Skoči na sadržaj

putovanja.info logo

Evia - Lutra Edipsos, Prokopi

16 odgovora na temu

#1 Putnica

svetski putnik

• Član
  • Poruka:1940
  • ženski

Napisano: 26. Jul 2011 - 08:24

Lutra Edipsos je jako veliko i lepo mesto sa gomilom restorana uz obalu i hotela i smestaja. Pri trazenju smestaja ne pise ono studio i apartments nego pise garsonjere pa jos na grckom. Mi smo u glavnoj ulici malo nize od luke za feri videli neki Aktion studios, ja usla i pogodila za 45e lep studio sa terasom i pogledom na more, a plaza odmah preko ulice ... Cula sam i ja da je skupo, ali nisam uopste primetila, sve cene su standardne kao svuda u Grckoj. Pretpostavljam da se ta skupoca odnosi na hotele jer oni svi imaju neki spa, bazene, hidromasaze, termalne bla, bla, bla ... Verujem da je to skupo.
Inace mesto je toliko zivo i puno penzionera da se ne moze opisati. Uvece se ne moze naci mesto u restoranu gde se sluzi lokumades, svi sede okrenuti ka ulici i gledaju na korzo, a pred svakim gomilica lokumadesa (porcija 14 kuglica sa medom i cimetom 3e). I ostali restorani su puni, sve vrvi od zivota.
Moja cerka je rekla da je to jedno od najlepsih mesta u kojima smo bili, ima bas puno raznoraznih prodavnica, ulica, tako da uvece nije uopste dosadno.
Za kupanje smo isli na termalne izvore, ulaz se placa 1,8e , sa stena tece vrela voda od 70 stepeni, gomila penzionera stoji u grupici ispod mlaza, gomila lezi ... i svi sa sesirima na glavi. Napravicu MFT kad stignem, penzosi su sou zivi, raspolezeni za pricu, rukama, mimikom, neki znaju engleski poput onih iz Kejptauna ... Uzival ismo samo tako. I ta termalna voda je za 3 dana koliko smo bili tamo resila neke manje kozne probleme ... Ma cudo jedno ...

Ti Code kad ides u Grcku najbolje da ispod Volosa u mestu Glifa predjes trajektom na Eviju (kola 13,5 osobe 2.3e ) u mesto Agiokombos koje je na 15 minuta od Lutre. Dalje se prema Atini moze putem preko Halkide pa na most. Mi smo presli preko novog mosta, ali sam sad saznala da je lepo ici na stari most gde je kopno razdvojeno samo 30m. Kazu da je Halkida prelep grad, mi se nismo zaustavljali. Posle Halkide se lako ukljucis na autoput pa standardno ka Atini.

Postavljena slikaMoj blog: Putnica blog

Moje MFT:http://www.putovanja...ch_term=putnica

Evia, Peloponez, Hidra, Spetses, Zante, Olimpija, Metsovo, Kefalonija, Skijatos, Pelion, Lefkada

#2 codemaker

svetski putnik

• Isključen
  • Poruka:4249
  • muški

Napisano: 26. Jul 2011 - 16:11

Hvala na opisu, ove godine sredinom avgusta idem opet sam polu poslovno, polu privatno pa sam baš razmišljao gde bih ovog puta mogao da zabasam "za svoj ćef" a tu o čemu pišeš nisam bio.
Supruga u USA kod ćerke, sin u Nemačkoj sa devojkom, šta ću ja sam u BG, pa ću radije provesti par dana negde u GR pre početka "oficijelnog" dela posete GR ovog avgusta...

U kom si tačno ti mestu bila, možda odem baš tamo pa odatle posetim okolna mesta tih par dana. Ta cena 45€ je za jedan dan?

Čekamo neke slike, naravno
Postavljena slika
Danas smo stariji nego što smo ikad bili, ipak mlađi smo nego što ćemo ikada biti.
Uživajmo onda u ovom danu dok traje.....

#3 Putnica

svetski putnik

• Član
  • ženski

Napisano: 27. Jul 2011 - 07:57

Pogledaj porukucodemaker @ 26. Jul 2011 - 16:11

U kom si tačno ti mestu bila, možda odem baš tamo pa odatle posetim okolna mesta tih par dana. Ta cena 45€ je za jedan dan?

Mi smo bili bas u Edipsosu, taj smestaj je u glavnoj ulici na samoj plazi i cena je po danu za trokrevetni studio. Ima jako, jako puno smestaja ... E sad ako hoces u hotele sa onim svim spa fazonima to je sigurno mnogo skuplje. Ovo je klasican privatni smestaj.

Kada se govori o skupoci mesta verovatno se misli na hotele poput ovog koji je stvarno papren

http://www.thermaesy...hotogallery.htm

Ali sva sreca, pa za nas obicne smrtnike postoji gomila klasicnog smestaja za 40-50e na dan po studiju.

Inace posto ti volis da bazas po okolini, preporucujem ti da obidjes ovo nazovi poluostrvo preko puta Edipsosa, ne znam kako se zove ... Gleda na Kamenu Vurlu sa druge strane. Evo slike

Postavljena slika

Crvena linija - feri Glifa Agiokambos
Zuta linija - feri Edipsos Arkitsa
Zeleno - to poluostrvo nasuprot Edipsosa, tu se nalazi neki besni klub Gregolimani ogradjen ogradama na putu, neki bazeni, neka ludila za bogatase ...

Pink strelica - na ovom vrhu smo bili, interesantno je videti uzivo ovaj vrscic ...

Lepo je posetiti Lichadu imaju predivnu crkvu u kojoj se nalazi cudotvorna ikona, kao i cudotvorno drvo iza crkve ... Tu smo se jako lepo proveli uz svestenika koji se odusevio sto smo Srbi ...

A evo gde se nalazi nas smestaj
obelezen crvenom tackom, dve ulice dalje od ferija u glavnoj ulici pored mora.

Postavljena slika

Ovu poruku je izmenio samco: 03. Sep 2011 - 10:25
spojene poruke pisane jedna za drugom

Evia, Peloponez, Hidra, Spetses, Zante, Olimpija, Metsovo, Kefalonija, Skijatos, Pelion, Lefkada

#4 Putnica

svetski putnik

• Član
  • ženski

Napisano: 27. Jul 2011 - 10:54

Mozda pocetak ove teme nije adekvatan, pocela sam od Lutre da odgovorim Codu, a administratori onemogucili izmenu nakon nekog vremena ... ali dobro ... evo par reci dok ne stignu slike kako smo se uopste nasli na Eviji.

Nakon boravka na Peloponezu ne ide nam se kuci autoputem (ne zna se ko se vise smori, vozac ili ja, najgori deo puta, ravan, dosadan, a opet opasan jer svi voze ludacki). U trenu inspiracije pada odluka idemo kuci preko Evije ... Autoputem do Halkide gde preko mosta prelazimo na Eviju ...

Posto je odluka o Eviji pala na brzinu, nisam bila "temeljito pripremljena" pa se sve odigralo onako instiktivno, sad saznajem da smo ponesto i propustili. Mi smo presli preko novog mosta, a kazu da je lepo preci preko starog mosta gde je kopno razdvojeno samo 30 m, nismo to znali, kroz Halkidu smo prosisali, a kazu da je i ona lepa za obici ...ali Boze moj, zaobici cemo mi autoput jos koji put Postavljena slika

Od Halkide nastavljamo prema mestu Psahna i idemo za Prokopi gde se nalazi crkva Jovana Rusa sa njegovim mostima i gde mnogi vernici dolaze. Put je sumski sa jako puno krivina (uzivancija za mene, ali muz malo gundja, izpred nas neki sporo voze pa se boji da ne prokuva motor, kaze on ti uzivala ali nasa kola bas i nisu ...Ali dobra su ona, hvala im sto nas tako lepo sluze iako su vec u tinejdzerskom dobu Postavljena slika ).
U mestu Prokopi u centru sela crkva, jako puno ljudi je bilo. Kazu da se cuda desavaju ...
Oko crkve kao mali sajam zacina, meda, rukotvorina, taverne ... Ispred jedne cika raspalio rostilj i pece suvlaki. Miriseee, a mi gladni. Uz stapic se dobije par parcica hleba u maslinovom ulju i sve to za 1e. Nikad nismo sladje mezetili za celih 5e, jos i sad kad pomislim na to krene mi rad pljuvacnih zlezda ... Tako ih dobro uvaljaju u neki zacin, nigde nisu bili tako ukusni, kad ja to kazem a nisam neki ljubitelj mesa ...

Nakon Prokopija nastavljamo krivudavim putem do mesta Strofilia, pa onda skrecemo za Limni. Zatim putem uz obalu Rovies, Ilia i nase odrediste Lutra Edipsos. E o tome sam vec ponesto napisala u gornjim postovima.

U Lutri Edipsos smo se malo prepustili hedonizmu, uzivanje u termalnim izvorima, mnogo dobra stvar ... Nisu naivni oni silni penzosi, znaju oni sta valja ... A znali su vala i kraljevi i imperatori ...

Jedan dan odlucujemo se na izlet do glavnog grada severne Evije, do Istie. Nista posebno, Lutra je iha, ha za ovo mesto. Idemo dalje da vidimo cuveni Pefki sa kojim su nase agencije pokusale da naprave proboj na ovo ostrvo. Slatko mesto, nije ni tako malo, ogromna plaza i bezbroj kuca uz obalu, kafici, taverne ... simpaticno za dan, ali verujem da je uvece smor zivi, narocito mladima, gore dole uz ulicu i ajd u krevet ...

Nastavljamo dalje do Agios Nikolausa i cuvene Eliniki plaze. Jeste ona lepa, preko puta nje ostrvo sa crkvicom, dosta ljudi na njoj , mozda ona jeste hit za Eviju, ali mi znamo i za bolje Postavljena slika ... Vracamo se mi u nasu Lutru.

Drugi dan smo isli u obilazak malog poluostrva kod Lutre koje gleda na Kamenu Vurlu. Jako je lepo i interesantno voziti se uz obalu, ima divnih uvala, moze se kupati, fotografisati, ima simpaticnih malih mesta. Put vodi do onog vrha, pa malo zavije za Lichadu pa se se opet vrati na isti put jer sa severne strane nema puteva. Na ovom delu ima dosta kampera, narocito na tom vrhu ...
Tu se nalazi i taj besni klub Gregolimani http://www.clubmed.c...GREC-ac-vh.html

Sve u svemu Evija je dosta velika, mi obidjosmo malo taj severni deo, ima dosta sume, nije da nije intresantna, ali u odnosu na ostali deo Grcke ipak je slabije razvijena, takav se bar utisak stice. Ali Edipsos je stvarno klasa i za mnoga druga izvikanije grcka letovalista.
Interesantno kad smo isli u Agiokambos da se raspitamo za trajekt za Glifu (ide na svaki sat) ugledasmo kako sa trajekta silaze dvoja BG automobila, drugi dan ispred Lidla opet dva BG, ne znam da li neka agencija radi Eviju ili su ljudi dosli sami ...

Ko hoce da obidje Lutru a nece da se bakce po krivudavim putevima Evije ima elegantno resenje. Ispod Volosa se iskljuci sa autoputa i iz Glife se predje u Agiokombos koji je na 15 minuta od Lutre, a iz Lutre ide feri za Arkitsu sa koje se opet lako ukljuci nazad na autoput. Jedino sto se u tom slucaju plati malo vise zbog ferija, ali jeste zgodno ... Feri za Glifu vozi 25 min i kosta 13,5e za kola i 2,2e za putnike.

Ovu poruku je izmenio samco: 03. Sep 2011 - 10:27

#5 codemaker

svetski putnik

• Isključen
  • Poruka:4249
  • muški

Napisano: 27. Jul 2011 - 13:22

Veoma dobro i precizno objašnjenje :)
Već čujem motore trajekta negde oko 19 avgusta kad budem tuda bazao... :)
Postavljena slika
Danas smo stariji nego što smo ikad bili, ipak mlađi smo nego što ćemo ikada biti.
Uživajmo onda u ovom danu dok traje.....

#6 Putnica

svetski putnik

• Član
  • ženski

Napisano: 27. Jul 2011 - 13:27

Ma prava destinacija za tebe, tamo sam bas pomislila na tebe ... Jedino moras da nabavis obavezan rekvizit za Lutru, bez njega ne polazi - sesiric Postavljena slika

#7 Putnica

svetski putnik

• Član
  • ženski

Napisano: 27. Jul 2011 - 17:14

Moram da dodam jos jedan vazan utisak iz Edipsosa. Kad bi vam neko opisivao destinaciju i da vam kaze da tamo letuje puno penzionera, verujem da bi vecini nas to bio malo odbijajuce. Medjutim na licu mesta je utisak potpuno drugaciji.
Ti penzioneri su svi tako puni zivota, veseli, ispod onog mlaza u termalnoj vozi stoje i leze sabijeni, pricaju, smeju se a onda neko povede pesmu u svi zapevaju. To je toliko simpaticno da sam ja morala da ih snimam kamerom, naravno cera u prvom planu mi je bila pokrice. Ali nisu ni penzosi mutavi, skapirali oni sta ja radim pa dosli da me pitaju kako su ispali ...ma sou ... Jedan medju njima bio neki namcor, ko serif masirao ljude po plazi ako nepropisno parkiraju stolicu, dosao i kod mene da nesto broji a ja se samo smejem i vicem It's OK, na kraju smo se sprijateljili samo tako, odusevio se sto smo Srbi, odmah mi pokretom ruke pokazao kako se krstimo sa 3 prsta, pa pricao o Milosevicu ...naravno sve rukama i pantomimom ali smo se savrseno razumeli.

Restorani, poslasticarnice su puni penzosa koji jedu i to bas dobro. Mi smo voleli da sednemo u jednu bastu i da porucimo baklave, a bakute pored nas pocinju sa tiramisu, pa preko baklave, pa zavrse sa nekim kuglama. Kazem ja muzu ovi nemaju problema sa secerom i holestereolom.

Zao mi je sto nisam slikala taj restoran gde se jedu lokumades, svi sede kao u pozoristu okrenuti ka ulici i na svakom stolu kupica slatkih kuglica. Bilo mi glupo da uperim aparat u njih, a trebalo je ...

A onda sam se na momenat rastuzila, pomislila sam na nase penzionere koji cekaju u redu za penziju i koji nemaju ni za narodni hleb ... A ovde ima i bogatih i obicnih, pa opet svi nekako uzivaju. Bake i deke setaju drzeci se za ruke, pijuckaju kafe, jedu kolace ...

To me asociralo na scenu iz Argosa, dosli smo uvece kasno a kod njih pijaca u punom jeku. Svi vuku cegere, jedva docekali da mine vrucina. I onda bakuta i deka sa sve cegerima na glavni trg, u kafic, pa cevce frape ... Kad bi neko od nasih penzionera to mogao sebi da priusti ...

#8 Putnica

svetski putnik

• Član
  • ženski

Napisano: 02. Aug 2011 - 20:41

Covek se uci dok je ziv, evo malo cunjam po nekim tekstovima o Eviji i nadjem da postoje manji termalni izvori u mestu Gialtra, to je na onom nazovi poluostrvu gde je Lihada ...
Eto Code, ako budes bazao tim krajevima, mozda istrazis za nas ...

A evo i jedne fine online knjizice

http://issuu.com/ent...glish_#download

Evo i MFT Evie

http://www.putovanja...a/galerija/8068

Ovu poruku je izmenio samco: 03. Sep 2011 - 10:27

#9 moskvic

iskusni putnik

• Član
  • Poruka:218
  • nije upisan

Napisano: 02. Jun 2013 - 16:22

Malo zamrla tema, ne zasluzuju ova mesta to :) Ima li neko taze iskustva? Bilo bi fino da spodeli sa nama. Hvala!

#10 zazolina

iskusni putnik

• Član
  • Poruka:230
  • ženski

Napisano: 27. Jun 2013 - 20:11

Zanima te nesto odredjeno?Ili oblast oko Lutre uopsteno?

#11 Biljana 2302

kosmopolita

• Član
  • Poruka:9653
  • ženski

Napisano: 01. Jul 2013 - 14:49

Evo i mape ostrva:

Postavljena slika

a mapu sam dobila u hotelu AVRA upravo u banji EDIPSOS:

Postavljena slika

* * * M F T * * *

Postavljena slika

#12 wladinho

putnik

• Član
  • Poruka:122
  • muški

Napisano: 31. Jul 2013 - 13:13

Kakve su plaže u Loutri? Mnogo me je zainteresovala Evia, pa se opasno razmišljam da promenim destinaciju i odem tamo, ali pošto imam dvoje male dece, plaža mi je jako bitan faktor i to da bude u blizini smeštaja, tj. da ne moram da palim kola.

#13 suki

svetski putnik

• Moderator
  • Poruka:3128
  • ženski

Napisano: 01. Aug 2013 - 11:31

Ja nisam videla neke bas plaze u Loutri. Ima, ali nista posebno.Tamo se ide vise zbog tih termalnih bazencica. A i lepa je za videti.
Po meni ti je Pefki bolji, za to sto ti hoces.

#14 bonsai

turista

• Član
  • Poruka:60

Napisano: 06. Aug 2013 - 13:07

* Biljana 2302
pratim vase postove i foto ture i bas mi se dopada vas entuzijazam
Posto vidim da vas zanima istorija mogu da preporucim ,mozda ste vec i citali,Herodotovu * Istoriju*,tamo ima svasta nesto ali najvise o mestima kopnene Grcke gde su ratovali Grci i Persijanci.Upravo tu i letuje veliki broj nasih ljudi pa mi se cini da nije lose procitati.
Sto se Evije tice tu je u blizini Pefkija,kod Artemizija bila cuvena pomorska bitka u isto vreme kad i bitka kod Termopila i to negde bas u avgustu.Dosta iscrpno pise Herodot i o Istiji i Halkidi ,Skijatosu ,Pelionu ,Fokidi...Zanimljivo stivo za ljubitelje,pogotovo ako posecujete taj deo Grcke.

#15 Biljana 2302

kosmopolita

• Član
  • Poruka:9653
  • ženski

Napisano: 06. Aug 2013 - 13:10

:thankyou: :thankyou: :thankyou: Hvala toplo na preporuci !!!

* * * M F T * * *

Postavljena slika

Broj korisnika koji čitaju temu: 1

Članovi: 0, gosti: 1, skriveni članovi: 0

Sajt Putovanja.info je deo Infostud grupe:
 poslovi.infostud.com mojtim.com kursevi.com najstudent.com prijemni.infostud.com polovniautomobili.com internet-prodaja-guma.com Gear5
Prijatelji sajta: 4zida.rs - nekretnine Beograd, Osiguranik.com, GdeIzaci.com - splavovi u Beogradu

copyright © Putovanja Info d.o.o. Beograd (2004-2014)