nijebitno

Kosovo i Metohija

106 poruka u ovoj temi

:srce: Hvala na ovim informacijama!

nema na cemu :srce:

samo da se podsetimo da je to nasa zemlja... pre nekoliko dana ugledam kosovsku mitrovicu u nekom kadru (u pitanju je bila emisija sve za ljubav)... prikazivali su most na ibru vidjen iz severnog dela... na mostu se vijori nasa zastava, a moje (malo) dete, koje je zahvaljujuci neugodnom iskustvu s tudjim zastavama tamo kod kolima, naucilo kako izgleda nasa zastava kaze: vidi mama nasa zastava, pa i mitrovica je u srbiji.... tuzno, ali ja nisam bila tako sigurna kao ona... :tuzni:

Izmenjeno (dani22)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li znate neku agenciju ili organizaciju koja organizuje obilazak manastira na Kosovu i Metohiji?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Znam da su obilazak manastira na Kosovu i Metohiji organizovale eparhije srpske pravoslavne crkve i njihove agencije za poklonička putovanja i to pred neki veći crkveni praznik (npr. Vidovdan, Vaskrs). Najaktivnija je bila Mitropolija crnogorsko - primorska (moja drugarica je obišla sa njima Pećku Patrijaršiju i Dečane, a drug Gračanicu). Ne znam kakva je sad situacija sa tim. Mislim da je najbolje da se obratiš svom svešteniku ili da posjetiš sajtove eparhija i kontaktiraš neku od navedenih agencija (Dobročinstvo, Odigitrija,...).

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Поздрав свима и драго ми је да постоје људи који су спремни да оду на Косово и Метохију.Ево ја ћу вам дати информације које су проверене јер ја лично тако идем..Да би се посетила Грачаница то није неки проблем јер има комби превоз директно из Београда до Грачанице или до Митровице одакле можете после до Грачанице.

До Митровице можете такође ићи возом до Звечана а Митровица је одма ту близу.До Митровице се путује неких 6 сати а од Митровице до Грачанице се иде неких 1-1 и 30.Што се тиче самог ноћења у Манастиру то одма заборавите јер у Грачанци Игуманија неда да се спава поготово неко не познат али имате смештај у Митровици и Хотел поред самог Манастира.Цена нођења је неких 15е или 1500 динара.

До неког другом манастира је јако тешко доћи али уз помоће некога ко тамо живи и ко зна пут то није пробем а такође није проблем и да се иде са страним таблицама.У Дечанима може да се спава и тамо нема ни један наш Хотел али треба до Дечана Стићи,у Пећкој Патријаршији је исто тако тешко за ноћење а и нема нигде близу ништа друго.Ако неко жели да иде на Косово и Метохију у својој режији ја сам му на располагању јер познајем људе који живе доле као и самог владику Рашко Призренског

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Поздрав свима и драго ми је да постоје људи који су спремни да оду на Косово и Метохију.Ево ја ћу вам дати информације које су проверене јер ја лично тако идем..Да би се посетила Грачаница то није неки проблем јер има комби превоз директно из Београда до Грачанице или до Митровице одакле можете после до Грачанице.

До Митровице можете такође ићи возом до Звечана а Митровица је одма ту близу.

Воз више не саобраћа тако да остаје само комби и аутобуси,на сајту испод имате ред вожње.

То је сајт удружња које се бави свим могучињ начинима путовања по Косову и Метохији.Пошто је питање да ли постоје удружења или акнгенције које се тиме, баве ја каже да има и то је ово удружење...

http://jefimija.net/index.php?option=com_content&view=article&id=166&Itemid=1005

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ima i jedno ozbiljno udruzenje koje vec godinama ide na Kosmet svakog meseca, njihova putovanja prati sajt svizakosmet.rs a evo i linka grupe na fb:

http://www.facebook.com/group.php?gid=42647098035

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ваведење Пресвете Богородице

Crkva_lipljanska_.jpgПоред есхатолошког значаја који Црква има, липљанска Црква Ваведње Пресвете Богородице нам указује и на историјску и културну вредност, не само за Липљан, већ и за свет, јер представља један од значајнијих историјских споменика.

Црква Ваведење Пресвете Богородице је сазидана крајем XIII и почетком XIV века. Сигурно пре 1331 године, када ју је краљ Душан даровао Спасовом пиргу манастира Хиландара. Предпоставља се да је ктитор ове Цркве неко од Немањића: Краљ Душан, јер ју је даровао Хиландару;

Или св. Стефан Дечански , или неко ко је њему био привржен, а да му је ктиторско параво одузето када је Душан дошао на престо. Ово се чини вероватнијим, јер се св. Стефан Дечански пред побуњеним сином, склонио у тврди Петрич, тј. у релативној близини Липљана.

Ископавањем, која је вршио институт за заштиту споменика културе 1954 – 1958 године, око данашње липљанске Цркве, утврђени су темељи двеју тробродних базилика и то: једне старохришћанске, а друге позновизантијске. Липљанска Црква је једнобродна грађевина са тространом апсидом и фасадама на којима су архитектонски мотиви подвучени орнаментима изведеним у самом грађевинском материјалу алтернативном употребом цигле, камена и малтерских спојница. То јој даје пријатан, вишебојан и декоративни изглед.

У Цркви је сачувано 95 m² живописа у два слоја, а после рестаурације та површина је повећана и износи 130 m² под живописом из XIV и XVI - XVII века. Међу фрескама из XIV в. делимично је сачуван велики лик св. Николе у ниши на северном зиду поред кога стоји мањи лик, вероватно ктитора, у оделу профаног карактера. Очувани су делови ликова и орнамената црквеног архијереја из композиције поклоњења жртви у апсиди и редак остатак сцена из циклуса Великих празника и Страдања Христовог у наосу: Благовести, Неверство Томино, Пењање на Крст, Визија Петра Александријског и других.

У науци су подељена мишљења о хронологији ових фресака. Једни сматрају да су дела настала после 1331 године, други их судећи по Грчким натписима на фрескама, везују за време после измирења српске Цркве са Цариградском патријаршијом, тј. после 1375 год. па до времена Косовске битке (1389 г) када су вероватно већ били завршени сликарски радови.

Остали живопис потиче с’ краја XVI и са почетка XVII в. Карактеристичан за ову Цркву, иначе и доста редак, је, првобитни зидни иконостас из XIV в (до висине од 3,5 m) који је приликом обнове у XVI в био надзидан до свода. На његовој источној страни су фреске рађене у XIV в, а на западној (у наосу), фреске из XVI - XVII века. Занимљиво је да је само на западној, спољашњој фасади цркве констатован живопис у два слоја: из XIV и XVI века.

Ова липљанска Црква је страдала од пожара и рушења после доласка Турака. О овим страдањима и паду Новог Брда сведочи запис који је урезан на фрески у апсиди Цркве. Урезани су још и многи други записи на фрескама и иконостасу, а њих преко 70 до сада публикованих који прате судбину Цркве од пада Новог Брда под турцима па до XX в. После првог страдања по доласку Турака, Црква је била обновљена у XVI в када су оправљени порушени сводови и горњи појасеви фасаде, зидни иконостас и преградни зид којим је унутршњост била расчлањена на олтар, наос и унутрашњу припрату. Уз западну страну била је подигнута спољашња припрата са двосливним кровом. Црква је поново опустела у XVII веку. Почетком XIX и почетком XX века била је у два маха обновљана. Стручно је темељно конзервисана 1954 – 1958 године.

Последња рестаурација фресака је рађена 2009., а завршена 2010 године.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ово може бито од користи свима који желе да оду на КиМ.

ДОЛАЗАК

Држављанима земаља као што су Албанија, Аустралија, Канада, ЕУ, Либан,

Малезија, Сингапур, Јужна Африка и Турска није потребна виза, али ако

планирате да останете на Косову дуже од 90 дана требало би да се, као

и у свакој балканској земљи , региструјте се у Полицијском Оделењу за

регистрацију странаца. Оно је поред централне станице полиције у

Приштини. Држављанима других земаља које су значајно допринеле обнови

Косова вероватно такође не треба виза, иако Косово почиње да спроводи

строжији визни режим. Н.Б. правило за регистрацију странаца на 90 дана

се односи на све [1].

Визна ограничења:

Србија званично наводи да ће блокирати пасоше који садрже маркице или

визе са Косова. Међутим, у пракси, имиграциони службеници би обично

само отказали косовски печат и заменили би га са српским.

Ако управо посећујете регион, посетите Србију на првом месту. Нећете

добити српски Излазни печат, ако уђете на Косово из Србије. Ако живите

у или намеравате да често путујете у Србију, требало би да вам се

подударају парови печата уласка и изласка, то би значило и враћања

уназад и одлазак из Србије преко редовног граничног прелаза. Уколико

путујете пуно у региону, пасош ће Вам бити препун са печатима свакако

и граничари неће бити у стању да пронађу подударање печата, и нормално

ће вас пропустити. Само не помињите Косово.

Можете да уђете на Косово преко северне границе са Србијом кроз

Косовску Митровицу или у близини Приштине. Постоје аутобуске везе из

Београда и Ниша до Приштине и Призрена и из свих већих градова Србије

према северним деловима. Највише се за транспорт користи рута преко

Македоније и аеродрома Приштина. Скопље је само један и по сат од

главног града Косова, Приштине. Путовање из Приштине у било који други

град на Косову не траје дуже од сат и по. На пример, из Приштине у

Призрен је потребно сат и по, ако нема промета, али највише што може

да потраје је два сата. Удаљеност до Пећи је такође слична.

АВИОНОМ

Неколико европских авио-компанија су почеле да нуде директне летове из

својих центара на међународни аеродром у Приштини, на пример, САС

Скандинавиан Аирлајнс, Швајцарска, BELLE AIR, cROATIAАирлинес, Аир

Берлин, Малев и Аустриан Аирлинес. Током љета неколико додатних чартер

летова су доступни за путнике.

АУТОБУСОМ

Из Црне Горе можете да уђете преко Рожаја до Пећи (око 2,0 часа).

Из Македоније можете да седнете у аутобус за Приштину (око 2,5 сата)

Ту је гранични прелаз у Прешевској долини у Србији.

Постоји неколико компанија које нуде аутобусе из Истанбула преко Скопља.

Из Албаније можете ући преко Призрена лепим новим путем, прошлост су

дани "ноћне море" и 10-сати вожње планином. Пут од Тиране кошта 10

евра и траје 4 сата, са две паузе.

ВОЗОМ

Постоје и возови који прелазе границу са Косовом. Дво-дневна услуга

повезује Краљево у Србији са свим градовима у Лешак - Косово Поље

(Косово Поље), везе из Београда су могуће, али укључује дугорочни

боравак између воза у Краљеву, чиме путовање траје више од 12 сати на

пређених 399 км. Од 1. марта 2006 идентична услуга, два пута дневно,

иде од Скопља у Македонији до Приштине на Косову. Тешко је да се

добија временски распоред за те возове. Возови су веома спори и превоз

је само у другом разреду, али даје се прилика да се види доста земље и

то по врло доброј цени од око 4 EURO у једном правцу.

АУТОМОБИЛОМ

За улазак на Косово, вредност и прихватљивост међународног Осигурања

за моторна возила картица је несигурна. Неки извори кажу да ћете

морати да купите осигурање за одговорност на граници за 50 EURO пренего

што ће вам граничари омогућити да уђете. Путници извештавају да су од

децембра 2008. ове такозване зелене карте прихваћене од стране

граничне полиције и царине. Уверите се, такође, да имате уредне

документе за регистрацију возила и пуномоћје од стране власника, ако

ауто није ваше.<br style=""><br style="">

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Muzic i ja planiram put na Kosovo za sledeci vikend :klap: Lepo cemo Jugicem pa dokle stignemo ...samo sto cemo registraciju dobiti sutra a saobracajnu i moju vozacku tek za nekih 10 dana :huh: do tada dobijamo neke papirice za koje nam kazu da mozemo da vozamo po nasoj zemlji ...tako da idemo pa kud puklo ... :D

Izmenjeno (Daca 5)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Muzic i ja planiram put na Kosovo za sledeci vikend :klap: Lepo cemo Jugicem pa dokle stignemo ...samo sto cemo registraciju dobiti sutra a saobracajnu i moju vozacku tek za nekih 10 dana :huh: do tada dobijamo neke papirice za koje nam kazu da mozemo da vozamo po nasoj zemlji ...tako da idemo pa kud puklo ... :D

Мој другар зе са Видовдан прошао пеглицом цело Косово, преко Митровице, Приштине, Гњилана до Косовске Каменице.

271845_1839925803575_1403441760_31675615

Што се тиче наших таблица нема те проблема јер они на нас гледају као на другу државу а не могу знати ко седи у тим колима, да ли онај ко их подржава или не. Једини проблем може да буде то што су натписи на албанском и онај ко не зна пут може да се збуни.Тренутно радим на јеном пројекту који се тиче туризма на КиМ, тако да ако некога нешто занима на ту тему може ме слободно питати и ја ћу одговорити.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Preporucujem da posetite i manastir Duboki Potok,na severu je,nikakvih problema nema,opstina Zubin Potok.Mi smo usli na KiM iz pravca Ribarica,a vratili se preko Zvecana,bolji je put.Rece neko,manastir Banjska i Sokolica su vredni pomena.Zociste,takodje,samo do tamo je malo komplikovanije,blizu Orahovca.U sustini,neki moji prijatelji sa srpskim tablicama ili jos bolje crnogorskim idu po celom Kosovu i Metohiji,bez problema.Samo da se auto ne pokvari,ha,ha.Mozda je najbolje do Gracanice iz Nisa,ja sam tako cesto isla,pa onda u Gracanici pitate kako i sta dalje.Ima i privatnih taksista,voze gde hocete,i Srbi i Albanci,posto para vrti gde burgija nece.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Preporucujem da posetite i manastir Duboki Potok,na severu je,nikakvih problema nema,opstina Zubin Potok.Mi smo usli na KiM iz pravca Ribarica,a vratili se preko Zvecana,bolji je put.Rece neko,manastir Banjska i Sokolica su vredni pomena.

Zociste,takodje,samo do tamo je malo komplikovanije,blizu Orahovca.

Do Orahovca postoji autobus a onda sa nekim iz sela da se ode do Zocista.

U sustini,neki moji prijatelji sa srpskim tablicama ili jos bolje crnogorskim idu po celom Kosovu i Metohiji,bez problema.Samo da se auto ne pokvari,ha,ha.

Mozda je najbolje do Gracanice iz Nisa,ja sam tako cesto isla,pa onda u Gracanici pitate kako i sta dalje.

Moze i iz Beograda do Gracanice. Uglavnom do srpskih sredina ima prevoza a onda uz pomoc ljudi odande da se ode do mesta koje hocete.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Moje Kosovo zauvek u srcu :srce:

3

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Imao sam tu srecu da 90ih godina nesto pre rata sluzim vojsku u Prizrenu tako da sam imao priliku da obidjem odredjeni deo Kosova i zbog toga mi je srce puno! Sam Prizren je mozda i najlepsi grad, svakako ima neki svoj poseban duh...

Prosle godine bejah u Kosovskoj mitrovici kod druga, i kao da sam bio u nekoj drugoj dimenziji, tih 10ak dana su mi bas bila ispunjena i toliko mi je bilo lepo tamo sa nasim ljudima koje jedva cekam da opet vidim!

Kosovo je zaista posebno!!!

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Za sve autobuske linije na Kosovu i Metohiji, probajte http://www.balkanviator.com , ima vise autobusa koji ide iz Gracanice za Pristinu, takodje Pristina Prizren, itd.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26601
    Ukupno tema
    891941
    Ukupno poruka