Skorpijica

Rim opšta tema

521 poruka u ovoj temi

Blago tebi na tih dosta puta u Veneciji...

Sto se kise tice, ako mora tako da se bira i gleda: ja sam za prolecne. Ne smataju mi.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Oko 1. avgusta trebalo bi da posetim Italiju. Biću smešten u Vićenci kod prijatelja i plan mi je da svakog dana sam obidjem po neki grad dok sam tamo jer ću imati INTERIAL voznu kartu.

Verovatno ovde ima puno ljudi koji su već bili u Rimu pa bih želeo da me neko posavetuje da li je moguće da, ako doputujem rano ujutru, do uveče (za jedan dan) vidim barem par nekih znamenitosti koje po vama ne treba nikako propustiti u Večnom gradu, jer bi to meni bio prvi put da sam u njemu i nemam nikakvu predstavu.

Naročito me zanima koliko je teško sam se snaći od železničke stanice do tih znamenitosti? Svakako da cu se dobro pripremiti ali ne bih želeo da mi 90% dana prodje u traženju i lutanju po Rimu.

Eto, čisto ako imate neki savet za mene iz vaših iskustava bio bih vam zahvalan da ga napišete ili mi bar kažete neko svoje mišljenje...

Da li je ovo nemoguća misija? :unsure:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pa "moguce" je obici po nesto.

Do Rima ti treba 4-ipo sata Eurostar vozom iz Milana, malo vise ti treba iz Vicenze, s'tim da ces morati da presedas u Padovi ili Veroni.

Od Stazione Termini ides metroom... do Coloseuma vodi linija B. Odatle ces moci pesaka da obilazis uzi centar.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Aha, hvala ti... znaci mogao bih opusteno da krenem oko ponoci iz recimo Verone i taman cu u ranu zoru biti u Rimu.

Predpostavljam da je metro blizu stanice. Sorry sto pitam ovakve gluposti ali ponavljam da cu ici sam pa mi nece biti bas lako a i ne bih da gubim puno vremena... tako da mi je svaka informacija dragocena.

A reci mi da li u okolini Koloseuma, ili tom uzem centru kako ti kazes ima jos nekih takvih znamenitosti (tipa Fontane di Trevi) koja bi mogla da se obidje pesaka, ja bih ipak ovaj put da vidim samo najbitnije?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kao prvo da ti kazem da si odabrao pravu destinaciju i svaka cast na odabiru! Italija je sva prelijepa i nigdje ne mozes pogrijesiti da odes. Vrlo rado cu opet u Italiju, ali voljela bih ovoga puta na Siciliju. Ima odlicna solucija vozom i brodom sto je jako jeftino, ali to cekam iducu godinu da nam uvedu olaksice za vizu pa otom-potom.

Što se tiče voznje vozom, tu ti ne mogu pomoci. To je najbolje da pitas domoroca ili da ti pojasni neko ko vec tamo zivi. TO TI TOPLO PREPORUCUJEM! Mozes i sad da se raspitas, ali nece ti biti kasno i kad odes u Italiju.

Rim sam obilazila sama uz pomoc mape. Moja frendica kod koje sam dosla, radila je cijeli dan i dala mi uputu kako da obilazim Rim. Nema ti tu nikakvih komplikacija. Sve je stalo u jednoj ulici sto treba da vidis. Mozes se cak pridruziti grupama turista koji obilaze redom: poznate trgove, Španske stepenice, fontanu Di Treve (sve pjesaka za 3-4 sata garantujem ti) i na kraju ti dodje Koloseum pored kojeg se nalazi i forum za koji plaćaš ulaznicu da ga vidis. Taj forum sam vidjela iz one obliznje zgrade i jedan dio sa ulice pa nisam ni ulazila unutra. Znam da bi mi oduzeo jos 1-2 sata. Ako te mrzi da ides sam, mozes uplatiti turisticki autobus (on je na dva sprata ti sjedis na vrhu na otvorenom) koji kostaju 25 eura i voze turiste na sva mjesta koja treba da se vide.

Osim Rima preporucujem toplo Pompeje kod Napulja, ali takodjer idi i u San Marino. Vjerovao ili ne mene su vise odusevili San M. i Pompeji od samog Rima. Da me ne shvatis pogresno, Rim je prelijep, ali ja sam to vec ocekivala, a od San Marina nisam smajl.jpg

Lijepo se provedi! Sretno!

Pitanja?

Izmenjeno (DraganV)
Ne citirati ako se poruka odnosi na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

A reci mi da li u okolini Koloseuma, ili tom uzem centru kako ti kazes ima jos nekih takvih znamenitosti (tipa Fontane di Trevi) koja bi mogla da se obidje pesaka, ja bih ipak ovaj put da vidim samo najbitnije?

Pa u principu DA... dosta stvari se moze obici peske, a za udaljenije stvari tu je metro ili taksi.

Što se tiče voznje vozom, tu ti ne mogu pomoci. To je najbolje da pitas domoroca ili da ti pojasni neko ko vec tamo zivi.

Ja ne zivim tamo, ali idem relativno cesto, pa sam upoznat. Postoje razlicite klase vozova kao i kod nas uostalom. Najsporiji i najlosiji su ti "regionale" i "interregionale" koji staju na svakoj stanici i za neke duze relacije su los izbor posto ces duze putovati, a i veca je verovatnoca da ce ti zapasti neki voz u raspad stanju bez klime sa puno ko zna kakvih putnika...

"Intercity" i "eurocity" su skuplji ali ne staju na svim stanicama, vec samo u vecim gradovima i svi su klimatizovani.

Ja u Italiji koristim "Eurostar" vozove, to je najbolja varijanta, voz je kao avion (bukvalno), imas prikljucak za lap top u prvoj klasi, voznju i ne osetis, na delu pruge od Bologne do Firenze vozi 250 km/h na ostalim prugama od 150-200 km/h

Osim Rima preporucujem toplo Pompeje kod Napulja, ali takodjer idi i u San Marino. Vjerovao ili ne mene su vise odusevili San M. i Pompeji od samog Rima. Da me ne shvatis pogresno, Rim je prelijep, ali ja sam to vec ocekivala, a od San Marina nisam

U jednom danu to tesko da ce uspeti...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Naravno da nece uspjeti u jednom danu, nisam dodala i to da bi mogao prenociti u nekom hostelu u Rimu kako bi uspio da vidi i ono sto sam jos navela.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sve sto vise citam forume i uopste o Rimu na internetu, sve vise razmisljam da prenocim u nekom hostelu...

Ja ne zivim tamo, ali idem relativno cesto, pa sam upoznat. Postoje razlicite klase vozova kao i kod nas uostalom. Najsporiji i najlosiji...

Ne znam da li sam spomenuo da cu sa sobom imati INTERIAL voznu kartu za prvu klasu, dobicu je na poklon tako da se nadam da cu moci da putujem bez problema tim boljim vozovima koje si mi preporucio. Znaci mislis da je najbolje EUROSTAR-om?

Da li mozda imate iskustva sa ROMAPSS i vredi li se to kupovati za dan-dva?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Interail nisam koristio dosta dugo, poslednji put 2000-te godine. Tada se za "intercity" i "eurostar" vozove doplacivalo nesto sitno... verovatno je i sada tako.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

...

Da li mozda imate iskustva sa ROMAPSS i vredi li se to kupovati za dan-dva?

Zao mi je ali nemam iskustva sa ROMAPSS tako da ti tu ne mogu pomoci...:(

Izmenjeno (DraganV)
skracen citat
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala vam u svakom slucaju...

S BG, mozes li mi reci kako funkcionise INTERIAL... mislim sto se tice cekiranja karata i uopste putovanja... cisto neko tvoje misljenje ili neki savet. Jesi li bio zadovoljan?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Dosta davno je to bilo i ne secam se svega. Secam se da postoje neki kuponi. Nego drugi ce ti bolje objasniti... a sto se tice konkretno cekiranja karata u Italiji, obavezno ih ponisti u onom "automatu/uredjaju" lici na ono za ponistavanje karata u autobusima od pre 15 tak godina. Ako ti karta nije cekirana kazna je 100 eur.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hej, odusevices se Rimom. Ja sam bila od 8-9 ujutro do uvece i videla sam najznacajnije, a uz to je uglavnom ceo dan pljustala kisa. Krenuli smo od Vatikana, pa nadalje. Preporucujem ti i dvorac Venecija. Lep je spolja, a mozes obici i unutra jedna deo bez nadoknade. Ni mi nismo ulazili u Koloseum. Mislim da je bio 20e ulaz, a slikanje sa "vitezovima " 5e. Fontana Di Trevi je divna, a Spanskim trgom sam se razocarala. Ocekivala sam mnogo lepsi prizor. U svakom slucaju, zelim ti lep provod.

PS- sve smo obisli peske

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Eto, čisto ako imate neki savet za mene iz vaših iskustava bio bih vam zahvalan da ga napišete ili mi bar kažete neko svoje mišljenje...

Da li je ovo nemoguća misija? :unsure:

Ne lici na mene, ali nemam vremena da citam sta su ti ostali drugari pisali, zurim, mozda si ovo vec i cuo.

Naravno da za Rim treba MNOGO puta po JEDAN dan, ali ako imas prilike, iskoristi obavezno i taj jedan.

Snalazenje nije nikakav problem. Mapa u ruke, ili GPS ako imas i nema problema.

Moja preporuka za jedan dan...

Odlazak do Vatikana, ali ne u muzeje nego SETNJA Via della Conzelazione (mozda se ne pise ovako) do Trga Sv. Petra, obilazak Crkve (Mikelandjelova Pieta), boravak u crkvi, i na kraju uspon na kupolu. Zatim brzinska setnja gradom sa obilaskom fontane di Trevi, Spanskih stepenica (ne preporucujem duze zadrzavanje), trga Navona, ULAZAK u Panteon. Na kraju deo oko Koloseuma, Kapitol i opet pod obavezno Crkva Sv, Petra u lancima (Mikelandjelov Mojsije).

Mozda mi je nesto promaklo, od onog kako bih JA proveo jedan dan u Rimu. Ako ti ostane vremena, provedi ga u opustenoj setnji ili sedni u neki kafic ili restoran.

Mod. neka premesti temu, vise ce ljudi da se javi coveku.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala svima na odgovorima...

Sve sto vise slusam vasa iskustva sve vise razmisljam da prespavam u nekom hostelu.

Gledao sam nesto plan Rima i razmisljam da je najbolje da sa zeleznicke stanice odem nekako do Vatikana i onda u povratku odatle ka stanici obilazim znamenitosti redom. Sta mislite o tome?

Zna li neko ko je skoro bio u Rimu kako mogu sa stanice direktno da stignem do tamo?

Zanima me jos jel koristio neko ROMAPASS i kakva su iskustva, isplati li se to i sta se sa njim moze obici?

Recite mi jos samo kakva su vam iskustva sto se tice lopova, cujem da ih u Rimu ima veoma mnogo i da stvarno "znaju svoj posao"... neki savet po tom pitanju?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26983
    Ukupno tema
    905065
    Ukupno poruka