Skoči na sadržaj

putovanja.info logo

Spanija - preporuka

723 odgovora na temu

#361 miloshmilosh

backpacker

• Član
  • Poruka:22

Napisano: 17. Jul 2010 - 11:18

Pogledaj porukuHitch @ 17. Jul 2010 - 10:57

Hvala! Izgleda da je rent-a-car najbolja solucija za odlazak do Figueresa. Mada, s obzirom na ovo: http://www.barcelona...afety-tips.html gledao sam da izbegnem varijantu kolima. Ova varijanta http://www.gtahotels...+Brava%2C+Spain , Figueres + Pubol košta 43e po osobi. Ako stvarno postoji mogućnost da se ode preko neke druge agencije za 25e, onda je ipak to najisplativije...

Pa ako je 25 e sa ulazom to je isplativije. Ulaz u Dalijev muzej je 10e, ovom varijantom koju sam ja predlozio put je 24e (povratna karta) plus ulaz 10e. To je po osobi. Mi smo nesto racunali da uzmemo auto, i usput obidjemo i geronu, jer je usput. I ne moras da juris nazad, na poslednji bus. Al sve cemo da vidimo tamo kad dodjemo.

#362 DraganV

svetski putnik

• Moderator
  • Poruka:6936
  • muški

Napisano: 17. Jul 2010 - 11:24

Pogledaj porukuHitch @ 17. Jul 2010 - 10:57

Mada, s obzirom na ovo: http://www.barcelona...afety-tips.html gledao sam da izbegnem varijantu kolima.

Pazi, slicne price se vrti na NETu za svaku zemlju. Ja licno sam je prvi put citao za Madjarsku i to konkrektno za Segedin.
Moje iskustvo od pre dva meseca je pozitivno. A stvarno sam prekrstario Spaniju kolima. Sta da ti kazem kada se cajger na kolima uvecao za 7000 km zbog ovog puta. U vecini slucajeva sam parkirao u garazama, redje na ulicnim parkinzima ali bilo je slucajeva cak i na zabranjenim mestima. I nas su plasili sa lopovima u Barseloni tako da sam, dok se sam nisam uverio u suprotno, mislio da je svaki drugi prolaznik lopov. Naravno da je oprez u svim turistickim mestama potreban.
Postavljena slika

#363 VeraR

backpacker

• Član
  • Poruka:5
  • ženski

Napisano: 17. Jul 2010 - 11:43

Početkom jula posetila sam sa suprugom Costa Bravu. Bili smo retki turisti u grupi koji su seumesto za Lloret de Mar odlučili za obližnju Tossu de Mar. Tossa je od Lloreta udaljena oko 10 kilometara vijugavog puta. Odluka da idemo u Tossu donešena je zatošto je ista prikazana kao mesto daleko mirnije od Lloreta. Ovo je apsolutno tačno. S obzirom da oboje radimo prilično stresne poslove, obično se odlučimo za neke mirnije varijante. Tossa je miran gradić, sa lepom tvrđavom i starim delom grada gde su načičkani restorani i radnje. Veoma je lepo za večernje šetnje. Postoje četiri plaže, sve su sa sitnim i nešto krupnijim šljunkom. Sleva na desno kreće Mar Menuda, zatim jedna veoma mala plaža, pa „glavna plaža“– Gran Platja i na kraju još jedna koja se nalazi iza tvrđave. More ima veomalepu, zelenu i tirkiznu boju i veoma je providna i čista voda. Ono što dosta ljudi iznenadi je temperatura vode. Naime, početak jula je termin kada se vodatek zagreva i može biti daleko hladnija nego što to turista navikao na Egipat ili Grčku očekuje. Međutim, voda nije na svim plažama iste temperature, tako da poslednja plaža koja je iza tvrđave, ima najtopliju vodu. Istovremeno, to je jedino mesto gde se može očekivati prljavština u vodi, jer je plaža zavučena umaloj uvali, pa ujuto može biti perja galebova i slično – ništa što bi trebalo da vas odbije od kupanja. Većina ljudi se odlučila za sopstvene suncobrane, koje možete kupiti gotovo svuda. Cene se kreću od 5 evra za one najmanje, dopreko 10 za veće. Mi smo uzeli neki od 8,2 evra i odlično nas je služio celo letovanje. Asure su od 2,5 do 3 evra, zavisno od širine. Ležaljke za iznajmljivanje su mestimično postavljene, jer ih retko ko uzima, nisu celeplaže „popločane“ njima, kao što se može očekivati u Grčkoj ili Italiji. Cene ne idu za „komplet“, već je svaki element 5 evra. Znači ležaljka je 5 evra,suncobran 5 evra, odnosno komplet za dvoje je 15 evra (5+5+5). Spoljna temperatura je varirala oko 30 stepeni, ali stalno pirka vetrić, tako da jejako prijatno, naročito uveče za spavanje – nije sparno kao u Beogradu, već se samo otvori prozor ili vrata od terase i spava se normalno. Oprezno se mora prići plaži, jer se lako izgori, zbog vetrića je ljudima prijatno pa se često odmah „hrabro“ izvrnu i zaspu na suncu. Isto i za ulazak u vodu – pripremiti se, naročito ako ju je vetar razladio, ili ste došli pre prave sezone, koja počinje tek sredinom jula.

Elem, na dve najveće plaže, oko sredine postoje mesta koja su zabranjena za plivanje, jer služe sa pristanak brodića i čamaca. Sa glavne plaže stalno polaze brodići za obilazak pećina, privatni čamci i slično, a sa druge plaže čamci sa roniocima. Početkom jula nije prevelika gužva na plažama i može se naći mesto bilo gde.Oko 14-15h se prepolovi broj ljudi, a restorani napune onima koji idu na ručak. Gotovo svi restorani imaju menije sa već određenim cenama, ali i klasične jelovnike. Recimo, restorančić gde smo par puta obedovali je imao dva jelovnika, jedan od 12,9 i drugi od 18,9 evra. Na te cene ne ide ništa preko, a bira se između desetak „primerosa“, desetak „segundosa“, zatim desert i piće. Recimo – tanjir malih prženih ribica, riblji odrezak u sosu sa dagnjama, kolač i sangrija, sveza 12,9 evra. Kafa retko prelazi 2 evra. U barovima na plažama nemaju klasičnu ice coffee kao u Grčkoj, već donesu šoljicu vrele kafe i staklenu čašu sa trikockice leda pored, pa sami pravite „nameštaj“... Trebalo je da slikam lice mog supruga kad je video katalonsku verziju hladne kafe – neprocenjivo!

Rekviziti za plažu se mogu kupiti svuda, a cene u radnjama sa hranom i pićem, veoma variraju u ceni, zavisno od veličine – u najvećim je naravno najjeftinije. Razlike između manjeg i većeg supermarketa su 20-30%, recimo limenka švepsa može biti 0,6 evra ali i 0,8 evra, flaša vode 1 evro ili 0,65 i slično. Hleb i peciva suskuplja nego kod nas, žvake takođe, ali od izbora kao i cena najrazličitijih zamrnutih ili konzerviranih morskih plodova, pošla mi je voda na usta – jer je svejeftinije. Dalje – sangria ako je u normalnoj, a ne ukrasnoj flaši je ispod 2 evra, mesne prerađevine kao kod nas, itd.. Svuda su radnje sa odećom, sniženja svuda... majice, šorcevi za kupanje, komistimi i ostalo povoljnije nego u Beogradu. Izdvojila bih jedan Outlet gde se prodaju firmirane stvari i imaju zaista dobar izbor. Ko voli – Prada patike snižene sa 450 na 199 evra, Dolce&Gabbana, Calvin Klein, Guess...

Kad smo došli,vodič je rekao da „od stranih jezika najbolje prolazi španski“, što je apsolutno tačno, jer je Tossa, Lloret, Barselona – Katalonija i svi pričaju na katalonskom. Ljudi su veoma ljubazni, ima mnogo njihovih, domaćih turista. Svi su lepo vaspitani, počev od 10-godišnjih devojčica do deka i baka koje vas obavezno pozdrave pre nego što izađu iz lifta – „prijatan dan“.

Ako se ide autobusom do Lloreta, karta je evro ipo po osobi u jednom smeru. Taksijem je oko 22-23 evra. Iznajmljivanje auta je oko 110 evra, bar za Dačiju Sandero (bez servo volana, na šta je moj suprug imao veoma „oštre“ komentare, kao i na trubicu koja je „kao na traktoru“). S obzirom da Barselona nije daleko, izlet do nje je obavezan. Autoput od Lloreta do Barselone je besprekoran, zapravo oba, jer ih ima dva paralelna. Barselona je naravno već sto puta opisivana i za nju bi trebalo odvojiti mnogo vremena, ali Tossa ili Lloret su dobra polazna tačka za izlet do nje, ili do Figuerasa (Dalijev muzej – fenomenalno), Emporiabrave (španska Venecija)...

#364 vladarr

iskusni putnik

• Član
  • Poruka:236
  • muški

Napisano: 17. Jul 2010 - 15:06

Pogledaj porukuVeraR @ 17. Jul 2010 - 11:43

Početkom jula posetila sam sa suprugom Costa Bravu. Bili smo retki turisti u grupi koji su seumesto za Lloret de Mar odlučili za obližnju Tossu de Mar. Tossa je od Lloreta udaljena oko 10 kilometara vijugavog puta.

Vera, hvala ti na zaista odličnom, detaljnom opisu Tosse. Molim te još samo da isto tako opišeš i smeštaj u kojem ste bili.

Ovu poruku je izmenio ljerka: 17. Jul 2010 - 17:00
Skracen dug citat

#365 sivuk

turista

• Član
  • Poruka:53
  • muški

Napisano: 17. Jul 2010 - 16:01

Tosa je totalno neuporediva sa svim pominjanim mestima (kosta brava), koje ja prilikom prolaska cak nisam uspeo da razlikujem, koliko su tipska i sterilna. Ukusi su razliciti ali Tosa je drugacija.

Sto se tice smestaja evo bungalova u koje uglavnom vode nase agencije. Sasvim o.k. ako niste razmazeni.

Priloženi fajlovi

Da li u vili ima peškiri ?

#366 dragoljub.t

backpacker

• Član
  • Poruka:28
  • muški

Napisano: 19. Jul 2010 - 14:22

Pogledaj porukutrifke @ 11. Jul 2010 - 14:57

ISAO SAM AVIONOM I STVARNO NE MOGU DA POMOGNEM OKO PUTA AUTOBUSOM, IZ PRICE SA LJUDIMA KOJI SU TAMO BUSOM DOSLI SAZNAO SAM DA IM JE TREBALO OKO 26 SATI DA STIGNU, U TOM VREMENU SU I PAUZE KOJE SU PRAVILI NA OTPRILIKE SVAKA 4 SATA VOZNJE. FAKULTATIVE OD STRANE AGENCIJE SU NA MOJE VELIKO IZNENADJENJE BILE VISE NEGO POVOLJNE, TIPA BARSELONA PANORAMICA 25E, BARSELONA SA FONTANAMA 20E.

Pozdrav svima.
idem u LLoret 31.07. preko Argusa
Interesuje me izlet Barselona magic,da li je celodnevni,odnosno da li se polazi ujutru ili kasnije
Hvala unapred

Ovu poruku je izmenio ljerka: 19. Jul 2010 - 20:18
Skracen citat

#367 jaca58

iskusni putnik

• Član
  • Poruka:394
  • ženski

Napisano: 19. Jul 2010 - 18:26

Koliko sam procitala, sve agencije vode na Barselona magica popodne, a pre sumraka se obidju jos i Akvarijum i spansko selo :D

#368 dragoljub.t

backpacker

• Član
  • Poruka:28
  • muški

Napisano: 19. Jul 2010 - 18:44

Hvala na odgovoru.
Više bi mi odgovaralo da je celodnevni obilazak,ali šta je tu je.
Možda odemo u sopstvenoj režiji...

#369 yoda

backpacker

• Član
  • Poruka:6

Napisano: 19. Jul 2010 - 21:03

Zna li neko nesto o hotelu La Caleta?

#370 rebus

backpacker

• Član
  • Poruka:11

Napisano: 19. Jul 2010 - 21:08

Ehej, potrebna mi je pomoc, odlucujemo se oko letovanja u Ljoret-u i videli smo solidne ponude preko agencije Travelcom??? Da li neko ima neko iskustvo sa ovom agencijom, malo sam gledala forume, ali ne nadjoh nista veliko....Hvala unapred :-))))

#371 dunjas

iskusni putnik

• Član
  • Poruka:285

Napisano: 19. Jul 2010 - 21:38

I ja se razmišljam da idem preko njih ali u Calellu. Bila sam u agenciji i deluju mi jako profesionalno, sviđa mi se što rade samo Španiju a i hoteli koje drže su skroz OK.

Ovu poruku je izmenio DraganV: 22. Jan 2011 - 02:09
nema potrebe za citiranjem ako se odgovara na prethodni post

#372 JelenaJevtic

backpacker

• Član
  • Poruka:13
  • ženski

Napisano: 19. Jul 2010 - 21:39

Pogledaj porukurebus @ 19. Jul 2010 - 21:08

Ehej, potrebna mi je pomoc, odlucujemo se oko letovanja u Ljoret-u i videli smo solidne ponude preko agencije Travelcom??? Da li neko ima neko iskustvo sa ovom agencijom, malo sam gledala forume, ali ne nadjoh nista veliko....Hvala unapred :-))))

Argus tours ima najpovoljnije ponude,pogledaj tamo...

#373 dunjas

iskusni putnik

• Član
  • Poruka:285

Napisano: 19. Jul 2010 - 22:14

Travelcom je mnogo jeftiniji, u Argusu imaš samo 9 noćenja ( pp)a u Travelcom-u 11 noćenja( 9pp +2 sa doručkom), i u Travelcomu su mnoooogo bolji hoteli:)

da dodam, lakši je put preko Travelcom-a jer imaš usputna noćenja u Veneziji i Nici, plus obiđeš ova mesta sa vodičem, toga u Argusu nema:)

Ovu poruku je izmenio DraganV: 22. Jan 2011 - 02:11
nema potrebe za citiranjem ako se odgovara na prethodni post

#374 Barbosa

backpacker

• Član
  • Poruka:4

Napisano: 19. Jul 2010 - 22:28

Pogledaj porukuyoda @ 19. Jul 2010 - 21:03

Zna li neko nesto o hotelu La Caleta?
I mene ovo interesuje

#375 milkshake

backpacker

• Član
  • Poruka:7

Napisano: 20. Jul 2010 - 03:25

Vratila sam se početkom jula iz LLoreta i htela bih da se zahvalim svima na forumu pošto je meni mnogo pomoglo vaše iskustvo. Sad je red da ja podelim svoje sa drugima.

Putovala sam autobusom preko agencije Rapsody, (najjeftiniji su a izbor hotela jako dobar).Bila sam u hotelu Selva Mar, ODLIČNAN sa lepim velikim bazenom i najboljom hranom. Vodič nam je reko da je hrana bolja nego u mnogim hotelima sa 4 zvezdice (Selva ima 3). Ako nekog zanima, staviću slike.

Vidim da je bilo reči o Dalijevom muzeju pa ću svoje utiske započeti sa Figueresom.

Izlet sam uplatila preko naše agencije, Rapsody, za 20 eura.

Moja računica je bila sledeća : u sopstvenoj režiji :
autobus do Girone 5,10eur (sat vožnje) + voz Girona -Figueres 3-4eur (oko pola sata vožnje) = 8 eur u pravcu.
Individualna ulaznica je 11 eura (za studente i seniore 8 eur, decu do 9 god besplatna), uključuje i Dalijev muzej nakita.
Kada se sve ovo lepo sabere isplatljivije i jednostavnije je uplatiti izlet preko agencije ali...

Sam obilazak muzeja sa grupom traje sat i po (možda je kod drugih agencija drugačije, proverite) što je malo vremena. Gužva je velika (drugi po redu muzej po posećenosti u Španiji, posle Prada) a sve toliko zanimljivo da za predvidjeno vreme može samo da se proletiti.

Muzej koji je Dali sagradio sebi za života, tu je i sahranjen , je toliko interesantan i jedan od retkih koji je fascinantan čak i deci.

Spremite sitan novac, trebaće vam u toku obilaska (ne mogu da vam otkrijem zašto, da se iznenedite).

I tako sam rešila da ostanem, da lepo sve vidim.i da se sama vratim. Trebalo mi je puna 3 sata za obilazak.
Kombinacija je ispala odlična jer u samom muzeju ne postoji kustos ili audio gide, Dali je želeo da njegovu umetnost interpretira svako na svoj način. Uvodna priča od strane našeg vodiča je dobro došla. Ako idete sami, informišite se pre dolaska.
Sa grupnom ulaznicom se ne može ući u muzej nakita koji je Dali kreirao ali naravno može se zasebno kupiti za 6 eura (4 eur ako ste student ili pensioner). Delovalo mi je puno jer sam predhodno uspela da provirim, radi se o jednoj prostoriji pa sam odustala. Možda sam pogrešila.

Od muzeja ima desetak minuta peške do voza. Obavezno idite vozom do Girone, postoji i autobus ali ide retko i skuplij je. Važna napomena: vozovi su tačni ,u minut.
Proverite red vožnje na http://www.renfe.com/index.html bitno je zbog cene karte (npr. voz u 18:12 iz Girone je 12 eur ali većina polazaka je 3 ili 4 eur, voz ide okvirno na svakih pola sata).
Kad stignete autobuska stanica je preko puta a karte se kupuju u prvoj zgradi levo pošto izadjete sa železničke stanice.

Iskoristila sam priliku da se malo promuvam po Gironi, oko sat, kad sam vec tu.

Negde gde nisam bila, vezano za Dalija a preporuka za one sa kolima. (a može i bez njih).
Kuća u kojoj je Dali živeo nalazi se nedaleko od Figueresa, u gradiću Cadaqués. Postoji redovna autobuska linija iz Figueresa. Takodje u blizini Girone je dvorac, Galina kuća.
Naravno sva 3 muzeja se ne mogu obici za jedan dan.Vise o Daliju i njegovim muzejima na http://www.salvador-dali.org/

Za sada bi to bilo sve. Puuuunnnnnoooo prelepih utisaka pa čim ugrabim malo vremena pišem dalje :)

Broj korisnika koji čitaju temu: 1

Članovi: 0, gosti: 1, skriveni članovi: 0

Sajt Putovanja.info je deo Infostud grupe:
 poslovi.infostud.com mojtim.com kursevi.com najstudent.com prijemni.infostud.com polovniautomobili.com internet-prodaja-guma.com Gear5
Prijatelji sajta: 4zida.rs - nekretnine Beograd, Osiguranik.com, GdeIzaci.com - splavovi u Beogradu

copyright © Putovanja Info d.o.o. Beograd (2004-2014)