taurus

Grac

63 poruke u ovoj temi

Biljana2302,

pre svega hvala na lepim i jako korisnim postovima u ovoj temi. :)

Hteo sam da Vas pitam za neku preporuku gde jesti i šta probati u Gracu, mislim na neka lokalna mesta, tipa Centimeter u Beču npr., dakle ništa fensi, ali sa dobrom i ukusnom klopom - npr. rebarca, krmenadle, (bečke) šnicle, krilca... po mogućstvu povoljno. :D

A verovatno na svakom koraku ima brze hrane, odnosno kobaja.

Zahvaljujem!

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Pisaću još o nekim stvarima :cvetak:... na konkretnu klopu toga tipa nisam išla - jer su ovo sve bili moji jednodnevni izleti samo ... ali daću sigurno još neki koristan savet .. tipa Saher torta, najstarija carska pekara u gradu, viršle i kobasice ... itd itd ... 

Kada ste na jednodnevnom izletu - tipa od 9,oo do nekih 14,oo h, vi baš i nemate puno vremena za neku konkretnu klopu u restoranu, ali biće prilika i za to. Tek smo počeli da osvajamo Grac. Pre nekoliko godina sam na brzinu samo bila na službenom putovanju tamo i samo smo ga proleteli na brzinu. Ove godine sam počela da ga obilazim detaljnije. 

Lepo je čuti da se nekome ovi postovi dopadaju - hvala. :cvetak:

 

***

Café Sacher, Grac

 

 

uvodna%2Bkafe%2Bsaher%2B111.jpg
 
 
 
 

 

saher%2B1.jpg

 

saher%2B2.jpg
Tačna adresa glasi: Herrengasse br. 6

 

saher%2B3.jpg
Ovako izgleda izlog kafea Sacher
 
 

 

saher%2B4.jpg
Kapućino - 3,4o evra
Espresso - 2,9o evra
 
 
saher%2B5.jpg
 

 

saher%2B6.jpg

 

saher%2B7.jpg

 

cafe%2Bsaher%2Bhauptplatz.jpg

3

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Carski pekari i poslastičari "Hofbäckerei Edegger-Tax"

 

uvodna%2Bza%2Bpekaru%2Bgrac.jpg

 

 

hof%2B1.JPG
 
Ovo je najstarija poslastičarnica u Gracu. U 14. veku je osnovana prva, s tim što je ta zgrada bila nešto malo dalje od ove. Znači, nije bila u ovoj zgradi i bila je od crvene opeke. 
 
 

 

hof%2B2.JPG
 
hof%2B6.JPG
 
hof%2B7.JPG
 
hof%2B8.JPG
 
 
hof%2B17.JPG
Marzipan-Herz = Srce od marcipana
 
 
hof%2B20.JPG
 
hof%2B21.JPG

 

brainiac,

Jeste li bili nekada u Gracu?

 

Izmenjeno (Biljana 2302)
1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja sam bila u restoranu Kornati, nije nacionalni austriski ali je Ok- Nalazi se sa suprotne strane od glavnog ulaza u Schlosberg. 

Uglavnom mi nije da se hranim po restoranima kad negde odem, naravno, ne jer vise volim da pojedem wurs sa kioska, nego jer je skupo. U retoranu je manje-vise bar 20 evra potrebno da klopas. Ako dnevno 2 puta ponovom to, za 2 dana mi je klopa skuplja od cele posete Grazu. Ulazi u muzeje i zamkove su na nivou 1-2 kobasice na kiosku: 3-8 evra

PS:

Ja sam bila u Grazu kod jedne nase gospodje koja ima kucu tamo i deo kuce izdaje. Po osobi je to oko 20-30 evra. 

Poslala mi je poruku da u ovom periodu ima mesta i da je po osobi 20 evra ako su 2 osobe (40 za 2 osobe)

 

Izmenjeno (Pauna)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Landhauskeller, odličan tradicionalni restoran, ima divnu baštu leti.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Biljana 2302, ne, nikada do sada nisam bio u Gracu, u Beču jesam, nekoliko puta. :)

Pauna, razumem Vas za cene u potpunosti... gledao sam po prezentacijama pojedinih restorana i u pravu ste za cene :( a možete li kontakt te gospođe da ostavite ovde ili mi pošaljete u poruci? Zahvaljujem! :)

 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo jedne korisne mape, kako da se krećete kroz grad i obilazite ga:

 

lokacija_armija.thumb.jpg.f939a04a139051

 

 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Beč, moj doček Nove 2016.

 

 

 

 

Izmenjeno (sansiro)
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
U December 19, 2015 at 12:36, jelenait je rekao/la:

Landhauskeller, odličan tradicionalni restoran, ima divnu baštu leti.

Bas lep restoran! Nisam bila, ali sada gledam preko njihovog sajta

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Moj vodič kroz Grac (II deo)

 

 

Silazimo iz autobusa i naše vođenje kroz Grac počinje ovako:

 
3.jpg
Ovo je mesto gde nas je autobus ostavio, i tu će i doći po nas u 14,oo sati
- recimo da je to malo dijagonalno u odnosu na samu zgradu Opere


OPER GRAZ = GRADSKA OPERA

 
Znači, nalazimo se u centru Graca, i iza mene je zgrada Opere:


 
4.jpg
Helmer i Fellner, Spoljašnji izgled zgrade opere u Gracu
Ovo je tačna adresa: Kaiser-Josef-Platz br. 1o
 
 
Ono što je zanimljivo za Grac danas videćete, jeste veliki broj različitih građevina. Znači, građeno je u različitim periodima.
Ono što je veoma bitno jeste da Grac nije rušen i nije uništavan, čak ni u I, ni u II svetskom ratu. Kažu da je 16 % Graca uništeno u savezničkom bombardovanju, Rusi kada su došli i kada su ušli je nešto bombardovano, ali srećom ne najuži centar grada, nego periferija, tako da se veliki deo građevina iz tog nekog perioda znači od 12oo. godine, pa na ovamo gradio i dograđivao i on je sačuvan. 

___
Ono što je bitno za Grac jeste da ga je 1999. godine UNESCO stavio na listu svetske kulturne baštine, tačnije Istorijski centar grada Graca, tako da je ovaj najuži centar pod zaštitom UNESCO-a. 
___
 
Sami znate da je Austrija imala veliki broj kompozitora kao što su: Mocart, Vagner, znači, svi su oni rođeni na teritoriji Austrije, e upravo zbog toga su mnogi austrijski gradovi još u 17. i početkom 18. veka, imali pozorišta ili nekakve zgrade u kojima su se izvodili ti muzički komadi, koje su ti veliki kompozitori skladili i pravili i upravo iz tog razloga je Grac još početkom 16. veka imao pozorište ali je to pozorište bilo u jednoj od konjušnica porodice Habzburg i kako je grad rastao i kako je bila potreba da što više ljudi dolazi na te predstave, oni su odlučili u nekom trenutku da naprave ovakvo jedno pozorište.
Projektanti i izvođači radova ovog pozorišta koje je građeno krajem 18. i početkom 19. veka, sučuveni dvojac Helmer i Fellner, tako da ako ste putovali po toj tzv. Austro-Ugarskoj monarhiji, ako ste bili u Pragu verovatno ste bili i u Karlovim Varima. E u Karlovim Varima su oni projektovali pozorište, pa u Temišvaru na primer. 

Znači, preko 4o građevina koje su služile kao pozorišta i opere su njih dvojica isprojektovali i izveli te radove, pa i ovo pozorište ovde u Gracu.
 
 
 
Ono što je značajno je da je ovo pozorište, kao i mnoga druga nažalost, stradalo i da su tokom tih kasnijih rekonstrukcija ti neki novi arhitekti koji su radili rekonstrukcije i restauracije dodavali nešto svoje ali je takođe i značajno da je krajem II svetskog rata u neposrednoj blizini ovog pozorišta pala bomba ali nije oštećeno ništa unutra, čak su sačuvani i ti ukrasi, i sve ono što je oslikano unutra i ta velika pozornica, ali bilo je par rekonstrukcija tako da ova zgrada Opere/Pozorišta ne liči na onu koju su napravili ranije pomenuti arhitekti.
Ono što je još zanimljivo ovde je ova moderna skulptura Viteza u jurišu (Svetlosni mač) - čisto da bi razbila ovu baroknu monotoniju koja vlada na ovom trgu


 
5.jpg
Hartmut Skerbisch, Vitez u jurišu (Svetlosni mač) - 
nalazi se odmah desno u odnosu na zgradu Opere
 
 
 
 
 
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Wagner je nemački kompozitor, rođen u Leipzigu. 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Moj vodič kroz Grac (III deo)

 

 

KATHARINENKIRCHE und GRABKAPELLE = 
                         CRKVA SVETE KATARINE i MAUZOLEJ

 

32.jpg
Crkva Svete Katarine sa Mauzolejem (ulaz je sa suprotne strane)
 
 
 
MAUZOLEUM KAISER FERDINANDS = 
                              MAUZOLEJ FERDINANDA II, cara Svetog rimskog carstva
 
 
Mauzolej Ferdinanda II u baroknom stilu, projektovao je italijanski arhitekta Pjetro de Pomis, a gradnja je započeta 1614. godine.
 
Posle Pomisove smrti, izgradnju mauzoleja je dovršio Pjetro Valnegro, dok je freske i izuzetnu unutrašnju dekoraciju uradio Johan Bernard Fišer fon Erlach.
 
Ferdinand (1578-1637), njegova supruga i sin, sahranjeni su u kripti.

 

 

GRAZER BURG = DVORAC GRADA GRACA
 
Mi ćemo ući sada ovde u dvorište: 


 
11.jpg
Evo na slici i gde treba tačno da se uđe u dvorište - Grazer Burg
Tačna adresa glasi: Hofgasse br. 15

 

 

20.jpg
Kula sa stepenicama gde se i nalazi ovo duplo spiralno stepenište

 

 

35.jpg
Ulaz u Katedralu
2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905029
    Ukupno poruka