazi tako sto izadjete na put iznad Parge i dodjete do mesta Antenussa. Na centru tog sela skrenete levo i idete dokle ima asfalta. Kad sidjete sa njega nastavljate da vozite po sljunku i kamenoj stazi. Tada smo shvatili zasto nema turista. Jer je veoma ne prohodno. Ali verujte mi vredi se pomuciti. Na tom "putu" imate 3 mesta za iskljucenje. Za "plazu" Spartilu se skrece na skretanju drugom po redu, gde silazite ka moru kroz maslinovu sumu(300m) a kada smo je videli ostali smo bez daha. Silazite stazom do nje kroz travu koja je visine 120-150cm i idete jedan po jedan. Na njoj nema zive duse. Napravila ju je priroda, more. Na njoj ste okruzeni liticama i morem. Neopisivo je biti tamo. To ni slike ne mogu da docaraju. Atraktivnih stena za suncanje, slikanje ima koliko zelite. Voda je besprekorno cista i prozirna. U pitanju je ploca kamenta izvajana od strane talasa, duzine 100 metara a sirine 50 s leve strane, a s desne su stene za suncanje i sljunkovita plazica.

Vreme provedeno tamo i utisci se ne mogu opisati recima. To treba doziveti.

Plaza Amoudia: Nalazi se na uscu gde se mitska reka Aheron uliva u more. To je jako lepo videti. Plaza je pescana. Ima dosta vozila sa kamp kucicama. Ljudi tamo bas uzivaju. Do nje se stize tako sto izadjete na put koji vodi ka Prevezi. Usput mozete otici i videti svetiliste staro 300godina pre Hrista. Necromantia - predvorje podzemnog sveta Hada. Ima zaista sta da se vidi tamo. A cena je mizerna, 2e.

Plaza Lutsa: za mene i sve koji su putovali sa mnom je najbolja za kupanje. Nalazi se na 35km od Parge. Takodje na putu za grad Prevezu. Dugacka je 4,5km i sva je peskovita. Ali pesak nije kao na plazi Valtos. U pitanju je najsitniji i najnezniji pesak. Takav je isti i u moru. Posto to nije u pitanju neki zaton niti zaliv,vec otvoreno more docekace vas talasi od preko 1m. Veoma je zabavno. Lezaljke su free(verovatno sto je kraj sezone) a suncobrani su od trske ili od algi. Ima te osecaj kao da ste na Havajima. Bukvalno. Plazu prati put(ulica) na kojem se nalaze prelepe vile i apartmani. Ovo ce biti hit veliki uskoro letovaliste, veruj te mi. Za strance vec jeste.

Ono sto treba videti jos su izvori mitske reke Acheron. Nalazi se u Gliki-u. 35km od Parge. Dubina reke ide od 5 cm do 190 cm tako da neke delove treba i preplivati. Naravno ako ste ludi kao sto sam ja bio.

Inace ceo tok reke vam prolazi kroz sumu punu mostica dok je prohodna, a kasnije mozete samo da idete kroz vodu. Temperatura vode je 5stepeni. Tako da ili cete odmah odustati od setnje kroz nju ili cete nastaviti kao hipnotisani sto se meni i mom prijatelju na primer desilo. Telo vam se veoma brzo adaptira na tu hladnocu a boja vode se ne moze opisati. Kao kad temperu sa sivo-srebrnom bojom pomesate sa plavom tirkiz. Neverovatno je. Iskreno, preporucujem samo muskarcima i to hrabrim na put uzvodno kroz kanjon. Jer stene su sa obe strane i vi mozete ili napred ili da se vratite. Nista nemoj te nositi sa sobom ako zelite da idete do kraja(bez fotoaparata, telefona) jer cete na jednom delu morati da zaplivate zbog dubine. Uglavnom te trenutke na mitskoj reci necete nikad zaboraviti. Legenda kaze da ko kroz nju prodje postaje vecno mlad kao i da je u toj reci Ahilova majka okupala svog sina Ahila drzeci ga za petu sto ga je napravilo neranjivim osim naravno ne i na peti.

Nista vam ne mogu reci kako izgledaju ovi izleti sa Argusom, jer nas nisu ni zanimali.Interesantnije nam je bilo da na te iste lokacije idemo u svojoj reziji. A i dosta smo tako bolje finansijski prolazili.

Primer krstarenje Jonskim ostrvima se placa 40e po osobi a mi smo to platili 15e po osobi iz grada Nidri...sa istim brodom kojom i Argus vodi. Ili odlazak na reku Aheron sa Argusom kosta 25-30e po osobi dok smo mi sa motorima prolazili mnogo bolje a i sigurno 100 puta zanimljivije.

Nastavak....

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26983
    Ukupno tema
    905068
    Ukupno poruka