misk0

Meksiko

100 poruka u ovoj temi

Dobijena viza, uplacen individualni aranzman preko jedne agencije... Sad me zanima koliko od prlike kosta taksi ili kakav god prevoz od aerodroma do hotela???

Nas hotel je na nekih 10km od aerodroma, Grand Oasis Sens...

Da li neko ima iskustva sa rentiranjem auta na par dana? Da li je bolja ta varijanta za obilazak ili ipak uplacivati izlete?

Hvala!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pozdrav Mufasa!

Bio sam skoro u Kankunu, evo malo informacija.

Od aerodroma Kankun taksi je oko $25, čini mi se, toliko me je izašao od hotela u centru grada do aerodroma.

Postoji opcija da se uzme kombi prevoz za $15, agencija se zove Best day travel i čekali su me na aerodromu, imaju svoj sajt gde može da se rezerviše prevoz.

Postoje i autobusi turističke klase firma je ADO, mislim da oni voze baš do stanice u centru grada i ne staju nigde okolo, cena je bila $6, a išli su na svakih 45 minuta kad sam bio u oktobru 2014. Opcija je da se uzme taksi od stanice do hotela, tu već ne znam cenu.

Za rentakar ne mogu ništa da kažem.

Sve izlete sam uplatio, ipak volim da čujem od profesionalaca o lokalitetima, nego da se sam motam kolima i po putevima i po nalazištima. Za Čičen Icu je put sa putarinom, tako da bi to mogao biti i dodatni trošak.

Izmenjeno (Nikola Pavlovic)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nikola, hvala puno na odgovoru, dosta mi je pomogao. Nama je agencija ponudila organizovani prevoz kombijem do hotela o oba pravca 48e po osobi, a ja uopste nisam znala kako se krecu cene.

Izgleda da je to ipak bas puno... Isplativije je ipak taksi uzeti

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Meksiko sity info

Ja spadam u grupu individualnih putnika I mogu reci da se tada najbolje osecam kad se sama snalazim , sam odredjujem svoje vreme , rutu ...medjutim  nekada me okolnosti primoraju da podelim deo troskova preko agencijski organizovanih tura. Ovog puta , kao izuzetak od mog individualnog putovanja , pao je na Meksiko. U toku planiranja puta u Meksiko delovalo mi je da nije za mene da  sama idem u Mexico Sity . A onda, sam put u Meksiko je sam po sebi prilicno skup ,pa sam pomislila ajde da podelim malo troskova. U svakom slucaju na kraju je ispala pozamasna cifra na koje bas nisam navikla .I  koje ne odobravam jer su van pameti na nekim estima , ali ovde je tako kako je pa ko hoce neka izvoli ili neka odustane odmah.

Sad kad sam se vratila mogu reci da su moji strahovi da se samae uputim u MC bile neopravdane I potcenivanje svojih sposobnosti I dosadasnjeg iskustva. Iz tog razloga  ću preneti deo svog iskustva pa možda nekom budućem putniku pomogne.

 

Mislim da ne treba da kažem ovde da karte za Meksiko  treba kupiti dosta ranije  ....ili sad vec kako se ko snadje. Uglavnom , ako u MC slećete na internacionalni aerodrome Benito Juarez ne bi trebalo da bude nikakvih problema. Internacionalni aerdrom Benito Juarez se nalazi samo 20 min. voznje od centra MC I to npr. od Zokalo trga( čita se Sokalo) . Pa ako se odlucite da tu potraćite smeštaj , a sto vam savetujem , onda je super blizu I taxi prevoz nećete mnogo platiti. Odmah na izlazu iz zgrade aerodrome imate poslovnice nekoliko taxi prevoznika pa možete da kupite vaučer za taxi ili samo da izadjete I pogodite se za cenu prevoza.

Ja sam bila smestena  na 5 min. hoda od trga Zokalo u hostelu Amigo suites u ul. Luis Gonnzalez Obregon. A po mapi vidim da ima jos jedan hostel sa istim imenom u ul.Republika de la Salvador.Hostel je skroman ali čist I u njemu su sluzili  skroman doručak I večeru na terasi hostela . Hostel u ul. Luis Gonzales Obregon  nalazi se u staroj zgradi  ,koja je sagradjena sivih vilkanskih stena . Takodje su I ostale zgrade okolo sagradjen od istog materijala ,pa prvi put pomislite kako je sve sivo I musavo. Ubrzo , kad uvidite sastav gradjevinskog materijala , promenite ugao gledanja  I razmišljanja o celom komšiluku. Okolo se nalaze brojne prodavnice I restorani , na ćoškovima ulica se prodaje neka hrana. Ovog puta sam preskocila street food ....nekako mi ceo izgled svega nije ulivao poverenje. U MC su jutra hladna a I večeri a u toku dana je vrlo toplo. Zivot na ulicama se budi tek oko 9 a u 10 sati im zvanicno pocinje radni dan. Sto nije nikako odgovaralo mom ritmu jer je znacilo oko sat ipo praznog hoda . A sa druge strane su završavali u 17h. Npr. da ovde napomenem koga interesuje poseta muzeju Fride Kalo da se otvara u 11h a zatvara u 17h.

Kretanje po okolnim ulicama mi nije predstavljao problem I nisam se uopšte osecala nebezbedno . Tačno je da milicije ima dosta I da je skoro na svakom koraku uočljiva. Jedne veceri sam tek u 9h uvece krenula do Trga Garibaldi koji je od mog hostela udaljen svega 1200m . Ulice su u tom period bile prilicno puste ( treba uzeti u obzir da je u vreme moje posete MC bio Uskrs), ali na putu do Trga Garibaldi naišla sam nekoliko puta na prilicno ,,oklopljenog,, policajca. Sam Trg Garibaldi je bio takodje pokriven na ulazima sa svih strana sa policajcima. Sve u svemu sto se tice moje bojazni u vezi  blizine aerodrome I bezbednosti u MC  tice mislim da sada nisam bila u pravu. Verovatno da sam se bolje informisala I da sam imala vise vremena I prilike da saznam tudja iskustva , da moja bojazan ne bi bila takva.

 

Izmenjeno (oljica70)
dodati detalj
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
Trg Zokalo je jedan od najvecih trgova na sveti I ukoliko se vise informisete na netu ili preko druge literature , saznacete da je trg na mestu gde su nekada bila mnoga jezera I gde su se buduci stanovnici danasnjeg Meksiko sitiya na trenutak zaustavili da posmatraju kako orao davi zmiju .
 
Prizor koji ce kasnije biti preuzet kao njihov zastitni znak ,ako tako moze da se kaze . I naci ce se na nacionalnoj zastavi I grubu Meksika. Danas se na  centralnom delu tog ogromnog trga nalazi zastava Meksika. Koja se ujutru u 8 sati podiže a uveče u 6 sati spušta. Tako sam informisana , nisam stigla da prisusutvujem ceremoniji. Sam trg je opasan sa jedne strane Katedralom Metropolitana , jedno strao zdanje  koje vredi posetiti ulaz je slobodan . Sa druge strane je Palata nacional. U kojoj boravi predsednik Meksika . 
 
20150405_150607.thumb.jpg.7dc14dafc81117
A ukoliko u Palatu nacional udjete iz uluce Moneda onda ćete moći da besplatno pogledate predivne murale Dijega Rivere . Koji  pričaju priču o civilizaciji koja je živela na tlu Meksika , dolasku Španaca , revoluciji . Ulaz je Slobodan I počinje u 10h , I zato dodjite   barem 15 min . pre I stanite u red. Imajte kod sebe pasoš, jer treba da na ulazu predate prvo pasos I dobijete propusnicu koju kačite oko vrata , pa onda da se vratite u red I čekate da vas puste. Voda vam se oduzima'tek da se zna , prolazite kontrolu I onda vas pustaju u unutrašnje dvorište . Odmah na ulazu uz stepenište srećete se sa najvecim delom murala , koji cini miks svega zapaženog očima Dijega Rivere.
 
IMG_7695.thumb.JPG.2bc7a074c596e420f8905
Na prvom spratu na otvorenom delu prostora prema unutrasnjem dvorištu je dalja priča od samog početka ) nama poznate price o ljudima koji su živeli na tlu Meksika)do kolonizacije. Majstorski uradjeno I ispričano. Definitivno vredi pogledati. Preko puta ulaza , a isto u ulici Moneda nalazi se aerheolosko nalazište koje se još uvek iskopava , ulaz se placa , samo da se zna . Cenu ne znam nisam ulazila samo sam spolja gledala.
 
Preostale gradjevine koje opasuju trg Zokalo su stare  i lepe zgrade na cijim poslednjim spratovima se nalaze restorani. Najvise restorana ima na vrhovima zgrada koje gledaju na Palatu nacional . U dok prolazite ulicom  zaustavljace vas mnogi , neznam kako da ih nazovem , promoter svi tih restorana koji se nalaze u toj zgradi. Postoji lift pa pogledajte sta vam se dopada . Klopa je uglavnom nazionalna , pogled je fantastican sa bilo koje zgrade I  restorana. Vruće je , odmah da spomenem , za one koji ne mogu da jedu u vrućini. Tako da nema drugog izbora. A I cene su ,,jako vruće,,. Računajte da sta god da uzmete da jedete da će vas po  osobi zajedno sa nekim picem , bilo da je pivo ili sok, izaci oko 10$ ili evra ili 140 ili 150pesosa ( inace oznaka za pesos je $ pa se moze zbuniti a ako ispod cene stoji oznaka us onda je us$).
 
Meni se najavise svidjala terasa restorana Zokalo Central. Ulaz u njega je iz jedne bočne ulice odmah na uglu sa samim Zokalo trgom. Lep I pristojan ulaz u zgradu sa natpisom Zokalo Central , Prozirni lift vodi do vrha, gde vas docekuje hostesa koja ce vam reci da li imaju mesta na terasi ,odakle je najbolji pogled I gde vetrić piri, I da li je na programu buffet ili ne . Ako je buffet onda je to bolja opcija od narucivanja mačke u dzaku, jer u drugim restoranima konobari ne znaju engleski pa neznaju ni da vam kazu sta narucujete . Uglavnom hostese u ZC znaju engleski a kao sto rekoh sve je na izvolte , tako da je moja preporuka Zokalo Central. Ko više preferira kafansku atmosferu  ili  lokalni smek neka potrazi drugi restoran na vrhu a ne ZC.
 

 

 

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
Uglavnom , okolo Zokala su poslovne zgrade . Ulicom Franciska Madero , koja predstavlja pesacku zonu ( kao nas Knez) izadje se do visoke zgrade Latino Amerikane sa čijeg 41 i 47 sprata možete da uživate u prelepom pogledu. Opet problem sa radnim vremenom , da se restoran sa vidikovcem na 47 spratu zatvara u 17 ili 18 sati , pa onda molite barmen sa druge   strane restorana , da vas pusti da malo otkulirate uz piće. Dajte mu tip jer će pojuriti za vama ako mu niste dali tip I traziti.A I zasluzuje kad je već bio toliko susretljiv I dozvolio da ostanete posle njegovog radnog vremena. Mada mi nije jasno koliko im je zapravo radon vreme jer sam ostala sve do smrkavanja a pored mene je bilo još nekoliko lokalnih zaljubljenih parova a konobar nije delovao da mu se žuri da zatvori bar.
 
Od Latino Amerikane nastavlja se dalja setnja lepim parkom I na čijoj strain se nalazi lepa bela zgrada Palasio bellas arte, koja predstavlja njjihovu zgradu baleta , opera. Koga interesuje , iza nje se nalazi Trg Garibaldi . Inače , ceo taj deo okolo Amerikane I Bella arte je okružen straim zgradama , u kojima se nalaze zanimljive prodavnice , banke , vladine zgrade .
Tgr Garibaldi bi mogla sa uporedim sa nasom Skadarlijom. Boemska ulica u kojoj sviraju marijaci  na trgu, a okolo su restorani.
IMG_7489.thumb.JPG.9a475b74a1e934a205e58
 
Tako da kad se neko nadje u sevdahu dodje na trg , da neki pesos marijacima I oni mu sviraju ili na uvce ili se ceo bend raspeva. Uglavnom lepa atmosfera uz dosta lokalaca I tek po neki turista.Mislim da sam tu očekivala raspevaniju atmosferu a ta raspevana atmosfera isključivo zavisi od  toga kolika je platežna moč onih koji su u sevdahu. Očekivala sam da će marijači biti obučeni u odela raznih boja ...ali tu sam se malo razočarala ili omanula u svojim očekivanjima ( nemam sad pojma ni odakle mi to ....verovatno iz neke Meksičke serije). Uglavnom su u crnim odelima sa po nekim belim odelom.
 
Daljom šetnjom od parka I Latino Amerikane dolazi se do bas bas modernog dela Meksiko sitiya sa ogromnim poslovnim zgradama od betona , celika I stakla . Meni se bas taj deo nije dojmio . Uglavnom na kraju Av. Paseo de la Refoma nalazi se ,,za nas koji smo pratili Meksicke serije  stub na cijem vrhu je zlatna boginja lova Dijana,, kao neizostavna slika Meksika.
20150405_121814.thumb.jpg.dedc06c8f0364d
 
Ako primetite zeleni bus na kome pise Zokalo možete ga koristiti da se vratite na trg ili nastavite još dalje prema Parku Čapultapek tu se promuvati pa busem ili taxijem nazad. Ukoliko koristite matro jedna mala informacija. Zbog pritužba ženskog dela putnika da se prilikom ulaska u vagone metroa I izlaska koristi prilika za stipkanje I otimanje torbica , videćete da postoji odeljeni deo muheres I hombres  . I naravno postoji policajac koji brine da se podela postuje. Takođe , prilikom ulaska u vagone nema pristojnosti da se prvo sačeka da putnici izađu pa da drugi putnici uđu. Gužve su velike I borba je I za ulazak I za izlazak. Zato sprmite se  da brzo se progurate d uđete I da izađete. Cena metroa je 0.50pesosa. U svakom slučaju isplati se. Mapu metroa obezbedite preko neta ili čete je morati negde kupiti ako nedobijete ništa u hotelu.

 

 

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
Jedan od razloga zbog kojeg iz svog plana nisam mogla da isključim Meksiko sity ukoliko bi išla samostalno , je bila ,,kako da odem u Meksiko a da ne posetim Teutihuakan,,. Informacije kako doći do Teotihuakana su veoma dobre na netu , ukoliko to želite sami odraditi. S obzirom da je  u okviru agencijskog plana bila obuhvaćena poseta Teotihuakanu to mi je bio jedan plusić koji me terao da se prijavim na turu a ne da idem solo .
 
Druga opcija je preko lokalnih agencija ili preko hotela. U svom hostelu sam videla brojne plakate sa obavštenjima o raznim turama iz Meksiko sitiya ali , s obzirom da sam išla sa agencijom, naš vođa puta je sve organizovao . Iz svog iskustva znam da sve te dnevne ture obavezno uključuju I ručak u nekom lokalnom restoranu I tačno se zna šta je sve uključeno u obilazak.
Tako da mi nije jasno zašto nam ručak nije bio uključen samo na ovoj turi  I zašto ,, navodno nismo znali šta danas obilazimo osim Teotihuakana,, I da sve što smo kasnije obišli Baziliku I hram od Gvadalupe , I poseta lokalnoj suvenirnici sa domaćim rukotvorinama I degustacijom likera , tekila , ljutih premaza  prestavlja bonus. S obzirom da je kasnije išao komentar da je dobro što smo tog jutra prvo otišli u Teotihuakan , koji se posećuje  u drugom delu dana I to posle bazilike , jer se na putu desila saobraćajna nesreća pa svi koji su kasnije krenuli prema Teotihuakanu su stravično kasnili. Ako takav komentar dođe od nekoga ko je već prođao 2 puta isti put onda ta izjava dođe malo čudno I nameće da se zapitas koliko ima istine.
 
Teutihuakan je fenomenalan , I ta okolnost sudara na putu , koji je omogućio da lokalitet bude sa manjom gužvom , je bio super . Piramida Sunca pored koje prvo prođemo  na putu prema piramidi Meseca, je ogromna . I dok stojite u podnožju piramide Mecseca I gledate prema piramidi Sunca videćete brdo iza nje . I prema rečima vodiča ,graditelji su hteli da kopiraju izgled brda gradeći piramidu. Dozvoljeno je penjati se na obe piramide . O istoriji piramida necu pisati jer sve to možete naći na netu koga bude interesovalo. A može I ovako preko direktnog linka
http://en.wikipedia.org/wiki/Teotihuacan , pa vi nastavite dalje da istražujete.
 
20150406_114144.thumb.jpg.829ef1d3c0d4a1
U podnožju piramida  ima puno lokalaca koji prodaju predivne suvenire, šešire koji su pod obavezno preka potreba. A može I kišobran , koji sam ja sa sobom nosila koa malu šalu šalu ali je površina koju on pokriva zapravo neophodna. U toku puta na svim lokacijama sam vdela da se prodaje majanski calendar. Međutim , ovde se on prodavao kao nešto okruglo od kreamike , lepo obojeno I glazirano da se cakli, da sam ja prvo pomislila ,,jako kako lep podetač,, Neznajući da je upitanju keramički izrađen kalendar. Takav keramički nisam viđala u daljem delu puta . Bilo je kalendara od drveta , na platnu ili na koži , čak I nekih varijanti od keramike ali ne onako lepih kao ovih koje sam videla u Teotihuakanu. Velika količina   navodno srebrnog nakita, koja takođe prelepo izgleda , I moje pohvale za dizajn. I u narednimm lokanim suvenirnicama koje smo na putu posećivali su takođe imale predivan nakin od srbra I poludragog kamenja. Medaljon koji mi je privukao pažnju I koji sam kupila je imao žig, a lanac ne. Kad sam se vratila kući desilo se da sam medaljon spustila pred kutije za nakit  koja ima magnetni zatvarač , tako da se lanac prilepio za kutiju a medaljon nije. Toliko o tome.

 

20150406_121503.jpg

 

 

 

 

 

 

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
Posle posete piramidama , poseti se prodavnica sa predivnim rukotvorinama  , koje su kombinacija vulkanskog kamena , stakla , poludragog kamenja I srebra. Sve je prelepo I divno izrađeno ali sama cena je manje divna . Cena jedne manje  biste poglavice počinje od 100us$ pa navieš. Isti slučaj je I za predivne maske. Vrlo je zabavna degustacija likera od kaktusa , tekile sa raznim dodacima I drugih ljutih soseva koji se tu na licu mesta mogu kupiti po vrlo visokim cenama . Vredi kupiti ako vam se nesto bas dopada , kao sto se meni dopao liker od kaktusa 0,5l za 150pesosa , jer se vise nigde nije desilo da smo nasli ono sto su nam ovde nudili.
 
 
IMG_7508.thumb.JPG.acc17f3bf80d5156c1e94
 
Poseta hramu I bazilici o  bogorodice od Gvadalupe , koja je u Meksiku jako postovana , je bila interesantna zbog same price o ,,slici ,, ili  ,,platnu,, na kome se nalazi odraz bogorodice od Gvadalupe. A za mene što se do danas nisam susretala sa modernim hramovima pandan crkvi ili u ovom slučaju bazilici , koja je postala suviše mala da bi primila sve vrenike koji žele da pogledaju sliku ili platno sa odrazom gospel od Gvadalupe ,da je tako oslovim.Da ja ne bi prepričavala priču I mnogo pametovala cela priča postoji već na netu , pa ovom prilikom prilažem link sa wikipedije.
 
Ulaz je Slobodan I u baziliku I ceo kompleks hramova , jer ih ima vise ,  I u novo sagrađeni hram. U novosagrađenom hramu se sada nalazi slika ili platno , ko je pročitao info sa linka , shvatiće zašto ne mogu da budem određena pa kažem slika ili platno sa likom gospe. I ispod odraza se prolazi pokretnim stepenicama. Napomena , koju su nam rekli na licu mesta je da je čak I NASA bila uključena u ispitivanje porekla I starosti platna I da nije imala odgovora za rešenje pitanja.

 

20150406_152821.thumb.jpg.023a81902b2e7f

 

 

 

 

 

 

 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Prismas Basalticos

Odlučila sam da izlet u Soćimilko I Kojokan ,u kome se nalazi kuća Fride Kalo pretvorena  muzej, preskočim. I ide na novo otkrivenu lokaciju koja se nalazi u skoro neposrednoj blizini Meksiko sitija. Upitanju su Prismas  basaltikos. Ovakvih lokacija u svetu postoji samo 4. Meni se čini da znam da nesto ovako postoji u Irskoj , neko kaže I u Češkoj. Za njih sam saznala od rođaka jednog od putnika , koje žive u Meksiko sitiju .

S obzirom da  ovaj izlet nisam sama organizovala već išla sa rođakom jednog od putnika , krenuli smo iz Meksiko sitija možda malo kasnije. Zato ako neko u budućnosti bude želeo da poseti ovo mesto neka krene ranije. Treba doći do Severne bus stanice u Neksiko Sitiju , npr. taksijem , od Trga Zokalo , vožnja košta oko 27pezosa. Karta Meksiko Sity međugadskmom busem firme ADO ( Meksikanci izgovaraju A De O, tako će vas lakše razumeti ako pitate za ADO bas stanicu ili bus) koji košta u jednom pravcu 100pezosa. Vožnja izuzetno komfornim busem , čija sedišta su bolja od avionskih , ima više prostora za noge , sa klimom , ravnim tv ekranima na kojima se puštaju najnoviji filmovi ( naravno sinhronizovani na Španski), sa kajšem za vezivanje, sa strogom kontrolom pre ulaska nekoliko puta , snimanje kamerom ( veća kontrola nego na aerodromu) do gradića Paćuka traje od 50 do 60 min. Gradić Paćuka me oduševio svojom uređenešću , na prvi pogled se videlo da lokalna vlast daje sve od sebe da ga drže u dobrom stanju. Mada veliku prljavštinu nisam videla ni u Meksiko Sitiyu.
 
Stigli smo u Paćuku na bus stanicu , ali do Prismas basaltikos ima još dosta. Od bus stanice treba malim mini busićem , koji vozi kao gradski bus I koji ima polaznu stanicu isped bus stanice , doći do centra Paćuke. Za par minuta vožnje plaća se oko 7 pezosa . Centra Paćuke je jako interesantan pa ako imate vremena pogledajte malo okolo. I tu  treba zamoliti nekoga da vas prstom uputi :-) , ako vas već ne odvede  -vrlo blizu iza ćoška tako reći , do drugog busića koji vozi prema Prismas basaltiko . To je 2 min od centra do nekakve raskrsnice gde je I pijaca ( vrlo ineresantna) I tu je parking brojnih belih mini busica . Mora se pitati koji ide prema Prismas basaltiko. Vrlo brzo se pojavio , posle 1 min. čekanj. Primetila sam da svaki vid prevoza u celom Meksiku nisam uopšte dugo čekala koliko često idu. Ovaj busić je čak na sebi I imao iscrtan motiv Prismas basaltiko.
 
Ukrcali smo se I krenuli. Ovaj put je vožnja malo duže trajala nego od bus stanice do centra , ako nisam vec zaboravila oko sat vremena a cena je 35 pesosa. I plačanje se vrši po izlasku iz busa a ne kao kod nas prilikom ulska. Minibus nas je zapravo dovezao do samog ulaska u Prismas Basaltikos, I ako mu to nije poslednja stanica. Rođaka , putnika iz grupe , je zamolila vozača da nas još malo odveze napred da ne bi smo morali da uzimamo I 3 prevoz za taj deo puta I ako je kratak . To nisam u tom momentu zapazila ali posle u povratku sam ukapirala kad smo za taj deo puta angažovali taxi.
Uglavnom stigli smo tamo gde smo krenuli. Ulaz se plaća 50 pesosa. Ceo kompleks je jako lepo uređen I mnoge lokalne porodice dolaze na celodnevni izlet  u prirodu , kupanje u  bazenu , ručak u restoranima okolo , za avanturiste ima I žica da se prebace sa jedne strane kanjona na drugu . I ta vožnja u oba pravca preko kanjona košta 50pesosa.
 
20150407_142324.thumb.jpg.c3a3ea64e7fbec
Prismas Basaltikos su čudo prirode I kao  takve prelepe. Došli smo na kratko a ostali prilično dugo. Nismo bas očekivali da je put do njih toliko ,,dug,, ali sve je relativno . Meni nije smetalo , na odmoru sam , I sve mi je ovo bilo ekstra za videti I nikad ne bi imala drugu priliku, ali nekima iz te male grupe nije bas bilo po volji ,,ovoliko cimanje,,. Međutim , utisak koji ostavljaju je nezamenljiv . I ako neko ima prilike da za ovo čudo odvoji ceo dan onda ga bez rezerve preporučujem.
Sa dobrim raspoloženjem vratii smo se ,  obrnutim redom vožnje , do Paćuke . Ponovo sam uživala u pogledu na taj mali gradić žaleći sto nisma sama I što nema vise vremena tog dana da se više sa njim upoznam.

20150407_142251.thumb.jpg.49044fbbe3adf3
 

 

 

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
Pre puta sam msilila da mi je dovoljno 3 ili 4 dana u Meksiko sitiyu , sad ne mislim tako . Posle 2 dana  izleta I prvog dana provedenog u šetnji , mislim da mi je trebalo barem još 1 dana da barem malo natenane prošetam bez ikakvog plana I programa . I naravno još jednom na terasi jedne od zgrada okolo Zokala.
 
Low cost avio kompanijom Vivaaerobus preleteli smo 2 sata do Playe del Carmen. U toku boravka u Meksiku 2 puta sam koristila njihove usluge I mogu reći da otkidaju sa hlađenjem u toku leta , pa se treba pripremiti kome je to problem.  Mada  I pritisak obaraju pa se  lako zaspe.
 
Dolazak u Playu bio je kao u onim Američkim filmovima , gde se radnja odigrava u nekoj Karibskoj zemlji. Iz aviona smo izašli na pistu pred zgradom. Omotao me je topli vazduh , koji me je podsetio samo koliko sam se zaledila u avionu. Slećem u Karibski raj a ja sa čarapicama na nogama I jaknici , koja se istog momenta zalepila na meni zbog vlage I vrućine. Pokvari mi filmski utisak. A okolo piste bela zgrada aerodrome ...ma skoro kao na filmu .
 
IMG_7704.thumb.JPG.62af27458f2e79d17cea3
Sa aerodrome do centra Playe dolazi se ponovo ADO busom. Kad se uzme prtljag , u toj istoj sali , nalazi se nekoliko punktova ili improvizovanih šaltera nekoliko prevoznika , među njima I ADO. Tu se kupi karta do Playe 156pesosa , I sledećim hodnikom pravo se izlazi iz zgrade aerodrome na bus stanicu. Na koju , tačno na vreme naznačeno na karti, stiže ADO bus . Vožnja do Playe traje 1 sat.
Uvek me obuzme neko lepo oduševljenje kad prvi put ugledam more . Mala stvar koja nas toliko usreći I podigne respoloženje. Na kraju hodnika I izlazu nalaze se besplatne mape , treba uzeti jer možda neće biti druge prilike da se jedna takva mapa sa vise gradova pribavi. S obzirom da se nas vodič nije potrudio da nam takve mape pribavi , ali se nie nisetio da prvi koji je stigao do njih I dok nas čeka uzme za svakog po jednu , još I prigovarao sto gubimo vreme da ih uzimamo. I ako smo imali još 5 ili 10 min. do dolaska ADO busa.  Zasto skerćem pažnju na te male mape sa aerodrome ,zato sto je do svih tih mapa  malo I teže doći I needle ih na svakom ćošku a znače. Pogotovo  ako si prepušten sam sebi I nemaš pomoi u vidu kvalitenih saveta od nekoga ko bi trebao da ti bude vodič ili vođa puta , od nekoga ko je vise puta bio u Meksiku. Zato ljudi pomognite sebi , informišite se pre puta I neračunajte mnogo na iskustvo drugih koji neće ili neznaju  da podele sa drugima. 


 

 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
Da li  treba spomenuti da stanica ADO busa u Plaju izgleda kao svemirska stanica , zapravo svaka ADO bus stanica od Cancuna , Plaje , Palenke , Meksika sityja I Tuluma izgleda kao svemirska stanica spram bilo koje naše. Sajt ADO busa za kupovinu online funkcionise super  samo ako uhvatis Englesku verziju. A bus stanice im izgleda rade non stop, jer uvek je neka devojka u uniformi , bilo da sam došla u 11 sati uveče ili u 4 sata ujutru.
 
Bus stanica na koju smo došli u Plaju se nalazi u centru Plaje odmah preko puta pristana ili polaska ferija za ostrvo preko puta Plaje -Cozumel. I sa bus stanice se direktno izlazi na najprometniju ulicu Plaje a to je 5avenija . ili poznatija kod lokalaca kao  Kinta. Neko je prokomentarisao da je ovo kao Budva. Nisam odavno bila u Budvi da bi mogla da kompariram, ali definitivno je treštanje muzike iz svakog restorana , prodavnice jedna do druge , bučno , vruće do zla boga od usijanog betona čak ni ujutru nije mnogo bolje, preluksuzni restorani u prizemlju ili na sprat . I tako koliko pogled seže. Pored ove ADO bus stanice postoji još jedna 6 blokova od nje , tačnije na ukrštanju 20av I 12 ulice. A na ukrštanju 20av I 2 ulice se nalazi početna stanica minibuseva koji se zovu kolektivo. Svako ko ima nameru da zuji okolo npr. do Tuluma , Akumala , do neke obližnje cenote, zabavnih parkova tipa Explor , Hel HA, Xcaret ,Xoximilko trebalo bi da zna gde su .Kolektivo mini busevi su česti , jeftini I brzi . Primera radi cena karte od Tuluma do Plaje je 40 pesosa do 50 pesosa ako naiđete na nekog gramzivog vozača. Do Akumala ili Porto Aventura 30 pesosa. Do Azul cenote od 20 do 30 pesosa.
Da dodam cene pojedinačnih karti  Aerodrom Cancun -Cancun 64$ -mek.pesosa.
Playa del Carmen-Aerodrom Cancun 156$.
Cancun -Tulum centra  130$.
 
Izmenjeno (oljica70)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
Da se vratim Playi del Carmen. Cene na Kinti za nas nisu bas ,,popularne,, a ni u prodavnicama suvenira, ali šta se može kad sam već tamo moram se prilagoditi I naći nešto spram svojih prilika. Ima dosta , što bi se kod nas reklo prodavnica prehrambene robe , pa se tu svašta nađe I najbitnije voće. Prodavnice 7-11 mi nisu bile za preporuku ali zato OXXO jesu. Flaša 1l vode je od 11 do 14 pesosa, sok od narandže sa pulpom o,5l 13pesosa a na Kinti 21pesos.Eto barem cena osnovne namernice bez koje se ne može da ne bi sad nabrajala sve sitnice koje se sećam po ceni.
Cene u restoranima  u avenijama ili ulicama koje se udaljavaju od Kinte postaju malo normalnije. Videla sam da ima I nekih pijaca sa lokalnom hranom ali to treba potražiti u ranim jutarnjim satima I raspitati se koliko rade , jer posle kad upekne Zvezda  tesko je bilo šta istraživati. I ,,sombrero ,, je neophodno obavezan ili  ,,ode nos na roštilj,,.
 
Na Kinti je 1000c I nisu mi bili jasni svi oni ljudi koji super skockani tu sede I jedu a vazduha ni trunke . Kome se uopšte I jede I u podne kad je opet tolika vrućina  . A gomila turista sede u nekom od restorana u kome se temperature dodatno diže od samog spremanja jela.
Najbolja varijanta  I za doručak I za ručak I za večeru , ako nekome sve ovo treba , je restoran na plaza. Tu barem ima  vazduha a uveče je bas super. Od dobre atmosphere , ambijenta I najvažnije povetarca sa mora, stolovi uronjeni u pesak .
Moja preporuka , I za plažu za kuliranje , I sa večernji izlazak je restoran kod hotela Korto Malteze. Još bolji putokaz -kod Svetionika , koji se nalazi na plaza , lepo se vidi a I ucrtan je na mapi.
Sa Kinte ima nekoliko spusta prema plaza, ali po mom uvidu najbolji je izlazak na plažu kod navedenog hotela ili kod Svetionika.
Plaža u Playi kao I svaka druga plaza , po meni ni loša ni extra. Nekada je voda mirnija nekada sa talasima. Vazno je da smo se dobro zabavljali svaki put kad bi nas talasi prekrili. Poslednja dva dana je more cvetalo pa je trave bilo da je vilama sklanjaš. Međutim , ovde sam ostala malo neupućena zašto se višak trave nije odnosio odn. odnosila služba na plaza jer postoji. Već su otkopavali rupe u pesku I tu travu zakopavali. Na kraju je bilo toliko trave da nisu mogli da otkopaju toliko duboke rupe da je svu zatrpaju. Inače ima malo palmi na plaza da bi se svi koji ne mogu sebi da priušte skupe ležaljke I suncobrane sakrili od sunca. A suncobrani I ležaljek na plaza , ukoliko nisu od hostela , funkcionišu po principu da mora da se potroši recimo 100 ili 15o pesosa po osobi da bi mogao da ih dobiješ. Nema ono uzmeš jedno piće ili 2 I niko te nedira.
Pesak je sitan , plaza se čisti I održava . Ako nađete smeštaj bliže plaza onda vam sigurno nesmeta glasna muzika do kasno  ili ranog jutra ili imate dobre čepiće za uši. A ako nađete  u daljim ulicama onda ćete  možda bolje proći. Stvar ukusa.O ovome je već pisao Tonči pa ja neću dalje raspredati. Meni se sviđalo da sma bila blizu mora . Za poslednja dva dana  odabrala sam hotel Colibri , koji se bukvalno nalazi pored ranije pomeutog Korto Malteze. Cena je kao bila povoljna prilikom bukiranja preko sajta boookin.coma ( u odnosu na druge  hotele u ponudu) . I ako je na samoj komfirmaciji stajalo kao napomena da u cenu nije ušla taksa od 16% I 3% sity tax nisam očekivala da će to za 30$us povećati konačni skor. Tako da sam bila šokirana. Isti slučaj je bio I u Palenke , a u Tulumu nikakva taksa a sve rezervisano preko istog sajta.
20150419_181030.thumb.jpg.b28d2c213a06e5
I još jedna  zanimljivost. Blizu ADO bus stanice nalazi se mali trg u Playi I prvi put sam se slučajno nasal  na tom delu plaže , kad sam prvog dana tu šetala da se upoznam sa plažom. I bila sam oduševljena sa predstavom koju je izvodila likalna dens grupa . Ritam bubnjeva  mi se najviše dopao. A lokalni momci obučeni u pernate kostime izvodili su ples. Nisam dovoljno upučena ni stručna da bi rekla  kojoj populaciji starih stanovnika Meksika pripada ples , ali sam bila zadovoljna što slučajno I naleteh ovo da vidim.
A onda I poslednjeg dana u Plaji opet sasvim slučajno sam stigla na taj trg kada je počelo nesto sto nam je svima poznato iz Kontikijevih filmova . Kada se popnu na vrh stuba pa se naglavačke spuste vezani samo užetom.
Iz komentara drugih turista shatila sam da se ovaj deo folklora odvija svaki dan u isto vreme. Prvog dana nisam stigla na vreme za spuštanje užetom već samo na dens.
Bila bih jako razočarana da ovaj deo programa nisam videla , a trebalo je da mi samo neko skrene pažnju na to ...neko ko je npr. već vise puta bio u Playi  I kome je bila plaćena dužnost da prenese takvu informaciju. . A kad  vratim film unazad  od vodiča ili kako se već zove, nismo dobili nikakvu informaciju  sa terena , a poslednji put kad nam se obratio je bilo prvog dana .

 

 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

20150412_091045.thumb.jpg.09b11a384d6750Palenke

I napokon sam dočekala dan kad ću krenuti u svoju solo avanturu , onako kako sam navikla. S obzirom da plan agencije nije obuhvatao posetu starom Majanskom gradu Palenke  iz pre Columbove ere I koji je na UNESCO listi svetske baštine ,odlučila sam da se sama organizujem I odem u Palenke. Palenke se nalaze u državi Chapas ( jedna od država u okviru Meksika) I ako se pogleda na mapi  baš nekako u sredini. Ko hoće može ovde da se informiše da bi pratio dalje,

 
 
Od prošle godine otvoren je novi aerodrome u gradu Palenke ( da tako napravim razliku sa arheološkim parkom Palenke) , ali postoji caka koja me je pre puta dobro zbunila jer nisam dobro obratila pažnju .Pa sam se radovala kako je baš dobro što sad iz Cancuna mogu direktno do Palenke.  Pogotovo kad se glavni grad zemlje u koju se spremam iči zovu isto , sa malim detaljima za razlikovanje.zato ću ovde skrenuti  pažnju .
Novi aerodrom u Planke možete koristiti ukoliko dolazite iz Meksiko Sitiya  ili iz nekog pravca iz Amerike ali ne iz npr. Cancuna . Zapravo postoji mogućnost I iz Cancuna , ali ono što bi mi rekli ,,preko Male Krsne,,. Što znači da u neko vreme poletite iz Cancuna  pa letit za Meksiko Sity , tamo provedete od pola dana do skoro ceo dan pa  tek onda u Palenke. Ko smisli ovakvu glupost ili ko ima vremena za gubljenje .
 
A lokalnom avio low cost komopanijom Vivaaerobus određenim danima , kao najbolja opcija  je , iz Cancuna do gradića Villahermosa  koji je od Palenke udaljen 2 sata vožnje ( sorry , za one koji traže u kilometrima). A druga opcija je  do grada Tuxla , pa se onda polako približavate Palenke preko gradića San Cristobal de las casas , što je dobra opcija ako koga interesuje, jer je San Cristobal de  las casas prelep gradić  I tačka je zaustavljanja mnogih turista. Ja ovaj put nisam imala vremena za njega , morala sam direktno u Palenke zbog ograničenog vremena.
 
Iz tog razloga je plan bio da iz Plaje noćnim ADO busem krenem za Palenke . Vožnja traje 11.45 sati.jer kao što sam rekla Viva ima letove rano ujutru I iz Cancuna I iz Villahermose I to određenim danima . Tako da postoji verovatnoća da vam neće odgovarati da u Palenke boravite 3 dana a 1 dan malo , e onda se mora uzeti u razmatranje I opcija bus+avion. Viva iz Cancuna poleće u 6.40a.m a iz Villahermose u 8.30a.m , let traje sat ipo vremena . Zbog ovakve satnice treba dosta  kalkulacije I u odlasku I u povratku.
 
 Cena karte je od 512$ ako preko sajta ADO  bus kompanije unapred kupite kartu kad se ponudi po toj ceni ili 812$ bez popusta. Međutim, na šalteru sam platila 700 I nešto pesosa , jer je vozila neka sestrinska firma ADO kompanije, što je  oko 58 do 61evro.  A cena avio karte u jednom pravcu  sa svim taksama je 78us$.
ADO bus polazi sa druge ADO stanice u Playi koje se nalazi na raskrsnici 20av I 12 ulice. Mislila sam da će te večeri biti više turista koji putuju za Palenke ...ali pogrešno sam mislila , uglavnom lokalni svet. Nije da se tripujem od njih , već kad nas ima više turista  koji idu za Palenke veća je verovatnoća da neću omašiti stanicu . A posle shvatim Palenke nisu poslednja stanica već bus nastavlja za Tuxlu. Uf, valjda neću omašiti stanicu , ili zaspati kao zainat u onim udobnim sedištima. Podesim telefon da me budi nekih sat vremena kako predviđam da čemo stići u Palenke, samo što ga ič nisam čula . Srećom sam I odspavala I probudila se navreme da stanicu pre Palenke upitam nekoliko budnih putnika , na svom jako skromnom Španskom  da li je ovo stanica Palenke. Ljubazan svet okolo mene umiruje me da nije. Ubrzo stižemo u Palenke I svetla se po prvi put pale I obznanjuje se da smo stigli u Palenke.
 

 

 

 

Izmenjeno (ljerka)
3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

 

Pre puta sam na ,,susednom forumu,pročitala žalbu ,, da na putu ima previše ležećih policajaca... pa teško je opisati taj osećaj na ,,previše,,. Pa to je malo  malo pa sam u tripu  da bus staje  , stigli smo , opet neka stanica  ili šta već, neko nas zaustavlja. A najgore je kad se taman ugnezdite u ona dva udobna sedišta I zaspete I onda on koči da pređe preko ,,tog ležećeg,,  a ja samo sto neskliznem sa sedišta. E , rekoh , da sad sedim na onim ,, što  kod  nas kažu naopačke,, sad ne bih klizila već se samo još bolje ugnezdila u naslon. I tako celu noć on preskače te ležeće I tako je gde god da se krene , bilo da je na otvorenom putu ili u naseljenom mestu.

S obzirom da sam znala da ću u Palenke stići jako rano ,a stigla sam  ,,još ni zora nije svanula,, oko 4 .40a.m  , znala sam da će mi trebati odmah slobodna soba da se odmorim I pripremim za celodnevnu turu. Zato sam ranije rezervisala 2 nočenja ,I ako zapravo nisam imala 2 noćenja. Morala sam da znam da me čeka slobodna soba ,a ne da u cik zore jurim okolo gde ima slobodna soba. Takođe , pokušala sam pre bukiranja da stupim u kontakt sa hotelom putem mejla I da im skrenem pažnju da ću doći tako rano I da pitam da li mogu u to vreme da računam na slobodnu sobu. Tada nisam znala koliko se u  Meksiku  slabo govori ili razume Engleski , pa čak I u hotelu. Tako da je moj mejl nestao negde u svemiru , a ja ostala bez odgovora. Kad se razmsli , ako je hotel na raspolaganju preko npr. bookin.coma , mogu ja da vidim da je pre mog polaska slobodna soba ali da je neko posle mene rezerviše pa ja izvisim. Zato sam odlučila da rezervišem 2 noćenja da bi bila sigurna da me posle 12 sati vožnje čeka skobodna soba. I ako put nije bio naporan , čak sutra ujutru nisam ni bila umorna samo na kraju dana malo pospana od celodnevne avanture,

Zbog prednje situacije sam se čak nosila ideom da zamolim u Playi  momka na recepciji da nazove hotel u Palenke. I da im objasni situaciju I da ih zamoli da mi bukiraju celodnevnu turu arheološkom pakru Palenke I posetu vodopadu Misol-Ha I Aqva Azul kaskadama. Lepo sam ja to smislila na osnovu pređašnjih iskustva ali sam omašila ovaj put. Meksikanci uopšte ne razumeju ili pričaju Engleski ( izgleda da su od Amera usvojili samo velike porcije klope ali ne I jezik) . A da nazovem sa neke od brojnih javnih govornica u Playi , ni to ne dolazi u obzir jer sam kasnije saznala da ni na recepciji hotela u Palenke nema neko ko dobro govori Engleski. Zato ljudi učite Španski.Ali, ima ko da misli na mene.

Stigla sam u Palenke , onako sanjiva izašla sam sa stanice. Isped se nalazi nekoliko  taxi vozila . Uskoro će 5 sati I u 5 sati polaze brojni busevi iz Palenke pa su mnogi putnici stigli ranije , taman za nas putnijke koji stižemo u zoru. I ako znam da je moj Hotel Xibalba 200m od bus stanice I da je tu negde blizu, ramena me  malo bole jer sam malo izgorela ,a I da ne bi još uvek po mraku tumarala sa rancem odlučim da sednem u taxi. Pitam koliko , kaže 25pesosa. Super. U tom momentu vozač otvara gepek da stavim svoj ranac a meni prilazi lokalni promoter tura . I nudi mi  celodnevnu turu koja obuhvata prevoz I ulaznice u Palenke , vodopad Misol-Ha I Aqva Azul kaskade , I sve to za 400pesosa. Gledam ga I ne mogu da vrerujem gde me nađe ovako rano baš kad mi treba. Koliko sam se pre puta obavestila cena ture je , u zavisnosti odakle se kreće  , da li iz Palenke ili iz Tuxle ili San Cristobala, od 35 do 40$us.

Pristajem , mislim da je cena o.k I da dalje nesmaram oko uslova, a I uskoro će zora , kad mi čovek ovako na noge došao. A bio mi je problem da od dolaska sam potražim turu. Znajući da  počinju sa radom u 9 ili 10h a.m , da slabo ko govori Engleski , I da ova tura  počinje u 8h a.m. Tako da sam sve sredila odmah po dolasku u Palenke , samo još da dođem do sobe I hotela gde me čeka neprijatno saznanje šta znači 16% taksa I 2% sity tax +30$us.

Hotel Xibalba je o.k I osim navedenog iznenađenja drugih nije bilo , tj. bilo je kako je na slikama na sajtu booking.coma

Kad sam na stanici prihvatila ponuđenu turu platila sam samo deposit od 100pesosa , što je bilo korektno sa  njegove strane . Ipak me je tako na stanici prepao I bilo bi blesavo da mu platim sve , niti je on to tražio niti sam ja bila spremna. Ostavila sam mu ime hotela a on mi rekao da čekam vozača u 8h a.m ispred hotela I avantura će početi. Tako je I bilo, osim što je vozač zaboravio da od mene naplati preostalih 300pesosa, jer su drugi putnici plaćali ili samo prevoz pa ulaznice posle sami plaćaju ili kao ja. Da ne bude zabune I blamaže , podsetila sam ga da treba da platim preostalih 300pesosa I da moja tura obuhvata prevoz I ulaznice. Navikla sam I to mi prija kad mi je društvo internacionalnog sastava . Ljudi koji ne gunđaju I neiznose suvisle komentare , I na čijim licima se vidi da su zadovoljni sa svojim izborom zato što tačno znaju zašto su na ovoj turi.

Moja odluka da ću sam posetiti Palenke , u mojoj grupi , je izazivala malo čuđenje kao ,,šta mi to treba pored svih ovih izleta.., ili ,,a šta su Palenke,,.   I još čudnije zar ću to sve sama da uradim.
 

20150412_084558.thumb.jpg.79aae6baca2d2e

 

 

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
Da li treba posetiti Palenke ,ne treba ni pitati, svakako . Vozač nas je prvo dovezao do muzeja Palenke gde su parkirani svi minibusevi zbog velikog prostora ya parking. Objasnio nam gde ćemo se čekati kad završimo naš skoro 3 sata obilazak ,,samo jednog malog dela otkrivenog,, nekadašnjeg Maja grada. A onda smo nastavili  krivudavim putem do ulaza. Dobila sam svoju ulaznicu od 64pesosa I malu palu za snalaženje po lokalitetu. Na ulazu gomila ljudi koji nude hranu , piće usluge vodiča pa ko šta voli . Nestrpljiva sam I odmah krećem. Ulazim u smaragdnu džunglu. Ona zelena boja iz filma ,,Apokalipto,, je svuda oko mene. Sunce još uvek baca one rano jutarnje zlatne zrake , pa prvi pogled na veliku piramidu -hram koju je sagradio Pakal Veliki je neopisiv osećaj. Sve se to nadopunjuje zvucima šume koja guta piramide I oglašavanjem ptica. Ovde se tišina čuje. Nisam ja jedina poranila da ugrabim ovaj momenta , ima mnogo njih koji uživaju u ovim rano jutranjim momentima. Kao da svi osećaju tu magiju lepote koja nas okružuje pa se dodatno trude da na neki način svojom nesmotrenošću ne naruše harmoniju.
Mislim , kako je definitivno ovo prava stvar koju sam za sebe uradila I ,,napravila napor,, da budem ovog jutra ovde , baš ovde.
 
U ovom momentu mislim na svoje prijatelje , porodicu , kojima ću preneti svoje iskustvo ili još bolje kad bi I oni bili ovde da sve ovo vide I čuju. Snimiću , kamer će preneti deo atmosfere, kad već tako mora da bude. Hodam polako niko me ne požuruje. Pakalova piramida , da je tako zovem , oduzima dah  I ne mogu je se nagledati I iz svakog ugla uslikati. Polako krećem dalje u džunglu. Karakteristika Palenke je da su hramovi u džungli . A čitav grad još uvek nije ni otkriven, zna se da je tu u džungli , ali se sada vidi samo 10% od celine. Postoje putokazi koji vode prema muzeju I bez žurbe može se videti najbolji deo od tih 10% I to sve u okviru ostavljenog vremena.
 
Ulaz u muzej je plaćen u okviru ulaznice u arheološki park. U muzeju se nalaze lepi primerci reljefa koji su morali biti sklonjeni sa lokaliteta da bi se sačuvali . Delovi Majanskog pisma , koje su uspeli da dešifruju. I sobzirom da su Maje verovale da nastupanjem smrti naše telo oplođuje zemlju iz koje niče novi život . Predavanjem naših posmrtnih ostataka odn. pepela doprinosili smo životnom ciklusu. A u grobnicama su se sahranjivali samo istaknuti vladari , članovi njihove porodice , sveštenici .
 
IMG_7926.thumb.JPG.3faf608998c0a3f6c4a06
 
U muzeju se u posebnim uslovima nalazi Pakalova grobnica sa nadgrobnim kamenom . Na čijoj površini je reljef koji predstavlja , po rečima poznavalaca, Pakala u pozi kosmonauta u svemirskom brodu koji poleće.
Reljef je zanimljiv ,a zanimljivo mi je I viđenje naučnika o Pakalovoj pozi  .Evo linka koji ce malo pojasniti.

 

 

 

 

 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905030
    Ukupno poruka