Alexia

Putovanje kolima nocu u Grcku sa malim detetom

383 poruke u ovoj temi

Potpuno se slažem sa Olegom!

Svim roditeljima savetujem da malo pročitaju o tome kakav je uticaj televizije (crtaća, filmova i sl) i igrica na decu uzrasta do 7-8 godina.

Mensa je prošle godine imala izvanredno argumentovano predavanje u Beogradu u vezi ovoga, i zaista je zaključak da deci do 8 godina treba ako ne baš ukinuti, onda bar ograničiti ovakve aktivnosti na maksimalno 30 do 60 minuta dnevno.

Neke veze u mozgu se formiraju u ovom uzrastu, i samo u njemu, i ne mogu se u kasnijem periodu nadoknaditi.

Zato, dajte detetu da što više bude napolju, da se bavi sportom, da se penje na drvo (!!!), da priča, čita i pita sve što ga zanima, da razmišlja i rešava logičke probleme.

Možda vas to ponekad i "smara", ali i to je deo roditeljstva koje ima i mnogo mnogo divnih pozitivnih stvari.

Не бих да тема оде у другу страну, али ми нашем дјетету (5 година) никада нисмо... хм, дозвољавали да гледа неке агресивне цртане, глупе серије неприкладне његовом узрасту и тако даље. Срећом, он је такав да га интересују диносауруси те гледа филмове о њима, или гледа Бранка Коцкицу, неке ДВД букваре и слично. Нормално, гледа и цртиће типа "Ти-рекс Експрес", "Земља прије времена", "Томас и другари"...

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Prošle godine smo vodili klinke u dve sedalice, klasične. Polazak oko ponoći. One su super spavale do 7-8. Zanimljivo je da su, za to kratko vreme, toliko prihvatile auto kao uspavljivač da su za vreme mora i kad idemo u prodavnicu na 10km već uksre očima.

Ove godine jedna ide u klasičnu sedalicu a druga u onu što ide samo pod guzu pa sam razmišljao da tu drugu sedalicu odmaknem od naslona auta i da time napravim ugao poluseda. Da li je neko tako nešto radio, budžio?

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Balwan, ako imaš naslon od tog sedišta "pod guzu" , pričvrstiš ga za donji deo (kao što ste koristili pre par god.), pomeriš sedište prema napred, staviš jastuk iza naslona. Ne znam da li sam dovoljno jasno napisala. Moći ćeš da je vežeš, pri tom biće u malo komotnijem položaju. Mi smo probali, funkcioniše.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Не бих да тема оде у другу страну, али ми нашем дјетету (5 година) никада нисмо... хм, дозвољавали да гледа неке агресивне цртане, глупе серије неприкладне његовом узрасту и тако даље. Срећом, он је такав да га интересују диносауруси те гледа филмове о њима, или гледа Бранка Коцкицу, неке ДВД букваре и слично. Нормално, гледа и цртиће типа "Ти-рекс Експрес", "Земља прије времена", "Томас и другари"...

Ovo što sam pisao nema veze sa sadržajem onoga što se gleda (što je naravno takođe veoma važno), već sa uticajem velike količine video emisija na razvoj dečjeg mozga.

Samo dobronamerno upozoravam.

Ali u pravu si, ode ova tema na neku drugu stranu.

Izmenjeno (Mr D)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Бог га благословио ко га измисли!!! И Нобелову награду бих му дао!

Jeste tako za roditelje koji nemaju strpljenja a ni zivaca za svoju decu

Potpuno se slažem sa Olegom!

Svim roditeljima savetujem da malo pročitaju o tome kakav je uticaj televizije (crtaća, filmova i sl) i igrica na decu uzrasta do 7-8 godina.

Mensa je prošle godine imala izvanredno argumentovano predavanje u Beogradu u vezi ovoga, i zaista je zaključak da deci do 8 godina treba ako ne baš ukinuti, onda bar ograničiti ovakve aktivnosti na maksimalno 30 do 60 minuta dnevno.

Neke veze u mozgu se formiraju u ovom uzrastu, i samo u njemu, i ne mogu se u kasnijem periodu nadoknaditi.

Zato, dajte detetu da što više bude napolju, da se bavi sportom, da se penje na drvo (!!!), da priča, čita i pita sve što ga zanima, da razmišlja i rešava logičke probleme.

Možda vas to ponekad i "smara", ali i to je deo roditeljstva koje ima i mnogo mnogo divnih pozitivnih stvari.

Jedino sto bi dodala da je sve vise bolesne dece, dijabetis, rano se javlja poviseni trigleciridi i holesterol kao i blaga atrofija misica a da ne pricamo o gojaznosti, to je tek......

Kaze mi komsija kako mu klinac igra tamo neki Kanter> izvinjavam se sto je nepismeno napisnano, a ja na to a sto moj klinac roni, vozi bajk ... Vrsnjaci su (7god) Moje dete je na nivou deteta od 2 godine sto se tice igranja igica na kompu. I ponosna sam sto je tako, sto pliva kao da ima min 10-12 god, i pun energije, i cvrst kao stena!

Izvinjavam se i ja sto sam odleprsala sa temom

DA da ljudi sediste za decu obavezno

(ovo je da se vratimo temi) :lol:

Izmenjeno (Oleg)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Jeste tako za roditelje koji nemaju strpljenja a ni zivaca za svoju decu

Прећутаћу ово.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Balwan, ako imaš naslon od tog sedišta "pod guzu" , pričvrstiš ga za donji deo (kao što ste koristili pre par god.), pomeriš sedište prema napred, staviš jastuk iza naslona. Ne znam da li sam dovoljno jasno napisala. Moći ćeš da je vežeš, pri tom biće u malo komotnijem položaju. Mi smo probali, funkcioniše.

Da, mislim da mislimo na isto. Dakle, ovo što ja imam je zapravo sedište koje podigne dete da može da se veže pojas na zadnjoj klupi i da se nasloni na naslon od kola. Ja bih to sedište pomerio malo napred prema suvozačevom sedištu a između naslona kola i njega stavio jastuk ili sl, tako da dobijem kosinu za spavanje. Trebalo bi da upali.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

"Ja bih to sedište pomerio malo napred prema suvozačevom sedištu aizmeđu naslona kola i njega stavio jastuk ili sl, tako da dobijemkosinu za spavanje."

I tako....opet polako dolazimo do toga da je sediste za decu u biti neprikladno...i nepotrebno...zar ne?

Sledeca tema: Putovanje sa malim detetom u prtljazniku, hehe+

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ova tema je podelila forumaše na one kojima je

bitno da dete može da spava (da ne "maltretira"

roditelje) i one kojima je bezbednost dece na

prvom mestu. :lud:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Има још једна подела - ми са пубертетлијама (оба пола) и ви са пикавцима (и клинцезама). :D

Колико год да ми жалимо што су тако брзо израсли и већ се спремају да не иду више са нама "од ускоро", толико вас гледамо колико се петљате са малечкима.

Срећом, ускоро ће унучићи (ко има баш велику децу, као ми) па ће ова тема опет да се препуни предрасудама и субјективним објективизмом.

:lol:

Поздрав!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ova tema je podelila forumaše na one kojima je

bitno da dete može da spava (da ne "maltretira"

roditelje) i one kojima je bezbednost dece na

prvom mestu. :lud:

Ili nešto treće: da dete bezbedno spava... ;)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Samo jedan mali off.

Što kaže kolega ton majstor mi sa malo većom (starijom) decom imamo druge jade.

Prvi put ove godine naš stariji sin ne ide sa nama, nekako mi i lepo i tužno u isto vreme.

Nama matorima đene, đene ali njegovom mlađem bratu koji ide sa matorcima je baš teško...

Tešim se da biologija čini svoje i da je to prirodan put i to je ono što me drži i veseli.

Do juče je piškio u pelenu a sada i devojku ima :klap:

Da se vratim na temu, u moje vreme kada su klinci bili baš mali, te stolice nisu ni postojale a i zakon ih nije navodio kao obavezne.

Znači sa te strane sam hendikepiran na tu temu, ali u svakom slučaju za malu decu apsolutno PODRŽAVAM te dečje stolice.

To što većina nas sa sada starijom decom nije imala probleme (pu, pu, pu) ne znači da se ne mogu desiti, đavo vreba iza krivine...

Znači stoličice obavezno, a ja ću se na tu temu vežbati jednoga dana kada dođu unučići Bože zdravlja.

Pozdrav svima.

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Poslednje dve godine smo putovali sa decom u sedištima, mahom noću i ja se ne razmišljam. Mogu da njaču, kukaju itd, vezani su i ne mogu nigde. Takva vožnja je najbezbednija. Ove godine starije dete ima 4 godine i opet se vozila u sedalici, iako je inače ne koristimo. Mlađa je standardno u sedalici. Sve je prošlo bez problema, spavaju noću kao u svom krevetu, mislim da i danju ne bi bilo većih problema a sigurnost je daleko veća.

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

To da li neko smatra da je surovo da se deca voze u sedistu 10 sati (i ja sam jedan od tih) ili ako neko smatra da je neozbiljno i neodgovorno da roditelj ne drzi dete u sedistu - je sasvim individualna stvar i to me ne zanima. Mene zanima sta zakon kaze o tome. Koliko znam zakon propisuje obavezno koriscenje sedista za decu do 3 godine. Ali cini mi se da sam negde procitao da je u zemljama koje su u EU ta granica pomerena na 5 godina. Imam dete od 3,5 godine i planiramo da idemo na more u Grcku pa me zanima da li sam u obavezi da koristim sediste za ovo putovanje? Hvala unapred!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

"релативно нов и строжи закон каже да свако дете ниже од 135 цм. треба да седи у седишту. То може да буде бустер или дечије седиште. Деца испод 3 године старости не могу да путују без одговарајућег седишта."

Ovo je citat sa strane 8,procitajte ceo post.Pozdrav!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905040
    Ukupno poruka