Aleksa

Kotor i okolina 09.08.07.-19.08.07.

10 poruka u ovoj temi

Posto se agencija kojoj je Telekom poverio zakazivanje Shenghen viza preko telefona ponasa kako se ponasa (i to naplacuje po porno tarifama), supruga i ja smo u zadnji cas odlucili da ove godine ipak odemo za Crnu Goru. Preko prijatelja smo nasli privatni smestaj u Kotoru (Skaljari) u sasvim finim uslovima. Krenuli smo ujutro iz Beograda i posle desetak sati lezerne voznje stigli na odrediste. Uz malo raspitivanja resen je i problem prebacivanja na odgovarajucu mrezu posto ih nismo videli po imenima vec po brojnim oznakama - za korisnike mts korespondentna mreza je ona koja pocinje brojem 297 03.

O Kotoru je vec dosta pisano, tako da bih sam ukratko rekao da je gradic prijatan, u starom gradu ima za svakog ponesto i sto se tice hrane i sto se tice provoda. Na shopping bolje zaboravite-ne zbog cena nego zbog izbora. Cene su slicne kao u severnoj Grckoj mada nam je cena od 3,90 eura za nes kafu (samo na jednom mestu) izazvala blagu nevericu i pokrenula nas da se pomerimo par metara dalje na sasvim prijatno i po cenama mnogo razumnije mesto-picerija "Sara".

Plaze u okolini Kotora bas i nisu to, Dobrota uglavnom ima betonske molove, Markov vrt na kraju Prcnja, pre Stoliva je fina mala sljunkana plaza (ima i pescana) ali je put do tamo katastrofa-5,5km uzane krivudave ulice dobre za mimoilazenje mopeda ali ne i kola.

Nas dvoje smo najvise isli na Jaz, Trsteno i Plave horizonte pa cu o svakoj reci ponesto:

Jaz- dobro poznata velika plaza, kombinacija krupnog, sitnog sljunka i peska-sto se vise ide desno vise je peska. Nama je bilo nekako najprijatnije ispred restorana Plaza, Kiki i Stefan. Parking je 2e za ceo dan, 2 lezaljke, stocic i suncobran - 6e gledali smo da idemo tamo gde su veliki suncobrani od trske. Prva dva reda do vode su mahom rezervisana-ipak je bio vrh sezone. Tusevi rade, toaleti u srednje zalosnom stanju, more prilicno cisto, plicak vrlo kratak. Ko je bio u Turskoj mozda ce se iznenaditi kada ga u vodi sacekaju one ribice koje grickaju oziljke, ne secam se da ih je bilo u CG.

Restorani na plazi imaju standardizovane cene, moguce je pojesti sasvim pristojan gulas za 3e, veliko pivo 1,5e, nes kafa 1,5, turska (kako je tamo zovu-kuvana)-0,80 itd. Ovde smo najcesce i isli.

Trsteno- 2 km dalje od Jaza poluasfaltiranom kozjom stazom po kojoj je povremeno napadalo kamenje. Plaza pescana ne mnogo velika, voda uglavnom cista, plicak dosta dug. Dva restorana, cene slicne Jazu, hrana dosta bezlicna.

Na zalost Trsteno nema ni struju ni vodu tako da ovde nema tuseva a 2 postojeca toaleta za celu plazu (1 zidani i 1 hemijski na parkingu) izgledaju kao glavni i sporedni ulaz u pakao. Vredi se zapitati zasto komplet (2 lezaljke, stocic i suncobran) na teresama kosta cak 10e, a na plazi 5 (do vode) i 8 (na prvoj galeriji). Bili dvaput zbog ciste vode i pescane plaze.

Plavi horizonti - veca pescana plaza, prijatno skoro kao Jaz, restoran, kafe, tusevi. Komplet 7 eura i ako dodjete kasnije mozda nece biti slobodnih. Jedina mana-voda je popodne ponekad kao na Adi Ciganliji i gora. Bili dvaput, Jaz je ipak pobedio.

Jednom smo otisli do Krasica i necemo vise nikad, onaj sokak koji mestani zovu put je samo za mazohiste. Kucni pragovi od kamena su nehajno izbaceni pravo na put tako da je odvaljivanje tocka vrlo realna mogucnost. A plaza. Ma koja plaza?! Kad god smo pitali nekog gde im je ta diiivna pescana plaza odgovor je bio: "eto tu jos samo malo napred". Mozda.

Jedan sjajan dan smo proveli na brodu "Jovan" koji krstari kroz ceo zaliv uz dvosatnu pauzu kod ostrva Sveti Marko ispred Tivta. Cena je 8e za ceo izlet - ukljucena je besplatna voznja vodenim skuterom, masazna fotelja (doduse samo jedna na brodu) kao i skijanje na vodi za one koji umeju. Vredi poneti kameru i snimati sto vise.

Sve u svemu bilo nam je lepo-lokalci su bili ljubazni, hrana i pice dobri i 10 dana je brzo proslo.

Ipak postoji i tamna strana:

1. VODA!!!! Drage komsije Crnogorci, ako ste bili u stanju da sredite Kanjon Morace i napravite Sozinu, mozete valjda da resite problem vode bar u turistickom centrima. Ako mislite da privucete visokoplatezne turiste kako to u Vijestima rece onaj lik iz agencije koja promovise cg primorje (usput je rekao da bez sentimentalnosti treba "odsjeci" slabije platezna trzista-nadam se samo da nije mislio na Srbiju, mi cemo ionako ponovo cesce za Grcku cim dodje beli Shenghen ili neko civilizuje one teletabise na kreku koji vode telefonske servise za zakazivanje odlaska u konzulate, valjda misle da su oni konzulat, sta li), voda i struja se racunaju pod moranje a ne kao "all inclusive".

2. Toaleti i tusevi na plazama-manje goruci problem ali itekako postoji.

3. Idioti na putevima. Sreda 15.08.2007. idemo od Kotora ka Jazu, kod Radanovica nas pretice manijak sa CT tablama koji svesno ulece u makazice i pravi haos na putu. Pored sebe ima svoju gospoju koja cita novine a po zadnjem sedistu skace TROJE dece! Ovo je najdrasticniji primer a ima ih puno. Mozda ne bi bilo lose da takvim likovima oduzimate automobile (i dozvolu) i da im javno udarate 50 siba po golom turu dok to javno prenosi CG televizija da ih svi vide i cuju zasto pljusti siba. Inace, u manijakalnom ponasanju za volanom prednjace vozaci (cuj, vozaci) sa tablicama CT, BP i donekle PG. BA i NK koji su prethodnih godina takodje bili posast su se iz nekih, meni nepoznatih razloga, civilizovali.

4. Bankomati funkcionisu, ali po restoranima se kartice slabo primaju, izgovor-ne radi aparat, jos nijesmo na tom nivou itd. Mali reminder: kartice JESU NOVAC.

Na kraju sasvim prijateljska sugestija, ipak, vidjacemo se mi jos bez obzira na ukidanje/neukidanje Shenghen viza i politicarske budalastine. Ulozite nesto para i napunite 2-3 aviona vasim turistickim i ugostiteljskim radnicima pa ih lepo posaljite na po petnaestak dana u Grcku i Tursku da gledaju i uce kako se od turista sa osmehom izvlaci novac. Lezaljke mogu da se isplate i kroz hranu i pitje, na primer. Steceno znanje po povratku mogu da prenesu dalje i da vide da se isto primeni na licu mesta (CG). Bice bolje i vama i gostima. Do verovatnog sledeceg puta, pozdrav.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Alexa slazem se sa tobom u svemu!Kotor sam sasvim slucajno imala priliku da obidjem,kad sam poslovno putovala prosle godine. Zaista mi se dopada Stari grad,ali je steta sto je ipak zapusten. Katedralu sv. Trifuna bih preporucila za posetiti kao i S. pravoslavnu crkvu,kao i sve druge stare kuce i objekte u starom gradu. Cene su zaista previsoke po kaficima,a plaza u samom Kotoru koliko sam shvatila ne postoji. Slazem se da jedino Jaz plaza nesto vredi,ali u julu prosle godine je voda bila toliko hladna, da se tesko moglo kupati vise od 3 minuta,ali zato guzvi nije bilo. Sem u saobracaju,u povratku sa plaze do Budve je totalni kolaps na izlazu. Meni se svidjaju i plaze Mogren 1 i 2, ali nenormalna guzva i naplaacivanje ulaza nizasta, sve kvari. Iskreno jos nigde nisam dozivela da neko naplacuje ulaz na plazu, pa valjda je to Bog svima ostavio na koristenje. Ne znam da li je taj sa Vijesti negde putovao u zivotu, ali treba im vise dobrih kurseva o Turizmu!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pa to, malo na skolovanje u Tursku i Grcku. Mogren 2 jeste lep. Inace u avgustu je voda svuda topla osim ako se dodje pre 8.30 na plazu. Mi kao ljudi u godinama:) jednom dosli pa smo malo sacekali.

U Kotoru smo videli 2 pravoslavne crkve (Sv. Nikola i Sv. Luka). U sli smo i u franjevacki manastir iz hotela Marija ali unutra su nesto renovirali.

Sta reci, ma vredi ici opet, samo da sto pre rese 1,2,3 i 4.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Aleksa,

Molim te mi reci kako si uspeo u kotoru da nadjes mesto gde ce toliko da ti naplate kafu:) koje je to mesto? Ja sam obisla sve kafice tamo ovog leta, cene su otprilike svuda iste, +-10%, i ne shvatam kako je moguce da ste bas pizzeriju Sara izabrali, to mesto mi je imalo najgori odnos cena/kvalitet..a i atmosfera nije bas neka, kao ni odnos prema gostima..Sta znam, mozda su vasa iskustva drugacija..Inace preporucila bih 2 kafica na donjem putu u kotoru, Bonita i Pronto 2, otprilike 1 km od centra, mozda i manje, preslatki su i imaju najbolje slatke palacinke..akos te bili svakako znate na sta mislim:)

U potpunosti se slazem za brod Jovan, tako nesto zaista ne treba propustiti, i ima smesnu cenu

Inace cula sam podatak da je 30 000 turistickih radnika na cg primorje doslo iz srbije, da radi, tako da ni nama ne bi skodilo malo edukacije na tom polju..

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala na komentaru. Kako bas da naletimo prvo vece ne znam. Na doticnom mestu su ostale cene bile manje vise iste ili za 1e vise nego na drugim mestima (Kantun, Giardino, Tiha noc-Dobrota, itd). Proverili i u drugom cenovniku jer nismo mogli da verujemo. Inace u pitanju je restoran, ne kafic.

Jesu li Bonita i Pronto mozda u DObroti? Vredi znati za sledecu godinu. Zena i ja smo bili dvaput na veceri, jednom u Tihoj noci a drugi put u grckom restoranu (koji nema grcku hranu, ali smo svejedno nasli nesto za nas). BTW, grcki restoran je jedan od retkih koji prima karticu (VISA).

Nemam razloga da nesto posebno reklamiram Saru, ali ipak je sve bilo ok, cak su nam sacuvali mesto kad je bio neki koncert ispred Sv. Tripuna. Niti mi znamo ljude niti oni nas. Kad smo dosli treci put za 10 dana, nenametljivo su nas castili pitje i to je to. Ukupno smo i bili 3-4 puta. Sad, u mojim godinama, mozda atmosfera podrazumeva nesto drugo.

Tacno je da je masa ljudi dosla iz Srbije ali su oni mahom radili na poslovima na kojima nisu mogli da uticu na vec postavljene osnove. Pre svega sam mislio na ljude iz crnogorskog Ministarstva turizma, vlasnike hotela, plaza, restorana itd. Pozdrav.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zaboravih, sto se tice nasih (srpskih) turistickih radnika, tek njima treba edukacija. Najgori primeri su Kopaonik i Zlatibor. Na Zlatiboru zimus (8-15.01.2007) nikom nije palo na pamet da nabaca malo snega na mesta gde je probila zemlja na sankalistu. Zato su ulicice u centru bile uredno zaledjene. Osvetljenje na sankalistu-mozda u nekoj boljoj buducnosti.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ok, Aleksa, znaci dobili ste potpuno drugaciji tretman od nas u Sari:) prema nama su bili grubi bez razloga...ali dobro..Bonita i Pronto 2 su na pocetku dobrote, blizu fakulteta za pomorstvo, ali kad ides od kotora to dodje pre doma zdravlja, tako da uopste nije daleko od centra..Obavezno podjite! Nije bas za neku obilniju veceru, ali imaju dobre pizze i poslastice.

Po ostalim pitanjima se u potpunosti slazem.

Izmenjeno (pute)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Divna, korisna tema :) Hvala, Aleksa!

Htela sam da te pitam, kao iskusnog putnika automobilom do Kotora, kako ste se snalazili za parking? Doduse, ja planiram da idem u septembru, mozda tada nije tolika guzva, ali ipak da znam u sta se upustamo.

Druga stvar, koliko ima kilometara (i vremena) od Kotora do Jaza i Plavih horizonata?

Ako imas jos neki savet, volela bih da podelis sa mnom :)

Hvala jos jednom i uzdravlje :D

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo ja mogu da ti pomognem, trenutno sam u Kotoru:) Imam kucu ovde tako da cesto dolazim.

Prvo parking: to je dosta veliki problem, pogotovo u centru. Ako si u nekom od naselja, najverovatnije vlasnik kuce ili vile ima obezbedjen smestaj, i moze se naci i bez toga, ali u centru jako tesko, i dosta je skupo po satu, prosle godine 0.90E, ove godine su rekli da ce bit 0.60, nisam proveravala, meni je najdraze da prosetam donjim putem do tamo:)

Tek sad videh da ides u septembru - ne brini:) posle 15-20 avgusta, sezona je skroz mrtva tako da ces tada lako naci:)

Do Plavih horizonata ima oko 15km, do Jaza otprilike isto, samo nisu na istoj strani. Ako treba objasnjenje kako da dodjes, reci slobodno.

Ako te jos nesto zanima, slobodno pitaj.

Izmenjeno (DraganV)
nema potrebe za citiranjem ako se odgovara na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala, pute :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    27106
    Ukupno tema
    907251
    Ukupno poruka