Grcka i GPS navigacija, najbolje karte, programi, iskustva

2248 poruka u ovoj temi

Postavljeno (izmenjeno) · Prijavi

Zanima me da li je neko koristio gps navigaciju u Grckoj i kakva su iskustva?

Izmenjeno (jabadabadu)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Postavljeno · Prijavi

Kaži ti nama gde si ti koristio GPS navigaciju i kakva su TVOJA iskustva?

Ja to nikad nisam video u praksi, a želja da imam tu spravicu raste, tako krećem da se raspitujem.

Na šta treba da se vodi računa, da li se razlikuju kartice koje se koriste (kao da sam čuo negde da je tako), da li je sve besplatno ili se plaća neki provajding...

Sad se setih-video sam u praksi, na jednom planinarenju. Neki već model, monohromatski displej, grafika oskudna... Ali je zapamtio put kojim smo se popeli na planinu, i posle smo po gustoj magli bez problema našli put nazad, sve prateći snimljenu maršutu kojom smo se popeli, samo unazad...

A ovde 3D spravice sa ulicama...i sa sve koordinatama koje se mogu naći na wikipediji -  ma mnogo mi treba tako nešto.

Tipni par reči o tome ako imaš vremena.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno · Prijavi

Tipni par reči o tome ako imaš vremena.

Eno, ja počeo da razrađujem priču na drugoj temi kad Kremenko (jabadabaduuu) otvorio novu temu... :) Gde čemo sada da koncentrišemo priču?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno · Prijavi

Eno, ja počeo da razrađujem priču na drugoj temi kad Kremenko (jabadabaduuu) otvorio novu temu... :) Gde čemo sada da koncentrišemo priču?

Moderator ce da spoji, verovatno u okviru opšte diskusuje, a ti do tada baci link ovde da vidim šta tamo ima...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno · Prijavi

Moderator ce da spoji, verovatno u okviru opšte diskusuje, a ti do tada baci link ovde da vidim šta tamo ima...

susedna tema :)

Kolima u Grčku

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno · Prijavi

Mozda bi bilo bolje ostaviti ovu temu i izaci iz one "kolima u Grcku". Znaci, Zoki, postavi ono sto si tamo rekao i ovde jer prica moze da se siri na tehnicku stranu - tipa: koji su najbolji uredjaji, mape, skidanje i dr. sto u principu ima veze sa temom "kolima u Grcku" ali je ipak opstijeg karaktera. To je moje misljenje.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno · Prijavi

Ajde da se zadrzimo na ovoj temi

Evo ovako cemo prvo:

Sta je GPS (Globalni Pozicioni Sistem)

GPS je satelitski baziran radio-navigacioni sistem razvijen, odrzavan i ureavljan od strane US ministarstva odbrane. GPS omogucava korisnicima na zemlji, vodi i u vazduhu, da ustanove njihovu trodimenzionalnu poziciju (x,y i visina), brzinu i vreme i to non-stop 24 h dnevno u svim vremenskim prilikama, bilo gde na svetu, i to sa preciznoscu koja je mnogo bolja od svih ostalih redionavigacionih lokacijskih servisa.

---- Kaži ti nama gde si ti koristio GPS navigaciju i kakva su TVOJA iskustva?

Pa da krenemo od starta GPS sam kupio sasvim slucajno, i to polovan, do kupovine istog nacuo sam razne stvari, ali tek kada sam ga uzeo shavtio sam kakva je to korisna spravica i sta znaci za ljude u ovome trenutku, tj. idealan za putovanja samim tim pocinjem da smatram da postaje neophodan na bilo kojoj vrsti putovanja.

GPS sam koristio po celoj Srbiji (za sada) i mogu vam reci da sam odusevljen, recimo provozao me je po celom Cacku bez i jedne greske, cak sam i ispred zeljenog broja i ulice odveden, inace da ga nisam imao verovano bih stao jedno 10 puta i pitao prolaznike.Na samom uredjaju jednostavno unesete mesto i adresu, broj i ona vam kompletno izracuna gde se nalazite, kuda treba da idete da bi tamo stigli, koliko ima kilometara do tamo, za koliko minuta stizete, i u koje vreme stizete, a kada krenete sa upaljenim GPS-om pokazuje i kojom brzinom idete na sat.I to sve radi dosta efikasno, samo je dobro da imate sto detaljniju kartu te obasti na kojoj se nalazite

---Nasta treba da se vodi računa, da li se razlikuju kartice koje se koriste (kao da sam čuo negde da je tako), da li je sve besplatno ili se plaća neki provajding...

GPS je besplatan i ostace besplatan "za sve miroljubive civilne, komercijalne i naucne primene.

Pa u sustini svaki GPS uredjaj je dosta slican jedan sa drugim, svaki radi istu stvar, vodi vas na mesto koje ste zatrazili, jedina razlika je koliko ima podrsku karata za tu oblast.

Konkretno za nasu zemlju postoje za sada samo tri vrste softverske platforme sa nasim kartama a to su : i-GO (NavGo,OnSource,MioMap), Garmin (Naj bogatiji sa podacima za nasu Zemlju), TomTOm (ovaj je naj siromasniji sa podacima).Znaci ove tri platforme imaju nase karte ali imaju i kompletnu podrsku celog sveta koje vise nego detaljne.

Ali, interesantna stvar kod svakog GPS uredjaja su POI-s.

Sta je POI?

POI je skraćenica od "Point Of Intrest" - u veoma slobodnom prevodu "znacajna lokacija". Te lokacije mogu biti razne - hotela, restorana, benzinskih pumpi pa sve do kamera za snimanje brzine vozila ("speedcam") ili bilo kakve druge lokacije koje samo Vama mogu biti intresantne. POI lokacije ili tačke doprinose funkcionalnosti GPS uredjaja - uredjaj mozete koristiti kao "prostorni" adresar lokacija koje su vam bitne i to onda kada Vi zelite, uredjaj Vas takodje može opomenuti na blizinu odredjenih POI kategorija npr. čestih lokacija sa radarskim proverama brzine itd. U svetu je postao trend pravljenja POI baza sa raznim informacijama npr. firme sa mnogo maloprodajnih objekata ili lanci restorana objavljuju sve svoje lokacije u POI kolekcijiama.

Samim tim vidite recimo sebe kada krenete negde an put sa kolima i vidite da vam nestaje vam goriva,

jednostavo unesete pretragu najblize pupme i GPS vas odvete do najblize!

Lepo zar ne, a da ne pominjem recimo turisticke atrakcije koje treba obici i restorane koje treba posetiti.A prednost vam je i to sto recimo ako vam se neko mesto dopadne na koje ste prvi put bili, jedsnostavno ga snimite u vas GPS i on ce uvek biti tu, tj uvek cete sa mesta gde se nalazite moci otici pravo do njega i to sa preciznoscu od 100%.Interesantna stva za putovanja kolima su i takozvane SPEEDCAM POI-s, krenete recimo u Grcku i putem kojim idete imate radare i policiju, vas ce GPS pre nego sto pridjete radaru i kamerama poceti da vas obavestava da usporite i smanjite brzinu na dozvoljenu, lepo zar ne, pogotovo sto znamo da kazne u drugim zemljama su ccccc

Ali hajde da se vratimo na temu, idemo ovoga leta za Grcku za Thassos, i pitam se da li je neko koristio GPS u Grckoj , i sta smatra da je najbolja mapa GrcKe za vas GPS uredjaj, kakva su mu iskustva.Moram da napomene da one softvereske platforme koje su navedene gore su samo deo od platforma koje postoje a toga ima mnogo :-) Ali gore navedene su dobre za nase uslove, koje su dobre za Grcku? Cuo sam da postoji platforma Destinator koju svi Grci hvale, i ja tako mislim, nazalost nas nema, ali cim kolima predjete u Grcku postaje ne pogresiva i nemoguce je se izgubiti.

Probao sam a unesem kordinate Thassos odavde iz Beograd da me uredjaj odvede (probao sam sve navede platfrome za nas) i one to nisu uspele stale su ispred ostrva i rekle da do tamo nema puta?? :-)Ali kada sam istu lokaciju uneo preko platfrome Destinator, bez problema mi je receno dokle da idem i gde da se ukrcam na trajekt :-) i koliko ima kilometra, za koje vreme stizem :)

Morate priznati dosta korisno ako zelite da isplanirate vreme vaseg dolaska, obicno su to ranije bila nagadjaja a kada krenuti, a kada cemo da stignemo, sa vasim GPS sve to znate:-)

Ako vas jos nesto zanima slobodno pitajte, ako neko ima jos iskustva sa pomenutim Destinatorom ili pak je koristio GPS u Grckoj neka nam javi,a ako ja nesto mogu da vam pomognem, pitajte:-)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno · Prijavi

Ja sam skoro kupio Garmin (nuvi 200 w) i malo je reći da sam oduševljen. Sve one priče (u reviji SAT plus) o kašnjenju ili nepreciznom vođenju su se (bar kod mene) pokazale kao netačne. Nisam mogao da verujem kada sam je prvi put probao da su bukvalno svi, pa i najmanji makadamski putići pored kojih sam prolazio bili ucrtani na mapu :blink: . Još uvek je nisam koristio u inostranstvu, ali jedva čekam da vidim kako radi po Grčkoj. Ništa manje nije bilo ni oduševljenje kada sam prolazio kroz Kragujevac, pre dolaska na raskrsnicu na kojoj treba da se prestrojite, recimo da skrenete u levo, a teta iz navigacije vam kaže "drži levo"...

Rezime: vredi svaku paru koju sam dao za nju, ako imate mogućnosti obavezno je kupite, a pošto nije jeftina (Garmin nuvi 200 w - 22650,00 din) razmislite da sa nekim podelite troškove i kupite je zajedno jer navigacija vam neće trebati baš svaki dan.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno · Prijavi

Kremenko, lep uvodni tekst si napisao a dozvolićeš da napravim malu ispravku u vezi cene korišćenja GPS-a. Tačno je da se korišćenje satelita ne naplaćuje ali se zato plaćaju mape, kao i sami uređaji kojih ima zilion vrsta.

S obzirom da se stanje na putevima menja, kao i to da se stalno dodaju nove POI, proizvođači mapa su tu da naplate i update-ovanje, tj ažuriranje već plaćenih mapa. Oni su se, takođe, dobro potrudili da maksimalno iskomplikuju i spreče neovlašćeno kopiranje softvera tj mapa - što ne znači da se to ne može učiniti, ali je potrebno dosta znanja za tako nešto pa će nove ili ažurne mape moći da koristi jako mali broj ljudi - bez plaćanja. Ja se sa ovime, naravno, slažem jer se mora platiti svačiji trud.

Korisni linkovi:

Prodavnica raznih GPS uređaja

Domaći forum GPS

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno · Prijavi

Mgu vam spojiti teme,ali biće konfuzno jer tamo niste samo o GPS-u pričali!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno · Prijavi

Mgu vam spojiti teme,ali biće konfuzno jer tamo niste samo o GPS-u pričali!

Ne treba, ima samo par poruka. Ovde ćemo o GPS-u

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno (izmenjeno) · Prijavi

Ja se još bakćem da li da ga kupim...ima ga u Tempu po 16900

everton442.jpg

Modeli dolaze sa Srpskim menijem, srpskim glasom i tekstom navigacionog programa, igricama, MP3 player-om i Picture viewer-om

Najnovije i najkompletnije karte u jednom uređaju - Kompletna istočna i zapadna Evropa

Navigacioni program baziran na iGO platformi

3,5" ekran 320x240 rezolucija, 65K boja

SD/MMC kartica sa mapama (2GB)

Auto punjač

Kućni punjač

Vakumski nosač za auto

Ugrađen zvučnik

USB priključak

USB kabl

Punjiva Li-Ion baterija kapaciteta 1100mAh

Garancija: 1 godina

Svideo mi se i zbog cene i praktičnosti....sa torrenta možete skidati mape za njega

Ima li neko predlog neki drugi, i da li ima ovaj

Interesuje me iskustvo

Izmenjeno (Bokins)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno · Prijavi

Iskreno cu vam reci za mene postoje samo dva proizvodaca GARMIN i TOMTOM,ono ostalo je druga liga.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno · Prijavi

Ja sam skoro kupio Garmin (nuvi 200 w) i malo je reći da sam oduševljen. Sve one priče (u reviji SAT plus) o kašnjenju ili nepreciznom vođenju su se (bar kod mene) pokazale kao netačne. Nisam mogao da verujem kada sam je prvi put probao da su bukvalno svi, pa i najmanji makadamski putići pored kojih sam prolazio bili ucrtani na mapu :blink: . Još uvek je nisam koristio u inostranstvu, ali jedva čekam da vidim kako radi po Grčkoj. Ništa manje nije bilo ni oduševljenje kada sam prolazio kroz Kragujevac, pre dolaska na raskrsnicu na kojoj treba da se prestrojite, recimo da skrenete u levo, a teta iz navigacije vam kaže "drži levo"...

Rezime: vredi svaku paru koju sam dao za nju, ako imate mogućnosti obavezno je kupite, a pošto nije jeftina (Garmin nuvi 200 w - 22650,00 din) razmislite da sa nekim podelite troškove i kupite je zajedno jer navigacija vam neće trebati baš svaki dan.

-------------------------------------

Al vas deru sa cenama kod mene u Norveskoj koja vazi za jednu od najskupljih zemalja na svetu taj Garmin 200 kosta 100 evra.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno · Prijavi

-------------------------------------

Al vas deru sa cenama kod mene u Norveskoj koja vazi za jednu od najskupljih zemalja na svetu taj Garmin 200 kosta 100 evra.

Ja sam napisao koliko košta kod nas (ovlašćeni diler Garmin-a) ali nisam bio toliko glup da ga tu i kupim. Sa još jednim drugarom sam ga uzeo na ebay-u i platili smo ga 140 e (sa sve garancijom), e sad za mape me ne pitajte jer to ovaj (gore pomenuti) drugar sam skida bog zna odakle... :rolleyes:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

Uključi se u zajednicu

Pridruži se našoj zajednici i napravi nalog. Jednostavno je!

Registruj se

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se.

Prijavi se sada

• Trenutno online   29 članova, 0 anonimnih, 75 gostiju (Pogledaj čitavu listu)

• Gospodin Iskra
    • Goran Jelovica
    • nikos
    • gio
    • Danes
    • MedinaS
    • joeturban
    • Markeez
    • Igor Lukač
    • zarkoobrenovac
    • bluejosa
    • mutke
    • Mr. Anderson
    • dejan.bg
    • Jbyn4e
    • nick034
    • Eko
    • brky
    • total
    • Natasa81
    • Hinavorko
    • Antalija Kemer
    • glas1
    • Natalyroo
    • swony
    • mila miona
    • sirius
    • Zoran Stefanović
    • Kokorajko
  • Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

20911
    Ukupno tema
    612394
    Ukupno poruka
  • Naši članovi

• Ukupno članova
      49179
    • Najviše članova online
      737

Novi članovi
    mutke
    Pridružio/la se
  • Dragi posetioci, predstavljamo vam novi sajt :simple_smile:

Još uvek je sve sveže pa je moguće da ima grešaka koje mi nismo uočili. 

Molimo vas za strpljenje. Hvala! :simple_smile: