Miskomoj

AERODROMSKE TAKSE

89 poruka u ovoj temi

Sta god uplacivali za Tursku (letovanja), preko koje god agencije, reci ce vam isto: na aerodromu placate aerodromske takse, nase i njihove, i osiguranja i to otprilike ispada oko 68 evra. Ima tu i neki dinarski deo, koji je 16,5 evra i din protivvrednosti, koji navodno ide nasem aerodromu.

E pa to je laz! Agencije lazu i uzimaju novac koji je vec placen!

Aerodromske takse naseg aerodroma ulaze u cenu kupljene karte!!!

Tu informaciju mozete dobiti pozivom call centra aerodroma!

Znaci, 16,5 evra (koje ste btw vec platili) koliko placate agenciji zavrsavaju ko zna gde!

Zaista jeftin nacin da nam kradu krvavo zaradjeni novac!

Treba pokrenuti borbu protiv lopova!

Zar vas ne zanima sta dobijate za svoj novac???

Sramna i beskrupulozna otimacina nasih agencija!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Treba imati u vidu da postoji razlika izmedju redovnih i carter letova.

Za carter letove sigurno nije placena taksa, a s obzirom da se radi o Turskoj samim tim se radi i o carter letu

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

NE!

U tome i jeste poenta! Ljubazni operateri aerodromskog call centra ce vam reci isto sto i ja vama pricam, a to je: U cenu svake kupljene karte, bilo da je to redovan let ili charter let su uracunate takse! Takodje, na samom aerodromu ne postoji nikakav salter za placanje taksi niti se takse placaju pri cekiranju. Znaci aerodrom nema nista s tim kao ni JAT, odakle su mi rekli istu stvar.

Prosto je neverovatno da agencije pricaju da su to takse i nase i Turske a u dinarima su. Sta ce Turcima dinari??? Neverovatno!

Misljenja sam da ovakvim prevarama treba stati na put i d asu im dani odbrojani. A zaprepastava me i plasi flegmaticnost i ne zainteresovanost srpskih putnika...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hm, ove godine idem busom a i prosle sam...Al ako se dobro secam, 2004, tacno, bio je neki saltercic/agencije/ na kojem su nam delili karte.Tj, mi njima te famozne takse u dinarima, oni nama kartu....Pa onda mi sa tim kartama na cekiranje istih, prtljag ...itd....

Izmenjeno (Buba)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Samo mi reci kako je moguce da ljubazni operateri aerodromskog call centra (ovo je oksimoron sam po sebi) znaju sta je ukljuceno u cenu karte odredjene agencije koja zakupljuje avion. Mora da su vidoviti.

Oni ti mogu samo reci da li postoji ili ne salter na kome se placaju aerodromske takse, a ne da li je to uslo u cenu aranzmana tj. karte neke tamo agencije.

Kao kad zoves bilo koju stranu kompaniju oni ti kazu da je cena karte toliko i toliko a aerodromske takse toliko. Pa ti cena karte na primer do Nju Jorka dodje 500 dolara a takse 200 dolara, koje naravno ne placas po ne znam kakvim salterima na aerodromu vec prilikom kupovine karte.

Tako i carter kompanije, tj. agencije koje zakupljuju carter, daju cenu karte i cenu aerodromskih taksi.

Ne vidim da je ista problematicno u tome. Ja bih se vise bavila prevelikom cenom cartera nego cenom aerodromskih taksi.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Evo sada cu ti reci...Stvar je vrlo jednostavna. U agenciji ti kazu da treba da platis nekakve takse (pa i aerodromske) kako nase tako i Turske.

Taksa na nasem aerodromu za inostrane letove iznosi 16,5 evra u dinarskoj protivvrednosti.

Elem, kad ides na letovanje charter letom u Tursku, putem aerodromskog call centra ti kazu da NE moras da placas njima nikakve takse.

Ne moze tebi ni agencija ni kompanija da naplacuje aerodromske takse u Beogradu nikako i nikada zato sto su sve takse ukljucene u cenu karte bez obzira da li je u pitanju redovan let ili charter.

Mi sve sto placamo na aerodromu to cinimo direktno predstavniku agencije u ruke na nekom improvizovanom ili zvanicnom salteru agencije. Placas u dinarima i to je negde oko 5360 din. To se ne placa ni na jednom zvanicnom salteru aerodroma niti prevoznika a pogotovo ne pri cekiranju.

Poenta je u tome sto mi zapravo ne znamo sta placamo za svoj novac i kome zaista taj novaci ide. Kad postavis konkretno pitanje agencijama, prevoznicima i aerodromu svi se ogradjuju i upucuju na onog drugog.

Nije u pitanju kolicina novca, konkretno mislim na tih famoznih 16,5 evra vec je stvar principa.

Jednostavno, to treba javno objasniti najsiroj javnosti na svim medijima. Ne vidim zasto bi to bio problem.

Da li vi znate sta se podrazumeva pod tim taksama?

Kolike su cene svih taksi i osoguranja i kod nas i u Turskoj npr.?

Prave nas budalama, eto sta je.. Dok bude bilo ovaca za shishanje bice i majstora sa makazama...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Oni nas prave budalama za mnogo vece stvari nego sto su aerodromske takse.

Sustina je u tome da postoji razlika izmedju redovnih i carter letova. Samo da skrenem s teme i da te podsetim da smo nakon pada sankcija i ponovnog uvodjenja JAT-a u evropske tokove dve godine morali da placamo aerodromsku taksu na aerodromu i za redovne letove, kako mi tako i stranci gde god na svetu kupili karte za ili iz beograda. nismo bili u jedinstvenom sistemu. Sada je doslo do pomaka hvala bogu.

Carter let moze da organizuje da ne kazem ko hoce. Cena leta podeljena sa brojem putnika dobijes cenu karte. Oni to prodaju kao cenu karte. A moraju da plate i taksu aerodromu jednom i drugom. Stvar je njihovog izbora da li ce da kazu da prevoz avionom kosta 100 evra + 50 evra takse ili 150 evra sa taksama.

I jos nesto, posto carter saobracaj ide po principu plati i vozi, na zakupcu leta je da odredi kako ce se sta placati. Naravno da ce ti ovi sa aerodroma reci da je sve placeno jer da nije niko ne bi pustio avion da se odlepi sa piste.

A drugo je pitanje da li ti za tvojih 16,5 evra dobijas racun ili ne tj. da li oni to prikazuju kroz svoje knjige kao dobit.

Ne zelim da zvucim kao maskirani radnik neke turisticke agencije :D Iako ne radim u turizmu, studirala sam ga 4+2 godine.

Ovo meni vise lici na onu prevaru od pre par godina dinarski deo ovde a devizni kad se predje granica. Nista oni ne kradu, samo pokusavaju da utaje:)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Nije nego. Utaja, prikrivanje, prevara, kradja, korupcija...Sve je isto.

Cini mi se kao da ja pricam o jednoj stvari a ti o drugoj.

Da li volis da te neko pravi magarcem? Retoricko je pitanje tako da molim te ne odgovaraj.

Jedan od razloga sto sam i postavio ovaj post je upravo taj osecaj nemoci, gde svestan u prevaru i malverzaciju ipak dajes svoj krvavo zaradjeni novac. Nisam siguran da je u pitanju nemoc, ludilo mozda pre.

Ne zelim da generalizujem stvari vec samo da budem koncentrisan na jedno pitanje:

Sta mi kao obicni putnici mozemo da ucinimo da sacuvamo svoje dostojanstvo, novac i zivce?

Da li smo ucinili sve sto mozemo da sprecimo evidentne malverzacije i pljacku?

Ovakve stvari ne smeju prolaziti neopazeno i nekaznjeno!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Zaista neverovatno...

Upravo sam dobio informaciju iz YUTA-e kako su iodrzali KZN pre petnaestak dana u Media Centru i zakljucak je sledeci:

1. Tzv. takse koje nam traze agencije kostaju za Tursku 36+15 evra.

2. Nista od tog novca ne ide agencijama, vec aerodromu, prevozniku i aerodromu u Turskoj

Zakljucak:

To i dalje nije suma od 68 evra i neko od aktera konstantno laze.

Stvarno sramota!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ono sto sam pokusavala da ti kazem a ocigledno mi nije uspelo da ti objasnim je to da time ne placas maglu vec nesto sto stvarno treba da se plati. Pitanje je samo kako. (Da li bas na svakoj trafici dobijes fiskalni racun ako ga ne trazis?, ali ipak platis robu koju si uzeo)

Ja mislim da smo mi magarci time sto placamo skupe carter letove a ne aerodromske takse. Jedino da avioni polecu sa poljana:)

U svakom slucaju ti preporucujem sajt Ministarstva turizma, gde pored foruma, na kome mozes postaviti pitanje i dobiti super brzi odgovor, imas i informacije vezane za sektor turisticke inspekcije. A inspekcija sluzi da se proveri da li te neko pravi magarcem ili ne.

http://www.minttu.sr.gov.yu/

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Razumemo smo se, u svakom slucaju...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Kada vec pominjete pljacku od strane agencija,samo da pomenem sta tek mene najvise pogadja.Da li se vama cini normalnim da se detetu od 2.godine naplacuje puna cena avionske karte sa objasnjenjem da ima sopstveno sediste u avionu?Bas me interesuje dokle pojas moze da se zategne da bi se vezalo!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Kada vec pominjete pljacku od strane agencija,samo da pomenem sta tek mene najvise pogadja.Da li se vama cini normalnim da se detetu od 2.godine naplacuje puna cena avionske karte sa objasnjenjem da ima sopstveno sediste u avionu?Bas me interesuje dokle pojas moze da se zategne da bi se vezalo!

Posto su mom detetu od 2 godine naplatili punu cenu avio karte za Tunis (178 e) zauzecu ceo red sedista za njega, pa neka me neko digne.

Posto zivimo u Srbiji, i ja cu malo da srbujem. Ej bre, za dete od 2 godine 178 e avio karta?!?!? Kao da ce on da sedi u posebnom sedistu, a ne nama u krilu.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Hm, ovo za naplacivanje karte za dete od 2 godine mi je bas cudno jer za decu od 2 godine bi trebalo da se placa 70% cene karte. Da li ste sigurni da su vam naplatili punih 100%? To sigurno nemaju pravo. Ja imam dete tog uzrasta i od kada je napunila 2 godine, uvek mi naplacuju 70% vrednosti karte. Mislim da je to ok jer dete zaista zauzima 1 sediste, dobija obrok i pice u toku leta, a nasa je stvar da li cemo to i da koristimo ili cemo da dete drzimo u krilu i to sto ce ono u najboljem slucaju da pojede svega par zalogaja te hrane.

Inace mislim da je cela prica oko naplacivanja taksi pokrenuta na pogresnom mestu. Cak iako nisu u pravu, agencije sigurno nece zbog ovog foruma da se odreknu tih prihoda, niti cemo mi da stupimo u neki kolektivni bojkot ili sta vec, pa da ih tako nateramo da to ne naplacuju. Ako neko ima osnova da sumnja da su mu naplatili nesto sto nisu imali pravo, postupak je poznat: Turisticka inspekcija, pa ako ni sa njima ne ide onda sud. Licno mislim da agencije vrlo dobro znaju sta smeju a sta ne smeju i da nece da rizikuju da zbog tih, ipak relativno malih prihoda, izgube dozvolu za rad, pogotovo sto listom sve agencije naplacuju te troskove i to u istom iznosu.

Pozdrav svima.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ponovo ce ispasti kako branim turisticke agencije.

Cenu karte ne odredjuju agencije vec avio prevoznici. IATA je izdala preporuke, po kojima deca od 2 do 12 godina treba da placaju 75 % karte. Niko nije u obavezi da se ovoga pridrzava i vecina kompanija drzi 70-90 %.

Zasto bi se onda carter letovi razlikovali.

Takodje, oni preporucuju da se za decu do 20 kg nose auto sedista (koja se ne racunaju u prtljag) kako bi dete moglo biti bezbedno smesteno tokom puta. Posto dete od 18 kg ne vezujete samo pojasem u autu sto bi to cinili u avionu.

Ako putujete autobusom, npr. u Grcku da li vam naplate kartu za dete ili ne? Cim zauzima sedista koje se moze prodati za punu cenu naravno da uzimaju.

A cena cartera, taksi i karte za dete je mene odvratila ove godine od Turske, jer sam shvatila da mi za nas troje samo za prevoz do Turske treba kao za 3/4 letovanja u hotelu na Sitoniji 14 dana.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26213
    Ukupno tema
    874250
    Ukupno poruka