Skorpijica

Rim opšta tema

521 poruka u ovoj temi

 

 

Ljudi, jos jedno pitanje... 

Deca do 10 godina ne plaćaju.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Docekasmo i ovu nogu 2019 godinu i ni manje ni vise nego bas u Rimu. Last minut ponuda ... hajde rekosmo idemo pa za 110e po osobi ne bi smo ni ovde molgi ljudski da docekamo NG ... a ne 1300 km + 3ND ... Prosli put smo obisli sve ono sto cini Rim poznatim ... sada smo odlucili da idemo bez ikakvih obaveza, laganica, opusteno, ako nesto obidjemo obidjemo ako ne ... nikom nista. Ono sto me jako neprijatno iznenadilo bila je poseta  Trastevereu tzv. boemske cetvrti (prvi put kad smo bili nismo isli tamo ali smo citali o njoj ...) od kojeg nema ni b od onog boemskog ... toliko je sve komercijalizovano da je to strasno pa cak i isuvise preterano da se osecas bas nelagodno, cekas u redu pola sata da udjes u kafanu i ulazis po pozivu (smrzavaju se ljudi ispred  da bi usli), sedis narucis sta narucis. donesu ti i koliko sam primetio osoblje te gleda i sve vreme iscekuje kad ces da napustis kafanu ... jos kad pojedes to sto pojedes tu onda bas pocinju da te streljaju pogledom i bas ono ukoliko sporo pijuckas pice ... hajde vise odlazi im se vidi u ocima (izem ti boemski uzitak) ... dakle sto dalje od Trasteverea ... uopste nije to sto pise da jeste (mozda je bio nekada ali sad bas da cekam napolje da bih bio isteran zbog nekoga kao neko sto je pre mene isteran zbog mene ...nije im fazon uopste ili pak ... moje svatanje boema ... je nekako zastarelo)

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Milose, koliko ste cekali na granici?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

Milose, koliko ste cekali na granici?

S obzirom da je nova godina ... EXTRA smo prosli ... ne zam da li smem po pravilima foruma da hvalim agencije ali ... ova je proracunala da sve bude u fazonu ... samo eventualne redovne linije ispred nas ... dakle ... sat do sat i po ... (agencijski autobus ... extra vreme). Mada nekako mislim da se agencije "dogovaraju" (tipicno kartelsko poslovanje u Srbiji) sto je i dobro zas putnike ... jer bi nas surovi americki kapitalizam stavio u ono ... kolko para tolko i muzike ...  uvek agencjski kad idemo najmanje cekamo ... tako da sem Grcke u sezoni ... 

Izmenjeno (Milos Andjelic)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Bas stigoh iz Rima,Trastevere mi se veoma svidja,ukusi su razliciti,ali preporucujem svakome da svrati i vidi.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Prvo nisam htela da komentarišem, al'onda rekoh, 'ajde da i ja napišem nešto. Iskreno, nemam baš najbolju predstavu o tome šta neko zamišlja pod "boemskom četvrti", četvrt jeftinih kafana u kojima se skupljaju siromašni umetnici? Mislim, teoretski, trebalo bi to da bude, ali ne znam gde to postoji, bar u poslednjih 50 godina. Montmartre ? Sve podređeno Amerikancima. Skadarlija? Šta tu ima boemsko? Ako neko zna nešto slično, nek napiše. Inače, Trastevere je lep, živ, odlično sam jela i sama zauzimala ceo sto, dok su ljudi čekali mesto u redu, a ja natenane jela pohovane cvetove tikvica punjene mozzarellom, goveđi rep alla vaccinara, čašu vina, katalonski krem. Nisu me ni pogledali popreko. Probajte, drugi put, četvrt Testaccio, možda će vam se više dopasti.

Izmenjeno (jelenait)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Bila sam u Rimu sa mužem i detetom u svojoj režiji, 8 dana, i još 4 dana u Napulju u periodu od 27. decembra do 8. januara. Karte smo kupili još u avgustu preko Wizz-aira, iz Temišvara, za 88 evra po osobi. Do Temišvara Geom, 15 evra.

Tada su važila stara pravila (ranac+ručni prtljag), ali kada su se prebacili na nova pravila, nama su dozvolili ranac + 10 kg prtljaga dole u trupu aviona! Ja se oduševila :)

Vreme, prelepo, tako da preporučujem zimu u Rimu (tj. Napulju) svakako. Odlično i za šetanje, i za obilazak muzeja. Nije bilo kiše ni jednom (poslednjeg dana kada smo se vraćali počela malo da pada). Temperatura 13, 15 stepeni, subjektivni osećaj u najtoplijem delu dana, kada ima Sunca i 20-ak, tako da preporučujem kapute, deblje mantile i sl. Jakna debela, dugačka je previše. Ćerki sam tamo morala da kupim mantilić, nisam joj ponela adekvatnu jaknu.

Od Ćampina do grada imate dve opcije: Autobus 520 koji vas vozi do stanice Ananjina, odakle kreće lijija A metroa; 

 ili autobus 720, koji vas vozi do stanice Laurentina odnosno početne stanice linije metroa B.

Karta košta 1,5 e (čini mi se, već zaboravih...) i sa tom istom kartom, koja važi 100 minuta, ulazite i u metro, tako da ste za 1,5 evra na svom smestaju,

Sutradan sam kupila tzv. CIS kartu, koja mi je važila 7 dana, neograničeno za sve vrste prevoza (metro, bas, tramvaj..). Cena CIS karte je 24 evra, naravno ima i manjih paketa za menje dana, kao i čuveni Roma pass. Mi ga nismo uzimali, jer smo na sve atrakcije ulazili besplatno, zato što sam imala ICOM kartice (tako da o cenama istih ne znam puno).

Smeštaj: Na stanici Baldo Degli Ubaldi. Sa Ćampina dijametralno suprotno! 24-ta stanica metroa, i tada mi se učinilo kao loša ideja, ali posle toga su se nizale samo prednosti. Nalazi se na liniji metroa A, dve do tri stanice severno od Vatikana, 5-6 od Spanskih stepenica, Vatikan se vidi i može pešaka do njega da se prošetaš.

Kraj je urban, ima mnogo prodavnica i što je najvažnije užasno jeftin Super market (INGRESSO se zove). Tu smo kupovali doručak i (mocarela, rikota, parmezan, pršute, maslinke....)za evo, dva, tri...Jeftinje nego u Srbiji! Takvu radnju ćete teško naći u gradu. Ulazila sam čistio da uporedim cene, sve je bar 3 puta skuplje u gradu.

U kraju smo našli i fenomenalni piceriju, u kojoj smo večerali, a ručali smo u gradu (moralo je nešto i skupo da se plati :) ), pekara (kanoli, kroosanani- ma sve živo prelepo), pijaca (ananasi, mandarine, banane, 90 centi). Sve lepo, sveže i jeftino. Jednostavno, nije namenjeno turistima. Do Spanskih stepenica, metroom je bilo potrebno 13 minuta. 

Znači  mora da se koristi metro, ali uštedećete na drugim stvarima, tako da mu valjda dođe na isto :) 

Svi su hvalili Termini stanicu, meni se upšte nije svideo kraj (ne mislim na lokaciju, već na atmosferu) i Uvek kada je trebalo da se preselimo na liniju B (tu je jedino presecanje linija), bilo mi je stresno. Gužva, ljudi koji se tamo skupljaju... Uglavnom sam koristila liniju A, i to je bilo dovoljno. Posle idem peške, lepo vreme bilo...

Smeštaj se zove B&B Sol Romae, lepo, čisto, za te pare odlično. Ipak je Nova godina sve je skupo. Nastaviću sa opisom kasnije, i na temi Napulj ću pisati o Napulju.

 

 

Izmenjeno (Helena01)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nova godina je, grad pun turista i redovi, redovi, redovi.. U proseku se čekalo izmedju 45 minuta i sat vremena. Ni skip the line ne pomaže puno.

Zbog blizine Vatikana, mnogo toga je podredjeno "hrišćanskom turiznu", rimska antička umetnost je uglavnom kopija grčke  i da ne beše  renesanskih umetnika, rekla bih da nije bila "moja šoljica čaja" što se muzeja i galerija tiče.

Crkva Santa Marija Madjore: u njoj se nalazi najstarija sačuvana ikona Bogorodice, čiji je autor Sveti Luka. U dnu oltara je deo  Hristove kolevke. besplatan ulaz.

Bili smo u Vatikanskom muzeju, i nismo se nešto nauživali. Kroz uske hodnike i reku turista hodaš, guraš se... Da su malo bolji uslovi za razgledanje, utisak bi bio mnogo bolji. I ovako je bilo super, ali zahteva više vremena i pažnje ovakav muzej. Mislim da je cena 18 e.

Zamak St Andjelo, ima prelep vidikovac, sa kog se pruža pogled na Rim 360 stepeni. Mislim da je cena 15 e.

Muzeji na Capitolini-ju ima imozatnu kolekciju antičkih skulptura, Tu je bilo super za obilazak. Bilo je gužve, ali moglo je da se uživa. Tu je i originalna vučica. 16 evra za oba muzeja.

Panteon je prelep! Tu su sahranjena dva najčuvenija italijanska  kralja i Rafaelo Santi, ulaz besplatan.

Park pomorandži ima lep vidikovac, on je blizu usta istine, i kad budete išli tamo, svratite i do njega. Puca pogled preko Vatikana do Malte :)

Dugačak red za usta istine, ne plaća se,

Crkva Svetog Petra u lancima, pod oltarom se nalaze lanci u kojima je bio okovan Sv. Petar, kao i impozatna skulptura Mojsija kog je izvajao Mikelandjelo, koji je najlepša skulptura koju sam videla, a ulaz u crkvu je takodje besplatan. Nalazi se iznad Koloseuma.

Organizacija dočeka je na Cirko Makcimusu, nismo isli na doček jer smo bili daleko sa smeštajem odatle, a bili smo sa detetom... Sam Cirkus maksimus je sad jedna velika livada ispod Foruma, i nije puno ostalo. 

Forum i Koloseum... ulaz 16 evra za oba važi ista karta.. Koloseum jako lep sa drugog sprata, sa prvog ne može baš da se doživi lepo. Forum je ok, isto ima prelep vidikovac, ali ima još jedan lepši, kada se penješ ka muzeju Kapititolini sa zadnje strane (u odnosu na Koloseum), tako da možeš Forum da vidiš potpuno besplatno :) U svakom slučaju, manje atraktivan od Koloseuma.

Piramida iz prvog veka je bila najveće razočarenje :) Ne znam šta sam očekivala da vidim :) Ulaz je samo subotom  od pola 2, i to valjda druge i poslednje u mesecu, uz najavljenu posetu i plaćenu unapred.

Ne bih da zamaram sa sadržajima postavki, svako može to da izugla, ovo su moji utisci i to ugrubo.

Lepo je bilo samo šetati trgovima, pojesti sladoled ko Đolitija ili Dela Palme ili u Venćiju, sva tri u blizini Panteona, Ne zna se koji je bolji od ta tri sladoleda (mali 3, srednji 4 i veliki 5 evra),  ili pojesti Tiramisu iz Pompija pokraj Španskih stepenica, jer je na stepenicama zabranjena hrana????!!!! Znači  POMPI za tiramisu, 4 evra i vreeeeeeedi :)

Autentični Rim nismo mogli da osetimo od turista, studenata i biznismena, ali je zato Napulj najautentičnije itilijansko mesto na svetu Više o Napulju na temi Napulj. 

Ako ima pitanja, samo npred dok mi je sveže.

 

 

 

 

 

 

Izmenjeno (Helena01)
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ulaz u Vatikan POSLEDNJE nedelje u mesecu besplatan za sve,

Besplatan ulaz u sve ostale muzeje, galerije, arheoloska nalazišta .... u Italiji (ne zaboravite, Vatikan je druga država) je PRVE nedelje u mesecu. Misli se na nedelju kao dan, ne na period od 7 dana.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pre svega da se zahvalim forumasima na prenetim iskustvima i korisnim savetima za nas koji po prvi put idemo u Rim. Zaista je bilo zanimljivo iscitati sve to. Pohvatali smo svasta od vas i napravili beleske za put.
Supruga i ja smo uplatili Rim za 01. maj, Ono sto nas zanima, ako moze neko od forumasa ko je isao u tom periodu da napise, jeste da li su zaista ogromne guzve na granicama, kao sto se prica i koliko je to zadrzavanje otprilike u satima? Hvala unapred

 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vratih se iz Rima, pa da napisem par reci.

Early Access Group Tour to St. Peter's Basilica, Vatican Museum & Sistine Chapel je odlicna tura. Mnogo manje guzva nego kad se dodje u radno vreme. Nije jeftino, 75e ali vredi. Lepo se obidje i odlican vodic.

Obisli smo Giardino degli aranci, divno mesto, divan pogled i vrlo malo ljudi.

Takodje smo prosli vecinu lokacija iz jednog od mojih omiljenih filmova La Grande Bellezza, a to je Acqua Paola fontana, onda cesma pored Giardino degli aranci, zatim setnja pored Tibra izmedju Ponte Sisto i Mazzini, pogled na Baziliku Sv Petra kroz kljucaonicu itd.

O glavnim atrakcijama necu pricati, nema potrebe. Bio sam vec u Rimu, pa mi je sve bilo poznato.

Galerija Barberini je odlicna.

Smestaj B&B Sol Romae bas nije opravdao ocekivanja. Lokacija je super, blizu metroa i gomila mesta sa hranom, ali covek koji nas je docekao ne zna rec engleskog, nije se pojavio vise ni jednom, bar da smo ga videli, a nama brava od sobe nije radila, to nismo imali kome da prijavimo, pa je soba stajala tako otkljucana stalno. Nije bilo tople vode poslednje vece.

 

Teniski turnir koji je bio glavni razlog odlaska isto ima mnogo propusta. Za kisu naravno nisu krivi, ali nema interneta nigde, prvi ogroman minus. Drugo vrlo cudne rasporede meceva prave. Kompleks je jako lep naravno i bilo je super, mora biti kad igraju svi najbolji na svetu. Ali ako se neko dvoumi, turnir u Madridu i Madrid kao grad uvek pre Rima i rimskog turnira.

Izmenjeno (Filip_94)
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vratismo se pre tri dana iz Rima :srce: Ovo je bila nasa prva poseta ovom vecnom gradu.Malo je reci da smo se prelepo proveli, opustili i uzivali. Cak ni prevelika guzva, ni dosadna kisa koja je bezmalo padala svaki dan nije uspela da pokvari nas celokupan utisak.Posetili smo sve takoreci najpoznatije znamenitosti ali i skrivene kutke parkove i ulicice koji su nas podjednako ocarali .U ovu nasu avanturu uvrstili smo i finale teniskog meca u Rimu .Mi nismo ni na ovaj dogadjaj imali zamerke , osim cinjenice da je nas miljenik izgubio. E sad ako bi se sta zamerilo to je rezervacija vec kupljenih karata pa cak i Roma pasa u Koloseumu koje vazi od 1. marta ove godine i koje je dodatno zbunilo za taj dan rokordan broj turista.  I sto se tice Vatikanskih muzeja moram primetiti da vecinu eksponata krecuci se ka Sikstinskoj kapeli gledas samo u prolazu kao da se vozis biciklom jer te masa ljudi vuce kao reka. Inace pogled sa kupole fenomenalan ali je bilo i onih koji su vristali kako se hodnicic suzavao i bivao sve strmiji. U parku Borgeze postoji malo jezerce gde smo iskoristili priliku da veslamo camcicem i uzivamo u okolini, sve to po ceni od 3 evra 20 minuta. Inace cene su stvarno pristojne sto se tice restorana i marketa tj. na primer poredeci sa Parizom koji smo takodje imali priliku da posetimo Rim je dosta povoljniji sa cenama. Savet za one koji prvi put idu stvarno samo ravna i nadasve UDOBNA obuca. Previse prepesacenih kilometara uzduz i popreko po Rimu, glava prepuna utisaka koji se jos nisu slegli, fotografija (koje su inace moja opsesija) ne zna se broj, uzivanja u Italijanskoj hrani i vinu ulicnim sviracima ostavili su neizbrisive tragove u nasim zivotima. 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

20190516_121148.jpg

20190516_183317.jpg

20190517_120143.jpg

20190517_125758.jpg

20190517_145737.jpg

20190518_165456.jpg

20190520_153123.jpg

20190522_124957.jpg

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

 U ovu nasu avanturu uvrstili smo i finale teniskog meca u Rimu .Mi nismo ni na ovaj dogadjaj imali zamerke , osim cinjenice da je nas miljenik izgubio.

Ove zamerke koje sam ja izneo se ne mogu primetiti kad je finale, to je vec kraj, kompleks je praznjikav, znam kako je bilo u Madridu u nedelju. Svakako vredi otici, to nikako ne sporim.

A kao Rafin navijac, zao mi je sto se nisam opredelio za finale ove godine :D

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26983
    Ukupno tema
    905067
    Ukupno poruka