-
281523.06.2011.Malgrat_Santa Suzana juni 2011
Malgrat de Mar
autor: drug_član
| Glavni grad: | Madrid | Religija: | Hrišćanstvo (katoličanstvo) |
| Jezik: | Španski jezik ili kastiljanski je službeni jezik španske države i službeni je jezik u svim autonomnim zajednicama. | Valuta: | Evro |
| Strana kojom se vozi: | Desna | Viza: | Nije potrebna |
| Vremenska zona: | UTC +1, UTC+ 2 (leti) | Struja (napon): | 230V |
| Vаžni telefoni: | Za hitne slučajeve okrenite broj 112. Ovaj broj važi za policiju, hitnu pomoć i vatrogasnu službu. |
Info
Kao jedna od najlepših zemalja Evrope, Španija privlači veliki broj posetilaca iz svih delova sveta. Godišnje ovu prelepu, i pre svega raznoliku državu, poseti više od 50 miliona turista.
Pored 2.000 kilometara dugačkih plaža, Španiju odlikuje veliko istorijsko bogatstvo. Osmovekovna vladavina Arapa i zlatno doba hrišćanske države u srednjem veku, stvorili su jedinstvenu mešavinu kultura koja se ispoljava u španskoj tradiciji, hrani i raznim oblicima umetnosti. Gotovo u svakom gradu posetilac će naći građevine iz rimskog perioda, islamske palate i džamije, i srednjovekovne tvrđave.
Južni i istočni deo Španije zapljuskuje Sredozemno more, sa nizom turističkih centara. Španska obala popularna je kod mladih zbog velikog broja klubova, diskoteka i barova na plaži, ali nudi i savršene uslove za porodični odmor.
Zašto posetiti
U Španiji je kultura usko povezana sa religijom. Poznati slikari koji su radili i živeli u Španiji su El Greko, Francisko Goja, Salvador Dali, Pablo Pikaso. Nacionalna biblioteka u Madridu najveća je u zemlji i poseduje više od četiri miliona dela među kojima su dela Servantesa. U “Museo del Prado” u Madridu, nalazi se jedna od najvećih kolekcija umetničkih dela na svetu.
Barselona, glavni grad Katalonije, je živopisan, kosmopolitski grad koji ne prestaje da fascinira turiste iz svih delova sveta koji pristižu kako bi se divili raskošnoj arhitekturi ovog prelepog grada i uživali u brojnim drugim znamenitostima, atrakcijama ali i dobroj zabavi. U Barseloni obavezno posetiti:
Veliki gradski park Park de la Siutadela, Muzej zoologije, staklenu baštu, trijunfalnu kapiju Ark de Triomf ili pak Muzej čokolade.
Trka sa bikovima održava se svake godine u Pamploni između 6. i 14. jula. Španci i avanturisti iz sveta trče pred razjarenim bikovima kroz 850 metara dugu ulicu do "Plaza de toros", odnosno arene za borbu s bikovima. Bikovi su teški i po 800 kilograma. Ovu trku proslavio je američki pisac Ernest Hemingvej u romanu "Sunce se ponovo rađa".
Ljoret de Mar je jedna od omiljenih destinacija naših turista. Nalazi se na Kosta Bravi (Divlja obala) u severoistočnoj Kataloniji.
Majorka je najveće ostrvo u Španije, ujedno i grupe Balearskih ostrva. Majorka je jedna od najstarijih turističkih destinacija u Evropi pa je zovu i "stara dama". Ipak, ona je i danas mladalački živahna, prepuna iznenađenja i pomalo misteriozna. Meštani s ponosom ističu da se mnogi turisti stalno vraćaju i sve više zaljubljuju u njene lepote.
Jedan od najposećenijih muzeja u Barselonini je muzej fudbalskog kluba Barselona, odmah pored ogromnog klupskog stadiona Kamp Nou. Barsa je jedan od najboljih evropskuh fudbalskih klubova i njen muzej predstavlja hit za njene simpatizere širom sveta.
Severno od Gracije je park Guelj koga je projektovao Gaudi. Park Guelj je nastao 1900.godine kada je Eusebi Guelj kupio padine (izvan Barselone) i unajmio Gaudija da mu napravi vrtni grad. Projekat je napušten 1914.godine, ali je Gaudi do tada već napravio mrežu puteva i staza u dužini od 3 kilometra, stepenice i trg, kao i dve stražarnice u stilu Ivice i Marice na Carrer d'Olot.-Sagrada familija, koja svojim grandioznim izgledom izaziva svako strahopoštovanje i podseća u velikoj meri na pravu srednjovekovnu katedralu, još uvek nije završena posle više od 100 godina rada. Radovi su u toku i moguće je da će biti privedeni kraju tek negde između 2020. i 2040. godine.
Upozorenja
Pokazivanje kažiprsta spojenog sa palcem u krug, u Španiji se smatra vrlo nepristojnim.Preporučujemo da zbog vaše sigurnosti i bezbednosti, kao i eliminisanja rizika plaćanja visokih troškova lečenja u inostranstvu, obezbedite polisu osiguranja preko turističke agencije.





Najbolji izbor ponuda sa tržišta Srbije je pred vama. Izaberite, rezervišite, uplatite!