jelenap.

Pirati sa Kitire - putopis i vodič za ostrvo boginje Afrodite - Porfirusu

125 poruka u ovoj temi

"Un mondo fa un mondo, e il Cerigo un altro mondo"„Svet je svet, i Kitira je drugi svet“.

Venecijanska poslovica

Porfirusa – čarobno ostrvo boginje Afrodite. Kročite na Kitiru, i odaberite more na kom ćete se kupati, Jonsko, Egejsko ili Libijsko.

Ja sam Kitiru osetila i odabrala da se tamo nekada vratim... Jedan deo mog bića je ostao na ostrvu, uz dobronamerne i više nego uljudne, uvek nasmejane meštane, mir koji ostrvo pruža, fenomenalnu gozbu u malenim morskim tavernama, kontraste od goleti do četinara, uz istoriju koja odiše na svakom koraku, i nadasve bogatu ponudu lepeze raznolikih plaža...

Potpuno je jasno zašto su se pirati interesovali za ovo ostrvo i zašto je bila na meti različitih država- osvajača. Na ulasku iz Jonskog u Egejsko more, praktično je predstavljala pomorsku kapiju, a opet je bila dovoljno blizu kopna, za razmenu i krijumčarenje otete robe.

Na Kitiri sam provela 7 dana u periodu od 13.07.-20.07.2012. Još sam dolazak obećavao je vrelinu, a na kraju se ispostavilo da je prvobitan utisak bio potpuno opravdan. Prva tri dana je temperatura bila oko 50-og podeoka, sledeća tri je krenuo da duva jak vetar, koji je prouzrokovao talase na istočnoj strani, uz minimalan pad temerature (nekoliko stepeni) i poslednji sedmi dan je krenulo sve ispočetka... opet ona vrelina i mirna voda, uz povremeni dašak vetra. U vreme tih dana kada je duvao jak vetar, more je ponudilo onu dobro prepoznatljivu mlečno plavu boju, ali i požar koji je nastavio da tinja i da se širi na brdu iznad Hore. Zaista tužan prizor, uzimajući u obzir da meštani ništa nisu mogli da urade kako bi sprečili dalje širenje požara, jer pomoć iz vazduha u vidu kanadera nisu imali (uz objašnjenje da je u Atini izbio takođe požar većih razmera, i da su kapaciteti usmereni ka prestonici), kao i to da su obronci brda Kalamavros nepristupačan teren. Vatrogasci su učinili sve što je bilo u njihovoj moći, ali je krajnji rezultat bio zgarište podno manastira Agia Elesa. Nažalost, meštani, kao i mi malobrojni turisti smo mogli samo da gledamo i čekamo da vetar stane, kako se požar ne bi dalje rashuktavao.

Ono što mi se neodoljivo dopalo kod ovog ostrva je to što je ono neistraženo od strane turista, divlje je, može se reći i nenaseljeno, nije načičkano, sve je podređeno prirodi, i ono što je najbitnije, Kitira je u stvari to... Grčka... ima pravi onaj šmek seoskog ambijenta, bez megalomanskih hotela, sa sjajnim tavernama, uz mnoštvo obimne i vešto spremljene ukusne hrane... Jezik koji možete čuti je isključivo grčki, eventualno engleski, italijanski, nemački i francuski... Dakle, ako želite Grčku, na Kitiri ćete je definitivno doživeti. Takođe stil gradnje je veoma sličan kikladskom, gde preovlađuju bele kućice sa plavim žaluzinama, plavom drvenom ogradom i cvetom Bugenvilije. Crkve, kojih na ostrvu ima 300 su takođe građene uglavnom u ovom stilu, krečene u belo, sa zvonicima i ponekim plavim kupolama. U Paleohori i na još nekoliko lokacija na ostrvu se nalaze crkve građene od kamena. Kada krenete putem ka nekoj plaži, ili prolazite kroz neko od 64 sela, na svakom koraku ćete nailaziti na veoma male crkve različite arhitekture, od kojih je većina zatvorena, s tim da se u nekima po potrebi obavljaju službe.

Vodenice, vodopadi, vetrenjače, izvori, pećine, svetionici, tvrđave i manastiri su samo neke od stvari na koje ćete nailaziti dok jezdite po ostrvu. U nastvaku ću vam pobliže dočarati kako sve to izgleda, pa molim za još malo strpljenja . :)

Na Kitiru možete doći kolima ili avionom (Olympic air) iz Atine. Nisam se raspitivala koliko su avionske karte, ali ni ta opcija nije toliko loša, kada se uzme u obzir, koliko vremena ovakav put iziskuje, kao i koliko novca treba za gorivo, karte za ferry, i nadasve putarine (ukupno 14 naplatnih rampi samo u Grčkoj, a sabrana cena je 34,15e). Kod nas su putarine od Beograda 730+190=920 din, a u Makedoniji 3x1e=3e ili 50+60+60den=170den.

Ferry Porfyrousa vozi iz Neapolija svaki dan u sezoni, uglavnom u 10h i 15:30h (ima i drugih termina, a za to je najbolje da proverite info pred put na sajtu Raspored), zatim Lane Lines Vitsentzos Kornaros ferry iz Gitia ide samo četvrtkom u 15h, kao i iz Monemvasije ili iz Pireja. Ferry iz Neapolija plovi 1:15h, iz Gitija 2:20h, iz Pireja oko 5h-7h, i iz Monemvasije oko 2h.

Nama je najviše odgovarao trajekt iz Neapolija, i savetujem vam da unapred rezervišete karte, pogotovo ako idete u avgustu, jer se zna da je tada najezda Grka koji idu na odmor, kao i Italijana. Rezervaciju sam izvršila u agenciji Vatika buy u Neapoliju koja je jedina ovlašćena za prodaju karata za trajekt Porfirusa. Nalazi se na uglu ulice Akti Voion (glavna ulica pored mora) i Gorgopotamou (seče je pod pravim uglom). Rezervacija se ne naplaćuje, što su mi naveli i u mail-u koji sam dobila od njih, već se karte preuzimaju direktno na licu mesta, kada se i plaćaju, uz napomenu da dođete 1h pre planiranog polaska ferry-a zbog ukrcavanja. E-mail na koji ih možete kontaktirati je booking@kithiratravel.gr . Dovoljno je da im pošaljete osnovne informacija kao što su ime, prezime, broj registarskih oznaka, dužinu vozila, datum i vreme kada putujete. Nakon urađene rezervacije oni vam dostave kod, vi odštampate prepisku i sa tim papirom preuzimate karte kada za to dođe vreme. Cena za auto <4,25m je 44e, za >4,25m je 50e, a cena za osobu je 11e. Mala napomena: Proverite podatke rezervacije. Ja sam tri puta morala da ih ispravljam, jer datum, a ni vreme nisu bili ti koje sam tražila.

Cena trajekta iz Gitija je 53e (za manji auto i dve osobe). Bar je takva bila informacija koju sam ja pronašla na internetu. E-mail na koji ih možete kontaktirati je info@lane-kithira.com . Inače ovaj prevoznik saobraća i između Kitire i Antikitire, kao i Kisamosa na Kritu. Ako je neko zainteresovan za takvu maršutu, nije na odmet pomenuti.

Trajekt Porfirusa koji nas je sačekao u luci u Neapoliju je iz tri nivoa za automobile. Mi smo spušteni platformom na prvi nivo u potpalublje, i pri iskrcavanju smo izašli pretposednji. Savetujem da odete na gornji treći nivo, ili da sačekate da se popuni prvi, jer iz njega možete izaći tek kada se isprazni ceo trajekt. Ako imate vremena i želje da čekate, onda se spustite platformom, deluje zanimljivo. :) U vreme kada sam ja putovala, ceo drugi nivo je bio popunjen šleperima, kamionima i autobusom. Smestite se na deck-u i uživajte posmatrajući Elafonisos, pa potom i istočnu obalu Kitire, pored kojih polako plovite.

Ovo je jedna od karata Kitire, čisto da imate predstavu kako to izgleda, i šta smo obišli, ali napomenula bih da ćete tamo uzeti mape. Mi smo u smeštaju imali kartu, a i manje izdanje smo uzeli u super marketu u Tsikalariji.

kithiramap.jpg

Izmenjeno (jelenap.)

Oduševljena!

Po upustvu poslala mejl za rezervaciju karte za utorak 31.

Nadam se da nisam zakasnila i da cu stici da dobijem odgovor do sutra doke ne krenemo.

Jedva čekam nastavak priče. i FT :D

Taverna koja ne sme da se propusti Filio, ima li nešto za preporuku sa menija?

Slika dva sa plaže Komponadi bi mi mogla biti desktop slika :komp:

Divno Jelena!Pratim, uzivam i cekam nastavak!

Jelena,

Nemam reči koliko je sve ovo dobro !!! :thankyou:

Uf a još nisam završila ni sa drugim danom. Ček' da vidite ostalo. :)

Gotam, u taverni Filio je sve mnogo dobro. Ja sam jela zečetinu u sosu od slatkog luka, zatim petla u sosu od vina i Pasticio. Imaju svašta nešto, a da sam imala prilike još bih probala i jagnjetinu u limun sosu. A da, jele smo i lokalni sir u maslinovom ulju. :)

Koliko dana ostajete na kraju? Mislim da ću stići da završim putopis za par dana, pa da imaš kompletnu informaciju.

jelenap, ovo je fenomenalno. Odlicno pises i odlicno prezentujes vec vidjeno. Cekam nastavak jer mi se dopada jako. :thankyou:

Ufffff Fantasticno, sad me malo mislis da planiram za sledece godine ovde, ne znam sta vec svako ostrvo u Grckoj je interesantno i razlicno od drugo :) Bravo za osvajanje Kitire i za sjajan putopis, cekam jos lepota :)

Jelena, ne znam da li su lepse slike ili tvoji opisi. Docarala si ovo ostrvo tako da budi neopisivu zelju da se ode i uziva u ovim lepotama. Hvala puno.

@jelenap

Strava, svaka cast Jelena.

Izmenjeno (mikap)
Obrisan citat

Svaka čast, Jelena! Veoma sadržajno! Sve pohvale za tvoj talenat za pisanu reč, osećaj i oko za lepo...i želju da sve to podeliš sa drugima! Sve to zajedno...mnooogo vredi! :)