Skoči na sadržaj

putovanja.info logo
Učestvujte u nagradnoj igri povodom našeg 10. rođendana: Nagradna Igra !

METEORI

23 odgovora na temu

#16 jelenap.

svetski putnik

• Član
  • Poruka:597
  • ženski

Napisano: 26. Jul 2011 - 09:08

Prilikom putovanja na Kefaloniju, obišla sam i Meteore. Pa evo kratkog izveštaja.

Sa autoputa Egnatia Odos sam skrenula ka Trikali, kod Metsova, tačnije postoji dobro označen putokaz za Meteore, što nije slučaj kod Grevene. Iz tog razloga sam i promašila to prvo skretanje, jer nisam na vreme pratila putokaz za Trikalu. Naravno nije propust ni kada produžite do Metsova, ali je taj put podosta krivudav, pogotovo u prvom delu.

Negde na putu

Postavljena slika

Postavljena slika

U Kalambaku stižemo nešto pre 8h izjutra, i tu biste trebali na prvom skretanju levo, kada vidite znak Meteori i da skrenete, pa tom ulicom nastavljate sve do samih manastira. Sve vreme se pruža pogled na impozantne planine, na kojima su i sagrađeni manastiri. Prvi manastir na koji nailazimo je Sv. Nikola, ali odlučujemo da nastavimo dalje, kako bi videle gde su ostali manastiri, i napravile plan obilaska. Sledeći je manastir Rousanion, ženski manastir, koji je takođe na glavnom putu (naravno, uz penjanje do samog manastira), nakon toga dolazite do raskrsnice gde vam se ako odaberete levi put nalaze Varlam i Veliki Meteori, a ako odaberete desno skretanje dolazite prvo do Sv. Trojice, a zatim i do Sv. Stefana. Sv. Stefan je jedini manastir do koga se ne mora penjati, jer je u ravni sa parkingom, ispred manastira.

Kako smo oko 8h ustanovile gde se nalaze svi manastiri, sele smo na proplanak odakle se pruža fenomenalan pogled na većinu manastira, iznad manastira Rousanion, kako bi odmorile i uživale.

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Manastiri se otvaraju u 9h. Na interenetu sam pronašla da je radno vreme dvokratno za većinu manastira, ali na licu mesta sam uvidela da su promenili isto, bar tada 04.07.2011. kada sam se ja odlučila za obilazak. Naravno, nemojte se oslanjati samo na ove moje navode, ako odlučite da idete, jer je moguće da će opet postaviti dvokratno radno vreme.
Sve moje fototure možete pronaći na sledećem linku:MFT

Kefalonija, Meteori, Lefkada, Parga i Aheron, Zakintos, Ohrid i Trpejca, Španija (Barselona)

Putopis Beč Pelion, Elafonisos, Monemvasia, Mani Kitira Ohridsko jezero Lefkada Kefalonija Meteori Venecija, Padova,Trst

#17 jelenap.

svetski putnik

• Član
  • ženski

Napisano: 26. Jul 2011 - 11:29

Prvi manastir koji smo videle, doduše samo spolja jer nije radio ponedeljkom je Sv. Stefan.

Postavljena slika

Postavljena slika

Pogled na Kalambaku

Postavljena slika

Nastavljamo ka manastiru Sv. Trojice, parkiramo auto na glavnom putu, i spuštamo se u podnožje planine, pa se potom penjemo na istu, kako bi došle do manastira. Ulaz u svaki manastir se plaća 2E, jer je većina pretvorena u muzeje, odnosno postoji crkva, i postoji muzejski deo. Letnje radno vreme je od 9-17h, osim četvrtka, kada je manastir zatvoren. U svakom manastiru/muzeju/crkvi je zabranjeno slikanje i snimanje, ali se naravno ljudi ogluše o to. Nije dozvoljen ulazak u pantalonama (za žene) već je nophodna dugačka suknja. Ukoliko nemate istu (ali savetujem da se pripremite), na ulasku ćete dobiti suknju. Naravno, o kratkim rukavima, bretelama, papučama i nepristojnom oblačenju ne moram govoriti, jer smatram da je to deo ličnog vaspitanja. Isto važi i za muškarce, naravno izuzimajući suknju. :)

Dok se penjemo u manastir pruža se ovakav pogled...

Postavljena slika

Detalj iz manastira:

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Sledeći manastir koji obilazimo su Veliki Meteori. Radno vreme manastira je od 9-17h leti, a ne radi utorkom. Krećemo u pohod, da osvojimo vrh planine na kojoj je manastir, i usput srećemo gomilu japanskih turista. Ista je situacija i u samom manastiru, mnogo grupa koje su tu na ekskurziji, graja na sve strane, nema tog manastirskog mira i tišine. I dodatno, na parkingu još novih autobusa sa turistima, koji tek dolaze. Ovo je jedina stavka koja mi se nije dopala, jer mi je prvenstveno na ovakvom svetom mestu bitan mir i mogućnost molitve u tišini... ali... prilike su takve... i Meteori su postali turistička atrakcija, više nego manastiri.

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Zatim se spuštamo do manastira Varlam, čije je radno vreme od 9-16h, a ne radi petkom.

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Nakon Varlama krećemo već umorne ka ženskom manastiru Rousanon, ali odlučujemo da malo zastanemo, predahnemo, i ostavimo ovaj manastir za neki drugi put. Navešću samo da je radno vreme od 9-18h, ne radi sredom.

U pozadini se vidi i manastir Sv. Nikola

Postavljena slika

I dolazimo do manastira Sv. Nikola koji je na mene ostavio najjači utisak. Radno vreme od 9-15:30h, petkom ne radi. Bilo je malo ljudi, tišina, manastir je napravljen iz dekada, po spratovima... prvo se ulazi u crkvicu, pa se popne sprat više i dolazi se u crkveni muzej, zatim sprat iznad je odmorište i mali balkon, a još jedan iznad je velika terasa sa zvonikom. I od ovog manastira imam najmanje fotografija, baš iz razloga što sam najviše uživala, i nisam se usresredila na slikanje. Napomenula bih i da mi je do ovog manastira bilo najteže da se popnem, da li zbog umora... ili samog prilaza... ali za ono najlepše se treba potruditi i vredelo je... :)

Postavljena slika

Kefalonija, Meteori, Lefkada, Parga i Aheron, Zakintos, Ohrid i Trpejca, Španija (Barselona)

Putopis Beč Pelion, Elafonisos, Monemvasia, Mani Kitira Ohridsko jezero Lefkada Kefalonija Meteori Venecija, Padova,Trst

#18 mikap

svetski putnik

• Član
  • Poruka:4522
  • ženski

Napisano: 26. Jul 2011 - 15:04

Sjajan izveštaj :klap: Fotografije su fantastične :klap: Svaka čast jelenap :klap:

Postavljena slika

#19 jelenap.

svetski putnik

• Član
  • ženski

Napisano: 26. Jul 2011 - 17:19

Hvala... :)

#20 xella

turista

• Član
  • Poruka:98
  • ženski

Napisano: 04. Aug 2011 - 15:37

Divno, divim se svima vama koji krenete na letovanje kolima. :klanja: Ja nikako da se odlučim na taj korak, a mogla bi mnogo toga da vidim, obiđem i slikam. :turista:

Možda kad kupim navigaciju... :ideja: Ili da pozajmim....

#21 samo_da_pitam

backpacker

• Član
  • Poruka:46
  • muški

Napisano: 12. Aug 2011 - 13:09

Hvala puno za detaljne opise
imam neke dileme za nocenje u blizini Meteora pa:

1. Ako bi mogli da kazu oni koji su bili da li je ova ruta ok za usputno svracanje do Meteora na putu ka Krfu:
Postavljena slika

Ako bi mogao neko da mi kaze, koji je but bolji/losiji: od Grevene do Kalampake ili od Kalampake do nizeg ukljucenja nazad na auto put (Egnatia odos)?

2. Koliko bi trebalo vremena iz Kastrake/Kalampake do Igumenice, uzimajuci u obzir stanje puta do ukljucenja na auto put. Vazno mi je da bih znao kada da krenem ka trajektu u Igumenici.

Hvala unapred

#22 Dubravko

backpacker

• Isključen
  • Poruka:8
  • muški

Napisano: 11. Oct 2011 - 19:21

Slažem se za posetu Meteorima treba barem dva dana. U Kalambaki ima sasvim dovoljno hotela i smeštaja, pa se i leti može naći smeštaj. Malo je nezgodno zbog različitih vremena kad su pojedini manastiri otvoreni, pa se lako desi da neki i ne posetite jer se jednostavno ne možete sa satnicom uklopiti.
E, tome služi taj drugi dan :)

#23 maric.kdm

backpacker

• Član
  • Poruka:38
  • muški

Napisano: 11. Mar 2012 - 18:43

Pogledaj porukujelenap. @ 26. Jul 2011 - 17:19

Hvala... :)

Divan zapis Jelena. Upravo sam dobio odgovore na sva moja pitanja i HVALA TI na trudu!!!
Miroslaw

#24 jassadr

backpacker

• Član
  • Poruka:1

Napisano: 17. Jul 2013 - 09:16

pošto planiram u Avgustu da pored Svete gore posetim i Meteore pa me interesuje da li neko zna kojim danom su otvoreni i koja je satnica kada su otvoreni ?
P.S Nadam se da je forum i dalje aktivan ja sam tek danas naleteo na njega !
Hvala svima u napred .

Broj korisnika koji čitaju temu: 1

Članovi: 0, gosti: 1, skriveni članovi: 0

Turistička agencija Putovanja.info je deo Infostud grupe:
 poslovi.infostud.com mojtim.com kursevi.com najstudent.com prijemni.infostud.com polovniautomobili.com internet-prodaja-guma.com
Prijatelji sajta: 4zida.rs - nekretnine Beograd, Osiguranik.com

copyright © Putovanja Info d.o.o. Beograd (2004-2012)