Aquarius

Stokholm - sve korisne informacije

4 poruke u ovoj temi

Pozdrav svima. Planiram posjetu ovom gradu sredinom maja. Za razliku od nekih drugih (izvikanih) destinacija o kojima se dosta piše i zna, ovaj grad me zaintrigirao i želio bih ga otkriti u nekih 7 dana koliko ću imati na raspolaganju.

Do tamo bih došao letom jednim od niskobuđetnih aviokompanija za povoljan iznos.

Za početak me interesuju korisne i praktične informacije. Prije svega, smještaj. Svjestan sam da je u Stokholmu poprilično skup smještaj. Ali ipak raduje me kada vidim da se može na airbnb-u pronaći skromniji apartman, van centra, po naseljima u okolini.. uz malo sreće počev od nekih 40-45 eur pa naviše.. Kakva su iskustva i preporuke po tom pitanju? Koji dio grada je npr. za preporuku da su cijene smještaja umjerene, a da je dobro povezan javnim prevozom sa centrom? Hranu bih lično pripremao generalno, ništa specijalno, da se preživi i napuni želudac za pješačke ture :-) Jako me interesije jesu li osnovne namirnice u supermarketima skupe, kako se kreću cijene? Restorane bih preskočio, možda jedino neka brza hrana u slučaju da baš baš zatreba usput. Cijene javnog prevoza? Dakle, da li je Stokholm toliko skup koliko se govori ili je ipak podnošljivo uz skromnije prohtjeve, a veliku volju za posjetom? :-)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

cao.

znam da kasnim da napisem nesto postavljacu teme, ali mozda ce nekome informacije biti korisne.

bila sam u stokholmu, sredinom maja, poslom, ali sam imala vremena i za skitnju.

7 dana je dovoljno da se obidje grad.

smestaj da ne komentarisem, ima raznih varijanti, mene je hotel nocenje sa doruckom kostao negde oko pedesetak evra.

dakle, po sletanju je najbolje kupiti kartu za prevoz na aerodromu, karta vazi za sve vrste prevoza (metro, bus, tramvaj) i kosta u zavisnosti od broja dana.

gde god da je smestaj, prevoz je fantastican, tacan, karta se jednom validira pri prvom koriscenju na automatu i koristi se posle samo za metro. u tramvaju na primer se ne kuca nista, ili u busu.

hrana je jako skupa, obrok u meku je na primer oko 7-8 evra, u big burgeru 9, u fast fudovima oko 9... u restoranima je brrr. ali van centra ima ok restorana gde se moze dobiti dobar obrok u happy hour vreme, oko 10-11 evra.

stokholm je najbolje obilaziti od centra pa siriti krugove, mozda nije losa varijanta turistickog busa (tura je oko 20 evra sa vodicem).

kisa je normalna pojava. tipa ides ulicom samo pljusne i nestane posle dva minuta. tacno se vide turisti koji tek sto raspakuju kisobran nje nema.

pesaci su zasticena vrsta i nemojte da vam bude cudno ako se desi da samo pridjete ulici a da saobracaj stane (ne kao kod nas kad rizikujete zivot vise nego na uzarenom ratistu).

obavezno probajte njihova peciva, savrsena su.

marketi rade negde i do 23h. u njima isto moze da se nadje neka klopica.

engleski svi govore, jako su ljubazni, otvoreni, nije iskljuceno da se ispricate sa prodavcem negde kao sa rodjakom trece koleno koga niste videli od tetkine svadbe.

alkohola nema u obicnim prodavnicama (samo pivo), ima ga u nekim specijalnim.

pusenje je zabranjeno svuda (bljak).

na mene je najveci utisak ostavio gamla stan (centar grada) sa starim uskim ulicicama, vikinskim barovima i mostovima.

svakako, vredi posetiti!

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Vratila sam se pre par dana iz obilaska skandinavskih zemalja i još sam pod utiskom. Drugačije, drugačije, drugačije!

Da, stvarno je bljak to s pušenjem - osećala sam se kao neki izopštenik. MI smo odseli u hostelu Generator - ne znam koja je cena, jer sam išla preko agencije (2 noćenja), ali je smeštaj sasvim ok, a lokacija više nego odlična.

Evo mojih zapažanja (nisu baš praktični saveti, ali možda može da posluži): https://jugoslava.wordpress.com/2019/08/07/%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%be%d0%b2%d0%b0%d1%9a%d0%b5-%d0%bd%d0%b0-%d1%81%d0%b5%d0%b2%d0%b5%d1%80-ii-%d0%b4%d0%b5%d0%be-%d1%81%d1%82%d0%be%d0%ba%d1%85%d0%be%d0%bb%d0%bc/

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Fantasticno!!! Divno pises, zanimljivo, drugacije, nemas talenat da sledis druge...to mi se bas dopalo:cvetic:Spominjes Santica, a meni u glavi Crnjanski i Hiperborejci.

Cvece zna, mora da ima jarke boje kad je nebo isplakano.:)

Izmenjeno (Teogonija)
1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26498
    Ukupno tema
    887499
    Ukupno poruka