Skoči na sadržaj

putovanja.info logo

Beograd - Ohrid - Solun - Pefkohori ...

5 odgovora na temu

#1 navolim

putnik

• Član
  • Poruka:163

Napisano: 25. Jun 2010 - 14:01

Planiram da pocetkom jula putujem u Grcku (Pefkohori) na godisnji odmor. Dva dana bih proveo u Ohridu, a onda planiram put za Solun i Pefkohori.

Moje pitanje se odnosi: kojom rutom do Soluna, odnosno, Pefkohorija (iz Ohrida)? Ja sam, do sada, vozio samo, kako da kazem, kroz Makedoniju, bez zaustavljanja, na granicni prelaz Evzoni i dalje Solun i Pefkohori. Vidim da postoji blizi put: Ohrid - Bitola - pa granicni prelaz Medzitlija i dalje do autoputa Egnatia Odos, pa na Solun itd ... da li je neko, od forumasa, mozda vozio tim pravcem? I moze li prenijeti utiske sa tog puta? Alternativa je da vozim , recimo, Bitola - Prilep - pa na autoput, pa na Evzoni (sto je duza varijanta) ...

Hvala unaprijed na odgovoru ...

#2 navolim

putnik

• Član

Napisano: 22. Jul 2010 - 07:08

Evo, da odgovorim sam sebi Postavljena slika ... a mozda i neko ko planira ovim putem nadje korisnih informacija.

Poslije dva provedena dana na Ohridu (pocetak jula), krenuli smo za Grcku. Isli smo ka Resenu i Bitoli (put je srednje zalostan, kako ja volim da kazem: iz doba druga Tita Postavljena slika, jer se vidi da nije poodavno renoviran). Na jednom parcetu (bar je tako bilo pocetkom jula), izmedju Resena i Bitole, ide se nekim neasfaltiranim/kaldrmisanim putem (po mojoj procjeni, par kilometara). Put vas vodi u samu Bitolu, pratite putokaz: Grcija (ima 32 km do granice). Na samom prelazu (Medzitlija - Niki) bilo je , sa nama, ukupno troje kola. Znaci, cekanje je bilo ukupno 10-ak minuta (ma, ni toliko). Ulazite u Grcku i imate dvije mogucnosti da stignete do Soluna: preko Edese (kraca kilometarski, ali stari put) i da idete na novi autoput: EgnatiaOdos. Mi smo isli ovom drugom trasom. Pratite put za Kozani (Florina, Ptolomeida): kad dodjete kod Kozanija ukljucujete se na novi put, E90 (EgnatiaOdos), koji je zaista savrsen. Pratite putokaze: Verija i Tesaloniki. Ogranicenje je 130km. Put se sastoji od fantasticnih prizora, mostova, tunela. Jos uvijek se ne naplacuje putarina. Vodite racuna da pored puta E90 nema pumpi, pa gorivo natocite, recimo u Makedoniji (evrodizel je u Makedoniji ispod 1 evra). Prolazite pored Verije i put vas vodi u Solun. Inace, sama obilaznica (ring roud) oko Soluna je, prakticno, dio ovog autoputa. Ispred Soluna ima jedna naplata putarine (2 evra). Vozite se obilaznicom i kad ugledate prvo skretanje za Halkidiki (ima velika tabla, strelica za Halkidiki je na dnu table i pokazuje desno), tu se iskljucite i dalje pratite samo pokazivanja za Halkidiki (koja ce postepeno preci u pokazivanja za Nea Moudaniu, pa dalje prema Kasandri: Nea Potidea i redom ostala mjesta na Kasandri do Pefkohorija).
Brojcanik mog Logana je pokazao, cini mi se, ukupno 415 km (Ohrid - Resen - Bitola - Niki - Ptolomeida - Kozani - Verija - Solun - Pefkohori).
Mi smo sa Ohrida krenuli oko 10:00 i stigli, po nasem vremenu, oko 16:00 (po grckom 17:00), i otisli pravo na kupanje Postavljena slika

Po meni, prednost ovog pravca je sto je na prelazu Niki , prakticno, nikakva guzva (bar je tako bilo pocetkom jula), sto je kroz Grcku zaista dobar put ... i eto ... toliko od mene ...

Ako se jos neko zaputi ovim putem, zelim mu srecan put ... Pozdrav

Ovu poruku je izmenio DraganV: 21. Dec 2010 - 14:21
Nije potrebno citirati ako se poruka odnosi na prethodni post

#3 splajser

backpacker

• Član
  • Poruka:28

Napisano: 26. Aug 2010 - 23:14

Želeo bih samo da pojasnim malo deonicu Ohrid - granični prelaz Medžitlija (Niki). Rastojanje je oko 90km a gledajući snimak iz satelita preko Google Earth-a koji je od 31. Maja 2009.g. deluje mi kao da je ovaj put urađen nov. Jeste da je veliki uspon od Ohrida, sa 700m nadmorske visine se penje na 1300m pa se spušta na 850m, pa ponovo penje na 1200m i onda spušta do granicena 600m. Velikim delom ovog pravca se vidi neki stari put koji ide paralelno sa novim. Mene sada interesuje da li je možda ova deonica urađena u poslednja dva meseca (što je malo verovatno) ili si ti išao nekim drugim putem.

Ja sam pratio rutu bukvalno metar po metar od Ohrida do Medžitlije i nisam video da je negde makadam. U prilogu je ruta...

Ja planiram za dva-tri dana da krenem iz Beograda za Ohrid pa posle par dana provedenih tamo da se uputim ka Krf-u.Priloženi fajl  ruta.JPG   118.51K   69 Broj preuzimanja

Ovu poruku je izmenio DraganV: 21. Dec 2010 - 14:22

#4 navolim

putnik

• Član

Napisano: 27. Aug 2010 - 09:28

Ovako ... Od Ohrida do Bitole (nekih 70 km) je put, kao sto sam i napisao, iz 'doba druga Tita' ... hocu reci, bar po meni, tu sigurno nista nije radjeno zadnjih 20 i vise godina ... od Ohrida do Resena je put osrednji. Pocetkom jula, kad sam ja prolazio, je bila jako mala gustina saobracaja (citaj: nikakva) ... Detalj, u vezi krace deonice loseg puta, od Resena do Bitole, se odnosio na jednu deonicu koja je bila u stanju nekih radova, pa su nas preusmjeravali (svjetleca signalizacija) na to parce koje je bilo kaldrmisano (i prepuno rupa) ... koliko se sjecam toga je bilo sigurno par kilometara, poslije cega smo opet dosli na asfaltirani put za Bitolu ... za pretpostaviti je da su radovi zavrseni, jer je ipak proslo skoro 50 i vise dana od mog prolaska ... dakle, mozda nisam bio precizan, zbog radova su nas preusmjeravali na tu , kaldrmisanu, deonicu ... ali zaista prepunu rupa, pa sam morao jako pazljivo voziti ... kad budete blizu Bitole, vidjeces tacno kod jedne benzinske pumpe putokaz, skreces desno i ulazis u sam grad. Prati putokaz: Grcija (od Bitole do Nikija je 32 km). Kroz Bitolu ides samo pravo do jednog semafora, gdje ima putokaz i skreces desno. Do Nikija nema neke guzve (a ni sanse da promasis - samo pravo). Sam Niki je neuporedivo manji od Evzonija, i manje je opterecen (sto je jedna od prednosti ove deonice). Dalje ides do Kozanija i Egnatia Odos-a ... vodi samo racuna na ulasku u Ptolomeidu (ja bar nisam vidio nikakav putokaz za Kozani, pa sam usao u sam grad i malo lutao. Na kraju sam se vratio na izlaz, odnosno ulaz od grada, i ukapirao da je to pravac za Kozani. Najbolje pred Ptolomeidu zastani, prouci putokaze ili pitaj ...

Inace, meni i porodici je Ohrid ostao u najljepsoj uspomeni i bilo nam je zao da odemo. Ohrid je pravi odmor za dusu, da tako kazem ... samo, sto kaze moja supruga, ipak nije more :(

Srecan put i lijep provod

Ovu poruku je izmenio DraganV: 21. Dec 2010 - 14:23

#5 zaratustra

putnik

• Član
  • Poruka:148
  • muški

Napisano: 27. Aug 2010 - 12:36

Samo da se nadovezem...
Na putu Od Bitola prema Ohrid,tacnije na prelazu Gjavato put se renovira i zato se momentalno koristi stari put prema Ohridu u duzini od 5km.Ta deonica se jos koristi ,malo voznje kroz Pelister,asfalt je stari i ima mnogo rupa ali nije strasno.Inace put Ohrid - Bitola jeste da je los ali eto pocelo je renoviranje.Ulaz u Bitolj je kod pumpe Lukoil,pa malo kroz grad ali je sve sada obelezeno,a od Bitola do Grcke granice je 15-tak km,do Florine je 33km.
Kad ste u Grckoj-prvo skretanje prema Solunu,Kozani i sl. je pre ulaska u Florinu i je sad pre nekog meseca prvi put obelezeno.Posle je sve obelezeno,samo sledis zelene table etniki odos,kozani i na pravom si putu.Kod Kozanija se vec deli put-zelis prema Solunu ili prema Janini,Igumenici.
A Ohridsko jezero ti je kao more samo sto nije slano...pa i najveca dubina mu je 280m,u blizini sela Trpejca.

#6 splajser

backpacker

• Član
  • Poruka:28

Napisano: 27. Sep 2010 - 20:49

E pa ovako,

Napravio sam turu Beograd - Ohrid - Krf - Beograd. Put je generalno dobar, jedino gde je malo lošiji jesu dva uspona pre Ohrida i parče (od 10-ak km) pre Bitole kada se ide od Ohrida ka Grčkoj (Medžatlika granični prelaz sa makedonske strane a Nikki sa Grčke...i kačite se na glavni autoput u Kozzani-u). Ja sam sve ovo prelazio noću zbog policije i gužve tako da sam poprilično brzo vozio. Policiju nigde nisam video tokom svih pređenih 3000km. Sam put od Beograda do Krfa (preko Ohrida) je oko 1100 km a kada sam se vraćao od Krfa ka Beogradu oko 1000km.
Nisam čitao sve odgovore pa ću samo nakratko napomenuti da ako možete brže da vozite to radite kroz Srbiju i Grčku...Makedonci su malo zaje*an* pa treba pripaziti... a i putevi su malo losiji... Sto se tice Grčke, znamo svi da postoje kamere i da je ceo put pokriven video nadzorom ali vas uveravam da možete da vozite koliko god vam auto to dozvoljava. Ja lično ne volim da odmaram kad putujem tako da sam od Krfa(Igumenice) do Beograda stigao za 8h i 30min vožnje... sa granicom i menjanejm gume + krpljenje... to je bilo sve ukupno oko 9h i 30min. Prešao sam 2800 km i naravno u Srbiji nabodem gumu na šraf od 5cm dužine... negde kod Pojata...
U svakom slučaju... od Krfa ne očekujte nešto preterano egzotično.. ja sam bio smešten u Dasiji, odmah iza hotela Dasija i plaćao sam apartman 25 evra u periodu od 1-10 septembra. Hrana je po meni preskupa, najjeftinije hleb 80din, mleko oko 150din, kečap oko 120 din i sl... znači ako možete da ponesete hranu... ponesite što više. Moj vam je predlog da hranu nakupujete u makedoniji... sve vam je jeftinije, naročito suvo meseo koje može da stoji u kolima.
Ostrvo sam prošpartao uzduž i popreko, putevi su im bili dobri dok vlasnici bazena nisu ispresecali puteve kako bi sproveli cevi za morsku vodu(kojom pune bazene). Jednostavno imate utisak da nonstop idete preko ležećih policajaca.

NA KRF NIKADA NE KREĆITE BEZ KOLA UKOLIKO NEMATE NEMERU DA RENTIRATE TAMO NEKO PREVOZNO SREDSTVO!!!

Zašto vam ovo kažem... nekako nema toliko sadržaja u jednom mestu da bi mogli da se zadržite u njemu i da vam je zanimljivo tokom celog odmora. Mora se obići bar 5-6 različitih plaža, palata, tvrđava i sl... Parking u gradu...samo malo se zavucite negde u sporednu ulicu i eto ga.. a ne da plaćate 6 evra na sat u centu...

Ono što vam je bitno, trajekt.... cena za dve osobe i auto je 56 evra u oba smera!!! Znači cenkajte se narode! Ja kada sam dosao, tražili su mi 116 evra za povratnu kartu... pa 96... pa 76... i na kraju 56 evra... ispod doga teško... trajekt koji sam ja uzimao je Eleni i Irini.. to vam je jedna fira i imaju prvi ujutru oko 08:30 (po našem vrmenu u 09:30) koliko se ja sećam pa na tri sata.

OHRID... prvi put..oduševio sam se... sledeće goDine idem min 10 dana tamo pa u Grčku... Nekako kao da si među Srbima, kao da smo jedan narod.. ljubazni, pristojni, sveje čisto, sređeno.. i naravno za nas jeftino. U Makedoniji je još veća kriza nego kod nas tako da je njima Ohrid kao nama Kopaonik. Ručak u centru grada za 4 osobe, u restoranu naravno, gde je svako popio po dva pića i pojeo po nešto sa roštilja uz pomfrit i salatu je oko 13-14€, što je oko 350 din po osobi... mislim da je to veoma povoljno...

U povratku sam svratio u Kumanovo... odmah je pored autoputa i preoputa pijace imate mesaru.. pečenica je oko 400 din kilogram... suvi vrat 500 din kilogram.. tako da sam napunio gepek sa mesom i molio boga da mi carinik ne otvori gepek.. ;) Naravno .. sve je prošlo opušteno...

Malo sam sve nabacao ali to vam je to...

Broj korisnika koji čitaju temu: 1

Članovi: 0, gosti: 1, skriveni članovi: 0

Sajt Putovanja.info je deo Infostud grupe:
 poslovi.infostud.com mojtim.com kursevi.com najstudent.com prijemni.infostud.com polovniautomobili.com internet-prodaja-guma.com Gear5
Prijatelji sajta: 4zida.rs - nekretnine Beograd, Osiguranik.com, GdeIzaci.com - splavovi u Beogradu

copyright © Putovanja Info d.o.o. Beograd (2004-2014)