zirk

Kipar duzi boravak , zivot i rad na Kipru

45 poruka u ovoj temi

Zainteresovana sam za odlazak na Kipar, ali ne turisticki, nego na godinu-dve, s'ciljem naci posao i malo proziveti Kipar.

Bilo kakva informacija o mogucnostima i nacinu kako ostvariti to je dobrodosla.

Hvala unapred...

Izmenjeno (DraganV)
nema potrebe za citiranjem ako se odgovara na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zirk, ne znam sta bih ti na to rekla sada...

Problem je u tome sto je Kipar u EU, a mi nismo. Da bi imao legalne radnike, svaki vlasnik lokala, restorana itd, uzme iz emigracione policije (kupi fakticki) odredjeni broj radnih dozvola koje rasporedi na unapred dogovorene radnike ne-kiprane. Racunica je prosta, on tebe plati oko 400-500€, Kipranina mora duplo vise. Gazda ti obezbedi smestaj i radnu dozvolu, avio kartu i ti radis celu sezonu, od maja do kraja oktobra. Naradis se k'o zmaj, ali jako lepo zaradis i provedes se super! :smorilo:

Sad, posto je ta cela EU prica, kojoj mi ne pripadamo, a on ne moze da legalno zaposli "neevropljanina", ja bih ti dala 2 saveta:

1. Izguglaj restorane, hotele, kafice ili sta te vec zanima u Aja Napi (tamo se vrte parice) ili vec gde si htela, kontaktiraj slobodno gazde telefonom i ponudi se. Taman cete pricati na engleskom, a to je jako njima vazno i ostvaricete "ziv"kontakt i dogovoriti se da li mozes ili ne mozes da radis. To uradi sad odmah, da ne bi gubila vreme.

2. Gora varijanta je da odes tamo i da trazis posao, jer moras da se vratis kuci, da bi usla sa pecatom zaposlenja, a ne turistickim, i izasla opet, na kraju sezone sa tim istim arbajterskim pecatom. To je gluplja i skuplja opcija, ja navijam za prvu, pa pokusaj...

Ako sam ti iole pomogla, drago mi je. Srecan put na divni Kipar koji ja mnogo volim! :srce::srce::srce::srce: :srce:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

pozdrav svima.

Ja sam takodje zainteresovan da idem na kipar da bih radio.

Sto se tice poslova,kakve su sanse da bi me gazda primio ako razgovaram s njim odavde?Meni se cini da je ipak lakse ako bih otisao tamo i jurio posao na licu mesta.

Osnovni problem je kako otici.

Koja je najjeftinija varijanta putovanja?

Koja je najbolja varijanta da se obezbedi viza i kako uopste doci do bilo kakve vize koja ce trajati bar mesec dana,ako ne znam nekog na Kipru ko bi mi poslao pozivno pismo?

Izmenjeno (DraganV)
nema potrebe za citiranjem ako se odgovara na prethodni post
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja sam bio na Kipru i radio godinu dana.Dodjem u na 15-tak dana u Srbiju dabijem posao u drzavnoj firmi i ostanem ovde .A dole je RAJ.Posao sam trazio tako sto sam licno isao do privatnih zanatskih radnji (nemam afiniteta za konobarisanje mada je ekstra plata+baksis +klopa za DZ).Sa isplatom nikad nisam imao problema i relativno lako se nadje posao (ko hoce da radi).Sporazumevanje je na engleskom najcesce.Zelja mi je da ponovo odem dole uspostavim kontakt sa tipom kod koga sam radio .Kada sam odlazio sa Kipra nisam uzeo nikakav telefon (posto sam se trebao vratiti).Sve u svemu toplo preporucujem.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Posto treba da uskoro odem na Kipar tacnije Limassol kod drugara,interesuje me kako mogu da izvadim vizu na godinu dana ili boravisna dozvola ili nesto trece. Imam biometriski pasos.

Napominjem da se ovde u Srbiji bavim privatnim poslom i imam radnju koja se vodi na mene.

Ja sam zamislio da idem do ambasade i da zatrazim vizu na godinu dana uz obrazlozenje da mi treba radi stalnog putovanja u Limassol i sklapanja posla,ali sam nazvao telefonom i teta me iskulirala i kaze da se vize neizdaju nego ako hoces preko 3 meseca da ostanes moras da dole trazis boravisnu dozvolu sto mi nekako ne pije vodu.

Trebalo bi da mogu da se ovde u Kiparskoj ambasadi izvadi viza za boravak preko 3 meseca valjda ?

Na koji nacin mogu da ostanem na Kipru legalno bar 6 meseci ?

Molio bih nekoga ko ima iskustva da mi objasni kako to mogu da izvedem,neka me kontaktira na pm ili neka pise ovde.

Pozz

Sasa

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

kada sam ja isla na Kipar, nisam vadila vizu kod nas, vec tamo kad dodjes, ides u sa prijateljem u imigraciono. Ja sam imala radnu dozvolu i nista nisam zavrsavala kod nas, vec su mi na Kipru izvadili radnu dozvolu, a posle sam, kada mi je dosla sestra, isla sa njom u imigraciono da joj produzavam boravak, jer je na ulazu u zemlju dobila vizu na 2 nedelje i posle je produzavala, dva puta po mesec dana. Ne znam da li je jos uvek tako, ali eto, tada je tako funkcionisalo.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Na osnovu cega je produzavala i da li su prilikom produzavanja pravili problem?

Ti si verovatno imala onaj pink slip? Kako si dobila radnu dozvolu?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

za radnu dozvolu ne znam, meni su je sredili likovi preko kojih sam otisla na Kipar. Moja sestra je preko mene, bez problema produzavala vizu!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Zdravo svima!

Ja vec 10 godina zivim na Kritu pa bih ga rado napustila na neko vreme. Volela bih da dodjem na Kipar ali i da ostanem tamo bar nekoliko meseci. Znaci treba mi posao. Posto i ovde radim u turizmu, hoteli, restorani, suvenir sopovi i sl. takav bih posao potrazila i tamo. S obzirom da na Kipru nemam nikog kakve su mi sanse da ga nadjem ovako sama, mislim bez preporuka i poznatih? Ima li posla preko zime i kako se tazi, preko lokalnih novina ili moze od vrata do vrata. Prvo bih pokusala u Limasolu jer odnekle treba da pocnem. Da li je uopste Limasol dobro odrediste za ovo sto ja hocu? Inace govorim Grcki i Engleski i imam papire (dozivotnu radnu dozvolu u Grckoj sa kojom mogu da radim u Evropi). Imam 43 godine i ne znam da li je to mozda problem?

Sve vas pozdravljam i nadam se da ce neko da mi odgovori!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

caos svima!! :Help:

Novi sam na ovom forumu (ali to sad nije ni bitno :D), nego mene interesuje da li bi neko bio ljubazan (ko je ziveo i radio ili jos bolje i dalje zivi i radi tamo) da mi ukratko isprica kako je tamo tj. da li se lako moze naci posao u hotelima, restoranima..., kolika je plata, mesecna kirija stana i da li je lako pronaci stan, kolika je cena povratne avio karte do tamo, da li mi je potrebna neka viza (boravisna, radna...) za tamo posto bih isao na duze od 90 dana (ako DA gde je dobijam tj. tamo na Kipru ili moram ovde u Bg-u u njihovoj ambasadi), da li bi mi na aerodromu (granici) pravili problem sto idem tek tako bez ikakvog pozivnog pisma i tome slicnom?

UNAPRED ZAHVALAN!!!

Pozdrav :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Da li na ovom forumu ima ljudi koji zive na Kipru? :D

Da li je neko zainteresovan da ide na Kipar uskoro? (emigrira,ne na odmor :P ) ...

Ajde javljajte se ljudi molim vas :klap:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Naravno da ima onih koji bi rado živeli i radili na Kipru ali nas muči boravišna i radna viza. Toliko o načelima slobode kretanja ljudi ideja i kapitala o kojima nam se ispira svakodnevno mozak.

Koliko sam imao prilike da vidim, u turističkim mestima uglavnom rade državljani baltičkih zemalja i nešto naših istočnih suseda Rumuna i Bugara. Nakon ulsaka Kipra u EU, važe identična pravila kao i za ostale zemlje EU što se tiče nas koji dolazimo iz necivilizovanih zemalja trećeg sveta.:zvizduk:

Izmenjeno (mikap)
promenjene neprikladne reči
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

ukoliko uskoro ne nadjem neki posao u Srbiji, ja bih da odem da zivim i radim na Kipru, samo me muci to sa vizom ne znam da li bi nam pravili problem na granici ko ide bez vize, a na duze od 90 dana, a sto se tice radne dozvole, dobijamo je, ja mislim, od strane poslodavca, za ostalo ne znam, ako neko zna, a ko je mozda ziveo i radio ili i dalje zivi i radi na Kipru, bilo bi lepo da nam nesto opsirnije kaze o tome!! Da ne zaboravim isto da pitam ako neko zna kolika je cena jednosobnog stana, da li je lako naci stan, koliko se krecu plate i da li je lako naci posao u ovom periodu, a i u opste??!! Hvala unapred!!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

ukoliko uskoro ne nadjem neki posao u Srbiji, ja bih da odem da zivim i radim na Kipru, samo me muci to sa vizom ne znam da li bi nam pravili problem na granici ko ide bez vize, a na duze od 90 dana, a sto se tice radne dozvole, dobijamo je, ja mislim, od strane poslodavca, za ostalo ne znam, ako neko zna, a ko je mozda ziveo i radio ili i dalje zivi i radi na Kipru, bilo bi lepo da nam nesto opsirnije kaze o tome!! Da ne zaboravim isto da pitam ako neko zna kolika je cena jednosobnog stana, da li je lako naci stan, koliko se krecu plate i da li je lako naci posao u ovom periodu, a i u opste??!! Hvala unapred!!

U Aja Napi se dvosoban stan može iznajmiti za 150€. Prosečna plata je oko 1.000€. Ne znam u kojoj delatnosti želiš da radiš. Turistička sezona je pri kraju. Možda još nepunih mesec dana i sve će biti zatvoreno do maja. Tačno je da vizu obezbeđuje poslodavac ali su procedure veoma komplikovane za građane iz zemalja koje nisu članice EU. Naime posalodavac treba da ''objasni'' da nije mogao naći kvalifikaovanog radnika u EU pa dovodi iz zemalje koja nije članica EU. To nije problem ukoliko je restoran npr kineski ili meksički ali za ostalo...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pitanje postavi na temi "Partner za putovanja"

Нека ми администратор не замери, али мишљења сам да тему треба развијати, а не опструисати иако постоји тема за оваква питања.

Нарочито јер је ова тема била потпуно запостављена, што је права штета.

Стекао сам утисак да је на Кипру могуће наћи посао, ко жели да ради.

На пар места у ресторанима на пример била је истакнута понуда за посао.

Остају наравно проблем радне дозволе и боравак до 90 дана.

Подсетило ме је то на ситуацију пре увођења виза (92, 93).

Тада је такође био могућ боравак у Грчкој нпр до 90 дана.

Обзиром да сам радио дуже од тог периода добио сам на изласку забрану.

Променио сам пасош и ушао поново.

Сада то наравно није могуће.

Кипар је мој је утисак све оно што је Грчка, само израженије и још лепше и позитивије.

Још се слободније и пријатније човек осећа, има више да се види него на било ком другом месту у Грчкој, домаћини су у већини случајева јако наклоњени људима из Србије.

Нема криминала, те није редак случај да се врата не закључавају.

Туристима је све подређено и туриста је закон.

Наравно слажем се и са претходним корисницима форума.

Треба разбити предрасуду да је скуп.

Мини пица је нпр. 1 евро и 20 центи.

Наравно ко хоће да троши заиста може да се потроши доста новца (то није тешко ни на другим местима).

Млади људи који размишљају да оду и пробају да се запосле на Кипру, мислим да не треба пуно да размишљају, већ да оду и пробају.

Истина крај је сезоне, можда су требали раније да се одлуче.

Кипар је посебно и незаборавно острво (ја још не могу да дођем себи да сам се вратио).

Поновићу опет

Дизниленд за одрасле srce.jpg

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905031
    Ukupno poruka