Skoči na sadržaj

putovanja.info logo

Znamenitosti Beča (priča isključivo o njima)

7 odgovora na temu

#1 Zoran GM67

iskusni putnik

• Član
  • Poruka:278
  • muški

Napisano: 23. Oct 2013 - 09:23

Ideja teme je da se piše o pojedinačnim znamenitostima, sa akcentom na praktične savete, šta i kako treba videti. Tema Beč je suviše opterećena.

Katedrala Sv.Stefana
U katedralu možete slobodno da uđete ali kretanje je ograničeno negde na trećinu prostora. Pri tom možete videti ikonu Maria Pötsch i kapelu gde je sahranjen Eugen Savojski. Ulaz u ograđeni deo se plaća kao što se plaća penjanje na južni toranj, severni toranj, silazak u katakombe i trezor. Pojedinačne cene su 4-5e a postoji i all inclusive ulaznica koja uključuje sve i košta 12.9e, koju smo mi uzeli. U katakombe vredi sići, ide se isključivo u grupi sa vodičem. Dole su naravno grobovi, pojedinačni vladara i biskupa ali i prostorije prepune kostiju običnog sveta. Na južni toranj, koji je viši od severnog, penjete se peške, uskim spiralnim stepenicama. Razmislite da li vam treba tako nešto, posebno što gore ne izlazite na otvoreno već ulazite u jednu suvernirnicu na kojoj su prozori (prilično uski) na sve četiri strane sveta. Do vrha severnog tornja vodi lift, izlazite na otvoreni plato sa koga imate odličan pogled (na sve strane osim ka jugu, krov crkve ga zaklanja), plus možete videti ogromno zvono, drugo po veličini u Evropi. Ako mislite da idete na jedan od dva tornja, bez dileme preporuka je severni. Trezor je već stvar interesovanja, mene nije posebno impresionirao. Osim nakita i umetničkih dela ima kolekciju relikvija, neke šake, lobanje, sve je uvijeno Pripremite se ukoliko planirate da ga posetite. Unutrašnjost crkve svakako treba videti, od propovedaonice do dva najveća oltara i groba Fridriha III. Ima vodič na hrvatskom, tražite na ulazu. Potrošli smo 2:45 ali smo na kraju bili prinuđeni da forsiramo. Unutrašnjost crkve je jedini obilazak koji planiramo da ponovimo.

#2 Titanic2

svetski putnik

• Isključen
  • Poruka:1099
  • muški

Napisano: 23. Oct 2013 - 21:12

Da li su ti rekli da u Beču u određenim katedralama čuvaju samo delove tela njihovih svetaca? U Štefansdomu mislim ruke, u drugoj crkvi noge, u trećoj lobanje...itd.
Logično, kada su ih Turci stisli razdelili su kosti tako da od svakog ostane po nešto. I nema šanse da vidiš, mada ništa ne vidiš, ceo kostur bilo koga, makar bio on i sam princ Ojgen. Ovde je mnogo poznatiji po čuvenoj diviziji kao i Radecki marš koji gledamo prvog januara čime su slavili ulazak i uništenje Srba. Živeo sam u Kolingasse na stanici Schottentor jedno tri godine na sto metara od crkve da ne misliš da lupetam.

#3 Zoran GM67

iskusni putnik

• Član
  • muški

Napisano: 23. Oct 2013 - 22:43

Nisu mi rekli tu deobu po crkvama mada sam lično video ceo kostur ili mošti (ako se taj izraz koristi i za katoličke svece) u staklenom sarkofagu. Ne znam kome pripadaju. Znam da poseduju delove Sv.Valentina a njega su raskomadali mnogo pre Turaka.

Što se tiče princa Eugena Savojskog, on je umro mnogo pre formiranja čuvene divizije tako da sa njom nikakve veze nema osim što je njegovo ime iskorišćeno (da ne kažem zloupotrebljeno). Ne znam kakav je njegov odnos sa Srbima bio osim što znam da su Srbi često pomagali njegove pohode protiv Turaka zbog čega su posle morali da beže u Austriju. Radecki marš tek nikakve veze nema sa Srbima, posvećen je pobedi feldmaršala Radeckog nad nekim Italijanima, to što ga je neko možda zloupotrebio opet nema nikakve veze sa tata Štrausom. Prosto, vreme teče u jednom smeru i ljudi ne mogu da utiču na zloupotrebu njihovog imena i dela u (dalekoj) budućnosti. A često ni u sadašnjosti.

Ali to su neke druge teme... :)

#4 mirarbi

putofilka

• Član
  • Poruka:11321
  • ženski

Napisano: 25. Oct 2013 - 06:45

Na početku moje foto-ture "Četvrti put u Beču" možete videti katakombe ispod katedrale Svetog Stefana, metalne posude u kojima se u specijalnom rastvoru čuvaju delovi tela Habzburgovaca, kovčege sa pogrebnim ostacima, kao i cele kosture i pojedinačne kosti običnog sveta koji je tu masovno bio sahranjivan tokom velike epidemije kuge.

Postavljena slika

MOJE FOTO-TURE.

MOJI PUTOPISI: Tasos (2005.), Tasos (2006.), Tasos (2007.), Tasos (2008.).

MOJ YOUTUBE KANAL sa brojnim foto & video radovima.

#5 Zoran GM67

iskusni putnik

• Član
  • muški

Napisano: 22. Jan 2014 - 08:00

Hofburg, galerija:

Picasa

#6 malaana

backpacker

• Član
  • Poruka:41

Napisano: 23. Jan 2014 - 03:18

super fotkice!

#7 *Sashka*

backpacker

• Član
  • Poruka:44

Napisano: 15. Mar 2014 - 17:05

Hoce li biti detaljnih opisa jos nekih znamenitosti Beca?

#8 mirarbi

putofilka

• Član
  • Poruka:11321
  • ženski

Napisano: 15. Mar 2014 - 22:14

Većinu onog što sam imala da kažem i prikažem smestila sam u foto-ture iz Beča, tako da mi je bezveze da sad ovde pišem isto.

Postavljena slika

MOJE FOTO-TURE.

MOJI PUTOPISI: Tasos (2005.), Tasos (2006.), Tasos (2007.), Tasos (2008.).

MOJ YOUTUBE KANAL sa brojnim foto & video radovima.

Broj korisnika koji čitaju temu: 1

Članovi: 0, gosti: 1, skriveni članovi: 0

Sajt Putovanja.info je deo Infostud grupe:
 poslovi.infostud.com mojtim.com kursevi.com najstudent.com prijemni.infostud.com polovniautomobili.com internet-prodaja-guma.com Gear5
Prijatelji sajta: 4zida.rs - nekretnine Beograd, Osiguranik.com, GdeIzaci.com - splavovi u Beogradu

copyright © Putovanja Info d.o.o. Beograd (2004-2014)