kiki 77

PELOPONEZ-opšta tema

1164 poruke u ovoj temi

4. Ne moras preko brda.....imas u mom postu unazad...kako do Voidokilije ...u Tragani skreni ka Gialovi a ne ka Voidokiliji

Hvala, sad vec polako sklapam kockice.

Zapravo moje glavno pitanje:

Koja ruta je najbolja po kvalitetu puteva (da ne akamo kola po nekom kamenju), po pitanju bezbednosti (da bas ne vozamo po nekim krivinama iznad litice gde je usko za mimoilazenje i sl.)?

Da li je to ruta pored samog mora ili ruta preko brda. Bitno mi je da lagodno stignemo u Metoni i Koroni bez nekih nepotrebnih cimanja i strahova.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ako ima u brdima nesto interesantno za videti, napisite, kao ovo za Furijea. Eto sad znam za one Nedine vodopade pa trazimo dalje.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Codemaker, šta preporučuješ da se obiđe u Nafpliju, koja mesta, znamenitosti, restorane, i dr.?

Ima li šta specifično što se mora videti?

Jesi li bio na plažama Arvanitia i Karathona; Karathona ima plavu zastavu i važi za kvalitetnu plažu, kakvi su tvoji utisci?

Ja Nafplio "najvolim" iz sasvim emotivnih razloga.

Dok je ćerka bila ovde, putovali smo u Grčku zajedno i svaki puta obišli svašta ali uvek Nafplio. Od nekih znamenitosti vredi obići veliki dvorac na brdu iznad Nafplija.

Najviše smo voleli da šetamo predveče uskim ulicama grada i zavirujemo u prodavnice a na jednom prelepom malom trgu, redovno sam srkao frape a ona neke sokove i jeli smo sladolede.

Jutrom smo voleli da sedimo u jednom od kafića kraj luke i uživamo u graji turista.

Ćerka je rado odlazila sa nekim društvom na ono malo ostrvo gde je sada diskoteka (barem bila pretprošle godine) a što se tiče kupanja, verovao ili ne, nikada se nisam u Nafpliju okupao. Prijatelj kod koga smo odsedali ima kuću sa velikim bazenom i tu sam se ja locirao sa laptopom i uživao u hladovini.

Iako volim Nafplio ipak mislim da je neopravdano preskup.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala, sad vec polako sklapam kockice.

Zapravo moje glavno pitanje:

Koja ruta je najbolja po kvalitetu puteva (da ne akamo kola po nekom kamenju), po pitanju bezbednosti (da bas ne vozamo po nekim krivinama iznad litice gde je usko za mimoilazenje i sl.)?

Da li je to ruta pored samog mora ili ruta preko brda. Bitno mi je da lagodno stignemo u Metoni i Koroni bez nekih nepotrebnih cimanja i strahova.

Oba puta s u korektna...meni je taj uz more zanimljivi.......od zanimljivosti tu jos imas Mikenski Tholo tomb( Mikenski sajt)...kada se spustas s brda ili ako se iz Gialove vratis par kilometara uzbrdo...videces Nestorovu palatu.(najstarija kada u Evropi)..i odlicno sacuvan mikenski grob....kada nastavis i udjes u Gialovu ...more koje vidis je zaliv Navarino....tu su 19. veku saveznici za jedno popodne masakrirali egipatsku i tursku flotu..(zanimljivo je da su na takom malom prostoru naslo 100tinak velikih jedrenjaka....kada budes tamo zastani pa probaj da zamislis.)..ostrvo preko puta Gialove ti je Sfaktiria ...poznato je po tome da su tu prvi put zarobljeni Spartanci...tj...prvi put su se predali.... u istoriji Sparte....itd...itd...itd...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Tolo je magnetski privlačan, ima neki poseban šarm, i zato ne čudi što se ćitajući sajtove može videti da ga pohode turisti kako iz Evrope tako i sa drugih kontinenata.

Ne bih da te razocaram, ali veruj mi da nema nista magnetski privlačnog u Tolu. Da se razumemo, mesto je odlicna baza za obilazak tog dela Peloponeza. Na 10-tak km je od Nafplia, jeftinije je od istog, a kolima se za cas stize (ima ogroman parking u luci u Nafpliu gde je samo fora stici pre 8 uvece posle cega se strahovito napuni). Epidaurus i Mikena su na oko 25 km oba. Ali sam Tolo... jedna ulica, nikakvog setalista uz more, jedna pristojna plaza, gomila novih kuca i nista od sarma Peloponeza, nemoj da te zavaraju reklame. Jedino sto je tacno je da ima veliku ponudu hotela za tako jedno malo mesto. 

Nafplio je vec neka druga prica. Grad je zaista prelep, ima veliku tvrdjavu Palamidi do koje mozes kolima ili sto je mnogo bolji dozivljaj stepenicama (Grci kazu da ih ima hiljadu, al ja nabrojao oko 850 samo ;)). Samo je bolje da to uradis rano ujutru ako ides leti, inace na Peloponeskih 40oC... Obavezno treba prosetati i kejom od luke koji obilazi grad. Staza je sa jedne strane ogradjena brdom od par stotina metara, s druge strane je desetak metara visine stena o koje se razbijaju talasi. Vetra uvek ima i neverovatno je jak, cak i ako se uopste ne oseca u centru grada koji je samo 10-tak minuta odatle. Fenomenalan je dozivljaj. 

Izmenjeno (frodo)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja Nafplio "najvolim" iz sasvim emotivnih razloga.

Dok je ćerka bila ovde, putovali smo u Grčku zajedno i svaki puta obišli svašta ali uvek Nafplio. Od nekih znamenitosti vredi obići veliki dvorac na brdu iznad Nafplija.

Najviše smo voleli da šetamo predveče uskim ulicama grada i zavirujemo u prodavnice a na jednom prelepom malom trgu, redovno sam srkao frape a ona neke sokove i jeli smo sladolede.

Jutrom smo voleli da sedimo u jednom od kafića kraj luke i uživamo u graji turista.

Ćerka je rado odlazila sa nekim društvom na ono malo ostrvo gde je sada diskoteka (barem bila pretprošle godine) a što se tiče kupanja, verovao ili ne, nikada se nisam u Nafpliju okupao. Prijatelj kod koga smo odsedali ima kuću sa velikim bazenom i tu sam se ja locirao sa laptopom i uživao u hladovini.

Iako volim Nafplio ipak mislim da je neopravdano preskup.

Ono što sam gledao u vezi cena hotela u Nafpliju je zaista papreno. I u samom Porto Heliju hoteli su jako skupi. Ovo mesto je stecište jedriličara a i priroda u okolini deluje atraktivno i verovatno to utiče na cene. Tolo je pristupačniji mada i u Tolu nije baš jeftino i mora se dosta istraživati a ko želi jeftinije da letuje može da bira Asini, Drepano ili Vivari sa istočne strane Tola ili Nea Kios i Mili sa južne strane Nafplija. Sve to deluju kao lepa mesta, a koliko sam video u tim krajevima ima i dosta kampinga pa ko to voli može da bira i istražuje. Takođe mesta na širem prostoru Porto Helija su prilično nižih cena u odnosu na Porto Heli a taj kraj u širem pojasu od Salantija do Ermionija deluje lepo preko Interneta i ima veliki broj plaža. Naravno o tome ću konkretno moći da kažem tek kada obiđem Argolidu, međutim o cenama smeštaja mogu da pričam pošto sam poprilično istražio, bar za Tolo.

U Tolu ima veliki broj hotela (kao i vila, apartmana, studija i soba ali sam gledao cene uglavnom za hotele). Hoteli su uglavnom sa tri ili dve zvezdice. Nema pravila, može hotel sa dve zvezdice da bude bolji i skuplji u odnosu na hotel sa tri zvezdice, razlika je koliko sam primetio najviše u tome da li ima bazen ili nema. Hoteli pored mora obično nemaju bazen pa zato gube jednu zvezdicu ali zato mogu da imaju znatno bolje sobe, znatno kvalitetniju hranu, uslužnije osoblje i dr., a pored samog mora realno bazen i nije neophodan. Uopšte u neverovatno šarolikoj ponudi mora se dosta istraživati, jer razlike u ceni za približno iste uslove mogu da budu dvostruke!

Najbolja ponuda hotela je na grčkim sajtovima, ono što možete videti na Booking.com je tek deo ponude. Za pregled hotela pored Booking možete koristiti TripAdvisor, Holidaycheck, Travellibrary, Zoover i dr. Korisno je pretražiti više jer na različitim sajtovima možete naleteti na ocene različitih hotela od strane turista koji su u njima boravili. Istraživanje smeštaja u Tolu je vredno truda jer najzad možete odabrati upravo ono što se najviše uklapa u vaše planove.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ne bih da te razocaram, ali veruj mi da nema nista magnetski privlačnog u Tolu. Da se razumemo, mesto je odlicna baza za obilazak tog dela Peloponeza. Na 10-tak km je od Nafplia, jeftinije je od istog, a kolima se za cas stize (ima ogroman parking u luci u Nafpliu gde je samo fora stici pre 8 uvece posle cega se strahovito napuni). Epidaurus i Mikena su na oko 25 km oba. Ali sam Tolo... jedna ulica, nikakvog setalista uz more, jedna pristojna plaza, gomila novih kuca i nista od sarma Peloponeza, nemoj da te zavaraju reklame. Jedino sto je tacno je da ima veliku ponudu hotela za tako jedno malo mesto.

Nafplio je vec neka druga prica. Grad je zaista prelep, ima veliku tvrdjavu Palamidi do koje mozes kolima ili sto je mnogo bolji dozivljaj stepenicama (Grci kazu da ih ima hiljadu, al ja nabrojao oko 850 samo wink.gif). Samo je bolje da to uradis rano ujutru ako ides leti, inace na Peloponeskih 40oC... Obavezno treba prosetati i kejom od luke koji obilazi grad. Staza je sa jedne strane ogradjena brdom od par stotina metara, s druge strane je desetak metara visine stena o koje se razbijaju talasi. Vetra uvek ima i neverovatno je jak, cak i ako se uopste ne oseca u centru grada koji je samo 10-tak minuta odatle. Fenomenalan je dozivljaj.

Frodo hvala na objektivnim informacijama. Tolo je, barem meni, od svih mesta u okolini najprivlačniji, zato što ima puno hotela koji mogu da zadovolje mnoge ukuse a ipak dosta je jeftiniji od Nafplija, što je turističko mesto i ima sve što je potrebno od restorana do javnih objekata i što odgovara porodicama sa decom, što je dobro putno povezan, što ima luku u kojoj pristaju brodovi za obilazak Argo Saronskih ostrva i Monemvasije i td., upravo zato što je odlična polazna tačka za obilazak znamenitosti i uopšte Argolide pa i nekih drugih delova Peloponeza. To sve je uticalo da porodično odaberemo Tolo a ne Nafplio ili Porto Heli, koja su verovatno bolja ali znatno skuplja mesta. Medjutim, oni što su bili u Tolu ističu taj šarm koji Tolo ima (reklame su nebitne, one mogu više da smetaju). Uostalom špartaćemo po celoj Argolidi i po Nafpliju i Porto Heliju i dr. pa ćemo na licu mesta da otkrivamo šta najviše odgovara za neki sledeći put. Ali Tolo gledano odnos cena, kvalitet, ponuda, položaj, potencijali zaista je zadovoljio sopstvene oštre kriterijume tako da ne sumnjam da je Tolo dobra destinacija za letovanje i da je vredan truda.

Izmenjeno (Raymond)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Tolo vam je peloponeska Paralija ili Pefkohori, kakogod. Samo, ne bih se složio da je to mesto sa samo jednom ulicom, nikako. Kad sam ja bio tamo, 1990. već je bilo iha-ha veliko mesto (u odnosu na neka druga primorska mesta na Peloponezu), a sad, vidim na netu, da ima skoro 5000 duša što stalno žive tu. Ali, slažem se  sa Raymondom, Tolo je pravi izbor za porodično letovanje u tom delu Peloponeza jer mesto ima plažu koja je tu, ispred nosa. Nafplio je super lep, tu nema zbora, ali da bi ste otišli na plažu pešice, treba da se lomatate preko brda, pored tvrđave. Porto Heli, s druge strane, jeste eksluzivan, ali je mesto za "jahtaše", u zalivu je, ima marinu, a plaže su okolo.

Malo južnije, kad se pođe ka Sparti ili Monemvasiji, pa se put odvoji uz obalu, postoji vrlo simpatično mesto Paralio Astros sa peščanom plažom (posle toga idu šljunkovite ili peščano-šljunkovite).

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Tolo vam je peloponeska Paralija ili Pefkohori, kakogod. Samo, ne bih se složio da je to mesto sa samo jednom ulicom, nikako. Kad sam ja bio tamo, 1990. već je bilo iha-ha veliko mesto (u odnosu na neka druga primorska mesta na Peloponezu), a sad, vidim na netu, da ima skoro 5000 duša što stalno žive tu. 

Verujte, prosle godine sam bio, potrebno je 15 minuta da prepesacite ceo Tolo. O 5000 stalno naseljenih nema ni govora, pa Nafplio ima 13000 stanovnika. 5000 turista mozda. U svakom slucaju mesto za zaborav, narocito na Peloponezu koji ima toliko toga za videti. Ja sam ga birao kao bazu samo i jedino zbog blizine Nafplia (hteo sam se koji put i okupati sto u Nafpliu nije bas lako :)). Ono sto mi je prijalo, a iznenadilo me je (makar po tekstovima na raznim forumima) jeste sto zaista nije bilo nikakve guzve tamo (period o kome govorim je druga polovina jula).

Drugo veliko iznenadjenje su bila cak 3 automobila sa BG tablicama u Tolu. Mislio sam da je sansa za to na Peloponezu minimalna. Ali eto, sudeci i po ovom forumu ima nas sve vise koji se zaljubljujemo u Peloponez ;)

Izmenjeno (frodo)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

O.k. moguće da sam pogrešio (mada sam siguran da sam negde pročitao podatak o 5000 stanovnika). Na strani www.tolo-guide.gr stoji da ima 1200 stanovnika (dobar sajt, ima solidan broj ponuda u apartmanskom smeštaju). A to za Bg tablice nije čudo, ima par naših agencija koje nude ovo mesto, na stranu to što sigurno ima ljudi koji idu i bez agencijske ponude.

Izmenjeno (Tripco)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Btw. još jedan sajt za Tolo sa još boljom ponudom smeštaja 

www.tolo.gr

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

U svakom slucaju mesto za zaborav, narocito na Peloponezu koji ima toliko toga za videti. Ja sam ga birao kao bazu samo i jedino zbog blizine Nafplia (hteo sam se koji put i okupati sto u Nafpliu nije bas lako ). Ono sto mi je prijalo, a iznenadilo me je (makar po tekstovima na raznim forumima) jeste sto zaista nije bilo nikakve guzve tamo (period o kome govorim je druga polovina jula).

Posto mi planiramo odmor u septembru jel mi mozes reci kakve su cene smestaja u Tolu?

Izabrali bi ga kao odrediste bas iz razloga sto je sve relativno blizu u tom delu Peloponeza. Obilazak celog Peloponeza ne dolazi u obzir, planiramo naredne 3-4 godine da letujemo na Peloponezu (u razlicitim delovima), a ovaj istocni mi deluje "najsadrzajniji".

Reci mi da li ste isli na istok do Porosa i onog Posejdonovg hrama? To je neko ostrvce?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Iako volim Nafplio ipak mislim da je neopravdano preskup.

Code, mislis li tu na cene po restoranima? Npr. prosle godine je na Kefaloniji glavno jelo po osobi bilo 7-12 Eur, pice - kafa od 2-5 Eur, salata 5-7 Eur...

Konkretno za nas dvoje + dvoje klinaca rucak u restoranu od 35-50 Eur. Giros na ulici od 1.80-2.50 Eur.

E sad, interesuje me da li su u Nafpliu cifre mnooogo vise, tipa duplirane ili...? Cisto da preracunam budzet za nastupajuci odmor...

Izmenjeno (fmarea)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ne znam da ti kažem na pamet, znam samo da cene recimo u kafićima kraj obale mogu da budu značajno veće nego u drugim mestima. Prilikom plaćanja ne obraćžam baš pažnju koliko to košta jer sma već pojeo/popio i imam samo dve varijantge - da platim ili da par dana perem suđe :kez:

Možda ovog marta odem i do Nafplija pa ću baš pokušati da zapamtim ili zapišem, mada, uzmi za sigurno da jeste Nafplio osetljivo skuplji od proseka u Grčkoj.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Moje sledece pitanje:

Je'l ima nesto zanimljivo na potezu Koroni - Kalamata? Da li Je Kalamata vredna posete i zbog cega?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905059
    Ukupno poruka