S_BG

Obala Atlantskog okeana

6 poruka u ovoj temi

Da li je neko bio tamo? Kako je uredjeno, da li je kao na Mediteranu ili ne? Proveo bih tamo 10-15 dana u sopstvenoj reziji, pa me interesuje na sta se fokusirati? inace znam da je okean hladan za kupanje, ali me interesuje da dozivim okean u Evropi.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sjajno je. Mogu to da kazem za Biarritze, Capberton, Bajonne, Hossegor, Sain Jean de Lus koji je na samoj granici sa Spanijom i u kome se nalazi rodna kuca Morisa Ravela. Ako ja to vise dobro pamtim. Mjesto je malo, ususkano, romanticno.

Koliko znam, pricali su mi, jer sam bila pocetkom maja, a tad nema kupanja...postoje zabrane kupanja, zbog talasa koji su brzi i ogromni, ali to se regulise postavljanjem zastavica i sl. Otprilike...na sopstvenu odgovornost kupanje, mada je meni to izgledalo malo naduvano. U to vrijeme, momci su surfali. Ja sam hodala po plicaku, nije bilo hladno. Da, plaze su pjescane.

Bijaric ne propustati nikako. Mislim da ce biti jasno zasto je Milan Obrenovic tu obitavao. Zaista je imao ukusa. Postoji ulica kraljice Natalije, a u centru grada prelijepa ruska crkva. Kazino ne propustiti, kao ni diskoteku koja je u njegovom podrumu.

Probati pod obavezno baskijski gulas od mljevenog mesa. Uzivati, uzivati. Obidji pays Basque, jer ima sta da se vidi, od prelijepe prirode, uredjenosti, duha, prekrasnih restorana. I muziku obavezo kupiti.

Da li lici na Mediteran? Ne znam. Ako poredim sa Grckom, tacnije Halkidikijem, ne. Ovo je aristokratija, a mislim da ces to vidjeti. Jednostavno...smek otmenosti.

Sa bilo cim sa ovih prostora, ne mogu da poredim.

Ako mislis negdje da se smjestis i da odatle obilazis ostalo, mislim da je najbolji izbor Hossegor, a svi ostali gradovi su u pola sata ili malo vise, udaljeni od njega. A on je prelijepo ljetovaliste, siroko, divno za setnje, sa prelijepim vilama. A samo prelaz preko mosta djeli ga od marine Capberton, gdje postoji i jezero i rijeka i izlaz na more. I strava jahte.

Uzivaj i samo uzivaj, u svakom udahu vazduha. Ako treba jos nesto, javi.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Odlicno sto je neko otvorio ovu temu, posto mene u septembru ceka slicno putovanje kod prijateljice u Bordo, koji ce nam biti polazna tacka za obilazak kako francuskog tako i spanskog dela Baskije.

Dakle Bordo, Bijaric, Saint Jean de Lus, San Sebastian i mozda jos nesto.

Kazu mi mnogi koji su bili tamo da je klopa u San Sebastijanu bez premca u tom delu Evrope.

Ono sto ce me takodje zanimati je i deo Francuske uz obalu koji lezi severnije od Bordoa, mislim pre svega na Bretanju. Ako si bila napisi koju rec malo i o tome, gde je dobro za smestaj, sta ima da se vidi.

Elem, nista ne znam o mestu Hossegor, gde se ono nalazi izmedju S. Jean de Lus i Bajonne. Sta ima tamo karakteristicno za obici?

Izmenjeno (DraganV)
nema potrebe za citiranjem ako se odgovara na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nema nista sad bas specijalno da se obidje. Ono sto znam je da je Miteran imao tamo vilu, u sumi. Pokusali smo se pribliziti, da to vidimo, ali se pojavila zandarmerija, tako da ne vidjeh to cudo. Zabranjen pristup. Bar prije 10 godina.

Vise mozes vidjeti i saznati ovde http://www.ville-soorts-hossegor.fr/ang/co...-guide-2008.pdf.

Znam da radni narod kad odlazi u penziju, trazeci mjesto gdje misli provesti starost, dolazi u Hossegor. A zasto? Kad vidis znaces. I malo je i veliko, ali je priroda i klima...bozanstvena. I koliko znam i hipermarket iz lanca najvecih francuskih Carrefour, smjesten je tu.

Pamtim Hossegor po zuto plavim vjetrovkama koje su bile na svakom cosku i danas se kajem sto je ne kupih. Mjesto je pored Capbertona, ali i Bayonne, ali ne mogu da kazem tacnu udaljenost, jer je to sve jako, jako blizu, u 20, 30 ili eventualno 40 km.

Bordeaux sam vidjela...samo iz voza i zeljeznicku stanicu. O Bretanji ne mogu nista reci, jer nisam bila.

Ovaj dio Akitanije do Tuluza, znam odlicno.

Ko vec bude isao, obavezno otidjite u Lurd, u katolicko svetiliste. U ta doba, '98 isla je i Madona i Sarl Aznavur. Sjecam se da su sve novine pisale o njegovom dolasku, jer je Aznavur Jermen. Lurd je drugo mjesto po broju turista i hotela u Francuskoj. Zvuci nevjerovatno, ali to su mi Francuzi rekli. Njega treba osjetiti, ne samo kao svetiliste, nego i kao gradic. I vidjeti kako religijski turizam moze biti isplativ i domisljat. Cak i flasice za vodu, koja se uzima sa izvora gdje je Bernadeta ugledala Gospu, su u obliku Gospe. I mnogo, mnogo drugih detalja, npr. cipkaste marame za zene, pokrivala za glavu, za hodocasca, obuca za stare osobe, svi moguci rekviziti su tu. Nista ne smije da nedostaje.

I obavezno sici u crkvu ispod zemlje.

Naravno, Pau i Tarbes i sto napisah zemlju Baskijaca. Bagneres de Bigorre je prelijepa banja u koju treba otici. Znam da sam u to vrijeme bila ocarana spa tretmanima koji su bili u sastavu banje, a koje su Francuzi koristili za vikende, kao relaksaciju od stresne radne sedmice.

Tu je bila mala seoska pijaca. Kad kazem selo...to je bas upitno...treba dozivjeti.

Pirineji su prelijepi, nevidjeno. Za razliku od Pariza u kome sam bila uvjek gladna (zbog sinteticke hrane, a u metropolama se sve proda), Pirineji su mi vratili dusu u tijelo.

Posto prijateljica zivi dole...saznaces i kako kupuju namirnice. Vazan je region odakle sta dolazi. I nema gladi...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li je neko bio tamo? Kako je uredjeno, da li je kao na Mediteranu ili ne? Proveo bih tamo 10-15 dana u sopstvenoj reziji, pa me interesuje na sta se fokusirati? inace znam da je okean hladan za kupanje, ali me interesuje da dozivim okean u Evropi.

Ja bila više puta.Obično idem septembar i april.Moja foto tura je pod nazivom Baskija,mislim da će ti fotke reci sve.Nije kao na Mediteranu-lepše je.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

moze li neko o spanskom delu malo... da li je bolja stvar rent-a-car ili obilaziti vozom... malo bih da se odmorim od voznje... pa bi mi voz bio bolja opcija, ali samo varijanta TGV, i u Spaniji Talgo i Alaris... ne znam kakva je putna infrastruktura, ako je duz obale autoput onda moze i rent-a-car.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26983
    Ukupno tema
    905068
    Ukupno poruka