hmmm

Posao i zivot na srednjem istoku - pitanja i odgovori

2040 poruka u ovoj temi

Super! Hvala za ovu temu.

Pa ajde da ponovim neka pitanja :)

Koliko je vazno to odakle dolazite? Da li smo mi u istom rangu sa ostalim Evropljanima ili vise vucemo ka nekim malo manje "priznatim"? Koliko sam shvatila dosta ljudi iz UK je tamo na radu, sa prilicno visokim platama, kao i USA i ostali, dok Indijci, Pakistanci, Tajlandjani rade za neke sitne pare.

Da li su te "klasne" razlike velike? Zanima me kako se osecate vi koji zivite tamo, da li se osecate kao stranci (kao sto je to slucaj ako zivite negde u zapadnoj Evropi)?

Dalje, koliko moze da se napreduje sa srednjom skolom, a da pri tom imate dosta radnog iskustva i znanje vise jezika?

Kako funkcionise skolovanje za decu? Da li je skupo?

Koja je neka prosecna plata sa kojom se moze normalno ziveti?

Znam da ima dosta pitanja, ali jedno po jedno :)

P.S. Sad tek vidim da si rekla da ces odgovoriti na ona gore pitanja...

Izmenjeno (Kamillica)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Kako je za jezik? Da li postoje multi.nac. firme u kojima je službeni jezik engleski...a arapski neophodan za život van posla...ili je obavezno poznavanje da bi se dobio posao?

Pada li kiša nekad?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Joj, ne staj mi na muku Nikola - neprestano sipi i oblacno je od kako smo se vratili. U arapskom svetu jos pritom cele godine u isto vreme zalazi sunce (izmedju 6 i 7), plus jos nikako kraju ove monsunske sezone, pa ti se osecam kao da ce jos malo pa zima ... hehehe ... bas sam razmazena, zar ne? Tu se nesto bunim, a jos malo pa ustvari ce da pocne pravo leto i okean ce da nam se smiri plezko.jpg ... a tebi zimu ne zavidim shokiran.jpg. No ovo vreme je unikatno za Salalu - koja se nalazi blizu granice sa Jemenom i ustvari je najjuzniji grad u celom regionu. Sve severnije od Salale (ukljucujuci i Muskat) podleze veoma visokim temperaturama leti, a lepim pristojnim 'letnjim' temperaturama ostatak godine. Najhladniji periodi su decembar i januar - kada se malo spusti temperatura (u Muskatu na oko 17, tako moze da bude i u Dubaiu, mada mislim da je pre oko 22, a u Kuvajtu je znalo i da zahladni i bude oko 5) - e tada pada kisa!

Arapski nije potreban strancima uopste - eto, ja sam naucila da brojim do deset, mogu taksisti da kazem gde hocu da me odveze (mada sad imam kola, pa cu i to da zaboravim), i pokupila sam jos tako po neki izraz i rec tu i tamo, cisto znatizelje radi. Znam, sramota, posle cetiri godine, ali bas mi ne ide izgovor - zvucim kao krele sama sebi, a mogu da zamislim tek njima! Nije da se pravdam, ali ne umem da pravim zvukove koji su neophodni za dobro izrazavanje - one iz dna grla. Jos pritom ne pomaze sto svaka zemlja ima svoj dijalekt arapskog, taman kada sam naucila da se 'kako si?' kaze 'kifek/kifak?', ono ispade da je to tako u Kuvajtu i Libanu, a Omanci kazu 'kif halak / kif halek' ... Uh, dovoljno sam se napatila sa engleskim (znas, kaze se 'the' ne 'd'? plezko.jpg) ...

Sve u svemu - znanje arapskog nije potrebno, ni za zivot, ni za posao, i njegovo znanje nije obavezno za posao. Ali zato znanje engleskog jeste, i bez engleskog nema ni zivota ni rada u ovim zemljama. Ima puno kako multi-nacionalnih tako i stranih firma gde je sluzbeni jezik engleski, s tim sto sve firme, naravno, uvek imaju zaposlene i Arape, ali je jezik poslovanja engleski.

Putem engleskog se svi sporazumevaju, od supermarketa (gde uglavnom rade stranci, recimo sa Filipina), do soping centara, pa cak i restorana - meni je bilo smesno i tuzno u Kuvajtu sto sami Arapi, Kuvajcani, u restoranu moraju da narucuju na engleskom, jer ih drugacije konobari ne bi razumeli.

Arapi imaju pare. Oni vole da su direktori, menadzeri, vlasnici. Oni se pokazuju time sto im deca idu u privatne STRANE skole na engleskom jeziku (ovo vazi za sve zemlje osim Omana, gde je drzavljanima zabranjeno da pohadjaju strane privatne skole). 95% Kuvajcana iz nase skole u toj zemlji je bolje citalo i pisalo na engleskom nego na svom maternjem jeziku. Na televiziji (uglavnom satelitskoj) se gledaju engleske i americke serije i filmovi.

Izmenjeno (DraganV)
Nema potrebe citirati ako se odgovara na prethodnu poruku
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Super! Hvala za ovu temu.

Pa ajde da ponovim neka pitanja :)

Koliko je vazno to odakle dolazite? Da li smo mi u istom rangu sa ostalim Evropljanima ili vise vucemo ka nekim malo manje "priznatim"? Koliko sam shvatila dosta ljudi iz UK je tamo na radu, sa prilicno visokim platama, kao i USA i ostali, dok Indijci, Pakistanci, Tajlandjani rade za neke sitne pare.

Prvo, iz nekog razloga Arapi imaju preveliku opsesiju sa ili Englezima ili Amerima. Zasto ili? U Kuvajtu definitivno sve vole sto je americko - dosta skola ima koje su 'American' nesto u nazivu. Cudno zar ne? A mi mislimo oni njih mrze ... Nije bas sad ni da ih preterano vole, ali vole da odrzavaju takav imidz - na kraju krajeva, Kuvajcane su ipak Ameri izbavili od Sadama ... U Omanu je opet engleska opsesija - putevi se grade po njihovom planu (e, cak i u sklopu bolnice, koja ima vise odvojenih zgrada, su uspeli da ubace kruzni tok!), oni su savetnici za prosvetu, Sultan se skolovao u Engleskoj, itd.

Ono sto tebe interesuje - mi smo definitivno u rangu sa Evropljanima a ne sa Indusima i ostalima. Pa i red bi bio, ipak smo u Evropi, koliko god ostatak nje to ne zeleo :-P. Sad, ako Arapi imaju izbor izmedju tebe i nekog iz UK, ti ces izgubiti, ali veoma cesto se desava da izbora nema, zato sto vecina ljudi iz tih 'cenjenih' zemalja ima fobiju od srednjeg istoka ... Indijci i Pakistanci su radna snaga - znaci, ciste ulice, peru WC, peru sudove u restoranima, rade opravke raznih vrsta, itd. Tajlandjani i Filipinci (uglavnom fakultetski obrazovani) rade po trznim centrima, supermarketima, itd.

Sta je bitno je kojim poslom hoces i mozes da se bavis i koje je tvoje znanje - spremacice nigde nisu dobro placene, i nikome osim Indusima i gore pomenutima, se ne isplati za takve poslove da idu.

Naravno, pretpostavljam da to nije ono sto tebe interesuje. Sve ostalo je 'bolje' placeno. Bolje od cega? Bolje od Srbije. Pitala si za prosecnu platu. To je veoma tesko odgovoriti, posto prosecna plata za koju struku? Samo izmedju nastavnika i fakultetskog profesora postoji ogromna razlika, ponekad i vise nego tri puta veca. Tu su i inzinjeri, savetnici, konsultanti. Tu su spa centri - od menadzera do samih radnika, opet ogromna razlika. Posao u banci? turistickoj agenciji? Molim te javi sta si otprilike mislila, pa da vidim da li znam gde se plate otprilike krecu! :bez-zuba:

Znam nase ljude, sa srpskim pasosem iskljucivo, koji rade u regionu kao nastavnici, kozmeticari, fudbalski i kosarkaski treneri, veterinari, inzinjeri, itd.

Da li su te "klasne" razlike velike? Zanima me kako se osecate vi koji zivite tamo, da li se osecate kao stranci (kao sto je to slucaj ako zivite negde u zapadnoj Evropi)?

Klasne razlike jesu veoma velike, ali su, nazalost, uglavnom bazirane prvo na boji koze, pa onda nacionalnosti, itd. Prema tome, jednostavno receno, prvo i pre svega su Arapi (ali samo oni iz te zemlje u kojoj si), pa onda strani belci, pa onda ostali Arapi iz regiona, pa onda Filipinci, a negde na dnu Indusi i Pakistanci. Tuzno, ali tako je.

Gde god da se nalazis i da zivis i radis, a da to nije tvoja domovina, osecaces se kao stranac. Isprobala sam tu teoriju na tri kontinenta, uvek ista prica. Jednostavna cinjenica je da ovde, gde sam stranac i uvek cu biti, sam ipak, nepojmljivo, tretirana sa vise postovanja, brige i kurtoazije nego u svojoj domovini. Da, da, tek je to tuzno. Ono sto je interesantno je dok, recimo, u zapadnoj Evropi se ljudi osecaju kao stranci to je zato sto su tako tretirani - ako nisi Italijan/Francuz/sta vec nisi niko i nista i nisi 'dostojan' bilo kakvog drugog ponasanja - ovde je to drugacije, osecas se kao stranac zato sto su kultura i obicaji toliko drugaciji, i zato sto fizicki ljudi izgledaju drugacije, ali ne zbog njihovog ponasanja.

Dalje, koliko moze da se napreduje sa srednjom skolom, a da pri tom imate dosta radnog iskustva i znanje vise jezika?

Opet, znanje i iskustvo je veoma bitno - fakultetska diploma je bitna za NEKE poslove, ali zavisi od posla do posla. Sta si imala na umu?

Kako funkcionise skolovanje za decu? Da li je skupo?

I to zavisi - u Kataru (t.j. Dohi) ima 16 privatnih skola. Verujem da, kao u Kuvajtu, cene variraju. Skolovanje za decu iskljucivo moze u nekoj od privatnih skola. U velikom broju poslodavci - koji te zaposle i dovedu - placaju skolarinu za dva do tri deteta u skoli po tvom izboru. Poslodavci su ti koji takodje sredjuju vize, placaju karte, 90% puta i smestaj. Iz tih razloga pasos koji imas i nije toliko bitan - ako te poslodavac hoce, on ce i da te dovede, bez brige.

Znam da ima dosta pitanja, ali jedno po jedno :)

P.S. Sad tek vidim da si rekla da ces odgovoriti na ona gore pitanja...

Nadam se da sam bar donekle odgovorila na tvoja pitanja - znam da nisam bas za platu, trazenje posla i obrazovanje, ali bi mi pomoglo da mi kazes nesto vise konkretno.

Sto se tice porodice, moj muz i ja planiramo bas ovde da je 'sirimo' :-P, i mislim da uopste nije lose mesto za to - mozes lako da imas pomocnicu u kuci, za male pare, skolovanje je uglavnom placeno, njihove zene se ovde poradjaju masovno (prosek u Omanu je 7.6 dece na svaku zenu) tako da si tu bez brige. U Kuvajtu je porodiliste kao hotel sa 5 zvezdica. Sobe imaju dekor, porodilje biraju obroke sa meni-a, sve luksuzno ... znam, 4 koleginice su se porodile dok smo ziveli tamo.

Na kraju, kako oceniti kvalitet zivota? Opet zavisi sta smatras kvalitetom. Ja nikada nisam zelela brdo para, ali dovoljno da zivim 'normalno' - moje normalno? U svom stanu/kuci, odvojeno od roditelja, da ne moram da razmisljam koliko kosta paradajz i da li mogu da kupim kilo ili dve, vec da ni ne gledam, da mogu da priustim po neko putovanje, da kupim po neku krpicu ako mi se svidi, da mi se dopada moj posao i da u njemu napredujem po svojim sposobnostima (a ne po 'duzini' moje suknje), itd. Nocni klubovi, izlasci, to me nikada nije mnogo privlacilo, mada sam kafopija i bez kafica i slicnih izlazaka ne mogu i ne zelim :bez-zuba:. To je po mene dobro, jer kafica ima koliko god hoces, ali nocnih klubova - ne bas ... hehehe ...

Vise ni ne znam sta sam ti sve ispisala, bolje da malo odspavam, pa cu ti pisati jos - a ti u medjuvremenu, slobodno pitaj sta god te interesuje!

Pozdrav!

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Odlicna tema, sa informacijama iz prve ruke srce.jpg

Interesuje me:

Koje se struke najvise traze?Da li postoji ogranicenje u godinama? Da li to naglasavaju u eventualnim konkursima,ako ih uopste ima? Ili je najbitnije poznanstvo preko nekoga, preporuka poslodavcu?

Neki sajt gde je ponuda/traznja za poslom ?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Fino za engleski. Dobro da nema te prepreke.

Dobro i sto ponekad pada kisa...ja sam mislio da je suvlje...(ja ovde nemam jaku zimu...prošle godine čak nije bilo potrebe ni da se mlade palmice uvijaju i štite)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Gle Ljerka! :)

Misliš da se preselimo tamo, a?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sta da ne ? Tebi je tamo dosadno bez nas, a zajedno smo jaci.

Meni nije problem ni ovde promeniti firmu biggrin.jpg , ja sam uvek spremna na izazove! Lepo tamo oformimo klub forumasa za pocetak da se bolje snadjemo.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da, da, da...sve to stoji.

Nego ja nekako sve zamisljam tamo PUSTINJU u velikim kolicinama...rupa u znanju najverovatnije...ali tu je hmmm da nam okači neke slikice i pokaže kako izgleda...

:)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zdravo hmmm, dobrodosla s odmora, deluje kao da si bas napunila baterije jer si vrlo iscrpna u odgovorima i raspolozena da odgovoris na nasa vrlo raznolika pitanja. Kao sto je Nikola rekao,mnogo toga ne znamo o tom delu sveta, mene je iznenadilo to sto je sumrak, mrak od 6. Nama, vecini, je zivot tamo potpuno stran i deluje pomalo zastrasujuce, bas zbog tog nepoznavanja prilika. Ali kad citam tvoje tekstove utisak koji sticem je potpuno drugaciji. Cak pocinje i da mi se dopada ta ideja. Nemam nista konkretno u planu ali imam neki jak osecaj, predosecaj... a uz tvoje price to ne deluje kao nemoguca misija.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Fino za engleski. Dobro da nema te prepreke.

Dobro i sto ponekad pada kisa...ja sam mislio da je suvlje...(ja ovde nemam jaku zimu...prošle godine čak nije bilo potrebe ni da se mlade palmice uvijaju i štite)

Uvek zaboravim da si ti iz onih krajeva gde nema -30, blago tebi. Posle mnoooogoooo zima od -30, pa cak i -40, i cuvenog 'windchill' faktora, sve temperature koje su blizu 0 (a kamoli nize) uopste nisu pozeljne ... pitanje je da li ce mi ikada vise biti 'pretoplo' ... hehehe ...

Sta da ne ? Tebi je tamo dosadno bez nas, a zajedno smo jaci.

Meni nije problem ni ovde promeniti firmu biggrin.jpg , ja sam uvek spremna na izazove! Lepo tamo oformimo klub forumasa za pocetak da se bolje snadjemo.

Ova ideja mi se veoma dopada! :bez-zuba:

Da, da, da...sve to stoji.

Nego ja nekako sve zamisljam tamo PUSTINJU u velikim kolicinama...rupa u znanju najverovatnije...ali tu je hmmm da nam okači neke slikice i pokaže kako izgleda...

:)

Zavisi kako gde - pustinje u celom regionu ima u ogromnim kolicinama, al' ne u gradovima! Bahrain, delovi Emirata i Oman imaju i planine - vecim delom 'gole' ali mocno izgledaju. Po gradovima se stalno sadi i zaliva cvece i palme. Naravno, nije sumadija, ali nije ni Lawrence of Arabia. :-P

Evo nekih slicica sa neta - sve mesta gde sam licno bila, al' jos nisam postavila turu, pa moram sa neta.

148736.jpg

Marina Mall Crescent - sklop restorana povezan sa Marina soping centrom u Kuwait City-ju, oblast Salmiya. Inace u Salmiyi se nalazi i Hard Rock Cafe, jedno 50-tak kafica, ukljucujuci i Starbucks, Second Cup (! zamisli !), Costa Coffee, itd. Tu su i mnogobrojni drugi restorani.

marina-mall.jpg

Jedan deo Marina soping centra - izmedju ostalog, Kuvajt ima jedno 10 velikih soping centara. Avenues, jedan od novijih, je bio u polu izgradnji kada smo mi tamo bili. Tada je samo jedna 5-tina bila zavrsena i otvorena, i ta 5-tina je bila toliko velika da je u sebi imala 3 Starbucksa ...

Evo slicice iz Al Koot soping centra:

Kuwait+055.JPG

Pored oping centara tu su i Ikea i razne druge radnje za snabdevanje, kao Sultan Centar (supermarket - ima ih nekoliko po raznim delovima grada). Evo slike jednog SC:

1_133_422353624_f29dd65a49_h.jpg

I cisto da vidite da nema sta nema, ovako delom izgleda unutra:

Pa040028.jpg

Najbolja stvar - radi 24 sata ... Posto sam ipak 'nocna ptica', jedno od najlepsih iskustava koje imam je soping u 1am, nije guzva!

Od restorana, ima previse da nabrajam, ali evo slicice Hard Rock-a - odlicna hrana, dekor unutra fenomenalan:

b-421407-Hard_Rock_Cafe_Kuwait_City.jpg

Ajde dok vec kacim slicice, i da ti okacim neke ZELENE, hehehe.

Ove slicice su iz Salale, ona je ipak zelena oaza u ovom regionu, i veliki broj turista iz Kuvajta, Emirata i Saudijske Arabije je posecuje za vreme kisne sezone:

Salalah%20Oman.jpg

Ovo je Wadi Darbat - imam istu sliku ovog mesta, samo sto jos ja stojim tu negde u travi!

oman_salalah_1_dahariz-62563.jpg

Moja kapijica ... ahhhh ... :srce:

Zdravo hmmm, dobrodosla s odmora, deluje kao da si bas napunila baterije jer si vrlo iscrpna u odgovorima i raspolozena da odgovoris na nasa vrlo raznolika pitanja. Kao sto je Nikola rekao,mnogo toga ne znamo o tom delu sveta, mene je iznenadilo to sto je sumrak, mrak od 6. Nama, vecini, je zivot tamo potpuno stran i deluje pomalo zastrasujuce, bas zbog tog nepoznavanja prilika. Ali kad citam tvoje tekstove utisak koji sticem je potpuno drugaciji. Cak pocinje i da mi se dopada ta ideja. Nemam nista konkretno u planu ali imam neki jak osecaj, predosecaj... a uz tvoje price to ne deluje kao nemoguca misija.

Hvala, da znas da se jesam 'napunila'!

Puno pozdrava svima, sad se spremam da odgovorim na ljerkina pitanja!

p.s. za jos slicica iz regiona, pogledajte link MFT u mom potpisu.

Izmenjeno (hmmm)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Odlicna tema, sa informacijama iz prve ruke srce.jpg

Interesuje me:

Koje se struke najvise traze?Da li postoji ogranicenje u godinama? Da li to naglasavaju u eventualnim konkursima,ako ih uopste ima? Ili je najbitnije poznanstvo preko nekoga, preporuka poslodavcu?

Neki sajt gde je ponuda/traznja za poslom ?

Da, postoji 'ogranicenje' u godinama - osoba po dobitku PRVOG kontrakta treba da ima manje od 60 godina. Posle prvog potpisivanja ugovora, osoba moze da obnavlja taj ugovor i posle 60-te. Na pocetku, da bi se radne vize i kartice za rezidenciju procesovale, osoba mora da prodje 'medical testing' - t.j. vadjenje krvi, kako bi se ustanovilo da je osoba zdrava. Pod 'zdrava' se misli na to da nema sidu, hepatitis ili tuberkulozu. U Kuvajtu, mada ne u Omanu, su takodje trazili i x-ray pluca. To se sve obavlja posle dolaska u zemlju, i poslodavac to organizuje.

Koliko ja znam - a ipak ne znam sve :-P - najtrazenije struke su u oblastima prosvete, inzinjerstva, medicine, turizma/ugostiteljstva i sporta. E sad, sta sve u tim oblastima - sve!

Prvo, 'konkursa' po novinama, itd. nema. Poznanstvo moze da pomogne i znam neke nastavnike koji su se odlucili da dodju preko clanova porodice ili prijatelja koji su radili u regionu, medjutim, intervju je i dalje bitan, a ja licno nisam nikog znala da me 'preporuci'. Najbolji i efikasniji - ali donekle i najmukotrpniji - nacin da se nadje posao jeste preko interneta.

Kako naci ponudu na internetu? Naravno, tu je Monster Gulf (http://www.monstergulf.com/index.html) mada ja nikada nisam imala mnogo srece sa tim sajtom, jer uglavnom poslovi u mojoj struci se tu ne reklamiraju.

Osim ovog sajta, preporucujem zainteresovanima da na Google-u ukucaju 'expats in middle east'. Pojavi se veliki broj sajtova namenjenih iskljucivo za strance koje interesuje zivot i rad po svetu. Sajtovi uglavnom imaju opcije pretrage - po struci, po regionu, itd. Evo nekoliko linkova koje sam na taj nacin nasla:

International Careers and Jobs by Profession

International Careers and Jobs by Region

British Expatriate Community

Takodje preporucujem da na Google-u isprobate nekoliko upita vezana iskljucivo za vasu struku. Naprimer 'road engineers in dubai/kuwait/qatar/oman/itd.' ili 'veterinarian in ...' ili 'pediatrician in ...' ili 'teach (or work in) business/marketing/language/engineering/media/sta vec in ...' i tako dalje.

Ono za sta ja imam direktno iskustvo su poslovi u prosveti. U Kuvajtu sam radila kao nastavnik u jednoj od mnogobrojnih privatnih internacionalnih skola. Ako poznajete engleski dovoljno da na njemu drzite predavanja i imate fakultetsko obrazovanje, mozete se zaposliti kao nastavnik po ovim skolama iz mnogobrojnih oblasti - od jezika i knjizevnosti, do biologije, kompjuterskih nauka, fizickog, itd. Poslove ove vrste je relativno jednostavno pronaci - ukucajte 'international school of ... (Kuwait/Doha/Qatar/Bahrain/Dubai/Abu Dhabi/Muscat/Al Ain/Sharjah/itd.)' i dobicete mnogo direktnih linkova za sajtove raznih skola u tom mestu. Ponekada same skole oglase slobodne pozicije na sajtu, mada ne uvek, i najbolje ih je kontaktirati direktno (samog direktora) sa CV-jem o mogucim ponudama. Ako trenutno nemaju pozicije za vas, uglavnom zadrze vase informacije i kontaktiraju po potrebi - ja sam pre 6 meseci dobila ponudu od neke skole iz Kuvajta, kojoj sam pre nekoliko godina poslala svoj CV. Imena skola mozete da nadjete na sajtu International Schools Review za citanje samih review-a traze da se uclanite, ali sama imena skola za veliki broj zemalja u svetu mozete da nadjete tu i bez clanarine.

Ako vas pak interesuje da predajete engleski jezik, onda ne morate da se 'limitirate' samo sa skolama. Tu su razni centri, firme, ministarstva, fakulteti, koledzi, itd. koji traze instruktore engleskog jezika. Za to vam je takodje potreban fakultet, ali i CELTA ili TESOL certifikat za engleski jezik. Kod nas ima institut u BG koji nudi CELTA program. Vise informacija o kursu, cenama, itd. mozete da nadjete ovde - International House Belgrade - CELTA.

Jednom kada ste 'opremljeni' postoji nekoliko bas dobrih sajtova za trazenje posla. Iako posla ima dosta i po Evropi, sa srpskim pasosem (a i kanadskim i americkim) nije moguce legalno naci posao - ama sve skole i instituti traze iskljucivo EU pasos.

Moj favorit (gde sam i nasla trenutni posao) je http://www.tefl.com a ni http://www.eslcafe.com/ nije los.

Naravno, ako ste visoko obrazovani i posedujete magistraturu ili doktorat, postoji mogucnost zaposlenja na nekom od fakulteta - ako nude vasu oblast specijalizacije. Preporucujem da na isti nacin, putem Google-a, potrazite direktno sajtove fakulteta/koledza i direktno ih kontaktirate.

Takodje, slobodno pogledajte sajtove raznih ministarstva u regionu - ministarstva (od prosvete, preko odbrane i kulture, do infrastrukture, itd.) cesto sami traze razne specijaliste da rade direktno za njih ili neke njihove projekte.

Isto tako, vezano za ugostiteljstvo, potrazite hotele, rezorte, itd. u zemlji/ama koja/e vas interesuje/u, pa vidite da njih ili neki od njihovih centara (spa, fitness, itd.) direktno kontaktirate.

Toliko od mene za sada.

Puno pozdrava.

Izmenjeno (hmmm)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jos da dodam - dok ne zaboravim :-P - posao na srednjem istoku je dobar i zato sto uz platu poslodavci obezbedjuju smestaj, racuni su placeni (iskreno nisam ni sigurna koliko kosta struja i voda), obezbedjene su povratne karte do kuce i nazad jednom ili dva puta godisnje, svaki poslodavac mora da obezbedi zdravstveno osiguranje (koje ukljucuje i zube), itd. Godisnji odmori su uglavnom veoma povoljni - najmanje mesec dana, mada uglavnom oko dva meseca, i placeni su. Svi moguci praznici (kojih u arapskom svetu ima podosta :bez-zuba:) su ekstra i ne racunaju se kao GO. Ono sto nude - i benefite i plate koje nisu zanemarljive - vredi truda i muke kroz koje se prodje da se nadje posao.

Pozdrav.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jednom kada ste 'opremljeni' postoji nekoliko bas dobrih sajtova za trazenje posla. Iako posla ima dosta i po Evropi, sa srpskim pasosem (a i kanadskim i americkim) nije moguce legalno naci posao - ama sve skole i instituti traze iskljucivo EU pasos.

Nisam bas ovo razumio??Znaci li da pasos koji nije EU predstavlja problem za eventualni odlazak ili je obratno???

Izmenjeno (samco)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905038
    Ukupno poruka