travel_bug

Portugal jug-Algarve

22 poruke u ovoj temi

Ove godine smo letovali na jugu Portugala u Elgarveu. Najupecatljivije pescane plaze okruzene ludim stenama na i oko plaze visine i po desetak metara. Na plazama ima malo ili nimalo ljudi u septembru. Isli smo kolima do Bergama u Italji (Beograd-Bergamo cca 1000 km) odakle smo rajan erom (povratna karta za 2 odraslih i dete je bila 180 evra!!), isli do aerodroma Faro na jugu Portugala, nekih 45 min. od naseg mesta do koga smo stigli rent-a-carom.

Ceo jug Portugala je, kada izuzmemo hotele, u fazonu hacijedi, cesto u nizu sa bazenom u sredini, divnim rastinjem u kompleksu koji se redovno odrzava, sve prelepo, novo.... Uopste, nivo smestaja u Elgarveu je na jako viskom nivou, zbog prisustva velikog broja Engleza ciji je jedan broj tu i preselio (potpuno su ok i ne smetaju).

Lisabon je udaljen oko 300 km,. dakle 3 sata odlicnim autoputem,te smo bili i na dan u Sintri, mestu-brdascetu kod Lisabona sa divnim palatama (preporucujem palatu Penu i auto pod obavezno) . Portugal nije jeftin kao nekad, ipak je to EU, narocito jug. Ako je rec o prodavnicama, u vecoj prodavnici npr. Intermarche su osnovni artikli, hleb, mleko, ml.proizvodi i voda kao kod nas, ali je ostalo duplo skuplje. Za dvoje u restoranu srednje skupom je 25 evra sa ribom i pola litre vina. Pitajte, sta vas zanima...

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Upravo se vratih sa svoje portugalske turneje u okviru koje sam posetio na 3 dana i region Algarve. Priznajem da se meni Albufeira i nije bas nesto narocito dopala, barem ne centralni turisticki deo tog mesta (administrativno srediste mesta udaljeno je neka 2-3 km uzbrdo) koji je u potpunosti prilagodjen potrebama engleskih dokera/ zavarivaca/ djubretara koji bas i ne znaju da se uljudno ponasaju (u takvom drustvu sam odgledao i deo utakmice Arsenal-Partizan u jednom od brojnih kafica). Kako se izadje iz tog turistickog jezgra, narocito deo puta prema marini i plazi San Rafael, situacija je mnogo bolja i tu se vec po malo moze osetiti diskretni sarm ovog mesta.

Hrana je bezobrazno skupa, sa ciframa koje su znatno iznad proseka u odnosu na ostatak Portugalije, a kvalitet usluga u restoranima i nije bas na zavidnom nivou.

Iako plaze nisu lose (gledano iz ugla da je u pitanju potez na kojem se mesaju Atlantik i Mediteran, jer se sa Mediteranom to ne moze porediti), more je bilo jako hladno (nekih 19 stepeni), pa smo preskocili kupanje i resili da provedemo jedan dan u Faru, glavnom mestu ove regije koje je ostavilo znatno bolji utisak zbog prelepog starog dela grada opasanog zidinama, prirodnog rezervata u okviru kojeg se nalazi citav niz pescanih sprudova na kojima se nalaze lepe plaze i citavim spletom ulcica sa jako lepo sacuvanim kucama iz 18-19 veka.

Iz svega nabrojanog, mislim da bas ne bih imao razloga da ponovo dolazim u ovaj deo Portugala (sa izuzetkom gradica Faro koji je autentican sa citavim nizom stvari za videti a bez masovnog prisustva turista).

Lisabon, Evora, Porto, Braga, Madeira, Porto Santo, Obidos, Azori i Cape Verde su ona mesta koja ovu zemlju cine prelepom i uvek pozeljnom destinacijom za nova druzenja.

Izmenjeno (DraganV)
nema potrebe za citiranjem ako se odgovara na prethodni post
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zanimljivo kako jedno slicno putovanje moze da ostavi potpuno suprotan utisak.

Sagres, Salema, Tavira, Faro i Lagos su predivna mesta. Posle Sintre i Lisabona..Tomara i Aveira... mozda i najlepsi deo Portugala.

Sreca pa je Portugal neobicno lep tako da se za svakoga nadje po nesto i nisam jos cula da se neko vratio razocaran....

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Faro sam pomenuo kao mesto koje mi se dopalo, a Sagres, Tomaru i Aveiru nisam video, dakle ogradjujem se za taj jugozapadni deo.

Sta mogu, za moj ukus to je isuvise turisticka regija.

Izmenjeno (DraganV)
nema potrebe za citiranjem ako se odgovara na prethodni post
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ma podrazumeva se ni da ne mislimo na centralne trgove primorskih mesta sa milionima pubova i neotesanim englezima. Mi smo letos bili bas u Sao Rafael-u u hotelu Maritur i samo jedan od 5 dana isli u Albufeiru. Zato svaki put uzmemo rent a car kako bi izbegli boravak u nekom mesto kao "pod moranje" a time i ustedimo prilicno parica za bezobrazno skupe transfere aerodrom-okolina.

Sada smo rezervisali auto od 13.-17.10. za 65e a samo taxi od aerodroma do zel stanice u Faru je 10e. Pa onda voz do Albufeire 6,pa taxi do hotela 8....otplatili smo se samo od transfera a gde su obilasci do vec pomenutih mesta....sagres, Salema, Portimao, Lagos, Villamoura...tu je Figov kafic sa sve dresovima slikama...

Tomar je idealan za obici jedno posle podne iz Lisabona.

Aveiro- Portugalska Venecija....zanimljivo, isto za pola dana...Takodje na sever od Lisabona.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Lagos Portugal

Letovanje 2011

Izlazak sunca

dsc00681.jpg

Izlazak sunca (dan za pecanje)

portugal-2011-080.jpg

Praia de luz

portugal-2011-196.jpg

Replika broda

portugal-2011-294.jpg

portugal-2011-166.jpg

portugal-2011-345.jpg

Izmenjeno (yufitness)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Eh, Portugal... :) Lepe fotke! Kako vam se svideo Lagos, i jeste li videli još neka lepa mesta?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Lagos je prelep tu smo proveli tri nedelje, nismo mnogo obilazili druga mesta ove godine, jer sme vec nekako navikli da letujemo ovde.

U planu je da se i sledece godine poseti.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

I ja bih rado u Portugal na letovanje,ali sam čuo da je za kupanje katastrofa zbog hladne vode. Postoji li neki period kada je temperatura vode bar podnošljiva,npr. negde oko 22-23 stepena?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Tako se krece temperatura na jugu u avgustu 20-22

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

ali je zato u drugoj polovini septembra prosle godine bila citavih 19 C (Albufeira, u Faru nesto toplije jer je plicak).

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li imate neku preporuku za smeštaj u Lagosu, ili okolini? Nije bitno da li je hotel, hostel, B&B ... :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ovog avgusta idem u portugaliju. Ne znam u koji grad da letujem? Razmisljam se izmedju Lagosa, Tavire, Albufeire i Portimaoa. Ima li nekog da je bio u Taviri da kaze utiske??? Preporucite mi neki pristojan smestaj, hotel, hostel-ne bas mnogo skup. Vazno mi je da voda bude toplija i cista. :cvetic:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ovog avgusta idem u portugaliju. Ne znam u koji grad da letujem? Razmisljam se izmedju Lagosa, Tavire, Albufeire i Portimaoa. Ima li nekog da je bio u Taviri da kaze utiske??? Preporucite mi neki pristojan smestaj, hotel, hostel-ne bas mnogo skup. Vazno mi je da voda bude toplija i cista. :cvetic:

Imamo isti problem ali pomoci ni na vidiku :-)

Lagos izgleda simpaticno,ustvari sve izgleda simpaticno i bas zbog toga nikako da se odlucimo gde :-)

Upravo se vratih sa svoje portugalske turneje u okviru koje sam posetio na 3 dana i region Algarve. Priznajem da se meni Albufeira i nije bas nesto narocito dopala, barem ne centralni turisticki deo tog mesta (administrativno srediste mesta udaljeno je neka 2-3 km uzbrdo) koji je u potpunosti prilagodjen potrebama engleskih dokera/ zavarivaca/ djubretara koji bas i ne znaju da se uljudno ponasaju (u takvom drustvu sam odgledao i deo utakmice Arsenal-Partizan u jednom od brojnih kafica). Kako se izadje iz tog turistickog jezgra, narocito deo puta prema marini i plazi San Rafael, situacija je mnogo bolja i tu se vec po malo moze osetiti diskretni sarm ovog mesta.

Hrana je bezobrazno skupa, sa ciframa koje su znatno iznad proseka u odnosu na ostatak Portugalije, a kvalitet usluga u restoranima i nije bas na zavidnom nivou.

Iako plaze nisu lose (gledano iz ugla da je u pitanju potez na kojem se mesaju Atlantik i Mediteran, jer se sa Mediteranom to ne moze porediti), more je bilo jako hladno (nekih 19 stepeni), pa smo preskocili kupanje i resili da provedemo jedan dan u Faru, glavnom mestu ove regije koje je ostavilo znatno bolji utisak zbog prelepog starog dela grada opasanog zidinama, prirodnog rezervata u okviru kojeg se nalazi citav niz pescanih sprudova na kojima se nalaze lepe plaze i citavim spletom ulcica sa jako lepo sacuvanim kucama iz 18-19 veka.

Iz svega nabrojanog, mislim da bas ne bih imao razloga da ponovo dolazim u ovaj deo Portugala (sa izuzetkom gradica Faro koji je autentican sa citavim nizom stvari za videti a bez masovnog prisustva turista).

Lisabon, Evora, Porto, Braga, Madeira, Porto Santo, Obidos, Azori i Cape Verde su ona mesta koja ovu zemlju cine prelepom i uvek pozeljnom destinacijom za nova druzenja.

Pozdrav,

Prvi post u kome sam procitala da je neko koristio rent a car pa me interesuje kakve su cene? Znam da je ovo bilo pre skoro 3 godine ali svaki savet je dobrodosao :-)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pozdrav Tanja, zaista je južna obala Portugala lepa, sa divnim plažama i razumem nedoumicu :razmislja: Pokušaću da pomognem, koliko mogu - u putopisu koji sam napisala pre 3 godine imaš između ostalog. Lagos je slatko mestašce, sa nekoliko divnih plaža dostupnih pešice ili javnim prevozom. Tada nisamo rentirali auto, ali ako biste želeli da više obiđete obalu i budete opušteniji, mislim da je auto dobra opcija. Mi smo javnim prevozom posetili još Albufeiru i Sagres. Albufeira je veća od Lagosa, sa više sadržaja u samom mestu, preplavljena Englezima - nama je Lagos ipak više "legao". Pri kraju teme na koju vodi prethodni link, možeš pročitati i iskustvo sanje_bl iz Alvora u blizini Portimao, a tu su i fotke. No, bilo koje mesto da odabereš, a ako ćeš obilaziti i okolne plaže i mesta - nećeš pogrešiti :cool:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka