mikelis

Prvi put na Jonskom moru

141 poruka u ovoj temi

I mi ove godine idemo prvi put na Jonsko more. :) Malko strepim da ce biti hladnije nego sto smo navikli na Egejskom, ali bicemo tamo na samom pocetku avgusta. Do tada bi temperatura mora trebala da bude ok. Bar se nadamo da ce biti taman. 

Inace odabrali smo Vrahos jer nam je ove godine akcenat na pravom odmaranju. S tim sto cemo izdvojiti barem 2 dana da obidjemo Pargu i  jednu plazu na Lefkadi. Mozda odemo i na krstarenje do Paxosa i Antipaxosa.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Odlazak na Lefkadu planirajte prema prognozi, izaberite dan bez  veliikih talasa ( pratite  situaciju na meteo. gr). 

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

I mi ove godine idemo prvi put na Jonsko more. :) Malko strepim da ce biti hladnije nego sto smo navikli na Egejskom, ali bicemo tamo na samom pocetku avgusta. Do tada bi temperatura mora trebala da bude ok. Bar se nadamo da ce biti taman. 

Inace odabrali smo Vrahos jer nam je ove godine akcenat na pravom odmaranju. S tim sto cemo izdvojiti barem 2 dana da obidjemo Pargu i  jednu plazu na Lefkadi. Mozda odemo i na krstarenje do Paxosa i Antipaxosa.

Obratite i pažnju na talase, link u prilogu.

http://www.poseidon.hcmr.gr/sailing_forecast.php?area_id=ion

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ne znam kako da rastumacim ovu sliku?

Muce nas talasi u Vrahosu. Preterani su za nas ukus. Uopste ne mozemo lepo da se naplivamo. :( Ne znam da li da odemo na Valtos sutra i tamo okusamo srecu?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Unrelated pitanje, vidim i ovde konstatacije da je jonsko more hladnije od egejskog, a po mom iskustvu je čak toplije, a i po statistikama po nekim sajtovima vidim da je prosečna temperatura jonskog toplija (naravno znam da zavisi gde se meri i slično) ili generalno jako slična, pa me zanima vaše iskustvo?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Toplije je, kad ne naidju hladne struje:D

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Statistika pada u vodu zato što u prosek ulaze godine kad je zemlja bila koliko toliko „zdrava“.

A kad se zemlja „razbolela“ (klimatske promene) temperatura mora je toplija nego ranije, osim kad udari kijamet. :)

Prošle godine (kraj maja i početak juna) sam se kupao za sve pare na plažama Platarie, Sivote, Parge, Vrahosa i Lefkade.

Kako će biti ove godine? :neznam:

Proveriću, pa ću napisati. :)

Izmenjeno (putnik srećko)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Istina, doduše klimatske promene pogađaju sve, ne samo Grčku ;)

Ja sam gledao statistiku i prosek za prošle dve-tri godine, nisam baš išao u daleku prošlost, i to samo jer me zanimalo kako to izgleda "na papiru", mada sam svestan da ima perioda kada naidju hladnije struje i sve ostalo.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ti koji mere temperaturu mora ne idu po plažama gde se mi kupamo sa termometrom u ruci,  već se u novije vreme vrše satelitska merenja temperature, pa tako dobijamo prosečne vrednosti koje često kao i sama statistika ne pokazuju ono što nam treba, a suština je da u nekim mestima ima hladnih struja pa je konkretno na plažama Parge i Krfa more hladnije nego na Lefkadi, opet Olimpska regija na Egejskom moru spada u najtoplije u Grčkoj iako je dosta severnija od ovih navedenih na Jonskom moru.
Ali slična je situacija i u drugim zemljama pa tako i u Turskoj imate mesta na Egejskom moru do kojih dopiru prilično hladne struje. Sve se ovo naravno odnosi na letnje mesece kad se većina nas i kupa na moru i iskreno ne znam kakve su teperature u drugim godišnjim dobima.

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Iz mog iskustva od 2014-2015 plaže na Jonskom moru u Amudji, na Lefkadi, na Peloponezu bile du mnogo toplije nego 2016-2017 na Halkidikiju, Tasosu i Eviji. Uostalom poslednjih 6-7 godina kako pratim temperature mora na sajtovima, Jonsko je osetno toplije od Egejskog. Iskustva su vezana za drugu polovinu jula.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Mislim da toplota vode zavisi i od same dubine....gde je plitko biće toplije i obrnuto...

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Mislim da toplota vode zavisi i od same dubine....gde je plitko biće toplije i obrnuto...

naravno, ima i drugi faktori sta uticu ali onaj real fell je poedinecan, meni kad je ok na mojoj curi je hladno, kad nje i je top meni voda je previse topla i nekako neprijatno ne osecam razladjenje itd

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Јонско је у просеку топлије од Егејског али ми немамо такав утисак јер се велики број популарних плажа на јонским острвима налази на западној страни на којој су честе хладне струје и таласи, а у исто време источне обале свих јонских острва имају топло море.

У суштини, на Егејском мору можемо да се смрзнемо само око Самоса, Хиоса, Лезбоса.. а на Јонском може бити јако хладна вода на западној и северној страни свих острва.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hvala na odgovorima, samo sam hteo da proverim da nisam jedini koji tako misli, obzirom da generalno kada razgovaram sa ljudima postoji stav "jonsko je hladnije od egejskog" :)

Videćemo kako će biti ove godine :)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26651
    Ukupno tema
    894185
    Ukupno poruka