Skorpijica

Rim opšta tema

521 poruka u ovoj temi

 
Dragan Šibalić са корисником Dragan Šibalić.

Sledeći put idem u Somaliju, sigurno je manja verovatnoća da će se nešto loše desiti nego u ovim evropskim zemljama blagostanja poput Italije...

Свакоме се то може десити, али ако долазиш са Балкана, онда ваљда знаш како би требало да се чуваш, односно требало је да упозори своју наивну пријатељицу из Индије.

Скривени односно накнадно ушивени џепови су закон, тако се чува крупнији кеш и картице. Онај ситниш држи у џеповима са рајфешлусом или како год, углавном ово друго се може лепо сакрити од џепароша.

Немам идеју за пасош, ја га носим у џепу или торбици око врата, али постоје торбице које се носе носе испод одеће, специјално направљене за ту сврху и могу се наручити преко кинеског Али Бабе.

Aли успео сам само да нађем каиш...

HTB1.yJFMpXXXXXOXpXXq6xXFXXXg.jpg

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Dešavaju se nažalost i takve neprijatne situacije,ali ne treba generalizovati i bojati se krađa u Rimu.Bio sam u hostelu bez ormarića 7 dana gde su mi novac,tablet i telefon bili na izvolte i niko mi ništa nije ukrao,a vozio sam se i metroom,tramvajima,busevima i nije mi ništa nestalo za to vreme.Strepeo sam pre putovanja bez razloga a sve je ispalo super iako je u hostelu bilo različitih nacionalnosti,cirkulisali su ljudi non stop.Lokacija je bila Termini,ne baš na dobrom glasu i sa puno migranata i buke,ali ni to ne mora biti tako strašno.Ako budem išao u Rim verovatno ću opet birati Termini jer je odlična polazna tačka i zbog konekcije sa aerodromima.Jedino bih Trastevereu dao prednost kao najlepšem delu Rima po meni.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da samo kazem nesto u vezi krađa u Rimu...OPREZNO....Dve zene iz nase grupe su pokradene u metrou...I novac i kartice..Sve..Pala je kisa i svi su se sjurili u metro...U zivotu nisam bila u vecoj guzvi..Pravi stampedo..Svi smo znali za kradje i pazili, ali lopovi su toliko razradili posao da se eto desilo...

Rim je inace prelep...Postoji to stalno poredjenje sa Parizom....Meni licno za nijansu uvek prevagne ..

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jedno pitanje u vezi sa autobuskim prevozom u Rimu. Čitala sam nešto o tome kako se karta poništava van autobusa, nije mi to baš najjasnije, može li neko to da mi objasni? I čula sam da autobus može da se čeka čak i do sat vremena.. 

U Milanu kada sam bila, sasvim je regularna situacija bila, poništava se na automatu u tramvaju.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nije tacno da se autobusi cekaju po sat vremena i uglavnom su tacni tj. po redu voznje.
Sto se tice ponistavanja karte to vazi samo za metro-e.
Sve karte koje kupite nemaju odstampan datum ni vreme pa je potrebno da se ubace u automat.Nakon ponistavanja karte prilikom ulaska u autobus,karta vazi 100 minuta i mozete je koristiti i na drugim linijama autobusa (presedanje).

Kod metro-a,kartu overavate na automatu prilikom ulaska na stanicu ali je neophodno da je ubacite u automat i kada napustate stanicu metroa. 
 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Negde sam nasla da kod svake poslednje metro stanice Battistini, Anagnina, Laurenrina, Rebibbia i Conca d Oro postiji veliki parking P+R (ne znam sta to znaci) i dnevno kosta 4eura..Pitanje je da li je potrebna rezervacija, posto na nekim Rimskim parkinzima se mora ranije rezervisati ? NIsam nigde pronasla ovu informaciju a ne bih da se iznenadim, posto se autom ne bih zavlacila u Rim..

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ovde imaš više informacija u vezi sa tim.

http://www.atac.roma.it/page.asp?p=24&i=15 koliko sam uspeo da pročitam ne spominju mogućnost rezervacije

Nisam koristi te parkinge u Rimu, ali jesam u Beču i bilo je vrlo funkcionalno.

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

veliki parking P+R (ne znam sta to znaci) i dnevno kosta 4eura..P

Ciao,
P+R je internacionalni naziv za javne parking lotove koji se nalaze na pocetnim stanicama metroa na prilazu Rimu a ustvari to je "Park & Ride ".
Italijani to zovu " Parcheggio di scambia commuter lots" ili u prevodu: Prigradska parkiralista za zamenu prevoza.
Rezervacija ne postoji ali su parkinzi dosta veliki pa skoro uvek ima mesta. U prilog tome ide i to jer su to stambene zone koje i sam imaju svoje prostore za parking ,gde mozete da ostavite auto ukoliko vas nije strah da ce mu se nesto desiti ,a verujem da nece :) .
S druge strane, ovi javni parkinzi su ogradjeni i pod video nadzorom i tu vec nema dileme o bezbednosti ali morate da znate da oni imaju svoje radno vreme ,kada mozete da ostavite i kada da uzmete svog ljubimca. Uglavnom je to vreme od 6-22h a vikendom (na pojedinim ali ne svim) do 2h ujutru.
Cena ovih parkinga je povoljna tj. 2e do 12h + 3e za 16 i vise sati (do 24h neprekidnog parkiranja) = 5 eura na dan   :) 
Ukoliko zelite da parkrate negde na ulici gde postoji znak P za parking a nema dodatnih obavestenja o naplati,vodite racuna da su besplatna samo ona mesta obelezena belom bojom na kolovozu dok se ona sa plavom bojom placaju.
Saluti  !!!

 

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala ! Tako je kako sam i ja razumela..Posto ce nam Rim verovatno biti samo jedno od prenocista na putu ka Siciliji , mislim da nam je najkonfornija varijanta smestaj izmedju autoputa i metro stanice Anagnina, a i najjeftinija..Znate li mozda koliko se putuje metroom do Termini stanice ?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Imate dosta povoljnog smestaja i blize gradu .Proverite malo po netu :)
Sto se tice metroa,imate oko 25 minuta do Termini stanice.
Lep provod !!!

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

dve stvarcice samo, mozda ce nekom koristiti :)

  1. domacin u Rimu nam je naglasio da kupimo karte za voz odmah i za povratak na aerodromu (ne znam sta je bio razlog ali sam resio da pratim instrukcije posto je to napisao velikim crvenim slovima). U povratku iz grada ka aerodromu niko nije trazio karte u vozu, ali kada smo pokusali da izadjemo sa stanice nismo mogli da ih overimo na kapiji. Covek koji stoji tamo je rekao da karte caze samo tog dana kada su kupljene i da je to relativno novo pravilo (vazi od sredine avgusta prosle godine) tako da ako idete vozom do Pyramid stanice pa onda metroom (kao ja) NEMOJTE kupovati unapred katre za povratak. Stavise, pokusali su da nam naplate kartu po ceni kazne tada jer nismo imali validnu kartu, a u tom slucaju karta po osobi je 58 evra, na kraju posle kukanja i moljenja su se sazalili i pustili nas da prodjemo do saltera gde smo kupili regularne karte koje kostaju 8€
  2. ako ostajete duze od 4 dana u Rimu i vec ste izobilazili sve po gradu, obavezno posetite St. Callixtus katakombe, one su na nekih 6km od recimo Koloseuma. Ja sve obilazim peske jer volim sve da vidim, ali ako ste vec umorni od prethodnih dana, mozda je ipak pametnije da idete busom ili da uzmete taksi (taksi je oko 15 evra ako se dobro secam) jer u povratku nije bilo sanse za pesaciti. Te katakombe su po prici najspektakularnije od svih do sada otkrivenih, ukupna duzina hodnika (ili lavirinta( bi bila 20km, naravno, videcete jedan manji deo u kome vam pokazu najbitnije stvari i cuti pricu o ostatku. Katakombe su na cetiri nivoa, sahranjeno je oko pola miliona hriscana tamo. Najveci deo je zatvoren jer nam je tamosnji vodic rekao da su u proslosti imali u svakoj drugoj/trecoj grupi po nekog, kako on rece, Indijanu Dzonsa :) koji je hteo da istrazuje sam katakombe, a dole je jako mracno i vrlo lako za izgubiti se, svakako to ne zelite jer iskreno ne vidim nacin da iko moze odande da nadje sam izlaz napolje. Karta je 8€ i ture su na Spanskom, Engleskom, Francuskom, Nemackom. Po meni neverovatno kul iskustvo! Ne morate unapred kupovati karte je nema puno ljudi tamo i grupe su male (10ak ljudi), jedino pripremite tacan iznos u kesu ili koristite karticu, jer insistiraju na tacnom iznosu. I da, nemojte da se zezate da hvatate fotke dole posto je izricito zabranjeno, a vodic je rekao da postoje kamere, tako da..... :)
3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

jako zanimljiv post, uvek volim da procitam kad neko iskusi stvari koje ja nisam :)

recimo, metro, pojma ne bih imao da ne pokriva do te mere grad kao sto si ti opisao posto ja po cenu smrti pesacim i po 20km na dan samo da izbegnem metro jer se trudim da vidim svaki detalj :)

cudno mi je ovo za prljavstinu sto kazes, jer sam recimo ja bio impresioniran cistocom grada (pritom ne mislim samo na najuzi centar), npr. mozda sam jedino u Trastevereu video pokoje kucece g...o ali kroz ceo grad nigde (nasuprot beogradu koji je medju prljavijim gradovima u Evropi)

slazemo se u jednom svakako, Firenza > Rim, u svakom slucaju ;)

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pridruzujem se utiscima @iRule,
Svako dozivi destinaciju na razlicite nacine. Ja sam odusevljen Rimom i nisam primetio da je prljav (pogotovo ne kao gradovi u Srbiji),crnci me nisu interesovali i ne obracam paznju na njih. Metro,autobus i taxi nisam ni koristio a opet sam obisao sve sto se moze obici u Rimu i zavirio sam u svaki njegov kutak. Trastavere ima svoj smek i tamo sam popio najbolji kapucino u svom zivotu za svega 1 euro. Osim fascinantne istorije i gradjevina koje su svedoci iste,zasao sam i u najvazniju sporednu stvar na svetu . Obisao sam Olimpijski kompleks sa bazenima i teniskim terenima  i naravno stadion Olimpiko.
Imao sam srece da je se u to vreme igrala utakmica izmedju Rome i Udinezea i bio sam na cuvenoj tribini Curva Sud. Neopisivo iskustvo zaista :) .
Takodje,slazem se za Firencu da je zaista grad koji pleni i nameravam skoro da joj se opet vratim.
Salut !!!

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Rim precenjen? Pa vi mora da se šalite...Ja sam Rimom bila tako odusevljena da sam se po povratku toliko uobrazila da nisam htela ni sa kim da pricam od obicnih smrtnika....Slicno mi se desilo samo posle koncerta Stones-a, kad sam se nasla na  par metara od Richardsa...

Izmenjeno (rakel)
3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905059
    Ukupno poruka