Skoči na sadržaj

putovanja.info logo
Učestvujte u nagradnoj igri povodom našeg 10. rođendana: Nagradna Igra !

Slovenija

104 odgovora na temu

#16 nikita61

iskusni putnik

• Član
  • Poruka:226
  • ženski

Napisano: 20. Jul 2010 - 13:28

Hvala. A koliko je udaljeno od Trsta? I da, da li se placa neka putarina i od Portoroza do Trsta?

#17 Mindjusica

backpacker

• Član
  • Poruka:36
  • ženski

Napisano: 21. Jul 2010 - 19:01

Hvala nikita61, jedva cekamo da se vratis sa svezim informacijama.

Bas gledam sajt Viamichelin, izgleda da u Sloveniji se placa ona vinjeta koja vazi nedelju dana, a u Italiji ako je verovati sajtu nema putarina do Trsta.
Evo linka: http://www.viamichelin.com/web/Routes

Na sajtu Palmanove postoji mapa kako da se kolima dodje do tamo:
http://www.palmanova...ard.aspx?id=127
Imate srece jer do 14. avgusta u Palmanovi ima popusta do 70%:)

#18 nikita61

iskusni putnik

• Član
  • ženski

Napisano: 22. Jul 2010 - 14:59

E bas ti hvala Postavljena slika Potpuno sam zaboravila na ovaj super sajt gde mogu da se ukucaju destinacije. Za Sloveniju znam da placamo vinjetu od 30 evrica. Do 7 dana je 15, a preko toga do mesec dana je 30. Prolazak kroz Hrvatsku je valjda oko 15 evrica, pa rekoh da se sracunam. Mi smo nasli lep apartman u Portorozu i Rogaskoj, ali sve detalje dobijate kada se vratimo . Ta Palmanova me bas raduje, mislim, rekoh sebi da mi nista ne treba, samo klincima, ali sta ces, sto kazes, zenskoPostavljena slika

#19 MEDONJA_

backpacker

• Član
  • Poruka:1

Napisano: 24. Jul 2010 - 16:38

Ja idem sutra za Portoroz! zanimaju me cene na plazama, suncobrani ,lezaljke , pice, kao i cene u prodavnicama?!da li imaju plaze s plavim zastavicama
tj. koja plaza je najbolja u smislu cistoce,posebno cistoce mora !

Ovu poruku je izmenio DraganV: 17. Jan 2011 - 20:49
nema potrebe za citiranjem ako se odgovara na prethodni post

#20 nikita61

iskusni putnik

• Član
  • ženski

Napisano: 25. Jul 2010 - 13:00

Kada ukucas Portoroz , dobijes zvanicni sajt. Onda pod Informacijama imas plaze, cene lezaljki, sincobrana....Ulaz na gradsku plazu je besplatan.

#21 nikita61

iskusni putnik

• Član
  • ženski

Napisano: 25. Jul 2010 - 17:57

Jedno pitanje za znalce: kog mobilnog operatera koristiti u Sloveniji? Da li postoje neke cake?

#22 Modestanya

backpacker

• Član
  • Poruka:11

Napisano: 28. Jul 2010 - 15:18

Vratila sam se iz Slovenije, tačnije iz Kopra 24.jula. Vreme je bilo predivno, t mora do 29,4C (svaki dan na gradskoj plaži meri se t vazduha i mora). Bili smo smešteni u hotelu Aquapark Žusterna (preko Kon Tikija promotivno), u Superior sobi sa pogledom na bazen. Sve je bilo odlično: osoblje, smeštaj, klopa, bazeni i sve je ČISTO! Preko puta hotela je gradska plaža Žusterna, u hladovini borova, more čisto. Postoji još jedna gradska plaža između marine i luke, koja je takođe čista. U Kopru imaju fabriku koja prečišćava otpadne vode, tako da se samo čista voda uliva u more (daleko od obale) po standardima EU. Voda sa česme je čista, može da se pije. Vodite računa kada ulazite u taxi, obično naplate po noćnoj ili međugradskoj tarifi (dobijete i račun). Meni prvog dana nije bilo sumnjivo jer smo od stanice do hotela platili 6 eura (u CG je za kraću destinaciju bilo 15 eura!), ali smo se narednih dana bolje informisali pa smo do Izole (7km) platili 8 eura (taxi SOVA). Za ručak možete platiti od 5-6,5 eura u restoranu NIMIS preko puta hotela (ako tražite kosilo-supa, glavno jelo, salata, neko daje i kolač) ali u nekim restoranima je ograničeno vreme za kosilo (ručak)-12-14h. Imate i malice-užine koje su jevtinije (glavno jelo i salata). Najjevtiniji ručak je u Planet TUS centru pored austobuske stanice. Čula sam da je dobar restoran MANTA kod marketa Mercator, preko puta hotela Koper, u centru, ali nismo stigli da probamo. Sladoled KEKEC je 1euro po kugli, ali su kugle ogromne (jedna kao dve), fenomenalan je. Pizza je od 6-8,5 eura, Pivo je oko 2,5 eura 0,5l, sokovi 1,5-2 eura, kafa 1,5-2,5 eura ( u zavisnosti od vrste), ostala jela su po 7-10 eura po porciji, salata 2 eura. Od prodavnica imate samo Mercator u starom delu Kopra (blizu Žusterne nema prodavnica) i megamarkete TUS, INTERSPAR, MERCATOR. Sve je skuplje, ali ne preterano, u julu su u toku sniženja pa je sve mnogo jevtinije nego u Srbiji. Šetalište pored mora i biciklistička staza do Pirana je fenomenalna, ali jedan deo staze ka centru Kopra je u fazi rekonstrukcije. SVI VOZE BICIKLE, pa ako idete kolima, obavezno ga spakujte! Gradski prevoz je klimatizovan, isli smo u Piran busom (prolazi pored Žusterne), cena je oko 3 eura. Preporučujem izlet u Veneciju (Benetke) catamaranom "Prince of Venice" (iz Izole), treba se prijaviti u agenciji KOMPAS, cena je 70 eura po osobi, a dodatno placate, po izboru, rucak, vožnju taksijem (preporučujem) ili gondolom. Piran je predivan, restorani skuplji (kosilo ili TURIST MENI je 10 eura), Portotoz takođe, u Portorožu plaćate 13,5 eura/na dan 2 ležaljke sa suncobranom i sefom, a ako hoćete da uđete na plažu "Meduza", zadovoljstvo će biti višestruko (35eura).
Svi koji pamte Tita znaju naš jezik, mlađi slabo, ali se lako sporazumevamo. Trst je jako blizu ako idete kolima ili rent a carom, ali mi ove godine nismo uspeli da se organizujemo. Obavezno obiđite Lipicu i Postojnu, a Ljubljana je šlag za kraj.
Ako ne idete kolima preporučujem vožnju spavaćim kolima na liniji Villach-Ljubljana-Zagreb-Beograd (oko 55eura/osobi), BUS je oko 10eura/osobi od Ljubljane do Kopra, ali kartu ne kupujte na šalteru, već kod vozača.
Ja sigurno idem i sledeće godine, samo će ruta biti malo drugačija, a boravak duži!

#23 nikita61

iskusni putnik

• Član
  • ženski

Napisano: 28. Jul 2010 - 17:35

Hvala ti na opsirnom i vrlo korisnom tekstu. Ja se javljam s utiscima kada se vratim.Postavljena slika

#24 srcetova_srcetina

iskusni putnik

• Član
  • Poruka:429
  • ženski

Napisano: 03. Aug 2010 - 13:51

Sloveija je skroz drugacija od Srbije i Srpskog mentaliteta...
nema djubrista, prepunih kontejnera, deponija, smrada,
nema ni jednog papirica ili opuska ili zvake na ulicama,
nema nervoznih ljudi,
niko ne trubi,
nema rupa na putevima, perfektno su ravni, kao i trotoari,
vozaci pustaju uvek pesake na pesackim,
benzin kupljen u Sloveniji trosi na 100km 2litra manje od onog kupljenog u Srbiji (bar sto se tice naseg auta), a jeftiniji je.
nema srpske turbo folk narodne muzike niti iceg slicnog,
nema pasa lutalica i macaka na ulicama,
a ko zeli moze iz azila da uzme psa i da ga proseta bez obaveze i uvece da ga vrati, ako nema uslova da ga usvoji.
mnogi ljudi imaju pse i svi ih drze na povodcu, a psima je dozvoljen ulaz u mnoge objekte,
nema cigana, nema prosjaka,
nema Kineza,
nema neomalterisanih kuca, sve kuce su pune cveca na prozorima, terasama... pa i one u najzabacenijim selima u planinama.
GSP u Ljubljani je savrsen... nema guzve, buke od losih auspuha, smrdljivih ljudi, na stanicama ima displej na kome pise tacno za koliko minuta stize sledeci bus.
vazduh je izuzetno cist,
od Ljubljane do mora, planina i ski centra, jezera, AquaParkova i banja treba max 1.5h voznje, osim za vikend kad su do mora kolone Slovenaca zeljnih mora.

cena hrane u prodavnicama i restoranima, kao i pica je slicna kao u BG-u... nesto je cak i jeftinije, a hrana je ukusnija.
recimo, pica i testenine u restoranima su od 6-11e
a rostilj je od 6-9e
sokovi su od 2e (gazirani i ne gazirani) do 3.5e (za limunadu i cedjenu pomorandzu)
u Kosturu (najbolji kafic u Ljubljani za koktele) su cene koktela 7,8,9,10e za dva koktela.
jedino su srpski proizvodi nesto skuplji (jafa, coko starkova bananica i smoki)
i hleb je skuplji... ali, Slovenci veoma malo jedu hleb i tacno se vidi u prodavnici ko je Bosanac po kolicini hlaba koji mu je u korpi.
pecivo je oko 0.60, 0.70e
voda u prodavnicama je oko 0.50e
parking se isto placa, ali ne bas svuda... prosecna cena je 1e za 1-2sata.

Hrana se uglavnom kupuje u lancima poput Merkatora...

U Ljubljani pored glavnog trga i pesackih zona treba obici park Tivoli... koji je u centru grada... ogroman i uredjen park sa jezercetom, zanimljivim skulpturama, terenima, a tu je i zoo vrt (oko 5e).
U Sloveniji ima puno zamkova, a jedan je smesten i na brdu u Ljubljani, odakle se vidi cela Ljubljana (2e cena penjanja na toranj).
Za one koji bi zeleli da kupe nesto u trznom centru... Trzni centar se sastoji iz zgrade u kojoj je veliki hipermarket i prodavnice odece i tako toga (isto kao u DeltaCity-u), zgrade Big Benga za tehniku, zgrade Merkura- sve za kucu, zgrade za kucne ljubimce, zgrade za bebe, zgrade gde su igrice i karting, zgrade za sportsku opremu, markiranu odecu, zgrade za bioskop Koloseum i iz Akvaparka...
Ima besplatan bus koji vozi od jedne do druge zgrade, kroz trzni centar.

pored Ljubljane,
Bled i Bohinj su jezera koja obavezno treba obici, a do kojih se veoma brzo stigne iz Ljubljane.

Bled je vise komercijalizovan od Bohinja.
Na Bledu ima hotela, uredjenih setalista, plaza,
a, voda je toplija ali je podjednako cista kao i ona Bohinjska...
Tu su i labudovi koji su veoma pitomi i dodju sami ako vide da neko nesto jede :)
Na Bledu se moze iznajmiti camac za 10e (1sat) i odveslati do obliznjeg ostrva gde se nalazi crkva.
Takodje, na Bledu treba probati krempite koje imaju tradiciju i stvarno su posebne.
Na Bledu se nalazi i jedna od Titovih vila.

Bohinj se meni vise svideo od Bleda...
tu nema kafica, restorana, priroda je prelepa... Bohinj pripada nacionanom parku Triglav.
voda u jezeru je hladnija, planinska... jezero je opkoljeno sumom iznad koje se podizu Alpi.
Do jednog od vrhova moze se otici zicarom, a gore se nalaze staze za skijanje i kafic/restoran. Pogled sa vrha na Bohinj je velicanstven.
A blizu jezera se moze videti i reka Savica, od koje nastaje Sava, prava plitka, cista, hladna, planinska recica.
U blizini su i dva ponija, nema cure koja im ne pridje :)

Na putu do mora moze se skrenuti do Postojnske jame...
Pecina se jednim delom obilazi vozicima (koji su kao oni rudarski), a drugim delom peske.
Vodici pricaju na slovenackom, engleskom, francuskom, nemackom, italijanskom... te je potrebno da se svako opredeli u jednom trenutku koji jezik najbolje poznaje od ponudjenih.
Na kraju obilaska pecine, koja nikog nije ostavila ravnodusnim, moze da se vidi Proteus licno.
U pecini je veoma hladno, tako da je potrebno poneti jaknu, ili iznajmiti kaput.
Cena obilaska pecine je 20ak evra za odrasle, 15ak za ucenike i studente, a jeftinije je za decu.

Pored pecine ima da se vidi akvarijum (mislim da je ulaz oko 5e), da se ode u restoran ili da se kupi neki suvenir (ja sam uzela model proteusa u prirodnoj velicini na nekom komadu drveta, kostao je 5.99e).
Parking kod pecine se placa.

Od primorskih mesta smo obisli Piran i Portoroz.
Piran je veoma simpatican stari gradic, autentican, sa lepim trgom, uskim ulicima, malom lukom, moze da se obidje muzej pomorstva ili akvaristike.
Na plazi je lepo sesti u neki od kafica ili restorana, cene su kao u Ljubljani.
Jedino je plaza losa (betonska), ali je more cisto.
Videli smo samo jedan hotel u kome ima puno penzionera.
Fin je gradic za obilazak.

Portoroz je turisticki grad,
sa puno kafica, hotela i sa veoma lepom pescanom plazom.

Od Portoroza do Pirana se moze stici peske.

Sto se tice AquaParkova u Sloveniji ima ih stvarno puno.
Vredi obici onaj u Ljubljani koji je zatvoren, kao i otvoren AquaPark u sklopu TermeCatez, koji ima popust za posle 15h i posle 18h... ali, popust ne vazi vikendom.

e da... nisam videla ni jednu srpsku registraciju za dve nedelje boravka.

#25 marina mr

backpacker

• Član
  • Poruka:20

Napisano: 03. Aug 2010 - 18:44

super opis :) . Pratim temu Egipat( tamo sam te primetila :D )jer putujem tamo krajem meseca, a obilazak Slovenije i Istre planiram za novembar mesec. Interesuje me koliko si para potrošila na gorivo, putarine kroz Hrvatsku i vinjetu? Ja planiram da uplatim 5 noćenja u hotelu u Portorožu i odatle da obiđem Ljubljanu, Bled, Bohinj, Trst, Piran, Koper, Izolu, Rovinj i Poreč.

Ovu poruku je izmenio tantal71: 03. Aug 2010 - 20:34
nema potrebe za citatom ovolikim

#26 srcetova_srcetina

iskusni putnik

• Član
  • ženski

Napisano: 03. Aug 2010 - 23:57

Putarina u Srbiji, iz Beograda do granice u jednom smeru je: 370din ili 3.5e
U Hrvatskoj, (u pravcu Slovenije)u jednom smeru je: 2e+15e ili 5kuna + 105kuna
A, vinjeta za Sloveniju za 7dana je: 15e, a mesec dana: 30e.

od Beograda do Ljubljane treba tacno 1 rezervoar benzina (50ak evra), toliko i za nazad
+ voznja po Sloveniji i Italiji... mislim da smo potrosili 1.5 rezervoar benzina za desetak dana aktivnih obilazaka.
inace, startna tacka nam je bila Ljubljana.

na autoputevima van Srbije dozvoljena brzina je 130km/h.

ako ogladnite na putu iz Srbije, nemojte da se zaustavljate na Hrvatskim pumpama da jedete... hrvatske pumpe su katastrofa, kao nas JugoPetrol...
sacekajte do ulaska u Sloveniju... mislim da je druga pumpa od granice, gde se nalazi restoran Marche u sklopu pumpe, hrana je dobra, po principu svedskog stola, a cene su skroz o.k. (ima svasta- od sendvica, kolaca preko supa do pasulja sa kobasicom), a i WC je bas cist.

ako volite krofne, mozete da svratite do Trojane u blizini Ljubljane, to je kao poslasticarnica za poneti, mi smo jeli u autu... krofne su neverovatno ukusne, dosta su velike... a, i cena im je prihvatljiva.

ono sto je jos bitno je da nismo nasli prodavnicu hrane u Sloveniji koja radi uvece posle 21h i nedeljom posle 15h.
kafici rade do negde 00-01h vrh.

u Piranu moze i da se popne na zvonik odakle se pruza super pogled... ulaznica je oko 1evro.
U Portorozu smo uvece bili u kaficu na obali koji nam se ucinio najlepsim, zove se Cacao... ima raznih cokoladnih kolaca i kupova sa i bez alkohola... oni sa alkoholom kostaju oko 5evra.

Ako niste bili u Veneciji preporucila bih vam obilazak Venecije...
mi smo u jednom danu (isto smo krenuli iz Portoroza za Italiju)uspeli da obidjemo i Trst (centar) i Veneciju.
u Trstu je bas problem naci parking, ali mi smo imali srece.
Venecija je udaljena 120km od Slovenije, a ide se auto-putem.
Parking je 20ak evra u Veneciji za ceo dan.
Meni se iskreno Italija nije nesto svidela.
Do Trsta nema putarine.
Do Venecije 8.5e u jednom pravcu.

Ali, svakako je najgori povratak kuci, bas utuce :tuzni:
nisam verovala, dok nisam bila u situaciji...
prilikom voznje kroz Sloveniju je sve besprekorno...
kada se udje u Hrvatsku vide se blago iskrivljene bankine na auto-putu i zardjale bandere, ali, je put ravan...
a kad se udje u Srbiju, odmah posle granice auto upadne u neku blago razarajucu rupu, tek toliko da lupi (bar je nas), radio stanica krene da prima signal neke bijeljinske sa Ljubom Alicicem, pojave se prvi papiri, konzerve i kese na ulicama, neomalterisane kuce, krsevi od automobila, trkatori na autoputu, babe koje hodaju zaustavnom trakom izmedju sela, bankine nisu samo krive kao u Hrvatskoj nego su polomljene, a bandera tj. osvetljenja na putu nema.
tuga...

#27 marina mr

backpacker

• Član
  • Poruka:20

Napisano: 04. Aug 2010 - 08:46

hvala puno, baš si srcePostavljena slika , baš si me nasmejala ovim poslednjim pasusom. Da nisi možda bila u Palmanovi outlet centru?

Ovu poruku je izmenio tantal71: 04. Aug 2010 - 20:20
nema potrebe za citatom ovolikim

#28 Bubili

svetski putnik

• Član
  • Poruka:954
  • ženski

Napisano: 04. Aug 2010 - 10:50

Opis je lep i koristan...Ali eto i cigani moraju negde ziveti,sta ces neko nema para da kupi besan auto nego vozi krs,neko nema pare da uradi novu fasadu,neka sela imaju uzasne puteve pa se ljudi snalaze kako znaju...

Italiju ne cine Trst i Venecija...

I da,mislis da su standard i zakoni isti u Sloveniji i Srbiji?

Ljudska pamet je ograničena,glupost nije!!!

#29 srcetova_srcetina

iskusni putnik

• Član
  • ženski

Napisano: 04. Aug 2010 - 12:41

Marina.mr nisam bila u Palmanovi, jer za to treba puno vremena, a planirali smo u Italiji da ostanemo samo 1dan.
Bila sam u Ljubljani u nekim outlet prodavnicama i nisam nasla nista sto bi mi trebalo, a i tu se nisam preterano zadrzavala.

Postavljena slika

Bubili, bas sam cula pre dva dana na vestima da Srbija trenutno ima losiji zivotni standard cak i od Bosne, Makedonije i Albanije.
u Srbiji je jedva 300e (po trenutnom kursu) prosecna plata , a cene su skoro kao u Sloveniji, gde je prosecna plata 990e.
to je tuga.

sto se tice neomalterisanih kuca nije problem u manjku para, jer ljudi ne sazidaju jedan sprat, nego kucu od minimum dva sprata i ne malterisu je... zbog zelje za vecim, a zelja nije srazmerna sa mogucnostima (takav nam je mentalitet), ali i zbog placanja manjeg poreza za kucu koja nije dovrsena.
Ljudi u Sloveniji koji nemaju para za veliku kucu, naprave manju kucu, ali je omalterisu, zasade cvece, kose travu... odrzavaju je.
takodje djubre po ulicama i ostalo nema veze sa siromastvom neke drzave nego iskljucivo sa mentalitetom njenog stanovnistva. Kad bi svi bacali djubre na predvidjeno mesto nebi ga bilo na ulicama...
to isto vazi i za skrabanje bezveznih tagova po zgradama, busevima...
itd.
a rome EU vraca nama, kao da su romi poreklom iz Srbije, a ne iz Indije... i sta cemo mi jadni... kako da ih odbijemo :/
u Sloveniji ima Bosanaca, koji su otisli u Slo radi boljeg zivota... dosta ih ima... ali kad Bosanac izgubi posao ima vremena da ga nadje nekoliko meseci, ako ga ne nadje vrate ga odakle je dosao.
Posto mu se neda da se vrati u Bosnu nazad, velike su sanse da ce pokusati u Beogradu...
A, u BG-u gomila ljudi ne radi... dovoljno je pogledati koliko je ljudi na ulicama i u busevima u 12,14h, u to vreme u Evropi nema nikog osim turista.
a svako siromastvo ima svoje uzroke... mislim da su nasi problemi korupcija, nekorektni poslodavci, razne mahinacije, manipulacije i lopovluci, aljkavost, lenjost...
ovde je lakse lopatom zakrpiti rupu (lupiti iskusno tri puta), nego masinama, a razliku strpati u dzep... za jos jedan ''besan'' auto.
ne obelezavanje trenutnih rupa na putu, mislim da nema veze sa siromastvom? (to ipak nista ne kosta). a, ako se neciji auto slupa u rupi, vlasnik ce otici u prodavnicu po rezervne delove, a PDV od kupljenog dela ide u drzavnu kasu... tako da drzava jos i profitira.

Trst i Venecija su pored Rima najrazvijeniji italijanski gradovi.
bila sam i u Rimu, ni Rim mi se nije svideo...
ali, ipak nije tema Italija.

#30 Bubili

svetski putnik

• Član
  • Poruka:954
  • ženski

Napisano: 04. Aug 2010 - 17:29

Ma ok,razumele smo se :-P.

Ljudska pamet je ograničena,glupost nije!!!

Broj korisnika koji čitaju temu: 1

Članovi: 0, gosti: 1, skriveni članovi: 0

Turistička agencija Putovanja.info je deo Infostud grupe:
 poslovi.infostud.com mojtim.com kursevi.com najstudent.com prijemni.infostud.com polovniautomobili.com internet-prodaja-guma.com
Prijatelji sajta: 4zida.rs - nekretnine Beograd, Osiguranik.com

copyright © Putovanja Info d.o.o. Beograd (2004-2012)