Skoči na sadržaj

putovanja.info logo

Medjunarodna vozacka dozvola

553 odgovora na temu

#241 aleksa5

svetski putnik

• Član
  • Poruka:503
  • muški

Napisano: 18. Jan 2012 - 22:40

Vise ne pisu nista u vozacku,samo dobijes resenje da ti je zabranjeno upravljanje motornim vozilom.Isti slucaj bio sa mnom prosle godine.sudija mi odlozio oduzimanje dozvole do povratka sa mora. ;) Ja nisam smeo ,ali vecina vozi i pod zabranom.Ali koga uhvate obrao je zelen bostan.

#242 leprsava

svetski putnik

• Član
  • Poruka:2259
  • ženski

Napisano: 19. Jan 2012 - 06:51

Zarko problema ces imati sigurno e sada kolikih, to ne mozemo mi da ti kazemo, zavisi gde ides, kakvi su zakoni tamo, na kakvog ces policajca da naletis, mozda voljnog za neku vrstu saradnje gde ce fino da prodje a mozda i ne...
U svakom slucaju nemoj se igrati tim stvarima, pogotovo ukoliko imas porodicu koju trebas da vozis. Sacekaj sudjenje, pa onda ako treba razmisljaj o letovanju sa busem ili avionom...

#243 zarko.m.

backpacker

• Član
  • Poruka:4

Napisano: 19. Jan 2012 - 13:25

hvala na odgovoru, izgleda da mi ne ostaje nista drugo nego da zamolim sudiju da mi odlozi oduzimanje do povratka. mislio sam da dam zeni da vozi do makedonske granice a ja da preuzmem posle sa medjunarodnom. ali u pravu ste, ne treba se zezati sa tim. jos jednom hvala i javite ako saznate jos nesto, a ja cu javiti kako sam prosao ;)

#244 alfarone91

backpacker

• Član
  • Poruka:30
  • muški

Napisano: 03. Mar 2012 - 01:27

Pogledaj porukuzarko.m. @ 19. Jan 2012 - 13:25

hvala na odgovoru, izgleda da mi ne ostaje nista drugo nego da zamolim sudiju da mi odlozi oduzimanje do povratka. mislio sam da dam zeni da vozi do makedonske granice a ja da preuzmem posle sa medjunarodnom. ali u pravu ste, ne treba se zezati sa tim. jos jednom hvala i javite ako saznate jos nesto, a ja cu javiti kako sam prosao ;)

Slican problem imam i ja. Elem, ocekujem da ce mi uskoro stici presuda o zabrani, takodje 3 meseca, pa sam mislio da izvadim medjunarodnu dozvolu pre toga. U sustini ona bi mi koristila za iznjamljivanje motora il auta tamo, do tamo bih busem. Nesto sumnjam da bi neko proveravao i imao nacin da proveri na licu mesta, da je meni zabranjeno upravljanje u Srbiji.

#245 zarko.m.

backpacker

• Član

Napisano: 03. Mar 2012 - 09:13

Pogledaj porukualfarone91 @ 03. Mar 2012 - 01:27

Slican problem imam i ja. Elem, ocekujem da ce mi uskoro stici presuda o zabrani, takodje 3 meseca, pa sam mislio da izvadim medjunarodnu dozvolu pre toga. U sustini ona bi mi koristila za iznjamljivanje motora il auta tamo, do tamo bih busem. Nesto sumnjam da bi neko proveravao i imao nacin da proveri na licu mesta, da je meni zabranjeno upravljanje u Srbiji.

Mene jos uvek nisu pozvali kod sudije za prekrsaje, proslo je vec dva i po meseca, ali ne brinem, stici ce to :) Raspitivao sam se malo i kazu da u principu nije problem da zamolis sudiju da ti odlozi pocetak zabrane. A sto se tice skutera, ja sam prosle godine na Krfu iznajmio skuter, trazili su mi srpsku ili medjunarodnu dozvolu zbog formalnosti (papirologije) oko najma. Mislim da je i za auto slicno, ne proveravaju to prilikom iznajmljivanja, a za policiju ako te zaustave nisam siguran. Kod skutera ako nosis kacigu i postujes propise ne bi trebalo da imas bilo kakvih problema (nece te zaustaviti). Ne ide ni njima u prilog da maltretiraju turiste bez razloga.

#246 DraganV

svetski putnik

• Moderator
  • Poruka:6945
  • muški

Napisano: 03. Mar 2012 - 09:20

Po pravilu, medjunarodna dozvola vazi samo uz nacionalnu dozvolu. Sve ostalo je vas licni rizik.

Postavljena slika

#247 zarko.m.

backpacker

• Član

Napisano: 03. Mar 2012 - 09:40

Pogledaj porukuDraganV @ 03. Mar 2012 - 09:20

Po pravilu, medjunarodna dozvola vazi samo uz nacionalnu dozvolu. Sve ostalo je vas licni rizik.

Svakako, zato ipak planiram da zamolim sudiju za odlaganje. Kod iznajmljivanja znam da ne prave problem, ali ako bude zaustavljanja ili ne daj Boze nekih drugih problema tu je vec druga stvar. Sada ne upisuju na dozvoli da postoji zabrana, ali verovatno imaju drugih metoda da saznaju. Rizik definitivno postoji, ali mislim da je malo manji kod voznje skutera, jer prateci i druge teme i forume nisam naisao na nekog koga je policija zaustavila na skuteru, sem kad nisu imali kacige, sto ne znaci da sigurno nece, kakve sam srece i to bi me snaslo :P

#248 SanjaG

putnik

• Član
  • Poruka:141
  • ženski

Napisano: 03. Mar 2012 - 20:28

Iznajmivali smo i automobile i skutere u Grčkoj, uvek traže međunarodnu. Niko nas nikada nije zaustavio pogotovo na skuteru a vozilo se nas troje :) Ne mogu da ti preporučim da to uradiš ali 100% sam siguran da nećeš imati nikakvih problema sa policijom osim ako ne praviš gluposti.
Postavljena slika

#249 vladac81

putnik

• Član
  • Poruka:105
  • muški

Napisano: 04. Mar 2012 - 15:13

Tacno tako ,za iznajmljivanje skutera traze medjunarodnu,eto razlog vise da je imate.

#250 elzner

svetski putnik

• Moderator
  • Poruka:1566
  • muški

Napisano: 26. May 2012 - 13:13

Vecita dilema da li treba medjunarodna dozvola. Gledao sam malo po netu i pokusao da pronajdem odgovor. Nisam ga pronasao ali sam pronasao dosta toga...

Kazu Medjunarodna vozacka dozvola izdaje se na osnovu Medjunarodne konvencije o saobracaju na putevima (Bec 1968g.) a u skladu sa odredbama Zakona o osnovama bezbednosti saobracaja na putevima i Zakona o poverivanju javnih ovlascenja AMSJ (sl.list SRJ broj 26/95).

Kada probate da pronadjete tu medjunarodnu konvenciju pronadjte ovo:

Becka konvencija -

ARTICLE 41
Validity of driving license
1.Contracting Parties shall recognize:
(a) Any domestic driver's license drawn up in their national language or in one of their national languages, or, if not drawn up in such a language, accompanied by a certified translation;
(b) Any domestic driver's license conforming to the provisions of Annex 6 to this Convention; and
© Any international driver's document conforming to the provisions of Annex 7 to this Convention, as valid for driving in their territories a vehicle coming within the categories covered by domestic driver's license, provided that the license is still valid and that it was issued by another Contracting Party or subdivision thereof or by an association duly answered thereto by such other Contracting Party. The provisions of this paragraph shall not apply to learner-driver perm

Nasa stara ima i francuski jezik. Ova nova, cini mi se da ima engleski, tako da po ovoj konvenciji medjunarodna nije neophodna.

A evo ga i spisak zemalja koje su ratifikovale taj sporazum:
http://treaties.un.org/pages/ViewDetailsIII.aspx?&src=TREATY&mtdsg_no=XI~B~19&chapter=11&Temp=mtdsg3&lang=en

Mozete da primetite da su ga potpisale i Makedonija (18 Aug 1993)i Grcka (18 Dec 1986).
Da stvar bude interesantnija pobrinuo se nacelnik uprave saobracajne policije Nenad Banovic koji za Blic (ceo tekst mozete procitati ovde http://www.blic.rs/V...narodna-dozvola).
kaze da drzavljnima Evropske unije ne treba medjunarodna dozvola u Srbiji jer je potpisan bileteraran sporazum.

A nama treba???

I za kraj ja imam staru vozacku i medjunarodnu dozvolu koja vazi i ove godine tako da cu ih poneti ove godine. Nemam nameru nikoga da ubedjujem u bilo sta samo sam hteo da vam iznesem moja saznanja.

Srecan put!!!

#251 CakumPakumVakum

turista

• Član
  • Poruka:73
  • muški

Napisano: 29. May 2012 - 12:56

Do pre par godina nisu trazili medjunarodne dozvole pri iznajmljivanju skutera i onog... quad-a. Jedino sto su mi trazili je nasa (roze :)) dozvola (koju je doduse studiozno gledao i upisao sve iz nje) i pasos. Tako je bilo i na Krfu i u Paraliji. To je bila procedura za iznajmljivanje, e sad... da me je policija zaustavila, ne znam sta bi radio :) Iako je mala verovatnoca da ce u urbanoj sredini nekog zaustaviti na skuteru (ukoliko naravno postuje propise), ipak sam za to da se postuje zakon (ma koliko apsurdan i besmislen bio) i poseduje medjunarodna... za svaki slucaj.

#252 beckerek

iskusni putnik

• Član
  • Poruka:440
  • muški

Napisano: 31. May 2012 - 21:25

Pogledaj porukuzarko.m. @ 03. Mar 2012 - 09:13

Mene jos uvek nisu pozvali kod sudije za prekrsaje, proslo je vec dva i po meseca, ali ne brinem, stici ce to :) Raspitivao sam se malo i kazu da u principu nije problem da zamolis sudiju da ti odlozi pocetak zabrane. A sto se tice skutera, ja sam prosle godine na Krfu iznajmio skuter, trazili su mi srpsku ili medjunarodnu dozvolu zbog formalnosti (papirologije) oko najma. Mislim da je i za auto slicno, ne proveravaju to prilikom iznajmljivanja, a za policiju ako te zaustave nisam siguran. Kod skutera ako nosis kacigu i postujes propise ne bi trebalo da imas bilo kakvih problema (nece te zaustaviti). Ne ide ni njima u prilog da maltretiraju turiste bez razloga.

koliko ja imam iskustva sa oduzimamnjem vozačke dozvole, ne razmišljaš baš dobro.
Sudija izriče zabranu i kaznu, a oduzimanje dozvole odnosno sankciju ti daje SUP. Tebi neće odmah lupiti pečat nakon izricanja kazne, već će i tu proći odredjen period. Ja kad sam nosio da mi lupe zabranu, na šalteru su me pitali da li hoću od danas početak zabrane....
Tako da mislim da treba da se raspitaš u SUP-u i da tražiš tamo " rešenje"

#253 beckerek

iskusni putnik

• Član
  • Poruka:440
  • muški

Napisano: 31. May 2012 - 21:30

Pogledaj porukuelzner @ 26. May 2012 - 13:13

Vecita dilema da li treba medjunarodna dozvola. Gledao sam malo po netu i pokusao da pronajdem odgovor. Nisam ga pronasao ali sam pronasao dosta toga... Kazu Medjunarodna vozacka dozvola izdaje se na osnovu Medjunarodne konvencije o saobracaju na putevima (Bec 1968g.) a u skladu sa odredbama Zakona o osnovama bezbednosti saobracaja na putevima i Zakona o poverivanju javnih ovlascenja AMSJ (sl.list SRJ broj 26/95). Kada probate da pronadjete tu medjunarodnu konvenciju pronadjte ovo: Becka konvencija - ARTICLE 41 Validity of driving license 1.Contracting Parties shall recognize: (a) Any domestic driver's license drawn up in their national language or in one of their national languages, or, if not drawn up in such a language, accompanied by a certified translation; (b) Any domestic driver's license conforming to the provisions of Annex 6 to this Convention; and © Any international driver's document conforming to the provisions of Annex 7 to this Convention, as valid for driving in their territories a vehicle coming within the categories covered by domestic driver's license, provided that the license is still valid and that it was issued by another Contracting Party or subdivision thereof or by an association duly answered thereto by such other Contracting Party. The provisions of this paragraph shall not apply to learner-driver perm Nasa stara ima i francuski jezik. Ova nova, cini mi se da ima engleski, tako da po ovoj konvenciji medjunarodna nije neophodna. A evo ga i spisak zemalja koje su ratifikovale taj sporazum: http://treaties.un.org/pages/ViewDetailsIII.aspx?&src=TREATY&mtdsg_no=XI~B~19&chapter=11&Temp=mtdsg3&lang=en Mozete da primetite da su ga potpisale i Makedonija (18 Aug 1993)i Grcka (18 Dec 1986). Da stvar bude interesantnija pobrinuo se nacelnik uprave saobracajne policije Nenad Banovic koji za Blic (ceo tekst mozete procitati ovde http://www.blic.rs/V...narodna-dozvola). kaze da drzavljnima Evropske unije ne treba medjunarodna dozvola u Srbiji jer je potpisan bileteraran sporazum. A nama treba??? I za kraj ja imam staru vozacku i medjunarodnu dozvolu koja vazi i ove godine tako da cu ih poneti ove godine. Nemam nameru nikoga da ubedjujem u bilo sta samo sam hteo da vam iznesem moja saznanja. Srecan put!!!

hoćeš reći da ako mi sutra bude gotova nova vozačka, da ne treba medjunarodna po ovom tumačenju??

#254 elzner

svetski putnik

• Moderator
  • Poruka:1566
  • muški

Napisano: 01. Jun 2012 - 09:26

Kao sto sam rekao na kraju poruke, imam staru dozvolu a i medjunarodnu koja mi jos vazi tako da nosim obe.

I pored toga sto sam clan AMSS-a (imam zutu karticu) mislim da je osnovni problem taj sto na osnovu Zakona o prenosu javnih ovlascenja AMSS izdaje medjunarodne dozvole i od toga mnogo lepo zaradjuje.

Ja licno da imam novu dozvolu ne bih vadio medjunarodnu ali to je moj licni cin. Ne mogu nikoga da savetujem jer to nebi bilo OK.

Mislim da ako nacelnik saobracajne policije kaze da gradjanima EU ne treba medjunarodna dozvola u Srbiji jer je potpisan sporazum iskreno se nadam da nije jednostran i da to ne vazi samo za njih. Verovatno da vazi i za nas samo su zaboravili da nam kazu jer su mnogo zauzeti izdavanjem istih.

#255 deki27

iskusni putnik

• Član
  • Poruka:415
  • muški

Napisano: 07. Jun 2012 - 12:17

Poruka za Beogradjane.
Dobio sam informaciju telefonom da AMS na Miljakovcu ne izdaje vise medjunarodna dokumenta i da se mora ici u Ruzveltovu.

Obezbedite na vreme zeleni karton, ja sam se namucio dok sam nasao za Takovo osiguranje

Broj korisnika koji čitaju temu: 1

Članovi: 0, gosti: 1, skriveni članovi: 0

Sajt Putovanja.info je deo Infostud grupe:
 poslovi.infostud.com mojtim.com kursevi.com najstudent.com prijemni.infostud.com polovniautomobili.com internet-prodaja-guma.com Gear5
Prijatelji sajta: 4zida.rs - nekretnine Beograd, Osiguranik.com, GdeIzaci.com - splavovi u Beogradu

copyright © Putovanja Info d.o.o. Beograd (2004-2014)