ovce i novce

Ljetovanje Jadran - pitanja i odgovori

105 poruka u ovoj temi

Pozdrav svima

naletio sam na ovaj forum i odlučio napisati par riječi

dolazim sa Kvarnera sa područja Crikveničke rivijere Crikvenica/Selce i sam se bavim dugogodišnje iznajmljivanjem apartmana turistima koji dolaze iz cijele Europe pa i svijeta

prvo da ubijem par predrasuda

1) Jadran i Hrvati te animozitet prema Srbima - istina prošlost nam se javlja kao neki uteg ALI uvjeravam vas nikome ali zaista nikome ni dlaka sa glave neće pasti ako to sam ne bude tražio;

Naravno uvijek se nađe neka budala s obje strane ali to su rariteti; ljudi koji dođu ljetovati na Jadran zaista imaju većinom sve pohvale za domaćina jer mi kao domaćini se trudimo ... nas ne zanima od kud si već jesi li kao čovik normalan i naravno uredan platiša, radi čega se i bavimo turizmom da se ne lažemo ... ako i domaći imaju animozitet prema nekome to su obično purgeri .. ali samo zato jer njih ima najviše posebno u mojoj regiji i stopili su se na neki način sa nama pa si nekad i previše možda dopuštaju a ne razumiju lokalne običaje ...

Stoga razbijanje auta, nekakve neugodne situacije itd su jednostavno bajke za malu djecu tko god vam to priča ... ljudi razmišljaju danas o svojoj egzistenciji (kruhu/hlebu) i ne zanima ih šta si i od kuda si ...

2) period za ići na more i cijene ljetovanja - sezona traje okvirno (01.05. do 01.10.) kada su zaista lijepi dani ... i more je toplo ... osobno i mi sami kao djeca smo se kupali već u prvom maju ... istina nije bilo 40 stupnjeva ali čoviku koji dolazi iz hladnijih krajeva to je ludiloo

ZAŠTO SVI NA MORE IDU 15.07.- 25.08. - istina more je natoplije i vruće je zapoludit ... ali i cijene su zapoludit haha ... jedan studio apartman za 2-4 osoba vrlo teško ćete naći ispod 50 eura i to 200-300 metara od mora kako bi većina ... a za 4-8 vrlo teško ispod 75 eura ....

može se naći u nekom selu par km od mora ali kad uzmete u obzir gužve, gorivo, parking (kojeg niti nema a ako ima masno see naplaćuje npr 7-10kn/h) dođe čoviku da se pita što je meni sve ovo trebalo ....

6 i 9 mjesec su isto i topli i vrući i more je toplo ... mi domaći ta dva mjeseca u biti najviše i volimo ... nema toliko gužve a vrijeme je super ... naravno zna biti i kiša i vjetar (NEMA BURE!!! nego JUGO - topiji vjetar ali o tome kasnije) ali toga ima i u 7 i 8 mjesecu ....

cijene u 6 i 9 i 5 mjesecu su bitno manje .... razumijem da mnoge obitelji koje imaju djecu u to vrijeme ne mogu radi školskih obveza njihove djece ali oni koji još nemaju djecu mislim da im je ovo super stvar i s obzirom na vrijeme i na cijene ...

cijene se kreću oko 30-40 eura za studio apartman (2-4) osobe ili 40-60 eura (4-8) osoba ... NA VIŠE da vam pokušaju naplatiti nemojte pristati !!!

3) Bura, kiša = loše vrijeme - kao što sam prethodno rekao BURE U TIM MJESECIMA NEMA (iznimnooo) !!! puše JUGO (topliji vjetar), a pored njega i MAESTRAL kao najčešći .... to su topli vjetrovi ... BURA je zimski, hladni vjetar i najčešće barem u mom kraju voli zapuhati u 2 i 3 mjesecu ... zato tada i jesu karnevali odnosno maškare jer bi ljudi poludili biti cijelo vrijeme u kući :D

E SADA - KAD JE NAJBOLJE IZNAJMITI SVOJ SMJEŠTAJ

smještaj je najbolje iznajmiti odmah oko BOŽIĆA I NOVE GODINE ili PRVI MJESEC NAJKASNIJE - cijene su NIŽE, i naravno velika većina TERMINA je SLOBODNA

to zahtijeva i određenu pedantnost i upravo zbog toga su Nijemci naši najbolji (bez uvrede) turisti ... uglavnom u tom periodu obitelji, ekipe itd se masovno javljaju iz Njemačke i bookiraju termine po nižim cijenama i termin koji žele

UPRAVO TAKO NEŠTO I PREPORUČAM SVIMA TKO SE MOŽE TAKO ORGANIZIRATI

najgora solucija je LAST MINUTE - nemojte misliti da će cijene biti niže hehe ... dapače još se i i nabiju jer ima jako puno ljudi turista koji dolete naslijepo i naravno SVE JE ZAUZETO - šta će kako će ljudi da imaju gdje prespavati odabiru DAJ ŠTA DAŠ SOLUCIJU koja je em skupa em pitanje je kakav je smještaj (vjerojatno loš jer se do tada nije supio prodati) ...

sredina - APRIL/USKRS/PRVI MAJ - tada počinje navala turista ... i isto kao što vi pošaljete poruku na više adresa tako i iznajmljivač dobije više poruka za isti termin :D ...

uglavnom licitacija od koje boli glava ali naravno uz malo više sreće i truda dobije se i dobar smještaj i povoljna cijena

DALMACIJA, KVARNER, ISTRA ILI OTOCI

- more je more i svugdje će vam biti lijepo s tim da su otoci ipak skuplji za turista ... nije samo tu smještaj malo veća cijena (iako ne treba biti) već i trajekt koji vas dobro odere ... (ne znam kako je sada jer Jadrolinija nije glupa ... ali pitajte svoje domaćine koji su otočani da vam daju njihovu iskaznicu jer oni imaju mukte ... ne nam jel se to još uvijek može ali čuo sam da se radilo :D)

ETO raspisao sam se mogao bi još toliko ali me bole prstići :D ... ako treba kome savjet slobodno mi pošalje poruku u inbox ... a naravno može pitati i za apartman, ako ja nemam mogu preporučit ...

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Realno,stvarno ste skupi a mi nemamo nemamo nemački ili švedski standard,ne važi ona izreka hladno,ali standard brate :) Jeste lepo kod vas,ali ste preterali sa cenama a i prodali ste hotele strancima.Nećete se kruha najesti od nas,ali svakako će vam dolaziti zapadnjaci masovno,oni imaju keš i to im je čak jeftino.Jedva se nakrpimo i za Grčku,bar većina nas,naravno uvek ima i bogatih i deo njih će doći i kod vas.

Nekada u Jugi je bilo radničkih odmarališta i svako je išao tamo,bilo je lepo,ali sada je kapitalizam i prosečan Srbin nema 50+ € dnevno za apartman.Sada će Vučko da nam smanji plate u javnom sektoru i tek smo tada ugasili.Daj Bože da se skrpimo nekako do severa Grčke :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

prvo da kazem nesto o cjenama ..kako kaze kolega since ..da srbi nemaju 50 € ..sto ne stoje ..jer cjena u grckoj je ista kao i u hrvatskoj ..pitanje je samo u kojem periodu..

dakle u grckoj u junu cjena apartmana za dve osobe je negdje izmedju 25 i 35 € sto je prihvatljvo ali cjena drasticno raste krajem juna i jos vise u julu ..

i u hrvatskoj se u istom periodu mogu naci apartmani za slicnu cjenu ..a hrani je cjena ista ..s tim da je gorivo skuplje no ne placa se autoput ..ako nije nedavno promjenjeno..

kolega novce i ovce .. u neke stvari ocito nije upucen...bar sto se tice kvarnera ...

maestral tocno puse ali u srednjem i juznom djelu jadrana ..u ovom bas i ne ,takodjer i retko puse jugo..

sto se tice mora ..nije svugdje isto i nisu temperatura svugdje iste ...sjever ..kvarner je daleko topliji od visa lastova ..mljeta ...itd

a kasnije ..pogotovo krajem kolovoza i rujna more na jugu je toplije...

na kvarneru je najbolje i najtoplije vrijeme u drugoj polovici lipnja i pocetak srpnja..a i dani su najdulji

osobno svima preporucujem ta termin ...a daleko je materijalno povoljniji

:kapetan:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sve mi se čini da je vaša obala sve manje vaša,prosečan Hrvat isto nema para da ode na more u svojoj zemlji,tako sam pročitao na nekim vašim portalima.Ta obala pripada strancima koji su kupili lance hotela,kao što je i nas kupio onaj šeik na Kopaoniku.Ne postoje paket aranžmani za Hrvatsku,all inclusive kao što to rade Turci i Arapi i zato su uspešni.Lenji ste za turizam,isto kao i svi mi ex Jugovići,ne zna se ko je više propao i ko je više rasprodao svoja državna dobra strancima,tako nam i treba.

Lepa su bila nekada radnička odmarališta i ostaće samo lepe uspomene starijih generacija,ovaj kapitalizam nas neće dovesti u takvom broju na hrvatsko i slovenačko primorje,kao što sam već rekao.

Mislim da je Dalmacija bolja jer je more slanije,posebno kod Paga gde je ona solana,a na severu je mislim manji salinitet?

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ako nije problem , zamolila bi da se imena meseci pisu ili brojcano ili imenima koji su poznati u Srbiji jer hrvatske nazive ne razumemo iz prostog razloga sto ih ne koristimo, pa da ne trazimo po guglu.

Jadranska obala je lepa ali jednostavno za nas sad malo preskupa kao i za vecinu Hrvata koji ne zive pored obale.

U svakom slucaju ko zeli moze da pokusa , mislim da je bezbednost sasvim u redu za svakog ko se normalno ponasa

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ako želite doći u špicu sezone kao što je purgekrk rekao ... svugdje vam je skupo ... ali zato ako se ima manje para onda se rade grupe, samo malo organizacije treba ... pa ima dosta obitelji koje bi išle a imaju ograničen budžet ... npr ako je 50 eur apartman a veliki za 8 ... 75 - 90 ... eto već ste tu u plusu ...

Eto ugedajte se na Čehe, Slovake, Poljake ... ljudi mahom dolaze na 10-15 dana ali ih ima po par obitelji ...

istina komfor im je bitno manji ali su tamo, i tako se provodi cijeli dan na plaži ...

kad se uzmu cijene koje sam gore naveo i recimo 10-15 ljudi pa to je onda mnogo prihvatljivije ... a i kod iznajmljivača se dobije popust ... zato i jesu Česi najveći trgovci na Jadranu :D ali i najlošiji plivači :D

a kad dodate još cijene u predsezoni ili podsezoni ispadne vam zaista više nego povoljno ...

osobno kad idem sa devojkom i društvom negdje ima nas 6-7 minimalno ... pa jedino si Nijemac može priuštiti da plati za studio i do čak 120 eur !!!! eto dovoljno je da se malo progugla na airbnb-u ili Booking-u pa usporedite cijene na zapadu i kod nas u Hrvatskoj ... pa ćete vdjeti što znači biti skup a i kakav smještaj dobijete :))

evo gledam neki dan ... išao bih rado na Kubu ... cijena aranžmana all inclusive (10500 kn/ ccc 1400 eura - po osobi 10 dana/u biti 8 jer dva izgubiš na avion) .... e sada malo proguglam ... simo tamo ... karta aviona 5600 povratna a hotel u Kubi 7 noci 100 eur ... eto šta više da govorim ... znači uzeli bi mi 550 eura na proviziju čisto ... (provjerio sam - bez nekih dodatnih sadržaja u sklopu toga + još da si i plaćam prijevoz do aerodroma i ostalo ... ma daaj ) ...

vlastiti aranžman + više ljudi = dobitna kombinacija :))

A što se vjetra tiče ... nisam pomorac ... ali eto znam što je Maestral i Jugo a što Bura ... :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

sto se tice vjetra..maestral ne puse na kvarneru .. no nije ni bitno

ako neko ne razumije sto znaci lipanje i srpanj ..isprika makar je to staroslavenska rijec koja se koristila na ssim ovim podrucjuma ..sigurno da juli nije srpska inacica srpnju vec uvezena rijec ..no da ne duljim lipanj - juni ,srpanj - juli

nadam se da smo razresili sve nedoumice ...

i opet ponavljam ..da li je hrvatska skupa..samo onoliko koliko se ko potrudi ..ako trazi naci ce ono sto zeli i po cjeni koja mu je prihvatljiva.....znam da nije nista skuplja od grcke a i turske ali na nacin da se ne udje u neki resort od par tisuca ljudi ..vec da se uziva u individualnom ljetovanju ...

:kapetan:

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Purger Krk,svidja mi se tvoje razmišljanje i u teoriji dobro zvuči,ali današnji turisti nisu sorta koja se trudi oko nečega,turisti su razmaženi i većina želi sve na tacni,ako ne računamo avanturiste u svemu tome.Isuviše ležerno pristupate turizmu i nekako sa visine gledate turiste,dok se recimo Egipćani polome po resortima da gostu sve pruže,trče oko gostiju i zato su uspešni i pored ratne opasnosti.

Individualni užitak je za taj novac moguć na mnogim mestima u svetu,na toplijim morima.Ja bih želeo da je sada SFRJ i da opet idem u Bašku Vodu kao nekada,i da platim u dinarima,ali to je nažalost nestalo moj druže.Starije generacije ne mogu ignorisati neka lepa sećanja,tada je nama bilo tu najbolje,ali više nema toga.Podsećate me pomalo na Crnogorce,svi smo mi slični u iluzijama i lenjosti pre svega,dok su Grci,Turci i Arapi dinamični u turizmu i lome se oko turista da im izvuku novac.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Since11, izvini, ali situacija u turizmu je potpuno drugacija. Allinclusive turizam koji nude Turci i Egipcani je masovni i (relativno)jeftini turizam, za najnize slojeve stanovnistva, za ljude koji ne govore strane jezike i najsigurnije se osecaju u grupi medju svojima, a imaju utisak da su okruzeni luksuzom. Luksuz nije imati svedski sto na kome mozes svega da se najedes u hotelu od 400 ili 1400 ili cak vise soba; luksuz nije krstarenje na brodu sa 2000 kabina; luksuz su butik-hoteli i jedrenjaci. Nije bez razloga da na ekskluzivnim turistickim lokalitetima ne postoji all inclusive. Egipat poslednje dve godine uopste nije uspesan kao sto tebi izgleda, manje zbog ratne opasnosti, a vise zbog teroristickih pretnji.

Hrvatska ne razvija taj vid turizma, i dobro je sto to ne radi, pa cak ni Grcka ne razvija tu vrstu turizma, da i ne govorimo o Italiji ili Francuskoj. Ja licno nikada ne bih isla u AI, jer me ne interesuje svakodnevno i celodnevno punjenje stomaka, volim da biram kada cu i gde cu da jedem i sta cu da radim. Domacin treba da mi obezbedi smestaj po mojoj zelji, mogucnost izbora ishrane, po mojoj zelji i zabavu, po mojoj zelji, a ja cu da biram kada, kako i sta. Ne zelim da mi bilo ko sve to organizuje i proda u paketu, ne trebaju mi animacije i svedski stolovi, a nisam jedina.

U cemu ti vidis hrvatsku lenjost? To je apsurdno, lenjost je sto kod Egipcana za sve sto hoces da bude dobro i da funkcionise, moras da ostavis baksis, da podmazes.

Nisam bila skoro u Hrvatskoj, ali mnogo ljudi iz moje okoline ide tamo, a i moj sin je bio pre par godina i svi imaju samo lepe reci, a narocito su zadovoljni niskim cenama, ili bar nizim u odnosu na konkurentske zemlje.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Slažem se sa vama u mnogim stvarima Jelena It,ali vi ste iz Italije i imate dobru platežnu moć,i ja bih na vašem mestu otišao jedne sezone u Hrvatsku da vidim kako je tamo sada,u kapitalizmu,pošto ja pamtim doba kada se plaćalo u dinarima.Vi ste hedonista i znate šta je dobro,ali to treba masno platiti italijanskom platom :) Ja sam niže platežne moći i meni odgovara resort,mada 500+ € po osobi baš i nije malo.Ili eventualno sever Grčke gde se može poneti i svoja hrana i staviti u frižider.

Otišao sam off topic,izvinjavam se,suština je u tome da Hrvati očekuju da se turisti sami potrude i da dodju,i sve to po visokim cenama za naše uslove.Sobe u hotelu se tamo ne mogu naći ispod 100€ po danu u punoj sezoni,i to bez hrane,gledao sam neke sajtove i brzo sam ih zatvorio kada sam video cene.

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pa ne zivim ja na Marsu, kad ne mogu, ne idem na more. Dianrima se placa samo u Srbiji, pa je o tome izlisno govoriti, jedino sto sam htela da kazem je da u Hrvatskoj moze da se prodje sa isto parakoliko i uGrckoj, iznajmljujuci apartman, Grcka je u mnogo cemu i skuplja (uostalom, neka napise neko iz Hrvatske koliko kosta kafa ilida se jede u nekoj obicnoj konobi, ne govorim o ekskluzivnim restoranima. Sigurno nije skuplje nego u Grckoj. Apartmani kostaju, mozda, u proseku 10-ak evra vise nego u Grcku, sto nije neka velika razlika, a, ko hoce, moze da nosi hranu (ako je u Srbiji ne kupuje). Moj sin je sa drugovima imao u Losinju veliki apartman s pogledom na more i uopste nije bilo skupo. Jedino na sta su se zalili je nedostatak zabave (ne interesuje ga Zrce i sl, ali tamo bas nicega nije bilo).

Ja ne idem u Hrvatsku zato sto volim pescane plaze, ali ne da moram da ih trazim ili kilometrima putujem do njih (znam da ih ima), dok su u Grckoj one svuda. Takodje, mislim da je pogresno stavljati iste ceneu julu kao u avgustu, bar od 1. do 15. jula cene bi trebalo da budu nize, jer tada ima mnogo slobodnih kapaciteta, zna se da je na Mediteranu vrhunac sezone avgust (zbog godisnjih odmora). Ali, dobro, svako ima svoju politiku...

Sve usvemu, htela sam da kazem da zaonoga ko zeli i ko ume da se organizuje, Hrvatska nije (mnogo) skuplja od Grcke.

Tacno, sobe u hotelima nisu jeftine, i one su su slicnih cena kao sto su bile u Grckoj do pre 3godine, s krziom su se cene prepolovile, a mozda to ceka i Hrvatsku. Mada, Hrvatska je manja, pace imati manje problema da popuni kapacitete. Ali zlo bi bilo da je svuda sve isto.

Izmenjeno (jelenait)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kad u Hrvatskoj budem nasla apartman u junu ili septembru , kompletno opremljen novim stvarima koje sve funkcionisu , 20 do 30 m od mora , sa svakodnevnim odrzavanjem i ciscenjem istog od strane vlasnika i menjanjem peskira na 3 dana, koji cu da platim 150 evra zajedno sa prevozom, za 2 ( dve ) osobe i 11 nocenja ... pa onda uzmem dupli aranzman jer zelim da budem 3 nedelje na moru ...

e onda cu ponovo u Hr na more .

Bila sam jer me vukla nostalgija za Jadranom , obisla dosta ... ali jednostavno ste preskupi za ono sto se nudi . Ja ne volim da idem na odmor u coporu da bi sebi spustila cenu boravka i cekam red ispred kupatila .

Volim individualne odmore ali koristim blagodeti aranzmana kad mi cene odgovaraju jer mi 10 dana nista ne znaci . All u Egiptu i Turskoj sam koristila i nije tacno da postoje ogranicenja u kretanju ... neko voli da se ne pomeri sa ligestula i jede sve sa svedskog stola .. a neko kao ja preskace i jede i napolje jer hocu sve da probam i svasta obidjem .

Ne vredi sve stavljati u isti kos .

2000 evra ni za Italijane ni Hrvate nije mala svota dati za 10 dana za 4oroclanu porodicu ... ali kad das onda hoces da ne mislis o nicemu ... nego da se primaknes , odmaknes i odmaras a sa slobodnim vremenom radis sta zelis od mnogobrojne ponude za koju evro neces dati jer imas narukvicu na ruci . Licno ne volim taj vid ali ga potpuno razumem

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vama iz Italije je sigurno jeftinija Hrvatska,ali iz Srbije ima dobrih aranžmana u agencijama za Grčku,već od 49€ deset noćenja sa prevozom a za 49€ u Hrvatskoj ne mogu ostati ni jedan dan.Uostalom,mi nismo ciljna grupa hrvatskog turizma,nisam čuo nigde u statistici da nas pominju a znam ponekad da pogledam njihov dnevnik jer je to isti jezik,mi njima nismo bitni.

Naši turisti idu tamo gde će nas ispoštovati i gde nas gledaju kao Bogove skoro,sada je velika konkurecija i borba za svakog turista.Nije isto vreme kao pre 30 godina,mi smo tada imali naše hotele na Jadranu.Pitanje za Purger Krk i ovce i novce:Šta je bilo sa hotelima naših firmi na Jadranu i da li ćete ih vratiti nama kao vlasnicima?Ako nam vratite te hotele ja bih došao,i verovatno bi se tu plaćalo u dinarima kao nekada,što da ne?To su bila dobra stara vremena,mi tada nismo znali za druga mora i Makarska je bila centar vasione :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kakve veze PurgerKrk iOvce i novce imaju s hotelima "nasih" firmi (koje vise i ne postoje)?!Od koga ocekujes da vrati hotele, i kome?! Sta oni s tim imaju?! I Hrvati bi imali stosta da potrazuju, ali ovo nije tema za takve diskusije, ljudi su vise nego benevolentno dali informacije o letovanju u Hrvatskoj, onome, koga TO interesuje, a koga ne interesuje, kao tebe, promasio je mesto za svoje frustracije, svet je velik, niko ti ne brani da letujes za 49 eura s putem i da te, pritom, tretiraju kao Boga, moze samo da mi bude zao tih mucenika koji jedva pokriju troskove deterdzenta i struje za ves masinu.

Kondukterka, apartmani se ciste samo u Grckoj (i to ne svuda), a na ostatku Mediterana se ciscenje placa posebno ili cistis sam. Za svajkog postoji mesto po njegovom ukusu i dzepu, bez potrebe da poteze stvari koje s letovanjem nemaju nikakve veze.

Izmenjeno (DraganV)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Itekako ima veze jer na odmor ne idem da rintam i spremam sa djogerom i krpom u ruci umesto da sam negde van.

Ja uzimam apartmane zbog komocije ali vrlo retko nesto skuvam ... tipa kafe i salate :volimenevolime: jedemo po restoranima . Oni su dali informacije , Ima ljudi koji vole da idu na Jadran i neka idu ali treba da su svesni koje su razlike i ne ocekuju isto nasta su vec navikli .

Uostalom bas u Italiji postoji mesto koje je pandan grckim sa slicnim cenama i pristojnom obalom i moguce da cu ja tamo ove godine ... a cak i ciste apartmane jer meni je to vazno

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    27008
    Ukupno tema
    905816
    Ukupno poruka