Raymond

Trapani,Palermo,Cefalu-sever Sicilije

119 poruka u ovoj temi

od sicilije jedino preporučujem istočnu obalu, gore od taormine pa sve dole do raguze, preko katanije, nota - baroknog grada, modike, nestvarne sirakuze...gradovi sve biser do bisera, svi različiti, etna ludilo, ko da si na marsu, more prelepo, plaže još lepše, džabalesku najbolje dagnje na buzaru...e sad, naše agencije slabo rade istočnu obalu, a po nemi jonsko more dole ne može se porediti ni sa grčkim, a kamoli sa tirenskim gde naši turisti obično isu, palermo etc...

ko ide autom, obavezno istočna obala

Isli bi pocetkom jula, pa nas zanima kakvo je vreme u tom periodu, da li je toplo more...

Videli smo da je Kontiki izbacio ponude za Siciliju, ali nismo sigurni sta da odaberemo...

ja se kupala sredinom oktobra u katanije i malo niže dole, šta da ti kažem. od mesta ne propusti Marzamemi, malo ribarsko selo gde se snimao film Malena

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mrnjau, pa zar nisi rekao da ne volis sam da organizujes? Prepustas se agenciji, da bi na kraju ipak sam organizovao? Problem je u tome sto najlepsi delovi Sicilije za letovanje, za ljude koji nemaju mnogo para (moze i u Taormini lepo da se letuje, ali ne za prosecan srpski dzep), nisu tamo gde vode nase agencije, pa je za obilazenje najlepsih tacaka Sicilije (po meni) Taormina najdalja tacka. To je kao da neko ode na letovanje u Ulcinj, s namerom da obilazi Peljesac. S agencijom je najcesce jeftinije, gdegod da se ide, pogotovo sa srpskim agencijama, naravno, to je pravi izbor, ako je nekome cena najbitnija.

Pakula, zasto od gradova preporucujes jedino istocnu obalu? Jesi videla i zapadnu i severnu? Jednako lepi gradovi su svuda po Siciliji, a da ne govorim o arheoloskoj zaostavstini (naravno, koga zanima), sa vecim nalazistima iz grckog perioda nego u samoj Grckoj (Selinunte, Valle dei Templi, Segetsa itd.).

Najlepse plaze su na na severnoj i zapadnoj obali, vec sam stavljala fotografije, ali, da se podsetimo, severna obala, od Messine prema Palermu, koja gleda na Eolska ostrva:

ey0algpfi-afuk77chuks2mq.jpg

Mondello, "gradska plaza" Palerma:

p1010539.jpg

Zatim Riserva dello Zingaro, San Vito lo Capo, Custonaci, Trapani...

Koga interesuje samo plaza i more, ne treba da ide na Siciliju (iako ima i plaza u nivou najboljih na Mediteranu), ali koga interesuje da vidi nesto drugacije u odnosu na Grcku, imace mnogo materijala. I previse za jedan boravak. Siciliju treba podeliti na kvadrante i obilaziti, po meni je besmisleno juriti iz Taormine u Palermo, Agrigento itd.

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mrnjau, pa zar nisi rekao da ne volis sam da organizujes? Prepustas se agenciji, da bi na kraju ipak sam organizovao? Problem je u tome sto najlepsi delovi Sicilije za letovanje, za ljude koji nemaju mnogo para (moze i u Taormini lepo da se letuje, ali ne za prosecan srpski dzep), nisu tamo gde vode nase agencije, pa je za obilazenje najlepsih tacaka Sicilije (po meni) Taormina najdalja tacka. To je kao da neko ode na letovanje u Ulcinj, s namerom da obilazi Peljesac. S agencijom je najcesce jeftinije, gdegod da se ide, pogotovo sa srpskim agencijama, naravno, to je pravi izbor, ako je nekome cena najbitnija.

Pa to sto idem na Siciliju preko agencije, ne znaci da moram da budem vezan za agenciju na Siciliji, ti ocigledno to usko povezujes pa otuda i cudjenje za izbor puta preko agencije. Na svakom agencijskom putovanju postoje takozvani fakultativni izleti i izbor je svakog putnika da li zeli, i na koje izlete, da ide. U odnosu na to da li lokalne agencije nude povoljniju varijantu za isti izlet (sto cesto bude slucaj) svako se moze odluciti gde ce, sta ce i s kim ce, ali nekada je bolje otici negde na dan zajedno sa maticnom agencijom, zbog srpskog vodica pre svega, ili ako vec npr. ide neko sa kim si se zdruzio itd itd.

Naravno da neces sa agencijom ici na "italijansko vece" i platiti 50 evra za nebulu koju mozes sam sebi organizovati, ali npr na rafting kao u Alanji sto smo isli, ili na neko krstarenje, mislim da je tu bolja varijanta ici sa svojima.

Na Majorci smo bili preko agencije, ali smo iznajmili auto i picili gde smo hteli po ostrvu. Ta vrsta organizacije mi nije mrska, mrsko mi je da jurim sebi kartu za avion, hotel, prevoz od aerodroma iz pm do hotela... To je ono zbog cega je agencija korisna, da ne razmisljas o tim osnovnim stvarima i da imas koga da cimas ako nesto nije kako treba, a na samom ostrvu ako si normalan neces zavisiti od agencije kao od uciteljice na ekskurziji. Ako npr nema u ponudi put za Corleone, a tebi se ide, nisi valjda lud da propustis nesto sto zelis da vidis. Sam ces videti i proceniti sta je najbolje za tebe, a ukoliko preko agencije mozes zavrsiti neku bolju pricu super. Obicno preko njih izaberemo jednu ili dve akcije max. a ostalo sam sebi organizujes. Tako barem ja posmatram stvari...

Iskreno, uvek sam mislio da je solo put jeftiniji i da je to glavni motivator ljudi da ne placaju agenciji, jer ti se onda niko ne ugradjuje, ali ako kazes da nije tako onda tek ne vidim neke velike prednosti odlaska sam na te dalje destinacije. Kao sto sam gore napisao, mozes ici preko agencije a opet biti "sam" i u prici koju kreiras za sebe.

Izmenjeno (mrnjau)
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ocigledno ne umem da objasnim, pa posle dva bezuspesna pokušaja ne znam vredi li ponavljati. To sto ja volim sama da se organizujem i pripremim, kao i da obilazim ono što me interesuje, a ne lokalitete koje konstruišu agencije, to je moja stvar. A i što ne volim da sedim u Kragujevcu, da bih pravila izlete na Frusku Goru ili Palic, i to je moj problem. Uostalom, i oko Taormine ima mnogo lepih mesta, koja tokom kednog letovanja teško mogu sva da se obiđu.

Sto se cena tice, ne mislis valjda da agencija placa istu cenu avionske karte ili hotelske sobe kao sto je plaća pojedinac?

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sto se cena tice, ne mislis valjda da agencija placa istu cenu avionske karte ili hotelske sobe kao sto je plaća pojedinac?

Ne, ali postoji XXX primera putovanja gde mozes low cost letom + bukiranjem svog hostela da prodjes jeftinije nego da odes u agenciju. Madrid je jedan od primera. Ali da ne lutamo dalje sa teme ...

Izmenjeno (mrnjau)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala svima na informacijama. Ipak smo se odlucili za drugu destinaciju, a Sicilija ostaje za neki drugi put. Na moje pitanje kako je vreme u julu na Siciliji, tražila sam odgovor jer je ovo forum, tako da imam pravo da pitam. Naravno da na netu mogu da pogledam, ali me je interesovalo iskustvo ljudi koji su tamo bilo u julu.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Niposto ne zelim da ulazim u polemiku, agencija, ne agencija, ren a car ili ne...recicu samo da smo bili na severu u CEFALU, ostale izlete nismo promasili, na Sicilijansko vece nismo isli.ODLICAN VODIC KOJI RADI NA SICILIJI JE VANDA, ona daje posebnu dimenziju izletima, zena profesionalac, kakvih je malo.Inace vrlo je zanimljivo putovanje, u delu gde smo bili, nije bilo Rusa, sve je bilo sicilijanski. Cene su prihvatljive , jedino mi je za EU malo prljavo...necete pogresiti ako odete.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Niposto ne zelim da ulazim u polemiku, agencija, ne agencija, ren a car ili ne...recicu samo da smo bili na severu u CEFALU, ostale izlete nismo promasili, na Sicilijansko vece nismo isli.ODLICAN VODIC KOJI RADI NA SICILIJI JE VANDA, ona daje posebnu dimenziju izletima, zena profesionalac, kakvih je malo.Inace vrlo je zanimljivo putovanje, u delu gde smo bili, nije bilo Rusa, sve je bilo sicilijanski. Cene su prihvatljive , jedino mi je za EU malo prljavo...necete pogresiti ako odete.

I nama je bila Vanda, to je bilo pre 3-4 godine čini mi se, drago mi je da još uvek radi tamo! Jeste, slažem se, super je :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Veliki pozdrav svima, puno korisnih informacija na jednom mestu i hvala vam na tome :)

Imam pitanje vezano za Siciliju...zanima me da li je bolje ici avionom ili kolima. Sa suprugom planiram da idem krajem jula, on je zapeo da vozi, jer smo culi da je rent a car jako skup, a ja bih vise volela avionom (da ne razmiljam kako ce da vozi i da li je umoran). Takodje, on je cuo da ima mnogo lepih mesta za videti od Beograda do Sicilije, a ja sam cula da je samo put i da nema nista posebno da se vidi (sem Rima i Napulja).

Koliko sam primetila svi hvalite Cefalu i to je predpostavljam najbolja lokacija na ostrvu?

 

Unapred hvala na odgovorima

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zavisi ko šta voli, meni ne bi na pamet palo da idem kolima na Siciliju, a od Beograda do mene ima manje nego od mene do Sicilije, a ni u Beograd ne idem autom. Nije uopšte skupo iznajmljivanje, u proseku 30 eura dnevno u sezoni, van sezone može i manje. Nema šta da se vidi?! Da pretpostavim da kroz Hrvatsku i Sloveniju hoćete samo da prođete (što ne znači da nema šta da se vidi), Italija je koncentrat lepote,  od najmanjeg sela, pa do najvećeg grada (Rima), od pejsaža, do urbanih delova i spomenika kulture. Ceo život nije dovoljan da se vidi Italija, zemlja koja ima najviše umetničkog i spomeničkog blaga na svetu, uključujući lokalitete s Unescove liste svetske baštine. 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li mozete da mi date savet sta mi je bolja varijanta - da li Terasini ili Cefalu?

Videla sam da je fina plaza u oba mesta, ali bih da budem smestena u gradicu, da mogu da prosetam, vidim nesto, a koliko sam primetila na fotografijama, ova dva mesta su tipicna italijanska, sto mi se i dopada, sem ako ne gresim?

Jedino sto bih prvu varijantu odabrala zbog blizine Palerma, u koji bih otisla dva, tri puta sigurno. Mada citala sam da nemam toliko prostora da se setkam po Palermu, vec da je za turiste preporucljivo samo oko centra.. Zaista nemam blizu predstavu, ovo sam sve nacula od raznih ljudi, citala utiske, ali me zanima sta vi mislite o tome?

Hvala :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja bih ti lreporucila Cefalù.  Možeš svakako da odeš vozom do Palerma, a za turiste je svuda preporucljiv centar i oko centra, jer ne znam šta bi trazili u rezidentskim kvartovima, a ima dovoljno toga u sirem centru, Palermo nije mali, eventualno i odlazak do Mondella.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pozdrav svima, konačno iščitah svih 400+ postova! :)Pre svega zaista mislim da bi trebalo temu razdvojiti na dva dela: "Sicilija u sopstvenoj reziji" I "Sicilija agencijom" ili teritorijalno jedna tema istok, druga zapad... Ovako je sve pomešano. Dakle planiram odlazak na Siciliju dve nedelje 1-16 avgust, Al Italija, preko Rima. Tematski je u planu severo-zapad po 4-5 dana u tri mesta: Trapani, Cefalu I na kraju Palermo. Što se tiče te organizacije smeštaj, prevoz za to je zadužena jača polovina, zaista detalje ne znam, mahom je booking I airbnb. Još je dvoumimo šta ćemo sa rentacarom pošto kada slećemo u Palermo kasno uveče I nema nijedan bus do Trapanija..ima neka opcija shuttle bus ali je dosta skup. Videćemo...imamo neki rentacar rezervisan za 7 dana oko 200+evra ali ne bismo davali kreditnu karticu. Videćemo kad dođemo na licu mesta.

1)Već je pisano da iz Cefalua posoje izleti za Eolska ostrva I to Panarea+Stomboli I Lipari +Vulkano. Oba su prilično skupa pogotovo ako se gleda X2 za dvoje. Olja (ili neko drugi izvinjavam se ako sam pogrešila) je već detaljno pisala o izletu Stromboli Panarea, ali se ne secam da je neko podelio utiske sa ovog jeftinijeg izleta Lipari + Vulkano? Ako je neko bio baš bih volela da čujem utiske...

2)Da li neko ko je bio u Cefalu moze da mi kaže da li je video da postoji I kako se zove fancy restoran gde su stolovi po stenama razbacani? (pre 3 godine kad sam trebala da idem na Siciliju slučajno sam na internet nasal slike tog restorana ali sad da me ubiješ ne mogu da ga nadjem ponovo niti se secam kako se zove)...

3)Iz Trapanija smo mislili da obidjemo kao izlet neko od tri ostrva pored (Levanzo,Favognana ili Maretimmo) pa me zanima dal je neko ovde bio tamo, da li ima organizovanih izleta, koje su cene, šta ima da se vidi tamo?

Pojedini putnici su ih ovde samo pominjali, nije bilo detaljnijih utisaka ili grešim?

Pozdrav,

Bojana

 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Lep je i izlet Lipari - Vulcano. Posto je Lipari glavno mesto arhipelaga, lepo je, penje se do gore, ima trg i ulicice s radnjama i lokalima, leppogled, kuce itd. Na Vulcanu se ide na kupanje na crnu plazu i, ako se ne varam, sumporovito blato (ko zeli), plovi se okolo, vredi otici.

Restoran u Cefalù je mozda Il Saraceno?

Iz Trapanija obidjite Marsalu, Favignanu (najbliza, ima puno brodica i iz Trapanija i iz Marsale), plaze Custonaciui San Vito lo Capo, Erice...ima jos mnogo toga, ali nemoguce je sve obici.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala J. na odgovoru! Dakle vredi otici na taj izlet iz Cefalua, videcemo samo da li ce se uklopiti u budzet :) dakle ako sam razumela ostrva prekoputa trapanija nije komplikovano obici, ima prevoza...ne moze se sve postici pogotovo ako neko zeli i da odmara i uziva u hrani, moru i svemu drugom, nije samo poeta samo juriti..zato smo i odabrali ove tri tacke za 16 dana (Trapani, Celafu i Palermo). 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26983
    Ukupno tema
    905068
    Ukupno poruka