Skoči na sadržaj

putovanja.info logo

PELOPONEZ

804 odgovora na temu

#145 manduvil

putnik

• Član
  • Poruka:155

Napisano: 03. Feb 2010 - 20:13

ja nemam mnogo sto sta da dodam jer su prethodnici sve do u detalja opisali
htela bih samo da napomenem da nikako ne propustite Monemvasia jer je neopisivo lepa, mi smo bili smesteni unutar same tvrdjave i to je neopisiv osecaj (zbog jeftinijeg smestaja mozes odsesti u gefyri, koji ima lepu plazu, a deset minuta peske te deli od grada-tvrdjave)
drugi lokalitet je Mistras, poslednje Vizantijsko utvrdjenje, nestvarno, u crkvama jos uvek mozes videti originalne freske
sto se smestaja tice ja bih gledala i okolinu Neapoli-ja, iz njega se lako stize do Elafonisa sa jednom od najlepsih plaza Grcke (tu mozete i da kampujete ima dva organizovana kampa) mada mislim da se poslednjih godina izgradilo dosta rent-room objekata
inace i mi smo veliki zaljubljenici u Peloponez i koristimo svaku priliku da ga posetimo

edit. kupi mape ROAD, Peloponez (bordo su boje)...Grcka je podeljenja u 6 delova (Peloponez je cini mi se karta br. 5) odlicne su...na njima su zelenom bojom ubelezeni putevi sa lepom prirodom...ni jednom se nismo pokajali kad bi nekim od tih krenuli

#146 volodja

svetski putnik

• Član
  • Poruka:2232
  • muški

Napisano: 04. Feb 2010 - 09:19

Pogledaj porukulpastor @ 03. Feb 2010 - 15:04

malo sam zeznuo zapad su pescane plaze a istog je po mojoj proceni sitan kamen ali to moze da se razlikuje od mesta do mesta ..
Nismo ti mi od onih koji pate od "Myrtosa ili Porto Kacikija". Nama je dovoljno 2x2 da stavimo peskire i suncobran.

#147 volodja

svetski putnik

• Član
  • muški

Napisano: 04. Feb 2010 - 09:38

Pogledaj porukucodemaker @ 03. Feb 2010 - 12:22

Pa znaš li ti da u koje god i najmanje mesto svratiš, imaš neki arheološki lokalitet ili muzej... Nema šanse da se sve to stavi na mapu, osim na neki ogromni čaršav...
Vidi, mi idemo pre svega na - odmor.
Znaci mi imamo neki obicaj da ujutro spremimo sendvice, hladnu vodu u futrolu (dve, jedna obavezno smrznuta iz friza) pa posle kafe i dorucka krecemo u nekom odabranom pravcu da obidjemo taj deo, a uz put "snimamo" gde ima neka lepa plaza ili mesto gde cemo provesti popodne u kupanju, suncanju,...
Dakle, jedna opustena varijanta gde kombinujemo obilaske i plazu posto smo oboje ljubitelji neke vrste lagane, opustene dinamike.

E sad, nismo "robovi" nekog opredeljenja da se apsolutno SVE VIDI i SVE OBIDJE.
Sam kazes da je Grcka nepresusni izvor nekih novih saznanja i otkrica, a iskreno receno ne pada mi na pamet da u 15 casova idem bilo gde i napustam plazu (more). To je vreme kada ja kombinujem morsku vodu (kupanje) i Mytos (osvezavanje) ispod suncobrana, a moja zena izigrava "hlorofil".

Ali ono glavno (recimo Mikena, Olimpija, Delfi, Epidaurus,.....) bi vec moralo biti u planu, a ako uz put "naletimo" jos na nesto lepo mi cemo svakako stati i opustiti se.;)

Prvi put idemo na Peloponez pa bih zeleo da nekako "grupisem" neke ciljeve koji su "POD OBAVEZNO", a uz put cu odstampati sve Vase savete, preporuke i iskustva, pa polako ih obilaziti.

P.S.
Nikad nisam kupovao mape u Grckoj. Gde god sam bio nasao sam "free copy", a mozda se i neko od Vas "zezne" pa odluci da mi jednu mapu Peloponeza posalje (ako ima viska).:D

#148 Gost mile-mobilni_*

• Gost

Napisano: 06. Feb 2010 - 14:44

Pogledaj porukucodemaker @ 03. Feb 2010 - 12:22

ih... kakva bi to mapa bila, ma šta mapa, čaršav bre! :krez:
Pa znaš li ti da u koje god i najmanje mesto svratiš, imaš neki arheološki lokalitet ili muzej... Nema šanse da se sve to stavi na mapu, osim na neki ogromni čaršav...
Ponekda se šalim sa prijateljima dole - pa vi bre nemate ništa ucelo, gde god ste me vodili gledam samo ruine?? Sve ste razdrndali pa sad ostatke pokazujete turistima!
Cela Grčka je jedan ogromni muzej jedne izvanredne civilizacije.... gde god se okreneš.
Grčku posećujem već jako mnogo godina i još uvek ima mesta koja tek želim da obiđem jer jednostavno ne možeš stići sve, a ima mnogo da se vidi

Evo jednog "carsava",sa upisanim selima,imenima plaza, lokalnih puteva,arheo-nalazista.... http://www.greekland...s.com/maps.html
Iako mozda nije extra korisno ( vecina ima gps..) ali je bar zanimljivo videti u detalje celu grcku....

#149 volodja

svetski putnik

• Član
  • muški

Napisano: 09. Feb 2010 - 14:14

Kakva zbrka u glavi?
Korint, Lutraki, Vrahati, Nafplio,Tolo, Kalamata, Githio, Methoni, Koroni, Gefira, Monemvassia, Neapoli, Elafonisa, ...
Strasno! Sve se izmesalo. Stalno gledam u mapu Peloponeza.

Citam ovu temu po ne znam koji put i sve sam dalje od bilo kakve ideje kako bih isplanirao letovanje.
Ali ne odustajem od Peloponeza (a i ne mogu, obecao sam zeni).
Ima jos nekih 8 meseci citanja ove teme.

P.S.
Molim dobre samaricane da mi malo pomognu i kada spomenu neko malo ili nepoznato mesto neka stave u zagradi koja je oblast Peloponeza u pitanju.
Postavljena slika

#150 volodja

svetski putnik

• Član
  • muški

Napisano: 09. Feb 2010 - 14:49

Nasao sam na netu ovo:
http://visitmessinia..._wsn/page9.html

Treba mi savet oko ove kilometraze od Kalamate prema ostalim mestima (ima dole "Approximate distances from Kalamata").
Da li bi recimo ta Kalamata (neko mesto u okolini, ne bas grad) bila dobra polazna tacka pa da se odatle krece "naokolo"?
A recimo da se Olimpija i Delfi obidju u povratku kuci?

#151 codemaker

svetski putnik

• Isključen
  • Poruka:4249
  • muški

Napisano: 09. Feb 2010 - 15:52

Obrati pažnju pri povratku kući ako želiš da obiđeš Olimpiju i Delfi.
Za svaku od ove dve destinacije treba izdvojiti jedan dan, ako želiš da u njima zaista uživaš. Greota je protutnjati sa sce satnicom da se stigne dalje...
Zadnji puta kad sam bio u Olimpiji na primer, ostao sam ceo bogovetni dan lutajući lokalitetom, pa onda šetnja po samom mestu Olimpija uveče, pa večera...
Postavljena slika
Danas smo stariji nego što smo ikad bili, ipak mlađi smo nego što ćemo ikada biti.
Uživajmo onda u ovom danu dok traje.....

#152 volodja

svetski putnik

• Član
  • muški

Napisano: 09. Feb 2010 - 16:04

Kalamata-Olympia je nekih 140 km, znaci jedan dan ce biti obilazak Olimpije, kupanje u okolini i problem je resen.
"Code" kakav je put Korint-Tripoli-Kalamata, vidim da je to "E-65"?

#153 codemaker

svetski putnik

• Isključen
  • muški

Napisano: 09. Feb 2010 - 17:28

Korint-Tripoli je odličan autoput, jako se brzo stigne, ne sećam se iznosa putarine.
Do Kalamate imaš već normalan put ali nikad (zanimljivo) nema gužve, ni leti. Osim kad se uđe u Kalamatu
Postavljena slika
Danas smo stariji nego što smo ikad bili, ipak mlađi smo nego što ćemo ikada biti.

#154 volodja

svetski putnik

• Član
  • muški

Napisano: 09. Feb 2010 - 17:47

Pogledaj porukumanduvil @ 03. Feb 2010 - 20:13

htela bih samo da napomenem da nikako ne propustite Monemvasia jer je neopisivo lepa, mi smo bili smesteni unutar same tvrdjave i to je neopisiv osecaj (zbog jeftinijeg smestaja mozes odsesti u gefyri, koji ima lepu plazu, a deset minuta peske te deli od grada-tvrdjave)
Jel to ovo gospodjice "Manduvil"?
http://media.photobu.../monemvasia.jpg

E taman sam nekako poceo da se vezujem za regiju oko Kalamate kad videh Vas post i nadjoh ovu sliku.
Sve mi se cini da mi planiranje Peloponeza postaje nocna mora!
Taman se nekako uhvatim nekog plana kad iskrsne nesto novo.
Obro sam bostan.

#155 manduvil

putnik

• Član
  • Poruka:155

Napisano: 09. Feb 2010 - 18:03

ona stena je Monemvasia, ali grad (srednjovekovna tvrdjava jedna od retkih stalno nastanjenih u danasnje doba) je sa druge strane stene (ona zuta svetla od ulice koja skrecu za stenu je u stvari put koji vodi do ulaza u tvrdjavu)...ovo sto ti vidis na slici je gefyri (preslatko mestasce sa lepim morem)...sad sam u guzvi ali potrudicu se da veceras ili sutra nadjem neku sliku grada/tvrdjave...
cini mi se da sam negde procitala da planiras 15 dana na Peloponezu, ako je to tacno sta mislis o varijanti sa dva smestaja (npr. sedam dana u jednom gradicu pa sedam u drugom)?
inace moram priznati da mi je tvoja tema jako zagolicala mastu te se spremam da izvadim vodic i kartu koju smo mi koristili i mozda ponovim putovanje :)

evo na brzinu nadjoh ovaj link
http://www.kastromon...gr/?language=en
trebalo bi da ima slika i iz unutrasnjosti tvrdjave
ma Monemvasia je prelepa i totalno nestvarna...a pogleda sa vrha kod crkve je uuuuuffff.....

#156 volodja

svetski putnik

• Član
  • muški

Napisano: 10. Feb 2010 - 07:50

Pogledaj porukumanduvil @ 09. Feb 2010 - 18:03

cini mi se da sam negde procitala da planiras 15 dana na Peloponezu, ako je to tacno sta mislis o varijanti sa dva smestaja (npr. sedam dana u jednom gradicu pa sedam u drugom)?
inace moram priznati da mi je tvoja tema jako zagolicala mastu te se spremam da izvadim vodic i kartu koju smo mi koristili i mozda ponovim putovanje
Planiram min 15 dana. Prosle godine smo bili na Kefi tri nedelje, a ove cemo videti kako stoje stvari.

Ha,....! Znas kako ja gledam na tu pricu sa letovanjem na vise mesta?
Kad smo bili na Lefkadi zena me ubi zeljom da idemo na jedan dan do Parge, a ja sam se stalno branio time sto sam tvrdio da je Parga jedna druga prica, jedno drugo letovanje. Tako je i bilo, sledece godine smo letovali u Pargi.

Peloponez je ogroman i nisam bas od onih koji bi da ga "protrce". Planiram mozda cak da tamo letujemo nekoliko godina. Dakle, neke destinacije su oblast oko Korinta sa smestajem u Vrahatiju (po savetu Codemakera) ili neko manje mesto oko Nafpilia (Tolo), tvoja preporuka Monemvassia sa obilaskom tog dela poluostrva, onda jugo-zapadna oblast oko Kalamate i prporuka Lpastora u visini Olimpije i mesta Pirgos.
Ono sto znacajno utice i informacija koju je dao Lpastor da je jug ostrva jeftiniji po pitanju smestaja (25-30 evra za studio), a posto mi planiramo uvek neki kraj avgusta i septembar onda se nadam da mozemo proci dosta povoljno.
Mozes li mi reci kakve su cene smestaja u toj Monemvasiji i mislim da si spomenula Gefiru, a vidim dole ima i neko mesto Neapoli?

#157 cutan jecmenica

backpacker

• Član
  • Poruka:43

Napisano: 17. Feb 2010 - 15:59

bar dan, peloponezani... primate nove clanove u klub? Postavljena slika

ne znam koji je sistem, jel’ dovoljna samo prijava, il’ su potrebne i neke posebne kvalifikacije? trebalo-ne trebalo, prvo cu o tome. cisto zbog nekih kasnijih pitanja.

elem... pretprosle godine, nakon boravka na sitoniji, umesto na sever, gde nam je kuca, okrenem kola put juga. nije da mi je sleteo leptir na ruku kao codemakeru, al’ recimo da je tog jutra bor u parku bacao senku u obliku ogromnog slova ‘d’, te odlucih da ostvarim svoju davnasnju zelju i posetim delfe. upitasmo domacina grka za najbolji put do svetilista i dobismo odgovor dostojan serije ‘vratice se rode’ i upucivanja u barandu (ono s pranjem sajbe...): vozis, vozis, vozis i kad vidis putokaz ‘delfi’ – ne skrenes. vozis jos malo i kad vidis ‘bralos’ – e, tu skrenes. mozda ne preterano logicno, al’ savrseno tacno. dal’ se to izmenilo za ove dve godine, ne znam, al’ tad je to bio novi put, jos uvek ne bas potpuno obelezen. nakon celodnevnog obilaska delfa, za nocenje odabrasmo obliznje mesto arahova. interesantno mestasce, inace zimski sportski centar. jul mesec, pogled s onog brda dobacuje do plavetnila korintskog zaliva, a u ducanima sve same skije, stapovi, slemovi, kape, rukavice i ostala oprema za cetr’es’ stupnjeva manje...

ne bih ja nista ovo sad pisao, da mi onaj grk nije izvrljao auto-kartu i uputstvo dopunio recenicama tipa: a kad ste vec tu, onda jos 50 kilometara, pa... a kad ste vec tu, gre’ota je ne otici na peloponez... a kad... most... onda... nafplio najlepsi grad u grckoj... a... speces...

i tako usledi frustuk u jos neprobudjenom galaksidiju, voznja do mosta, prelazak, voznja severom poluostrva... i dolazak u nafplio. ne znam dal’ je najlepsi, mnoooogo toga jos treba da vidim, al’ dobio me je zauvek. za-u-vek! uz malcice muke nadjosmo apartman (nigde videti ‘zimmer frei’ tablu) i usledise cetiri divna dana. dani organizovani po volodjinom principu: pre podne izlet, posle podne more, uvece predivna atmosfera nafplia. obilazak mikene, epidaurusa, veranje uz onih tisucu kamenih stepenica do tvrdjave (dusu sam ispustio)... sve toplo preporucujem Postavljena slika.

pogled na kartu da osacujem kol’ko ima do kuce, kad ono... dobri janis zaokruzio jos jedno mesto: ostrvce speces. odusevljeni svim dotadasnjim preporukama, odlucismo da poslusamo i ovu (na svu srecu). kraca voznja do mestasca kosta, u kome je glavna (a verovatno i jedina) privredna grana naplacivanje parkinga mnogobrojnim posetiocima specesa. parking, parking, parking... a jedva nadjes mesto da udenes auto. ali zato brodici koji prevoze na ostrvo polaze u intervalima jedva dovoljnim da 20-30 ljudi uskoci u njih (ove koji koraknu u prazno pokupi sledeci). na ostrvu nema automobila, goste koji odsedaju u hotelima docekuju i odvoze kocije sa konjima. uske, strme, kamene ulicice, na sve strane mozaici od probranog raznobojnog sljunka, niz taverni uz samo more dovoljan da podmiri masu pristiglog naroda, plazice... mnogo lep jedan izlet. povratak na kopno, jedno nocenje u obliznjem portoheliu (koji izgleda isto zivi od naplate parkinga, al’ ne za kola, neg’ za jahte. ne znas koja je lepsa od koje, sve neke zastave paname i barbadosa, livrejisane posade... ne trepcem, donja vilica nekontrolisano visi... eeeh, da mi je)... i onda povratak u realnost, dug bezmalo 900 milja (skoro pa ‘ko onaj ruzni francuz u prelepom filmu’)...

udavih. delim na dva posta...

#158 cutan jecmenica

backpacker

• Član
  • Poruka:43

Napisano: 17. Feb 2010 - 16:05

eto, nisam ni sacekao odgovor na prvo pitanje, a odomacio se ko da je potvrdan... Postavljena slika

zasto sam sve ovo prethodno pisao? iz dva razloga. prvo, mooooozda nekom bude koristila poneka informacija. drugo (i za mene vaznije), jer nakon ovog slede pitanja.

recimo da mi se ostvari plan i da ovog leta osvanemo jedno jutro na peloponezu. kupim kartu broj 5 boje trule visnje i sta onda? posto znate koji deo smo videli (ako ste izdrzali do kraja), treba mi savet dobrih poznavalaca mesta, plaza, puteva. pod pretpostavkom da krenemo sa zapada, gde bi se moglo smestiti da se par dana uziva u moru, a da je olimpija pri ruci? prvi prst, treba li par dana il’ moz’ u prolazu? da li je smestaj u okolini (cek’ da vidim kako se zove...) aha, githia... pogodan za stici do sparte, pecine, monemvasije, elafonisija ili se treba seliti na treci prst?

ajde, znalci... da cujem predloge za 3 x 5-7 dana. pliiiizzzzz Postavljena slika

#159 codemaker

svetski putnik

• Isključen
  • muški

Napisano: 17. Feb 2010 - 17:23

Za početak, Olimpija je po meni OBAVEZNA! Prelepo je svuda na Peloponezu ali su mi jedino na stadionu u Olimpiji i na Partenonu u Atini, dlačice na ruka i vratu stajale uspravno od nekog neopisivog osećanja.... Uvek ostanem u Olimpiji dva dana jer želim da zaista polako i natenane upijam ono što se vidi u drevnoj Olimpji. Znao sam satima sedeti na "tribinama" olimpijskog stadiona ili u hladovini nekog zida koji je nekad bio zid male kuće gde je možda neki tata savetovao sina ili sam dugo buljio u bunar i slušao zvuke života nekadašnjih stanovnika i takmičara kako se pripremaju...
Ja sam često u Sparti pa sam najčešće odande odlazio na hodočašće u Olimpiju

Uzmi kartu pa otprilike nanišani gde bi se mogao pozicionirati a da se nekako uklopiš u posete gde si poželeo. Teško je reći gde jer će ti se desiti da ćeš možda na nekom mestu poželeti da ostaneš duže od planiranog.

Krstarim Peloponezom već mnogo godina a još uvek se osećam kao dete u poslastičarnici - sve bih kolače probao sad i odmah a ne znam kako to da izvedem...

Da ne pominjem da mi se dešava da sledeći puta na mestu gde sam već bio i mislio da sam sve video i apsolvirao u njemu, ustanovim da imam još nešto da doživim tu i da ima još da se otkrije...
Postavljena slika

Broj korisnika koji čitaju temu: 1

Članovi: 0, gosti: 1, skriveni članovi: 0

Sajt Putovanja.info je deo Infostud grupe:
 poslovi.infostud.com mojtim.com kursevi.com najstudent.com prijemni.infostud.com polovniautomobili.com internet-prodaja-guma.com Gear5
Prijatelji sajta: 4zida.rs - nekretnine Beograd, Osiguranik.com, GdeIzaci.com - splavovi u Beogradu

copyright © Putovanja Info d.o.o. Beograd (2004-2014)