Guest Misko

Izleti iz Kušadasija

604 poruke u ovoj temi

Nisam ni imao nameru ( već sam negde napisao da me ne interesuje holivudska verzija trojanskog konja, gomila razbacanog kamenja i sumnjiva lokacija) po cenu da me neko prozove da se, da izvineš, puvam. A nisam ni imao priliku jer sam pored Troje prošao ujutro u 5 sati, a vratio se preko Balikešira. 

Mislim da Troja vredi jedino kao istorijski pojam, ali pored onoliko očuvanih i fascinantnih antičkih lokaliteta širom Turske, poseta Troji je gubljenje vremena

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Preko Argusa sam išao na 3 izleta, pa ću napisati svoje utiske.

Pamukale - Cena ovog izleta je 28e, u tu cenu je uključen ručak u hotelu Pam koji ima 5 zvezdica. Zapravo, taj ručak je jedino što i vredi. Kreće se oko 08:30 iz Kušadasija i pravi se prvo pauza na nekoj pumpi, a onda i u hotelu Pam gde se ruča i kupa u bazenu hotela, a takođe tu postoji izvor termalnih voda pa se može kupati i u tim malim bazenima. Otprilike se tu zadržava oko sat i po, što je prilično malo vremena za ručak i kupanje. Nakon toga se nastavlja put ka Pamukalama i tamo se stiže oko 14:30, ako se dobro sećam. Prvo se malo obilazi Hijerapolis, odnosno ruševine koje su od njega ostale, a onda imate oko 2 sata slobodnog vremena za kupanje i obilazak termalnih bazena. Tu sam se zapravo najviše razočarao. Dobar deo tih termalnih bazena je presušio, zapravo presušili su oni koje možete videti na slikama Pamukala, a ovi koji su ostali su samim tim prepuni turista tako da je otežano i samo kretanje, a da ne govorim o nekom kupanju. Bukvalno služi samo za slikanje za instagram i ništa više. Od desetak bazena koliko je ostalo, ja sam obišao prva 3-4 i tu se zaustavio jer me je mrzelo da se kroz ogromnu masu ljudi spuštam do preostalih, pogotovo što bih kasnije tim putem morao i da se vratim. Uz to, za mene je ono potpuno nebezbededno jer se prilikom obilaska tih bazena šeta tik uz provaliju, a nisu preduzete nikakve bezbednosne mere. Sreća pa je tog dana bilo oblačno, inače bismo izgoreli na suncu. Za mene je izlet potpuni promašaj. Možda je bolje početkom juna ili u septembru kada verovatno nema toliko turista, ali ne bi mi to mnogo popravilo sliku. 

Efes - Cena izleta je 25e. Iz Kušadasija se kreće oko 13:30 i nakon nekih pola sata vožnje se stiže do Artemidinog hrama, odnosno njegovih ostataka koji predstavljaju 2 stuba. Nakon toga se nastavlja do kuće u kojoj je navodno Bogorodica provela svoje poslednje dane i tu se provodi nekih 45 minuta. Zatim se kreće ka Efesu koji se nalazi u neposrednoj blizini i tu se zajedno sa vodičem obilaze ruševine Efesa koji je jedan od najbolje sačuvanih antičkih gradova. I zaista je tako, dosta ruševina je u dobrom stanju i ogroman je, bukvalno se 2 sata obilazi. Mogu se lepe i zanimljive priče čudi i zanimljive stvari videti. Svakako vredi posetiti. 

Akvapark - Cena izleta je 18e. Ide se u Aqua Fantasy jer je on navodno najbeznedniji. Kreće se iz Kušadasija oko 09:30 i nakon pola sata vožnje se stiže. Ono što je odlično je da ekipa Argusa prva stiže, kada u akvaparku skoro da nema nikog pa se mogu zauzeti najbolje ležaljke i napraviti dobre slike. Tobogani u akvaparku su odlični, ali s obzirom da se radilo o špicu sezone gužve su velike pa se za neke tobogane čeka i po pola sata. Cene unutar akvaparka su malo jače u odnosu na Kušadasi i zabranjeno je unositi hranu i piće, pretresaju torbe na ulazu. Ostaje se do 18:00, odnosno tada se i akvapark zatvara. Mi smo se odlično proveli i žao mi je što nismo još jednom otišli ili do Adalanda (kojeg ima samo u ponudi lokalnih agencija) pa da mogu da uporedim ova dva akvaparka.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mislim da si jedan od retkih koji se razočarao Pamukalama. Pre svega nisu bazeni presušili već je duže vreme na snazi kontrolisani režim protoka vode da bi se taj prirodni fenomen sačuvao i obnovio. Bazeni u kojima je dozvoljeno kupanje pored one staze su veštački napravljeni. A oni najlepši (prirodni) koji mogu da se vide na raznim fotografijama i prospektima nalaze se sa druge strane brda, pristup je ograničen samo sa posebnim vodičem i deo njih uvek ima vode. Svakako se trude da očuvaju i neguju taj jedinstveni prirodni fenomen. Koliko su uspeli u tome znaju oni koji su bili pre dvadesetak godina pa onda nakon 10 ili 15 ponovo. Razlika je ogromna, i stvarno svaka im čast i na trudu i na uspehu. To što nama kao turistima ne odgovara što ne možemo da se slikamo tamo gde je najlepše je druga stvar.

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sve što je Legija rekao, sto posto je tačno. Mada su i mene Pamukale blago razočarale. Znam ja da su one prelepe slike na prospektima radili profesionalni fotografi, kojima je bio dozvoljen pristup najatraktivnijim kaskadama i bazenima. Ali na licu mesta to ne izgleda ni blizu tako atraktivno, Ljudski stampedo, krkljanac oko veštačkih kadica, nebezbedna i klizava staza po ivici provalije, prenatrpana "Kleopatrina" kupatila, deranje kože sa cenama (flašica vode 14 lira) i paklene temperature (auto je na parkingu pokazivao 47 stepeni) sigurno ne doprinose utisku. 

Sa druge strane, jedan od najbolje očuvanih amfiteatara koje sam posetio, druga strana brda sa orginalnim kadicama i kaskadama (koje srećom većina onih koji dolaze izbog selfija za društvene mreže i ne poseti, pa tako ostave dovoljno prostora i mira onima kojima je posmatranje sasvim dovoljno) sama lokacija su argumenti za obavezan odlazak na Pamukale. Još kad bi to bilo u proleće, bez gužve i visokih temperatura, bilo bi savršeno. Evo i nekoliko priloga.IMG_0526.thumb.JPG.ff104bae160645e2f948dIMG_0526.thumb.JPG.ff104bae160645e2f948dIMG_0395.thumb.JPG.99742664f510ab6ccd78eIMG_8489.thumb.JPG.2abfb298a3b4ecfc16a09IMG_8490.thumb.JPG.6c9811c7b41d4cfa0c861

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Auuuuuuu

Lepe Kleopatre

Nisam razumeo -prirodne kade mogu ili ne mogu da se vide?  

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

Mislim da si jedan od retkih koji se razočarao Pamukalama. Pre svega nisu bazeni presušili već je duže vreme na snazi kontrolisani režim protoka vode da bi se taj prirodni fenomen sačuvao i obnovio. 

Kada smo mi bili vode je bilo jedino u tim bazenčićima pored kojih se prolazi spuštajući se niz ono veliko i strmo brdo. Čak sam i pretpostavio da se veštački održava jer recimo na slikama ljudi od par dana pre ili posle nas vode je bilo i na nekim drugim lokacijama. Svejedno to bi mi samo malo popravilo utisak. 

Fotografije mi ni najmanje nisu bitne, bitno mi je kako ću dan na provedem, a meni je taj dan skroz propao. Zapravo, jedino se dobre fotografije mogu napraviti, ali kao što rekoh za mene je to nebitna stavka. Guranje sa milon turista u malim bazenčićima nije nešto što sam očekivao i gledao na slikama. Da su Pamukale na nekih pola sata-sat od Kušadasija pa i ajde, ovako se izgubi oko 7 sati u putu, a po mom mišljenju malo toga se dobije. 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nebojša mogu da se vide, ali se nalaze sa suprotne strane brda i moraš bos da pređeš par stotina metara do njih. Inače u njima je zabranjeno kupanje.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jasno. Pa i treba zabraniti pristup prirodnim lepotama da se nebi degradirala. Bitno je videti što moram pipati. Pa i Kleopatre mogu gledati to mi niko ne brani. 

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ako ne grešim gde je to etno selo Sirnice i jel vredi ići? Šta ima da se vidi?  

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li je neko uopšte bio u tu Tursku selendru i koji su utisci? 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mi još nismo, možda i odemo pa ćemo pisati. Žena koja živi u Kušadasiju, rođena u Istanbulu a koju igrom slučaja znamo od ranije sa jednog evropskog kruzera nam je preporučila odlazak tamo. Rekla je da su tamo antičke kuće stare mnogo godina, očuvane u originalu, da ima puno prodavnica i proizvoda koje meštani prave ili uzgajaju (čitaj organsko i handmade), pa eto, ko voli... 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hijeropolis nikako ne treba podcenjivati, to je bio ogroman grad.20180806_224317.thumb.jpg.6f26f37838a961

Postoji gore i muzej koji verovatno niko nije ni konstatovao, a ima zanimljivih stvarčica.

Ove kade su pristupačne za sve pa i za njega

20180806_224946.thumb.jpg.61bc91b47a2411

dok ove nisu

20180806_224349.thumb.jpg.83f2dc58cb816d

Takodje bih preporučio izlet PDM Priena, Didima, Milet.

20180806_224218.thumb.jpg.b1b77242527e27

20180806_224152.jpg.1a3bfd6546495b356fe2

Slike su lošije jer su radjene analognim fotoaparatom pa još preslikane.

Izmenjeno (Lenjivac)
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

Mi još nismo, možda i odemo pa ćemo pisati. Žena koja živi u Kušadasiju, rođena u Istanbulu a koju igrom slučaja znamo od ranije sa jednog evropskog kruzera nam je preporučila odlazak tamo. Rekla je da su tamo antičke kuće stare mnogo godina, očuvane u originalu, da ima puno prodavnica i proizvoda koje meštani prave ili uzgajaju (čitaj organsko i handmade), pa eto, ko voli... 

Ukoliko obidjete to selo a možete dajte opis i utiske. 

Na žalost u Kušadasiju smo samo 4 noći pa neće moći sve. Mili plaže i prasetina divlja obavezno-Pamukale u prelazu do Fetija-to selo-i mora neka istorija tj kultura da se osmotri. A i šoping mora padne a sa ženom poješće vreme. Mnogo hteo-mnogo započeo ali bolje po vašim savetima suziti izbor nego ko muva bez glave. 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

@nebojsabrada

Evo moje viđenje izleta u Efes:

 

Kao što možda znate, taj grad je svojevremeno imao preko 300.000 stanovnika pre N.E. Paganski grad, naginjao je boginji Artemidi. Sv. Pavle je otišao tamo sa pojavom Hrišćanstva i izjuri su ga kao psa. Bunio se zbog prodaje Artemidinih kipova trgovcima u luci pa su ga ekspedovali.

Šta mi možemo da očekujemo na izletu Efes?

Nešto predivno. Uvešće Vas od gore, tada prvi put treba da se osvrnete oko sebe i pogledate na akvadukt koji dolazi, ako gledate na dole glavnom ulicom, od nazad levo. Taj vodotok je osnova celog grada. Silazite polako i lepo se vide cevi i račve na 5o i 75 pod zemljom. Dalje pratite vodu, dan danas očuvane sklopove između cevi spojene belancem i krečom.

Spuštaju se dole, preko javnih česmi, sve je razdvojeno, preko malog amfiteatra, do javnog kupatila. Sva prljava voda ide u javni WC i kasnije u more. Drugi vod ide u drugo kupatilo, vide se dole mesta za loženje, a treći ide levo ka kućama bogatih kao i u biblioteku. To je već tačka nula, Biblioteka je bila spojena podzemnim hodnikom sa javnom kućom preko puta što je veoma zgodno za pravdanje ženi. U desno ka Amfiteatru postoji prazan prostor koji je logično bio nekada pijaca. Napred su ostaci prodavnica sa sve fenjerima gde se odvijala cela finansijska transakcija, doduše robno novčana. Teško je zamisliti da je to nekada bilo pristanište, ali reka Meander pobrinula se da nam pokaže da je moguće da se nanese blato za 2000 godina i pomeri pristan za 7 km.

Nastavivši desno, pored pijace stići ćete u amfireatar kapaciteta cc 25.000 ljudi što je dokaz (uvek puta deset) da je bio ogroman grad. Danas su dostupne vile bogatih ljudi u to vreme levo ispred biblioteke sa fantastičnim mozaicima gde se vidi sistem klimatizacije. Naravno da se to ekstra plaćalo. Voda se slivala niz zid koliko je moguće po većoj površini i verujte mi, to funkcioniše.

Čuvena biblioteka, jedan od retkih spratnih artefakata osim onih u Rimu, je fascinantna. To Turci mogu da zahvale Austrijancima. Vodiči će Vam naravno pokazati kamenje sa znakom Najki, ali veoma je zanimljivo videti znake koji upućuju na javnu kuću. Apoteka je levo na glavnoj ulici kao i ambulanta, nekih 100m pre biblioteke. Sirotinja je živela na periferiji i nema baš nekih zanimljivih sadržaja. Veoma organizovan grad, spajaju taj izlet sa Marijinom kućom. Navodno je neka švapska igumanija sanjala gde je Marija spavala pa su našli nepotpune temelje i napravili manastir sa magičnom vodom koja leči sve. Samo poželi...ja poželeo I ništa. No, vera je čudo.

4

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26983
    Ukupno tema
    905067
    Ukupno poruka