ZAKON ILI KAZNA

Da li mozete sa mesecnim primanjima izdvojiti 300 EUR-a, za zimsku opremu vaseg automobila?   29 glasova

1. 1. Da li mozete sa mesecnim primanjima izdvojiti 300 EUR-a, za zimsku opremu vaseg automobila?

Molimo prijavi se ili se registruj kako bi glasao/la u anketi.

71 poruka u ovoj temi

Postavljeno

Kako se ova vest itekako tice putovanja, otvaram ovu temu da cujem i vase misljenje. Da li je standard stanovnistva takav u Srbiji, da lako  iz kucnog budzeta moze da se izdvoji ovakva investicija?

Radi se o sledecem:

Vozači u Srbiji će od 1. novembra do 1. aprila ubuduće morati da imaju zimske gume na svim točkovima na svojim vozilima.

Novi pravilnik rogobatnog naziva donosi i dosta drugih novina. Vozači će u narednom periodu morati da nabave novi komplet za prvu pomoć, uže za vuču, lance za sneg i pomenute zimske gume. Čini se, međutim, da će obaveze vezane za zimsku opremu najviše zabrinuti vozače, s obzirom na skori start zimske sezone i veliki izdatak za pneumatike. Vozačima će, naime, za četiri nove gume i ostalu potrebnu opremu biti potrebno do 300 evra.

Najviše buke izazvale su nove kutije za prvu pomoć, a u Ministarstvu za infrastrukturu više puta su ponovili da će vozači dobiti razuman rok da ih nabave. Osim zavoja, flastera i gaze, novi "paketići" moraju da imaju "toplotno ćebe", koje održava temperaturu povređenog, kao i foliju za davanje veštačkog disanja. Na tržištu u Srbiji već mogu da se pronađu ovi kompleti po ceni od 2.400 do 3.500 dinara.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Postavljeno (izmenjeno)

Sigurno da nije lako izdvojiti novac, ali je neophodno radi bezbednosti! Meni je prosto nezamislivo da neko vozi sa letnjim gumama u zimskom periodu, ali i to se desava. Ne ugrozavaju samo sebe, vec i ostale ucesnike u saobracaju. Pozdravljam takvu odredbu.

Evo, dodacu da nisam stedela kada su gume u pitanju; prosle godine sam uzela cetiri nove Dunlop gume i one ce mi trajati naredne cetiri godine.

Izmenjeno (DraganV)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno (izmenjeno)

Evo, dodacu da nisam stedela kada su gume u pitanju; prosle godine sam uzela cetiri nove Dunlop gume i one ce mi trajati naredne cetiri godine.

Ne bih se slozio sa tom tvrdnjom bas,,Oprosti,,, slazem se,,ako tvoj automobil bude parkiran u garazi mogu biti i 10 godina :)

Slazem se da ne treba stedjeti (guma glavu cuva) ali normativ starog zakona je bio sasvim dovoljan samo sto ga policija nije striktno zahtjevala.

Izmenjeno (samco)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno

Samco, nemam pojma koliko ce da traju i ne razumem se u to, ali cim se budu izlizale naravno da cu kupiti nove. :)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno

Voziti letnjim gumama (pa još prečesto sa nedovoljnim šarama) je jednostavno u najmanju ruku neozbiljno. Tu nema mesta nikakvoj priči o nemaštini. Ne bi se smelo uopšte postavljati pitanje da li će neko voziti letnjim gumama zimi po snegu i ledu, jednostavno NE.

Rezon koji često čujem "nemam para ni za ove gume a kamoli set zimskih" je direktno ugrožavanje onih koje voze i onih koji sa takvim vozačima učestvuju u saobraćaju.

Nažalost zimi u jako nepovoljnim uslovima viđam automobile sa IZLIZANIM letnjim gumama, tome je nadam se, došao kraj. Ne znam kakav bih izgovor morao da imam pa da takvim gumama učestvujem u saobraćaju.

Uostalom, zimske gume se ne kupuju svaki mesec pa da to bude neki prevelik izdatak.

Što se tiče kompleta za prvu pomoć, to je stvarno potrebna stvar i srećom, ne koristi se često. ALi, kad zatreba, treba imati mogućnost barem privremeno pomoći kome treba. Ne kupuje se to svaki mesec, meni na primer komplet zimskih izdrži četiri sezone jer zimi ne vozim toliko mnogo a i sporije vozim.

Što se tiče prve pomoći, i to se ne kupuje svakog meseca, ni svake godine pa cena može da se izdrži. Vrednost tog kompleta se vidi tek kad stvarno ne daj bože zatreba. Po meni je veći problem to što jako mali broj ljudi ume to da koristi kako treba, da pruži prvu pomoć, tu ubrajam i sebe. Bilo bi veoma uputno da se organizuju neki kursevi na dobrovoljnoj bazi, pa bi se barem malo povećala populacija onih koji umeju da pruže pravu prvu pomoć kad zatreba.

Pitanje u anketi je nesrećno sročeno, jer je nabavka zimske opreme jednom u nekoliko godina, pa se ne može reći da je to maltene nešto što se izdvaja od jedne plate. Sad, kada treba po prvi puta kupiti zimske gume jeste, ali ne razumem ljude koji su i do sada vozili letnjim gumama zimi, mnogi imaju gume već kupljene.

Ne radi se tu o EU ili nekim drugim zakonima, radi se o podizanju opšte bezbednosti u saobraćaju i baš me briga jel' to EU ili neki drugi zakon. Glava jednog Švabe koji može da kupi zimske gume svake godine nove, vredi koliko i bilo koga od nas ali eto naše plate male. Da li to treba da znači da mi ne treba da koristimo zimske gume zimi? Da se tociljamo i ubijamo po ledenim putevima, jker nema para za zimske gume... A da li je to u skladu sa zakonom ili ne, nije primarno uopšte, nama treba da je primarno.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno

U prošloj emisiji SAT je bilo reči i o ovome.

Verujem da će ovo većini da bude težak udarac na kućni budzet, mnogima i nepodnošljiv...pretpostavljam da se neki naš ministar ili njegov kum u nekoj od svojih deset firmi bavi i uvozom svih tih guma i pomenute opreme...

Ajdemo pozitivno, šta nam drugo preostaje...Jeste u cilju povećanja bezbednosti...I ako imamo dva kompleta guma, ukupno će oba duže da traju...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno

Naravno da ja to sve imam, skoro smo to sve obnovili, ali eto nemam  to toplotno cebe, sta sa njim? Prvi put i cujem da to postoji...jel to moze posebno da se kupi, ili opet kupuj komplet? Moguce da u paketu ima uputstvo o koriscenju, tu cu se snaci.

Pitanje u anketi je namerno postavljeno, dugo sam misljenja da vecini stanovnistva, bar u unutrasnjosti, ne prelazi LD tu cifru. Odnos LD i  opreme je neprimeren. Iskljucimo gume, recimo da ih imamo, odnos LD i prve pomoci je takodje neprimeren.

Inace, bezbednost je na prvom mestu. Ko putuje, odnosno vozi, sigurno je opremljen i bez toga...sebe radi, a i drugih ucesnika. 

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno

Ne znam za to ćebe, ja ne moram da ga imam...

Ne verujem da ima veze sa temperaturama spolja (pa da mislim da je obavezno u hladnijim provincijama), pre ima veze sa padom telesne temperature usled gubitka krvi...

Meni je u onoj emisiji bilo ajde da kažem smešno (kao i kad u redovnim izveštajima sa puteva iz AMS centra uvek apeluju da se poštuju propisi) - da čovek koji je učestvovao u pisanju zakona kaže da, iako piše da su lanci obavezni u onom gore pomenutom periodu - u gradu neće da ih traže u sklopu opreme.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno

Koliko se samo puta dogodilo da neka budala usporava saobracaj i pravi kolonu, jer mili sa letnjim gumama po snegu. A da ne govorim sta se sve desava na otvorenom putu. Prosto receno, ko ne moze da nabavi zimsku opremu, ne treba ni da vozi auto tokom zime!Tu su stvari veoma jasne. Zimske gume su neophodne i nije bitan proizvodjac, uostalom mislim da se Wintera moze naci i za 150 evra.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno

A ja zamisljam kako policajac pise kaznu zbog prve pomoci nekom vozacu raspadnutog  golfa koji dimi kao termoelektrana...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno

Neki ovdje ocito nisu procitali anketno pitanje :-P

Idemo ispocetka....prostm jezikom...anketa,,znaci pitanje iz ankete ne glasi HOCEMO li kupiti trazenu opremu ili ne,radi se znaci o zakonu kojeg se moramo pridrzavati ukoliko zelimo da ucestvujemo u kopnenom saobracaju vlastitim automobilom.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno (izmenjeno)

<<

I to.

A i ovo (gledam nešto oko te folije za veštačko disanje):

Jedna od novina je i zaštitno sredstvo za davanje veštačkog disanja, pa Okanović pita koliko je vozača u Srbiji sposobno da pravilno da veštačko disanje, a da pri tom nikog ne povredi.

- Da bi neko naučio reanimaciju, potrebna su najmanje tri sata obuke na lutki. To ne može da se nauči iz uputstva. Pored toga, ako neko smatra da je bitna folija za davanje veštačkog disanja, onda vozači mogu samo to da kupe, da dopune postojeće komplete, a ne da kupuju nove. Ipak, iluzorno je od vozača tražiti da rade oživljavanje - kaže on.

Dok sam se ja aktivno (i protiv svoje volje) bavio tim stvarima, oko mene je bilo takvih slučajeva da sam ih naterao da se zakunu da mi u slučaju potrebe nikako oni ne pružaju prvu pomoć...

Izvor.

Izmenjeno (Nikola S.)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno (izmenjeno)

Ne znam ni za tu foliju, ranije su bili oni plasticni dodaci za to. Kako da dokupim a ne kupim, pitam se ....?

Prosli put kada sam htela da dokupim prsluk i trougao, u tom trenutku nije ih bilo. Zakon izasao pa velika navala. Onda je u samo jednom kompletu bilo sve skupa, ali ako kupis ceo komplet. 

Sta da radim sa tolikim kompletima, i opet nemam sta mi treba? 

Ministarstvo bi trebalo navesti šta prva pomoć mora sadržati, pa da gradjani dokupe ono sto im fali u postojećim. Propisivanjem zakona, a u cilju uticanja na bezbednost, da svi moraju imati novu prvu pomoć po nekakvom EU standardu lici mi samo da se namešta veliki posao. Tako bar izgleda.

Ako je negde izasao sadrzaj tog pakovanja, volela bih to znati. I ako nema tog spiska, na osnovu cega ce policija znati sta imam, a sta nemam? Ili, nemam prvi zavoj, imam cebe...onda je ok, jel?

Bezosecajnost za narod.

Izmenjeno (Infoputnik)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno

Ne može da se dokupi pojedinačno šta fali nego kupi sve komplet - jer neko treba JOŠ VIŠE da se obogati.

Propisi su propisi.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Postavljeno (izmenjeno)

Pa naravno da ne moze.

Sertifikat o ispravnosti izdaje Agencija za lekove. To kosta hm, dosta. Pride, tesko se i dobija. Zatim,  potrebno je zabraniti nekolicini uvoznika, podneti prijave protiv njihove distribucije, a sa druge strane samo odredjeni mogu zadovoljiti te standarde (koje?.. ne znamo). E sad, sve bi ovo bilo na neki nacin opravdano, ako bi se stitila domaca roba. Ali, mi domacu robu nemamo. Sav repromaterijal uvozimo, pakujemo i preprodajemo. Nikakvu obradu samog proizvoda ne vrsimo. I to kosta, mnogo....ko placa? Pa ja bato.

Svaki voditeljski aparat neke zemlje, razmislja o nacinu placanja stanovnistva. Zasto jednostavno ne moci dokupiti?  

Ovako imamo nizak standard stanovnistva, visok standard kompleta, dzepove kao  svajcarski sir, auta olupine i mozda to cebe za pokrivanje.

Ali kako bez drage olupine, kada je to nuzna gvozdjurija.

Izmenjeno (Infoputnik)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

Uključi se u zajednicu

Pridruži se našoj zajednici i napravi nalog. Jednostavno je!

Registruj se

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se.

Prijavi se sada

• Naši članovi

50074
    Ukupno članova
    1059
    Najviše članova online
    Novi članovi
    prince1969
    Pridružio/la se
  • Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

21034
    Ukupno tema
    625759
    Ukupno poruka