Skoči na sadržaj

putovanja.info logo

Posao i zivot na srednjem istoku - pitanja i odgovori

1750 odgovora na temu

#136 Infoputnik

Samo putnik

• Član
  • Poruka:9705
  • ženski

Napisano: 12. Dec 2010 - 23:43

Bas me cudi kako se nekako to brzo dogodilo, mislim vremenski. Prosto mi deluje kao nemoguca misija. hmmm, mislis da je ovo realno vreme?
Kefalonija Lefkada Krit, Albanija 2013
MFT: Kefalonija plaze Kefalonija Venecija Sarajevo Una Hvar Krit prvi put Ag.Nik
......................................................
Postavljena slika

#137 hmmm

Istaknuti član

• Član
  • Poruka:2328
  • ženski

Napisano: 13. Dec 2010 - 10:19

Iskreno Info - nisam sigurna, ali ne toliko zbog brzine kojom se dogodilo.

Vremenski jeste brzo, ali to uopste nije nemoguce da se desi. Za prvi posao koji sam dobila u jednoj od zalivskih zemalja imala sam otprilike oko tri nedelje (mozda nekoliko dana vise) izmedju ponude poslodavca i pocetka radnog odnosa. U ovim zemljama cesto ima dosta nepopunjenih pozicija, i ponude mogu da se dese 'munjevitom' brzinom - mi smo imali slucajeve gde se, naprimer, nastavnici neki uopste ne pojave (a pritom ne najave da su odustali od ponude), pa su cesto cak i skole prinudjene da traze zamene za te nastavnike tipom ponuda "ta i ta plata, let je prekosutra, da ili ne?". Naravno, kao sto moze veoma brzo sve da se izdesava, tako isto za neke potraga moze malo da potraje.

Ono sto mene pravi skepticnom po ovom pitanju je 'manjak' detaljnijih podataka o toj agenciji, kako, sta. Takodje devojka sada ne pominje toliko vise agenciju preko koje je dobila posao, vec sada sama nudi poslove, posto izgleda radi za neku agenciju tamo. Ja bih jos jednom zamolila SmoothOperator-ku da - ako vec nudi ljudima mogucnost zaposlenja i kaze da joj je sopstveno iskustvo veoma povoljno - da onda to iskustvo lepo preprica i opise da svi znaju TACNO o cemu se radi, znaci sa vise detalja. Davanje mejl adrese nije dovoljno, zato sto se onda razgovori ubuduce sa ljudima vode 'tajno', a to sugerira (bar meni) muvanje - zasto ne nastaviti i lepo prepricati sve javno, da svi zainteresovani mogu da 'dozive' i sami rasude da li je to za njih ili ne? Privatno ponaosob SmoothOperatoru daje mogucnost da svakoj osobi, ako to zeli, pise razlicito, u zavisnosti koji joj je zaista cilj.

SmoothOperator - izvini, moguce je da su ti namere sasvim dobronamerne, medjutim, bez vise detalja o tome 'ko si', kakve tacno poslove sada nudis, koji su uslovi, koje je tvoje iskustvo, itd., tesko je ne biti skeptican. Naprimer, da li tvoj poslodavac zadrzava tvoj pasos kod sebe, ili ti imas slobodu nad njim? Da li si vec dobila prvu platu? Da li mozes da ocenis da ce poslodavac redovno da te placa ili ne? Ovo su samo tri od mnostva pitanja koji bih zelela da ti postavim.

Tesko je proceniti tacno koje su ti namere na ovaj nacin, pa te molim jos jednom ne samo da vise o ovome napises, vec i da se nadovezes na vec postojecu temu koja ima zainteresovane pratioce o poslu i zivotu na srednjem istoku.

*Za zainteresovane citaoce napomena - u slucaju da nam se SmoothOperator vise 'otvori', da tako kazem, i vise napise detalja na ovu temu, onda cemo da rasudjujemo da li vredi, sta i kako. Do tada (ako se desi uopste) vas molim da je NE kontaktirate u vezi posla. U slucaju da ipak zelite da probate, jedan savet - u zemljama zaliva, pogotovo 100% sigurno za Emirate! - je uvek ILEGALNO da od vas agencija za zaposlenje trazi da sami platite proviziju, unapred ili po dobitku posla, svejedno. Ovakvih 'prevarantskih' agencija ima dosta, posto znaju da su ljudi sirom sveta zainteresovani za srednji istok zbog dobre i velike ponude posla i visokih plata sa beneficijama, i njihova cela poenta jeste da 'izvacare' koga stignu.

**Jos jedna napomena. SmoothOperator je izbrisala svoju ponudu i poruku sa ove teme, pa ju je prebacila u drugu temu 'Zaposlenje', takodje na opstoj diskusiji. Jos uvek nije, i izgleda nema zelju, da se oglasi na razradjenoj temi o detaljnim informacijama za zaposlenje u ovom delu sveta. Po svemu sudeci, ove poruke su SPAM od doticnog clana, i ne preporucujem da joj se obracate!

Sve najbolje!

"Ljudi koji ne mogu videti svet u sebi, jos manje mogu videti sebe u svetu." - Vladika Nikolaj Velimirovic

www.posaoizivot-bliskiistok.com

FB

#138 kalipso

iskusni putnik

• Član
  • Poruka:274

Napisano: 13. Dec 2010 - 15:01

Imao sam prilike boraviti u Dubaiju poslovno ne deset dana
Od cega su bila i dva petka i jedna subota koji su kod njih neradne
Mislim da Dubai vjerovatno nije dobar primjer za zivot u zemljama
Arapskog poluostrva ali navescu neke moje observacije i utiske
Mozda ce nekom biti interesantne ili korisne.

Dubai je sam po sebi ludilo od arhitekture i nabudzenih gradjevina
svih vrsta i nekako mi izgleda bas futuristicki.Spada u onu grupu velikih gradova

Na moru u kojima je zivot sam po sebi divan.
Ima divne plaze,cak i parkove,fino sredjene bulevare,
Ogromne trzne centre i mogucnost kupovine za svaciji dzep.

Sigurno da nige na svetu ne postoji skup tako dobrih,modernih
I originalnih hotela na jednom mestu kao tamo.

Taxi uopste nije skup,a cini mi se da ni kafei ni restorancici
nisu toliko skupi te da je bas omoguceno svima da uzivaju.
Ti kafei i restorani se uglavnom nalaze u trznim centrima,ili hotelima
I iskreno nisam video nijedan van tih objekata odnosno,ono kao
Delove nekih ulica ,ili setackih zona itd.

Medjutim naspram svega interesantnog sto se moze videti u Dubaiju,
jako me iznenadilo i razocaralo koliko je Dubai u stvari prljav grad.
Imao sam prilike da zagrebem ispod povrsine i da vidim da Dubai nisu samo trzni
centri i hoteli,vec i mnogo toga jos.

Kao prvo saznao sam,da u samom gradu koji ima oko milion i dvesta pedeset do
Milion i trista hiljada stanovnika domaci arapi cine tek nekih 200 000 zitelja,
a ostali su uglavnom Indusi oko 900 000 dok ostatak cine Filipnci,Kinezi,nepalci,Sri Lancani
koji su sve ono najgore iz svojih kultura donelii sa sobom i svojim ocima sam gledao kako usred
jednog od prestiznih bulevara Indusi papirice od cokoladica bacaju pravo na trotoar i to bas opusteno,
jedno dete je cak bacilo i koru od banane,pored majke koja je to opusteno posmatrala

Obzirom da su moji poslovni sastanci se odvijali sa domacim arapima shvatio sam brzo da Su oni jedni veliki neradnici, a da su svi ovi ostali dodjoshi njihova radna snaga.
U hotelu u kom sma bio smesten komplet svi koji su radili zajedno sa menadzerom su bili Indijci.
A vlasnik hotela je bila cerka nekog sheika

Pricajuci i druzeci se sa ljudima raznih nacionalnosti koji zive u Dubaiju sam shvatio da je to u sustini jedan veliki robovlasnicki sistem, gdje ova radna snaga tipa indijci,kinezi,filipinci Ima plate u prosjeku 100-200 evra i u 99% slucajeva privremenu vizu sa stalnim strahom od deportacije.
Recimo interesantno mi je bilo da sam u sred Dubaija,u jednoj od poslovnih zona usao u restoran u kome je najskuplje jelo bilo 2 evra. A moglo je da se rucha i za 70-80 centi.Restoran je naravno bio indijski,...

Naravno postoji i jedna grupa ljudi,gastarbajtera iz evrope i amerike koji su porilicno dobro placeni. I to je tacno,...ali su uglavnom zaposlenio na visokospecijalizovanim poslovima i fino naplacuju uglavnom to sto arapi su teski neradnici.

Dakle evidentan je celi redosled klasa bas kao u robovlasnickom ili eventualno feudalnom sistemu.

I ma koliko god ko pricao da mu odgovara klima tog dela sveta ja nisma od onih koji bi mogli da se prze na plus 50 i to nekoliko mjeseci u kontinuitetu. Takodje malo ko pominje da je sve to ipak pustinja te da je i Dubai izgradjen u pustinji i da veoma cesto usled vetrova manje ili vece pescane oluje valjaju tone peska koje bukvalno ulaze u sve pore...i kad prodjete recimo prstom po staklu bilo kog auta tamo ili po bilo kojoj staklenoj povrsini vidite u stvari koliko ostane sitnog peska na njemu

Ljubazni recepcioneri u hotelu su me na dolasku upozorili da ni pod kojim uslovima ne otvaram prozore od sobe,al mi u pocetku nije bilo jasno i zasto.

Ukoliko nekog bude zanimalo napisacu i jos neke detalje i impresije o mom boravku tamo

#139 hmmm

Istaknuti član

• Član
  • ženski

Napisano: 13. Dec 2010 - 17:07

Cao Kalipso i hvala za podelu utisaka!

Prvo, moram da potpisem i da kazem da si za sve utiske koje si stekao u pravu, odnosno, uglavnom je bas tako kako si opisao, i to ne samo u Dubaiu, vec u svim zemljama zalivskog regiona.

E sad, ja bih ipak da dodam svoje misljenje o tim stvarima. Dubai je - da krenemo od oblakodera i nabudzenosti - dosta specifican po tom pitanju, dok su ostale zemlje, pa cak i ostali Emirati mnogo vise tradicionalni i konzervativniji. Za vecinu zitelja zalivskih zemalja Dubai predstavlja ekstrem 'ruznog', odnosno smatraju Dubai za jedan veliki cirkus koji se klanja zapadu i prihvata sve najgore 'zapadne' vrednosti. Cisto primera radi, oblakodera i 'modernih' gradjevina nema uopste u Omanu, i takve izgradnje su zabranjene zato sto Sultan ne zeli da 'kao Dubai njegov narod izgubi svoje tradicije i indentitet i zameni ih rugobama' (ovako nekako je to srocio, ja citiram iz pamcenja).

Iskreno, ja se slabo secam Dubaia (ipak smo ga samo posetili na nedelju dana i to jos pre tri godine), tako da je sasvim moguce da je veoma prljav, ne znam. Ali zato znam da ni Muskat, ni Kuvajt, ni Salala nisu uopste prljavi, cak mislim da je Muskat jedan od najcistijih gradova koje sam imala priliku da posetim u svom zivotu (a mnogo njih sam posetila). Da ni ne pominjem kako i koliko je prljav Beograd, da se uvek zgadim prvih par puta kada prosetam njegovim ulicama - od cadji, djubreta, itd. - Beograd je jedini grad u kom sam bila (osim Istanbula, naravno) cije su ulice u stanju da mi 'uniste' prljavstinom cipele! Kada kazem nisu 'uopste' prljavi, mislim na ulice, pogotovo glavne, gradska setalista, itd., mada i oni, kao vecina gradova na svetu ipak imaju neke (meni jos uvek neobjasnjive) delove po gradu gde se stvari jos nisu izgradile i tu na tim 'poljanama' uglavnom ima dosta djubreta.

Za vecinu gradova u ovom regionu vazi isto pravilo kao za Dubai - nesto malo 'domacih' i velika vecina stranci. U Kuvajtu je jos 'gori' prosek. Na vise od 3 miliona ljudi koji zive u Kuvajt City-ju, manje od 800,000 su Kuvajcani. U Omanu je prosek otprilike pola-pola. Od stranaca najveci broj, kao sto si rekao, cine Indusi, Pakistanci, Filipinci. Ja UVEK imam osecaj kada odem u 'grad' (kao neki 'centar', mada nemaju taj koncept) u Salali da se ne nalazim u arapskoj zemlji, vec u sred srede Indije i Pakistana ... i to mi uglavnom bas puno smeta.

Zasto je tako? Pa bas zbog onoga sto kazes - Arapi su izuzetno 'lenji', odnosno, oni bi voleli (kao i svi mi, da se ne salimo) da imaju zvucne titule i moc, ali da sto manje 'prljaju' ruke nekim poslom (ponekada sam sigurna da nasi politicari vecinom sigurno poticu iz arapskog sveta :-P). A moze im se! Mogu da 'uvezu' radnu snagu, ili robove kako si rekao, i da po ceo dan sede u 'zlatnim' (bukvalno!) foteljama, puse sisu, piju kafu i pricaju o ... o ... ko ce li ga znati! To je ruzna osobina, medjutim izrazenost te osobine u arapskom svetu zavisi ISKLJUCIVO od toga koliko para imaju kao drzava i kao narod - sto vise para za svakog stanovnika, to je veca 'lenjost'. Iz tih razloga po nekom 'rangu lenjosti' broj jedan je Saudijska Arabija, broj dva Kuvajt, a Dubai ipak tek na trecem mestu. Zamisli tek ove dve druge drzave!

Kazes da su Indusi, itd. doneli najgore navike sa sobom - ali po mom misljenju nisu ih oni 'doneli', te navike su iste i kod Arapa, jednostavno im se navike slazu! Zasto? Ja pre zaliva nisam nikada srela ceo narod (odnosno, sa Indusima i Pakistancima, narode) koji tako opusteno i bez problema baca sve i svasta gde god stigne! Od Kuvajta, preko Dubaia i Bahraina, do Omana, SVI zajedno - Arapi, Indusi, Pakistanci, Filipinci, pa cak i EVROPLJANI koji se 'odomace' - bacaju djubre SVUDA!!! Po ulici, kroz prozor automobila, po prelepim plazama (a to je tek tuzno i uvek me iznervira), gde god da stignu tu stigne i njihovo djubre! Evo ti moja dva iskustva - jednom je lik (Kuvajcanin) na autoputu, vozeci 170km/sat ispred nas, ladno celu kesu djubreta bacio kroz prozor, koja je nas pogodila u sofersajbnu, raspala se i rasula po celom autoputu! Drugi slucaj, jedan Omanac umalo da nije napravio haos na putu (vozio je ispred nas), posto je lepo uzeo polu praznu koka-kolu i zavitlacio je kroz prozor - medjutim, zaboravio je da otvori prozor, pa se to sve prosulo po njemu! Hehehe! Onda je naravno krivudao, kocio, itd., pa smo mi morali da kocimo - ali sam se sita posle toga ismejala, dobio je ono sto je zasluzio!

Kontradiktorne izjave sa moje strane, zar ne? Ovamo su cisti gradovi, a sada pricam o toni djubreta koja se baca svuda. Ta kontradiktornost lezi upravo u tome sto ti isti Indusi, Pakistanci, itd., odnosno vecina radne snage, je konstantno na ulicama i kupi ... i kupi ... i kupi! Sve, od djubreta bacenog nehajice, do pregazenih macaka (:tuzni:), pa cak i mrtvih krava (da, da, svojim ocima videla). I u tome je glavna razlika izmedju zaliva i, recimo, Indije i Pakistana, gde dani mogu da prodju dok neko ne ukloni les coveka sa ulice, stanice, itd. Do sada nisam ni jednom, najozbiljnije, prosla putem do skole ili do grada, a da nisam naisla na najmanje 3 radnika (u plavim odelima) koji pesice idu uz put i kupe djubre metlom.

To sto pricas za robovlasnistvo - o tome sam ranije vec pisala, i to je fakat, cak mislim da sam i ja pominjala da je jedini priblizni sistem ovom ovde feudalizam. No sada cu opet da kazem 'medjutim'. Necu da osporim da se prema velikom broju radne snage (opet Indusi, Pakistanci, Filipinci) Arapi ponasaju kao prema zivotinjama. To je cinjenica i ona nije ni malo lepa i o njoj sam pisala. Ali, ako si ikada imao prilike da odes u Ameriku, Kanadu, ili Englesku, da ni ne pricam o Francuskoj i Nemackoj - da li si video kako se oni ophode prema tim istim 'dodjoskim' narodima? Ja jesam - ne, ja sam cak imala mogucnost da BUDEM jedan od tih dodjoskih naroda. Posle tog iskustva, ja mogu samo da 'pohvalim' (ironicno, naravno) Arape, posto su barem, ako nista drugo, otvoreni i iskreni u svom rasizmu, odnosno, nisu licemeri i hipokrite. Necu sada da pominjem kako se Srbi ponasaju prema Romima (sa, tako mislimo, punim pravom posto su 'oni' takvi kakvi su pa su to zasluzili). Znaci, moj zakljucak je da Arapi nisu nista ni gori ni bolji od ostatka sveta po tom pitanju, samo se otvoreno ponasaju kao 'vlasnici', a ne kroz osmeh kako to vole da rade 'kulturni' Evropljani i Ameri. Pazi, ja ih ne podrzavam, jednostavno mislim da su i jedni i drugi jednako pokvareni.

Sto me dovodi do sledeceg - ako su Indusi i ostali tako malo placeni, 100-200 eura (sto jesu), zive u strahu, nemaju nikakva prava, sve moraju da rade sto 'gazde' kazu i da cute, zasto onda uopste u tolikim brojevima dolaze i spremni su na sve da im se pojavi takva mogucnost? Imala sam prilike da se dobro upoznam i u vise navrata razgovaram sa nekim od tih radnika (ukljucujuci i sopstvenu spremacicu u Kuvajtu), i oni su, iako sasvim svesni mogucnosti loseg tretmana, neverovatno zahvalni i zadovoljni sto imaju takve poslove, a te pare su za njih bogatsvo. E tu je prava tuga. Citave porodice se hrane, oblace, skoluju, prezivljavaju, na plati JEDNE osobe koja radi negde u ovom regionu. Za nasa neka shvatanja to su male, nebitne pare. Za njih je to bogatstvo zbog kog su u stanju da trpe mnoge gadosti. Iskreno, ja im se cesto divim na neverovatnom strpljenju i pozrtvovanosti.

Srbiju tu vec ne mogu da razumem. Sta sve ljudi takodje ne trpe za malo vecu sicu od 200-300 eura, a sa njima ni sebe ne mogu kako treba da nahrane! O oblacenju, stanovima, itd., necu ni da pricam.

Jos da dodam, sada kad sam se raspisala - Arapi osecaju mnogo vise 'vezanosti' za Indiju i Pakistan nego za zapad. Moji studenti obozavaju indijske filmove, muziku, dosta njih zna da govori Urdu (bolje nego engleski), arapski brojevi se danas koriste u celom svetu osim u arapskim zemljama - oni koriste indijske!

Sto se tice vremena - i o tome je pisano. U pravu si za vrucine, ali kako sam vec pisala, vecina 'belih' stranaca u letnjem periodu kada je najgore (juli i avgust) uzimaju svoje ne tako kratke godisnje odmore. To i mi cinimo. Izdrzati vrucincinu u maju, neki deo juna, i u septembru, meni i nekima nije toliko niti tesko niti zastrasujuce. Ako nisi fizikalac (a ovde to mi ne bi mogli ni da budemo) uz kola, klimatizovane stanove, centre, restorane, itd., skoro da se ni ne oseti. Meni je licno mnogo gore iskustvo bilo kada, kao sto onaj vic kaze "Opet pada belo govno" po 6-7 meseci i napolju je - 40. Da, - 40. A da ne pricam o parama koje se ustede na zimskoj odeci, hehehe.

Pescane oluje, odnosno oluje 'prasine' sam takodje pominjala - a sada cu opet da napomenem da je to cesta pojava u nekim mesecima samo u nekim od zemalja zaliva. Prvenstveno u Kuvajtu, Saudiji i Emiratima (a verovatno i u Katru), ciji gradovi su okruzeni pustinjom. Bahrain je vise kao poluostrvo, ima i planine, i relativno je izolovano, a Oman zbog planinskih pojasa i topografije koja je dosta drugacija od obliznjih pustinjskih zemalja ih uopste nema (u gradovima).

Eto, to je neko moje misljenje o stvarima koje pominjes.

Pozdrav!

"Ljudi koji ne mogu videti svet u sebi, jos manje mogu videti sebe u svetu." - Vladika Nikolaj Velimirovic

FB

#140 Infoputnik

Samo putnik

• Član
  • Poruka:9705
  • ženski

Napisano: 13. Dec 2010 - 18:25

hmmm hvala na detaljnom obrazlozenju. I mislila sam odmah da je nesto mutno, tako da je najbolje bilo da ti objasnis iz prve, prave ruke.  :D

Nadam se da ce ljudi pazljivo pristupati ovakvim ponudama, narocito mlade devojke.

Kefalonija Lefkada Krit, Albanija 2013
MFT: Kefalonija plaze Kefalonija Venecija Sarajevo Una Hvar Krit prvi put Ag.Nik
......................................................
Postavljena slika

#141 samco

svetski putnik

• Član
  • Poruka:773
  • muški

Napisano: 13. Dec 2010 - 19:00

Ne znam hoce li ovaj post biti van teme ali zelim ispricati dogadjaj koji se desio mom kumu a vezano je za odlazak na rad u Libiju a datira od prije par godina.Naime,radeci u gradskoj bolnici saznao je za organizovan odlazak zdravstvenih radnika na privremeni rad u Libiju.Znaci zvanican dopis odnosno ponuda je stigla na adresu pomenute firme.Zeleci kao i svi normalni ljudi bolje sutra prijavio se i otisao na zvanicni intervju na zakazanom mjestu.Ponuda kao ponuda nije bila extra ali u svakom slucaju bolja od surovog prezivljavanja u maticnoj domovini.Jos je "kao imao srecu" da ga prime u ostroj konkurenciji "milion" prijavljenih kandidata :) .Po odlasku tamo nista nije bilo kako treba.Morao je da ostane odredjeni rok da "odradi" kartu i troskove vize i svasta nesto.Od dogovorene naknade jedva mu je ostajalo par stotina dolara.Shvatio je da je zrtva jedne vrste svodnika i sav sretan se vratio u SVOJU siromasnu zemljicu.Da sve bude crnje njegovo mjesto u bolnici je popunjeno zbog nedostatka kadra :) .Ovakve slucajeve ste svi culi ali jos jednom da upozorimo mladje narastaje na veliki oprez.
"Ne traži od tananog jasmina da se isprsi pred gromom. Ne traži od sićušne pčele da preleti beskrajno more. Ne traži od žene koja te bezmjerno ljubi da bude robinja tvoja. Sve pod nebom svoju sudbu ima i ne diraj u to iz obijesti svoje."

#142 hmmm

Istaknuti član

• Član
  • ženski

Napisano: 13. Dec 2010 - 19:19

Samco, poruka nije uopste off, cak naprotiv. Opreznost kod ovakvih poduhvata je veoma bitna, posto je ipak u pitanju odlazak na duzi period u jedno veoma drugacije podrucije od onoga na sta smo navikli.

Interesantno je da je dogadjaj koji opisujes vezan za Libiju (mada ne sam dogadjaj), posto sam ja ovde na forumu upoznala jednog clana sa totalno kontra iskustvom rada u bolnici u Libiji (doduse iskustvo je vezano za roditelje, tako da datira mnogo vise od nekoliko godina). Situacije se menjaju, politika, zakoni, itd., da ponekada i mali broj godina moze da donese velike promene - pozitivne i negativne.

FB

#143 samco

svetski putnik

• Član
  • Poruka:773
  • muški

Napisano: 13. Dec 2010 - 20:02

Ne samo vremenski period nego i organizacija preko koje se odlazi.Sa mojim kumom je bilo nekoliko radnica iz cijele ex Yu.Cak se za radnike iz BiH intervenisalo preko ambasade sluzbenim dopisima ali na njihovu zalost ispitivanja su zavrsila pokazivanjem ugovora koje su potpisali.Generalno je problem ispao oko opstih uslova smjestaja, ishrane i ostalih svakodnenih potreba.Stoga OPREZ.
"Ne traži od tananog jasmina da se isprsi pred gromom. Ne traži od sićušne pčele da preleti beskrajno more. Ne traži od žene koja te bezmjerno ljubi da bude robinja tvoja. Sve pod nebom svoju sudbu ima i ne diraj u to iz obijesti svoje."

#144 Cheron

backpacker

• Član
  • Poruka:19

Napisano: 25. Dec 2010 - 11:52

Zanima me da li moze da se nadje u ovim zemljama posao za pravnika iz Srbje? Od malena volim ove zemlje (po meni jako jako zanimljive, misticne, a lepe i bogate), a studiram prava, pa me zanima da li bih mogao tamo naci posao...hvala na odgovoru u napred. ;)

#145 hmmm

Istaknuti član

• Član
  • ženski

Napisano: 26. Dec 2010 - 10:00

Pozdrav Cheron!

Iskreno, kada sam procitala tvoje pitanje nisam znala sta da odgovorim. Malo sam se zatim 'igrala' na internetu i dosla do nekoliko zakljucaka. Prvo, uglavnom je potrebno da pravnik poznaje jezik zemlje u kojoj radi, odnosno u ovom slucaju, da ima znanje arapskog, kao takodje, naravno, poznavanje pravnog sistema zemlje u kojoj bi radio. Iz tih razloga bih prvenstveno odgovorila da je nemoguce da se zaposlis kao pravnik u ovim zemljama (osim, naravno, ako znas arapski, ostalo mozes i da naucis, drzavljanstvo nije neophodno).

Medjutim
, dobro je sto ti nisam odmah negativno odgovorila posto, koliko sam uspela da vidim, nasuprot gore izlozenim cinjenicama, zemlje zaliva se razlikuju dosta po samom karakteru stanovnistva, odnosno cinjenicom da najveci procenat njihove radne snage cine "expats". Naprimer, za Dubai pise da cak 80% radne snage cine stranci!

Traganjem sam stigla do podatka da, iako stoji da nekim delom pravni sistem u zalivu mora da ima 'svoje' pravnike, oni takodje imaju 'internacionalne' pravnike i pravne firme. U Emiratima nije uopste neuobicajeno cak i da se zene bave pravom, kao ni to da strane firme zaposljavaju strance kao pravnike.

Prema tome, moj odgovor na tvoje pitanje, t.j. moje misljenje, jeste da mogucnost zaposlenja u tvojoj struci postoji. E sad, kolika je tacno ta verovatnoca, kako te strane/internacionalne firme gledaju na nase pravnike, to ne bih znala da kazem. Sve u svemu, ako si zainteresovan i ne mrzi te da provedes vreme i detaljno sprovedes potragu, nadjes i licno kontaktiras sto veci broj tih firmi, mislim da ne bi bespotrebno tracio vreme.

Evo par linkova, uglavnom su clanci u pitanju (ali se pominju imena nekih pravnih firma), ima i forum, i oglas za posao, a ti vidi da prosiris pretragu, moja je bila relativno brza i opsirna.

http://asialegalblog.com/?p=352

http://www.lawyerswe...udi-arabia.aspx

http://www.middleeas...AE-1739925.html

http://www.expatforu...yers-dubai.html

Ovde imas index pravnih kompanija u Emiratima:

http://www.indexuae....e/Law/Law_Firms

A ovo je samo nekoliko direktnih linkova za firme:

http://www.fulbright.com/dubai

http://www.eilf.com/

http://www.tamimi.com/

Naravno, sve zavisi tacno koja ti je specijalizacija, itd., ti znas najbolje, pa mozes bolje od mene da usmeris pretragu u pravom pravcu.

Sve najbolje i puno pozdrava!

FB

#146 Cheron

backpacker

• Član

Napisano: 26. Dec 2010 - 11:26

Hvala PUNO na odgovoru...nadam se da cu naci nesto, taman dok zavrsim fax, da odem tamo na par godina...hvala puno jos jednom. ;)
I ja sam mislio da nema 'leba tamo za mene kao pravnika, ali posle toga sam nasao ovaj forum i sinula mi ideja da pitam, posto vidim da se neki od vas nalaze vec tamo ili su bili pa imaju iskustva...za dubai znam da nema sanse da dobijem drzavljanstvo, a to da je tamo 80% stranaca sam procitao odavno, i verovatno zato i ne daju drzavljanstvo da bi sacuvali svoje stanovnistvo... Inace, kakva je situacija u ostalim zemljama u zalivu sto se tice drzavljanstva? Da li je moguce dobiti drzavljanstvo neke druge drzave (Katar, ili neke druge drzave u Emiratima i dr...)? ;)
I zanima me, da li je njihovim devojkama zabranjeno da se zabavljaju sa nama (udaju za nas)?
Izvinjavam se ako sam dosadan....

#147 hmmm

Istaknuti član

• Član
  • ženski

Napisano: 26. Dec 2010 - 17:00

Dosadan, svasta! Pa da su mi pitanja dosadna ne bih ni otvarala temu! :D :-P

Prvo, evo jedan link za sve koji su mozda zainteresovani da jednog dana odu negde van svoje zemlje da zive/rade. Sajt je veoma informativan, mozete da izaberete zemlju za koju ste zainteresovani, ili zemlje, i da detaljno procitate razne vrste informacija vezane za zivot u toj zemlji, tim zemljama, kao "expat":

http://www.justlanded.com/

Stvarno, ne mogu dovoljno da "nahvalim" Just Landed sajt, obavezno pogledajte! Sve i svasta od viza, dokumenata, kako traziti posao u kojoj zemlji, forumi, mozete direktno da postavljate pitanja, itd.

Ukratko, oni za svaku od zemalja daju detaljne informacije vezane za drzavljanstvo i da li je moguce 'dobiti' ga - da ne sirim, odgovor je NE. Jedino veoma retki, specificni slucaji, kada sam Sultan/Emir odluci da 'nagradi' nekog stranca drzavljanstvom za "veliki doprinos" toj zemlji. Takodje, ako je OTAC deteta drzavljanin te zemlje onda je moguce da dete dobije drzavljanstvo, ali ni u jednom drugom slucaju, cak ni ako je majka drzavljanin (u slucaju da otac takodje nije).

• Is it possible to become a national of Oman?
While foreigners can, in theory, become Omani citizens, it is nearly impossible if they do not have 100% Omani ancestry.

• Is it possible to become a national of Kuwait?
As a foreigner, you won’t be granted rights of citizenship in Kuwait.

• Is it possible to become a national of Dubai?
As a foreigner, you won’t be granted rights of citizenship in Dubai.

• Is it possible to become a national of Qatar?
As a foreigner, you won’t be granted rights of citizenship in Qatar.

• Is it possible to become a national of Bahrain?
As a foreigner, you won’t be granted rights of citizenship in Bahrain.

Propratni tekst za svaku zemlju glasi ovako:

"Kuwait’s (ili bilo koja druga od ovih zemalja) government is keen to protect the status quo and doesn’t want to compromise its cultural values or standard of living by allowing foreigners to become a permanent part of society. Your only route to
becoming a naturalised citizen is by marriage to a national; even this, however, doesn’t guarantee citizenship, particularly for non-Muslims.

In exceptional circumstances only, a Kuwait’s (Dubai's, Bahrain's, Qatar's, Oman's) ruler might grant citizenship to a foreigner who has provided outstanding service to the state over a number of years. A generous employer might reward a loyal worker who has made a major contribution to the company over many years by providing him with a work and residence permit of indefinite duration. After your retirement, however, the employer would have to be a figure of considerable influence to maintain this gift and satisfy the labour authorities. In this case, you wouldn’t be a citizen, but merely be allowed to remain in the country indefinitely.

Children of foreigners born in Kuwait (itd.) don’t have rights of local citizenship and automatically assume the nationality of the parents. If one of the parents (father) is a national of Kuwait, the child will usually be granted local nationality and may later become a national of Kuwait and obtain a local passport.

It’s recommended that you fully acquaint yourself with the implications of giving birth in Kuwait.

In many cases, the child isn’t affected, but any children that he has might not enjoy the same rights of nationality, citizenship, abode, etc. as his parents and grandparents."

Jos si pitao za njihove devojke. Da, njima je zabranjeno, cesto i samim drzavnim zakonom, da se uzimaju za strance, sto podrazumeva i zabavljanje, naravno. To ne znaci da nema devojaka koje se zabavljaju sa strancima, ali to cine tajno, pod velikim strahom posledica. Nisu posledice fizicke - u smislu batina, zatvora, itd. - vec uglavnom iskljucivo socijalne. Razocarenje porodice, odbacivanje devojke iz porodicnog kruga i kruga prijatelja, itd. Ja licno znam devojku koja se zabavlja sa strancem, medjutim oni su veoma oprezni, veza se cuva kao najstroza tajna, a za svaki slucaj devojka ima unapred pripremljen prtljag i pasos koji cuva kod dragog, da u slucaju "otkrica" mogu za par sati da budu na prvom letu iz Omana za njegovu zemlju porekla ...

U svakom slucaju, zelim ti svaku srecu u potrazi - i ako imas jos bilo koje pitanje, pa i vise pitanja, slobodno se javi!

Pozdrav!

...................................................................................................

Ovo sad i jeste i nije vezano za tvoja pitanja, ali ona su podstakla bujicu misli, pa cu ovde da ih zabelezim.

Razlozi za ne davanje drzavljanstva su mnogobrojni, ali ja mislim da je najvazniji razlog zato sto njihovi drzavljani uzivaju u mnogim beneficijama, koje bi se znatno smanjile kada bi se broj drzavljana povecao.

Vladar, drzava, vlada, radi na tome da donekle na neki nacin "deli" bogatstvo sa ostalim drzavljanima, posto su vecinom u nekom srodstvu - plemesko/porodicnom. I kod nas bi moglo da se kaze da "slicno" funkcionise - koga znas, ko ti je ujak, stric, itd. (da ne povratim), medjutim to se kod nas svodi na neke uske krugove, dok oni vrlo dobro kapiraju da iako su njima, recimo, Mika i Pera sada trenutno bliski rodjaci, to ne znaci da treba zanemariti Djoleta i Persu koje dobro ne poznaju, zato sto - kao pripadnici istog naroda - negde im se "loze" ipak preplicu. Mozda Persa ima istog pradedu kao i Pera, a cukundeda od Mike se vencao sestrom od cukun-cukundede od Djoleta ... a mozda su veze jos dalje. Tu je naravno i bratsvo u veri, u jeziku, u geografskom polozaju, u istoriji, u vremenu i prostoru ...

Dalje, u ovim zemljama stranci ne mogu da otvore bilo kakav biznis na svoju ruku bez partnera koji je drzavljanin i koji ce da bude vlasnik najmanje 51% od tog biznisa. Na taj nacin oni takodje cuvaju svoje za svoje, da tako kazem, ne prodaju zemlju komad po komad na sve strane. Hoces da radis i poslujes i zaradis? Moze, ali ima i neko njihov da radi i zaradi uz tebe! Dubai ima sada tu "free zonu", ali samo tamo mogu bez njih da se otvaraju biznisi.

U Kuvajtu vlada daje pare SVIM drzavljanima po sklapanju braka za izgradnju ili kupovinu kuce ili stana (uglavnom kuce) u iznosu od oko 70,000 KWD (malo vise od 200,000 EUR). U slucaju da mladi bracni par ne zeli da se sam bavi izgradnjom kuce, drzava ce da im kupi gotovu kucu u tom iznosu! Takodje, bivsi, sada pokojni, Emir Kuvajta je doneo zakon gde on SEBI (i buducim vladarima) limitira (zamisli!) godisnje prihode na "samo" 8,000,000 KWD, da bi se bolje i ravnomernije vrsila distribucija ostatka bogatsva!

Naravno, oni prvenstveno imaju bogatstvo koje mogu da dele, al' ne vucite me za jezik ... ! Svet se tu nesto podsmeva Dubaiu, jao koliko su pozajmili, 64 milijarde necega, a sada su u skripcu. Neka se smeju, Dubai je izbavio njegov brat, Abu Dabi. Da li da pitam koji "brat" bi nama pomogao? A sta je sve Dubai ucinio, izgradio, sredio za te silne milijarde? A sta je Srbija ucinila? Dobro, ne znam za trenutne podatke, ali 2008 se pisalo, oficijalno, da je u Srbiju uslo vise od 35 milijardi necega od 2001 ... Mi nemamo "palmu", mi nemamo najvisu zgradu na svetu ... dobro, ni ne zelimo ih, a sta imamo? Ni fasade u JEDNOJ ulici u centru Beograda (ajde, kao glavni grad, jel'te?) nisu uspeli da operu, kamoli srede ili ofarbaju! Da ne pricam o ljudima iz 'unutrasnjosti' koji kada padne kisa ne mogu ni do bolnice da dodju jer nemaju asfaltirane puteve, ili za njihovu decu koja kroz sumu (!) pesace po 4-5 kilometara svaki dan do skole ...

Ne kazem ja da taj njihov sistem nema rupe i da je savrsen, ali nekako su mi te "rupe" koje svakako postoje mnogo vise prihvatljive nego ........

...... i onda se ljudi "pitaju" zasto se nekima od nas dopadaju ove zemlje. Kako to kada imaju toliko mana, i zemlje i ljudi? A imaju ih, tu nema reci. Pa eto, zato sto su im ipak, po meni, glavni prioriteti porodice, naroda, vere, na mestu. Zato sto iako nikada na mene nece gledati kao na "svoje" - sto niti jesam, niti zelim da budem, da se razumemo, znam "cija" sam i ko su "moji" i volim to moje vise od svega iako me cesto (kao sada) i srce i dusa boli zbog toga sto se radi i mojima i mom (da ne budem nezahvalna i kazem "meni") - nece me gledati ni sa mrznjom, i ipak ce se prema meni ponasati BOLJE, sa postovanjem, nego sto su to "moji" ikada ucinili ... Zasto jos? Zato sto NIKADA nece pljuvati po onome sto je njihovo - makar to zeleli da urade - ne, ne, oni ce da podrze i brane sve sto je njihovo, slagali se ili ne ... A mi? ... a mi ... kamo lepe srece kada bi se na njih bar malo ugledali ... ma ne, ne na njih, kada bi sami SEBE postavili kao primer, od nekada davno, kada smo imali prave prioritete, kada smo i bili carstvo ...

Pre nego sto mi neko 'zameri', ili pomisli da sam otisla skroz 'off' sa teme i da ovim stvarima nije ovde mesto, zelim da naglasim da mislim da im je i te kako ovde mesto! Zasto je uopste ova tema ovoliko popularna? Nije meni krivo, naprotiv, sa namerom da uputim ljude, da im priblizim neko iskustvo i mozda otvorim mogucnost o kojoj nisu pre razmisljali, sam i otvorila ovu temu. Ali kako pricati o ovoj temi a ne pomenuti razloge za zainteresovanost? Razloge za moje bivstvovanje ovde? Razloge iz kojih su ljudi zahvalni? Svaka rec pohvale i zahvalnosti napisana ovde, i to cesto po vise puta u jednoj poruci, me duboko pogodi - i pozitivno, naravno, jer mi je drago, ali i negativno jer me boli cinjenica da je to na neki nacin "neuobicajeno". Bas, bas boli.

Takodje, zna li neko u kojoj jos evropskoj, razvijenoj zemlji pravnici ne mogu da se zaposle?! Ne mislim na tebe Cheron, ti kazes da odavno imas zelju da dodjes u ovaj deo sveta, vec si me podsetio na neke druge ljude koje znam. Naime, evo primera, letos sam otisla u salon u BG na depilaciju. Mlada i lepa devojka koja je radila depilaciju je pre vise od godinu dana DIPLOMIRALA sa pravnog fakulteta! Dalje necu ni da pricam, zakljucke izvedite sami ... to je strasno.

Boli. Sve me to pogadja i boli. Volela bih kada bi vam se svima koji ste zainteresovani ostvarila zelja i kada bi uspeli da nadjete to nesto bolje za cime tragate. Ali bih najvise volela kada bi to svi mi zajedno mogli da uradimo tamo gde nam je mesto, tamo gde smo najvise potrebni, za narod i zemlju kojoj pripadamo. Kao sto to cine ovi narodi ovde, kao sto to cini vecina naroda na ovoj zemaljskoj kugli. Ne zato sto sam nacionalista ili fanatik, vec zato sto tako nalaze nase bice i nas nacin bivstvovanja u ovom svetu. Tesko je "biti" u tudjinskom okruzenju, korenje ne mozemo presaditi, ono je duboko i isprepletano vekovima, a nesmemo ga ni odseci - tako cemo brzo da uvenemo i umremo.

Pre nego sto, pozajmljenim recima, zavrsim ovu egzegezu, zamolicu moderatore da svakako, ukoliko bilo sta od ovoga sto sam napisala krsi pravila foruma, slobodno obrisu/izmene i prilagode ovu poruku da bi bila prihvatljiva za sve citaoce. Medjutim, zelim da istaknem samo jednu cinjenicu - ovde niti koga napadam, niti sirim propagandu, niti zelim da podstaknem ljude na svadju, samo izlazem stvari onako kako ih ja licno, iz svoje perspektive, vidim. Takodje, danas se isuvise bavimo pitanjem "kako da ne povredimo nekog drugog", da nam postaje prihvatljivo da zanemarimo ono ko smo mi, da po tome gazimo i brisemo noge - po sebi, tradicijama, nasledju, itd.

Ako mogu da iznesem misljenja ovih ljudi ovde, njihov nacin zivota i vere, onda bi to trebala da mogu, slobodno, bez zameranja da uradim i za sebe i za svoj narod. A da to ne bude shvaceno kao propagiranje, nametanje, itd. Ne moramo svi da imamo isto misljenje, niti da verujemo u iste stvari, ali mozemo da imamo - bas kao ovaj narod ovde o kom sam toliko ispisala - razumevanje, postovanje i ponos na ono ko smo i odakle dolazimo. To nikako ne bi trebalo da nam bude zamereno, ili zabranjeno.

Sa misljenjem gospodina Dimitrijevica se, u ovom slucaju, slazem, i mislim da je u celoj ovoj prici, po meni, ovo jedno od boljih obrazlozenja stanja u kom se nalazimo i zbog cega su vise nego potrebne ovakve teme, nazalost, ali ujedno i zbog cega je ocigledno manjak doticnih. Ja iskreno verujem da se u ovim recima i krije resenje, ali sasvim dobro znam i prihvatam da ima i onih koji se sa tim misljenjem nece sloziti, i to postujem - kao sto ocekujem i da moje misljenje bude postovano.

Takodje, kada pogledam ljude u ovim, zalivskim, zemljama znam da bi se oni bez razmisljanja slozili sa ovim misljenjem - samo sto bi, naravno, pricali o Alahu a ne o Isusu. Mozda bi svi mogli da se zapitamo kako to da je njima sa takvim, jednim, misljenjem toliko dobro u zivotu, a nama, sa mnostvom misljenja, nije.

Hvala, i veliki pozdrav svima.

.............................................................................................

Владимир Димитријевић

"Време у коме живимо је "душу дало" за сукобе. И много су нам "потребни" баш сукоби у Цркви. Србска Црква је остала једина неурушена у општем слому свих вредности и разградњи свих установа србског народа. Немамо државу (овај привид, лишен суверености и подложан свим врстама сепаратизма, тешко да се може назвати државом), немамо војску (разарали су је, заиста плански, од почетка деведесетих година XX века, а интензивно од доласка ДОС–а на власт), школство је угрожено, Србска академија наука и уметности само фингира постојање... Браћа нам робују у Далмацији, у Босни, на Косову...
..................
Уместо да се бацимо, свим силама, да проповедамо реч Божју, да се крштава некрштено и венчава невенчано, да се људи науче посту и молитви, да се веронаука организује озбиљно и да се у њу улаже новац (а не само у изградњу храмова и парохијских домова у опустелим селима), да се боримо за црквене медије, да снимамо филмове о духовним вредностима Србства (попут филмова о светима Николају и Јустину ђакона Ненада Илића), да финансијски помажемо многодетне породице, оснивамо сиротишта и старачке домове, ми се сукобљавамо. И то како! Којим речима! Србије и Срба за сто година можда неће бити, али није важно; важно је да једни другима све "скрешемо у брк"... "Ој кукавно Србство угашено", закукао би опет владика Његош, чије су кости утамничене (и даље) у фараонском Мештровићевом маузолеју. Нисмо сахранили жртве комунистичког терора и опојали њихове гробове у Србији... Нисмо отворили архиве да се види шта је Црква преживела... Колико је тих "нисмо", а свађамо се... Непријатељи наши с...., и оштре ражањ – војно, политички, медијски. Биће опет србетине... Погрешно смо схватили реч Господњу; постали смо безазлени као змије и мудри као голубови.

То, понављам, не значи да не треба да полемишемо; али неострашћено, братски, уколико је могуће. Јер смо (или би бар требало да будемо) браћа, а не само они који понављају речи пустињских отаца типа "Видео си брата свога – видео си Бога свога", док претимо опоненту оним србским: "Видећеш ти свога Бога!" Писање теолошких трактата о љубави према Другом проверава се сусретом са тим Другим, који се заиста, макар у нечему, разликује од нас, Првих.
.....................
Господе Исусе Христе, Сине Бога Љубави, молитвама Светог Саве и свих Светих Срба, сачувај нас у Љубави Својој, која је Истина! Амин."

FB

#148 Cheron

backpacker

• Član

Napisano: 26. Dec 2010 - 23:59

Svaka cast za tekst. U svemu se slazem sa tobom, sve sto si rekla stoji. :)
Hvala puno. :)
Je l' besplatna registracija na onom sajtu? Ne bih da se zeznem nesto...

#149 hmmm

Istaknuti član

• Član
  • ženski

Napisano: 27. Dec 2010 - 10:44

Hehehe, nema na cemu. :-P

Jeste, registracija je besplatna - proverila tako sto sam se registrovala. ;)

Poz!

FB

#150 entoni

backpacker

• Član
  • Poruka:30

Napisano: 27. Dec 2010 - 12:27

Zar je moguce da i na ovakvom forumu moram da citam da sam manji Srbin od ostalih "pravovernih" Srba. Na forumu koji treba da siri vidike o drugim narodima,verama i obicajima,opet se vracamo na istu pricu.
Hmmmm,ne zelis raspravu i kazes da je to samo tvoje misljenje,ali zbog ceka onda tekst Vladimira Dimitrijevica? Ponela te prica pretpostavljam.

Broj korisnika koji čitaju temu: 3

Članovi: 0, gosti: 3, skriveni članovi: 0

Sajt Putovanja.info je deo Infostud grupe:
 poslovi.infostud.com mojtim.com kursevi.com najstudent.com prijemni.infostud.com polovniautomobili.com internet-prodaja-guma.com Gear5
Prijatelji sajta: 4zida.rs - nekretnine Beograd, Osiguranik.com, GdeIzaci.com - splavovi u Beogradu

copyright © Putovanja Info d.o.o. Beograd (2004-2014)