Limas, Kipar

24.04.2016

Na Kipru na Aphrodita’s Bay je, po legendi, Afrodita boginja lepote i ljubavi izronila iz morske pene.
Slika Sandra Botičelija dočarava taj trenutak…

IMG_20160410_002758.jpg.78b430c81d606b44

Lik Afrodite će vas celog letovanja pratiti u stopu, jer je svuda…u izlozima, na razglednicama, suvenirima, poštanskim markama…
Kipar je treće po veličini ostrvo na Mediteranu, glavni grad je Nikozija.
Ako ste na Kipar došli radi dobrih plaža, lepog mora i dobrog provoda onda se uputite ka gradićima Polis na zapadu, ili Agija Napa na istoku, sa predivnim plažama i odličnim provodom! Plaže su u tom delu ostva ubedljivo najlepše.
Larnaka i Limasol su luke odnosno veliki gradovi. U Larnaki je aerodrom. Oba grada imaju jako puno luksuznih hotela, uglavnom na obali sa lepim dugačkim plažama.
Mi smo odabrali Limasol i pri tom smo posetili puno kulturno-istorijskih lokalitete kao i glavni grad i manja mesta na ostrvu.
Iako je Kipar malo ostrvo, bogatstvo kulturno-istorijskih spomenika je ogromno i većina se nalazi pod zaštitom UNESCO-a. Sećam se dobro kad nas je vodič, gospodja Kula, pitala: „Vidite onu livadu desno?“ Ceo autobus se okrenuo da pogleda najobičniju livadu obraslu u korov. Na to ona kaže: „E, ovde još nismo kopali! Ko zna šta je ispod!?“
Samo ostrvo je lepo, videćete puno divnih mesta gde se zapadnjačka kultura spaja sa istočnjačkom bogatom istorijom, ali ono što će vam se sasvim sigurno najviše dopasti je gostoljubivost meštana koji su uvek spremi da van pomognu. Podsećaju me na nas!

Limasol

Mi smo dosta davno bili tri nedelje u Limasolu u hotel-apartmanu Ermitaž u sred avgusta.

Limassol je tipično mediteranski grad u kom se jako oseća uticaj britanske prozapadne kulture koji je pomešan sa istočnjačkim i tradicionalnim grčkim uticajem.
To je drugi grad po veličini i najveca luka na Kipru.

Kasno popodne smo sleteli na aerodrom u Larnaki. Zapahnula nas je velika vrućina, koja nam se učinila veća nego što jeste posle „smrzavanja“ u avionu! Sačekao nas je Grk koji je mahao sa ceduljom Kontikija. Mi smo bili jedini turisti iz naše grupe koji su išli u Limasol. Odveo nas je do jedne velike, luksuzne, crne limuzine sa šestoro vrata. Mislili smo da je pogrešio! Ali nije! U kola je ušao i jedan par Italijana. Njih je „istovario“ kod jednog božanstvenog hotela. Samo smo se pogledali misleći eee, kad bi mi… Malo kasnije stigli smo do našeg hotela, koji je bio još lepši. Kasnije smo uvideli da su svi hoteli u tom kraju slični.

Ulaz prema hotelu sa glavnog puta.

IMG_20160405_124834.thumb.jpg.01d80b66f0

Spasa je hteo da uzbere banane, ali nije uspeo.

IMG_20160405_124853.thumb.jpg.2813ce952d

Naš hotel je apartmanskog tipa i nalazi se na dugačkoj promenadi duž mora i palmama sa druge strane. Imali smo veliki luksuzni apartman sa spavaćom sobom i trpezarijom sa čajnom kuhinjom iz koje se izlazilo na terasu. Sve je bilo vrlo kvalitetno opremljeno i pomalo neočekivano luksuzno.
Pogled sa naše terase je bio prema moru i bazenima.

IMG_20160404_165833.jpg.b44ee0a2563ec6de

Svuda, jedan do drugog su veliki hoteli sa bazenima u kojima se turisti skoro isključivo kupaju, jer su plaže u Limasolu od „crnog“ peska, boja na koju nismo navikli. More je bistro i toplo. Često smo iz čiste dosade išli iz bazena u bazen i ponegde popili po kafu ili koktel sa onim šarenim kišobrančićima.

IMG_20160404_165633.thumb.jpg.90aaa39dec

Uglavnom smo se hranili u restoranima blizu našeg hotela.
Restorani, poslastičarnice i kafići nude sve što poželite, al’ su cene malo jače. Po mojoj proceni bar 20% više nego kod nas.
Kipar je širom sveta poznat po svojim vinima. Za obilazak brojnih vinarija koje su u ponudi na vinskim rutama, možete svuda naći mape i besplatne brosure. Naravno, to nam je bio jedan od prioriteta!

IMG_20160411_150110.thumb.jpg.00dcd60bd6

Limasol je veliki grad sa puno interesantnih spomenika kulturno-istorijskog nasleđa u samom gradu, kao što je zamak Kolosi, a u blizini je i arheološko nalazište na ostrvu, oko 15 km prema Pafosu, čuveni Kurion.

Grad je prepun crkava iz raznih perioda.

IMG_20160405_121909.thumb.jpg.49098cb30aIMG_20160405_121832.thumb.jpg.c42ac87f80

Često smo ovde svraćali na sveže cedjene pomorandže.

IMG_20160405_124303.thumb.jpg.e51da654d6

Šetali smo i uživali u divnim zgradama.

IMG_20160405_121946.thumb.jpg.541a5bc4d8

Kućama u cveću…

IMG_20160404_162949.thumb.jpg.3fd72b2330

Interesantnim kaktusima…

IMG_20160404_163501.thumb.jpg.3ff3847bac

Rascvetalom žbunju…

IMG_20160404_162844.thumb.jpg.71f6843e6e

I dugačkim šetalištem  uz more… Po ovoj slici možete lako zaključiti da smo davno bili na Kipru. Sada su palme visoke.

IMG_20160405_124620.thumb.jpg.a832d09b05

Svuda nailazite na brojne ostatke prošlosti, kao što je ova gnječilica za masline, pomoću koje su dobijali maslinovo ulje!

IMG_20160404_163249.thumb.jpg.c47ce79557

Jedna večernja šetnja se završila u ovoj radnji gde se na ulici, namotano na velike kalemove, prodavalo zlato na metar! Ja sam dobila ogrlicu i narukvicu!

IMG_20160405_124507.jpg.97fb830b37d9537b

Iz Limasola kreću autobusi ka Nikoziji, Pafosu, Larnaki, Agija Napi…pa mozete sami da pravite sjajne ekskurzije po ostrvu vrlo povoljno.
Ako se odlučite za rent-a-car što je malo skuplja, ali komotnija varijanta, oprez sa voznjom jer Kipar je bila britanska kolonija i vozi se levom stranom!

Akrotiri

Bez obzira na samostalnost Kipra, Englezi su za sebe zadržali dva manja suverena dela ostrva koji imaju status „krunskog poseda“. Jedan od njih je Akrotiri i nalazi se neposredno blizu Limasola u pravcu Pafosa. Smešteno u jednoj dolini sa savršeno pokošenom travom nalazi se naselje Engleza. Okolo je gusta šuma, a sa druge strane jedna od najlepših plaža na ostrvu. Mogli smo samo da ga slikamo iz autobusa.

IMG_20160404_161306.thumb.jpg.7e52bc7887

I dolina…

IMG_20160405_115612.thumb.jpg.021dc9d622

Napominjem da smo odavno bili na Kipru. Medjutim, obzirom da ću pisati o kulturno-istoriskim spomenicima, moru, plažama i hrani, mislim da se to „ni mrvu“ nije u medjuvremeno promenilo! Novi su samo neki hoteli i stambene i poslovne zgrade.

Komentari

ljerka

ljerka

2016-05-03 08:42:37

Dujo,lepo si docarala atmosferu prošlosti, divnog mira i lepote.

dujaspasa

dujaspasa

2016-05-04 06:50:19

Hvala, @ljerka!

Bili smo pre skoro dvadeset godina. U to vreme je Spasa imao svoj biro za projektovanje a naši domaći lovatori su pravili kuće po Beogradu i tako smo mi mogli tada da putujemo više nego sada.

Nabavili smo digitalni foto aparat sa slabom rezolucijom i zato su slike grozne. Tada nisam pomišljala da ću jednog dana pisati putopis na ovakvom mestu, pa su skoro sve fotografije " MI, a  pozadini nešto što smo mi pokrili našom impozantnom pojavom” ( kaže Spasa)!

Tako da nisam postavila slike koje bi dale dušu ovom putopisu. Iskreno, nekih stvari se ni ne sećam gde su bile.

Zbog svega toga, dugo sam se nećkala da li uopšte da ga pišem! Ali, kad sam bolje razmislila kulturno-istoriski spomenici su ostali isti, jedino su palme porasle i sazidano je puno novih kuća i hotela.

VERANDA

VERANDA

2016-08-11 14:33:52

Baš sam htela da pitam za fotografije,meni su prelepe više volim te retro sa dušom ove nove su previše upeglane.Bravo, idem na druge delove,na forumu vlada mrtvo more, putopisi su spas.