vlada72

KEFALONIJA-opšta tema

3356 poruka u ovoj temi

 

Zavisi kako gledaš tj. kakva interesovanja i predznanja imaš o prirodi, geomorfologiji, biljnim zajednicama..., razumem da to  nekome jeste ništa i to je sasvim ok :D 

Da krenem od sredine, od geomorfologije me zanima da li je projektant dobro isprojektovao nagibe na putu i da li je izvođač taj njegov plan sproveo u delo, dodatno, da nema rupa na putu i odrona kamenja  i tu negde je kraj. 

Što se tiče prirode, od nje uzimamo samo najbolje

tako da kada su biljne zajebnice u pitanju nepogrešivo otkrivam da li je paradajz zreo, paprika spremna za pečenje... i da ne nabrajam dalje sve voćke i povrćke koje služe da napunimo stmak i utolimo glad...

ono tvoje drvo ne bi primetio ni u naredna 3 života

dakle samo plavo plavo plavo

pa kad siđem dole do plaže i uskočim milina me obuzme

a ne da blejim u ono tvoje geomorfo :D

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

Zavisi kako gledaš tj. kakva interesovanja i predznanja imaš o prirodi, geomorfologiji, biljnim zajednicama..., razumem da to  nekome jeste ništa i to je sasvim ok :D Meni put kroz sredinu ostrva nikako nije dosadan jer u toj monotoniji  učitana je priča koju je ispisalo vreme i sile prirode, samo treba znati jezik. :) 

 

 

Bavo Nina!

 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

Da krenem od sredine, od geomorfologije me zanima da li

....su plodovi tora i mora spremni.....

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

Da krenem od sredine, od geomorfologije me zanima da li je projektant dobro isprojektovao nagibe na putu i da li je izvođač taj njegov plan sproveo u delo, dodatno, da nema rupa na putu i odrona kamenja  i tu negde je kraj. 

Što se tiče prirode, od nje uzimamo samo najbolje

tako da kada su biljne zajebnice u pitanju nepogrešivo otkrivam da li je paradajz zreo, paprika spremna za pečenje... i da ne nabrajam dalje sve voćke i povrćke koje služe da napunimo stmak i utolimo glad...

ono tvoje drvo ne bi primetio ni u naredna 3 života

dakle samo plavo plavo plavo

pa kad siđem dole do plaže i uskočim milina me obuzme

a ne da blejim u ono tvoje geomorfo :D

 

Geomorfologija nije nauka koja se bavi projektovanjima puteva , a u njenoj raznolikosti se može uživati i da se ne zna šta izučava, dovoljno je da se ima samo malo više od prostih nagona sa preživljavanjem i 'uzimanja od prirode samo onoga što nam treba da bi se najeli, napili i okupali..  U svakom slučaju odosmo previše u off, nisam imala nameru da bilo koga omalovažavam, samo sam iznela svoja zapažanja. 

 

Da krenem od sredine, od geomorfologije me zanima da li je projektant dobro isprojektovao nagibe na putu i da li je izvođač taj njegov plan sproveo u delo, dodatno, da nema rupa na putu i odrona kamenja  i tu negde je kraj. 

Što se tiče prirode, od nje uzimamo samo najbolje

tako da kada su biljne zajebnice u pitanju nepogrešivo otkrivam da li je paradajz zreo, paprika spremna za pečenje... i da ne nabrajam dalje sve voćke i povrćke koje služe da napunimo stmak i utolimo glad...

ono tvoje drvo ne bi primetio ni u naredna 3 života

dakle samo plavo plavo plavo

pa kad siđem dole do plaže i uskočim milina me obuzme

a ne da blejim u ono tvoje geomorfo :D

 

Geomorfologija nije nauka koja se bavi projektovanjima puteva , a u njenoj raznolikosti se može uživati i da se ne zna šta izučava, dovoljno je da se ima samo malo više od prostih nagona sa preživljavanjem i 'uzimanja od prirode samo onoga što nam treba da bi se najeli, napili i okupali..  U svakom slučaju odosmo previše u off, nisam imala nameru da bilo koga omalovažavam, samo sam iznela svoja zapažanja. 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Xm, da.  Vidis, kada se projektuje put projektant nastoji da maksimalno moguće izbegnu sve komplikacije što uključuje i klizišta a geomorfologija je disciplina koja između ostalog pomaže da se utvdi potencijalna opasnost  terena za nastanak klizišta na nekom njegovom delu što naravno može imati ogroman uticaj na kvalitet i stabilnost puta.  

Samo, u ovom slučaju, nas to previše ne zanima, to je problem grčkih projektanata i graditelja puteva, naše je da bezbedno i uz što manje napora stignemo iz brloga do mesta kupanja.

Jer, da se ne lažemo, neću reći 100 ali 99,99% nas koji smo posetili ovo ostrvo ne bi nikada došli na  Kefaloniju da nema mora i plaža. A i kod onih 0,01% razlog ne bi bili pejzaži i reljefi već ko zna šta, eto neki Italijani i dan danas dolaze da obiđu grobove predaka. 

Gosn Lukiću, torova imamo kod kuće i previše tako da u ovim lokacijama nas uglavnom interesuju plodovi mora. 

 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

 

Geomorfologija nije nauka koja se bavi projektovanjima puteva , a u njenoj raznolikosti se može uživati i da se ne zna šta izučava, dovoljno je da se ima samo malo više od prostih nagona sa preživljavanjem i 'uzimanja od prirode samo onoga što nam treba da bi se najeli, napili i okupali..  U svakom slučaju odosmo previše u off, nisam imala nameru da bilo koga omalovažavam, samo sam iznela svoja zapažanja. 

 

Iza tvojih zapazanja ocigledno stoji kulturna, obrazovana i pametna osoba...Zato sve sto napises vredi i korisno je....

 

 

 

 

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

to samo uopsteno ...o geomorfologiji:hahaha:

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ko razume shvatiće. 

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sretan put!!!

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Bratija:excl:

Viktore Srbine:)

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima
 

 Samo, u ovom slučaju, nas to previše ne zanima, to je problem grčkih projektanata i graditelja puteva, naše je da bezbedno i uz što manje napora stignemo iz brloga do mesta kupanja.

Jer, da se ne lažemo, neću reći 100 ali 99,99% nas koji smo posetili ovo ostrvo ne bi nikada došli na  Kefaloniju da nema mora i plaža. 

 

More i plaže, za koje kažeš da su najbitnije na Kefaloniji, su takođe nastali zahvaljujući geomorfološkim procesima, odnosno deo su aktivnih sila koje oblikuju teren. Tako da uživaš ti u geomorfologiji xoxoxo kako god okreneš hteo ti to ili ne. :) E sad, druga je stvar što te zanimaju samo određeni geomorfološki procesi, marinski ponajviše, a karstni gmf proces nije u toj sferi interesovanja. ;)

 

 

Izmenjeno (nina_bgd)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Evo i moj doprinos o prelepoj Kefaloniji koju sam posetila 2018.godine. 

24 Avgust 2018. onaj osecaj kad sednes u auto i krenes, jedan od najlepsih! Muzika, put ispred nas, drzim ga za ruku. Od zime izucavam Kefaloniju, mesta, puteve, trazenje smestaja, udaljenost plaza, cak sam rucno iscrtala kartu, sve je bilo spremno svaki dan isplaniran sta obici jer Kefa je velika i raznovrsna pa savetujem da krenete spremni na odmor. Put dugacak, idemo do Lefkade  nekih 1000km pa trajekt od Nidrija do Fiskarda, voznja traje nekig sat i 45 minuta, pa od Fiskarda nekih 60ak km do naseg smestaja u mestu Minia.   Fiskardo je malo selo na severu ostrva sa lukom, pun je jedrilica, ima dosta restorana uz samu vodu, i cene su skuplje da znate.

Minia je malo mesto, udaljeno 4km od Lasija, a 7km od glavnog grada Argostolija. Smestaj u apartmanu Alkmini svima preporucujem, soba sa pogledom na more i svaki dan gledate zalazak sunca. Menjanje posteljine na 5 dana, sve je cisto prelepo uredjen enterijer, i pohvala za gazde, docekalo nas je vino, voce, slatkisi. Mi smo po dolasku njima poklonili Srpsko vino, a par dana posle u frizideru nas je docekao prelep kolac. Ma stvarno sve pohvalee za njih. Aerodromska pista je bluzu smestaja, ali zaista nije preglasno i nema toliko saobracaja tek par aviona dnevno, ionako dodjete da prespavate tu tako da nama nije bio problem. Da naglasim mesto je dobro kao baza samo ako idete kolima. Prvi dan smo na najblizoj plazi Spasmata peskovita plaza, ima mali bar na plazi, mali talasi, lepa plazica i nema velike guzve na njoj. U blizini smestaja ima bar 3 plaze koje su pruzaju oko avionske piste, peskovite su sve, imaju barove. Drugi dan idemo juznije od smestaja nekih 9km na plazu Pessada koja se nalazi u istoimenom selu, idete ka luci Pessada i 200m pre luke skrenete desno imate da vozite oko 200m i dolazite do malog parkinga koji ce verovatno biti zauzet pa se mozete parkirati u ulici sa strane, potom imate stepenice koje vode najpre do male uvalice a onda desno preko stena dolazite do prelepe Pessade, najsitniji zuti pesak koji sam videla, prelepa voda, okruzena lepim stenama, savrsena divlja plaza. Mi smo na ovom malom raju od plaze ostali poslednji(doduse na svakoj smo svaki dan ostajali poslednji), ali na ovoj je bilo posebno jer je plaza sa obe strane zasuskana stenama, najsitniji pesak pod nogama, trcala sam kao dete i jedva krenula ka smestaju.

Sledeca plaza koju obilazimo je  Petani, udaljena oko 40km od smestaja na zapadnoj obali poluostrva Paliki. Tirkizna boja vode, sitni kamencici na plazi, plaza ima bar sa ok cenama, i parking koji se naplacuje, a ima i ovako mesta za parkiranje uz put i jedan veci parking malo dalje od plaze koji je besplatan, dakle, obavezno je obici, mala Myrtos plaza!

Sledeci dan smo odvojili za posetu Drogarati pecine, nalazi se na putu ka mestu Sami udaljeno oko 30m od smestaja. U unutrašnjosti pecine postoje staze kojima se može slobodno šetati i veliki broj predivnih stalaktita i stalagnita, Sama pećina je stara oko 150 miliona godina, duboka je oko 60 metara, obavezno ponesite nesto da se ogrnete jer je unutra poprilicno hladno i budite spremni da ostanete bez daha od lepote, sto vazi i za Melisani, neverovatna prirodna pećina i podzemno jezero. Nalazi se na istočnoj obali u Karavomilosu, oko 2 km od grada Sami, najbolje je posetiti oko 12h,13h. Pećina je dugačka 160 m, široka 40m, a voda u jezeru koja je neverovatno hladna, dostiže dubinu od 39 metara. Budite spremni za malo cekanja na ulazu, cena ulaza je 7e po osobi.

U blizini Samija je plaza Antisamos, sam put do plaže je posebno lep, jer prolazi kroz najzeleniji deo ostrva sa visokim borovima. Okruzena zelenilom, sa belim kamencica na plazi, voda je bistra, i vrlo brzo se postiže dubina, ima ogroman bar i parking uz plazu koji je besplatan. Bez obzira na lepotu plaze, pogotovo kad iz daljine gledate zelenilo, predivnu plazu i boju vode, nije mi omiljena jer je dosta osa na plazi a kao neko ko je alergican ne oseca se bas lepo u takvom okruzenju. Verovatno ih ima dosta zbog velikog zelenila oko plaze, posle smo saznali da na toj plazi odavno imaju problem sa osama. Sami je malo mirno mesto, sa lukom, setalistem, tavernama, ima zlataru koja je bas do luke, u kojoj je cena srebra manja nego na ostatku ostrva pa ako planirate da kupite srebro savetujem da to uradite bas ovde.

Sledeca plaza je Vouti, pripada selu Zola, oko 30km od smestaja, i iako put do nje nije najbolji, ovu plazu ipak morate posetiti. U selu postoji obelezen put za plazu: na jednoj tabli je pravac za plazu Agia Kiriaki (desno) dok se pravo nastavlja za Vouti. Put nastavlja pravo, iako je asfaltiran prilicno je neravan, i ima dve lakat krivine, jedan deo puta je od makadama i sljunka. Plaza Vouti prekrivena je peskom i belim sitnim sjunkom, savrsena tirkizna boja vode, plaza ima bar i parking iznad plaze koji je besplatan. Evo jedne anegdote sa ove plaze, kada smo otisli sa plaze na parkingu kraj kola smo zaboravili ranac sa opermom za ronjenje, kuvalom i zvucnikom. Nazalost to smo shvatili tek sledeci dan kada smo dosli na plazu na drugom kraju ostrva, pa smo se dva dana posle gubljenja vratili na plazu i pitali ljude iz bara da li su ga mozda nasli, ovi divni ljudi su ga nasli i sacuvali. Imali smo srece sto smo poslednji otisli sa plaze pa su oni videli na praznom parkinju ranac. Hvala im puno, bar je odlican, ima najlepsi pogled od svih barova na Kefi, klopa im je lepa, cene sasvim ok. Sledeca plaza koji smo posetili je vec spomenuta gore, dakle mesto Zola, imate tablu za plazu Agia Kiriaki, dugacka plaza sa tirkiznom bojom vode, sitnim kamencicima na plazi, put ide uz plazu pa je pogled predivan, parking je uz put iznad obale, ima bar na plazi. Pripazite ova plaza ima dosta podvodnih stena!!! Naredni dan smo u Lassiju, lepo mesto koje je puno preko sezone, van sezone ovde zivi tek desetak ljudi, ima par marketa i dosta restorana, i radnji sa suvenirima. Dve predivne gradske plaze Makris Gialos(duga a uska plaza) i Platis Gialos(siroka a kratka), divne plaze sa sitnim zlatnim peskom, ulaz u vodu je postepen, ima bar, u neposrednoj blizini plaza ima mnogo zelenila, kao i veliki parking koji je besplatan. Sledeci dan je prava avantura, osma plaza je cuvena divlja Fteri plaza, udaljena oko 30km od smestaja, pristup do plaze je brodicem iz mesta Zola ako ste normlani, ili ako ste za malo aktivnosti parkirate se u nedodjiji pa krenete pesaka, malo planinarenja nekih 2km, spust i nije strasan ali povratak je ispustanje duse mada se apsolutno isplati, jer kada ugledate tu prelepu ogromnu plaza sa tirkizom vodom, belim kamencicima i nigde nikoga, ma lek za dusu. Spustanje je trajalo nekih 30 minuta povratak 45 minuta sa pauzama. Sve poneti na plazu, nema bara nema nicega sem netaknute lepote! A kud ces vise? Dok sam izucavala plaze Grcke, ova plaza je dospela na listi zelja i drago mi je da sam je posetila, pogotovo sto sam kopnenim putem dosla do nje, osecaj je ocaravajuci kada iz zbunja odjednom izadjete na veliku praznu plazu, kao da ste na kraj sveta dosli. Naredni dan na red je dosla kraljica Kefalonije cuvena Myrtos plaza, jedna od najslikanijih plaza Grcke sa razlogom, jer pogled na nju je nestvaran, i nijedna slika nije verodostojna kada su boje vode u pitanju, plaza je sa sitnim belim kamencicima, i slatkom pecinom na obodu plaze, parking je besplatan i cini mi se da ima neka radnjica na plazi nisam sigurna da je klasican bar, kazu cesti su talasi na ovaj plazi, nazalost kad smo bili bili su omanji talasi. Ako se ikada nadjete na ovom prelepom ostrvu a svima zelim da ga jedom obidjete, obavezno posetite prelepo mesto Assos, od naseg mesta udaljen nekih 40km, selo Asos ima oko 100 stalnih stanovnika, ima nekoliko taverni i minimarket, ima plitku i zaklonjenu luku i malu gradsku plazu. Kada se ovde nadjete oseticete dusu ovog mesta koje odise posebnim sarmom, okruzeni divnom prirodom, savetujem da sednete u neku od taverni kraj vode i uzivate u zvucima, u ovom posebno lepom selu. I nastavljamo na sever ostrva javljajuci se kozama kraj puta kojih ima koliko pozelite, pazite iza dosta krivina vas cekaju koze!!! Na severu, u okolini Fiskarda obilazimo tri plaze, prva je Foki plaza oko 55km od smestaja, sa odlicnim restoranom iznad plaze gde su nama savetovali da probamo ribu i nismo pogresili pa isto savetujem i vama, plaza je omanja sa maslinama  koje prave prirodni  hlad, bistrom i mirom vodom, i sitnim kamencicma na plazi, obavezno posetiti ovu malu slatku plazicu.

 Sledeca plaza je Embilisi slicne udaljenosti kao i prethodna, nije mi se dopala jer je bilo dosta osa na plazi. Plaza je takodje omanja, sa belim malo krupnijim kamenjem, parking blizu plaze, i neka mala radnjica kraj plaze, lepa je plazica, ali brzo smo zbrisali sa nje na divnu obliznju plazu Dafnoudi, parkirate se na putu, pa uzanom obelezenom stazom kroz sumu dolazite do ove divne male plazice sa pecinom na desnoj strani plaze, sitni beli kamencici na plazi, bistra mirna voda, savrsena plazica. Sledece na redu je bila Gradakia, mala plazica u mestu Lassi, plazica je mala, peskovita, pesak je takodje u vodi, ima malo stena sa desne i leve strane plaze, ima lezajke a i deo za peskire, takodje ima i lep bar sa dobrom muzikom. U blizine te plaze imate i plazicu Kalamia, mi se nismo spustii na nju prosli smo kolima putem iznad nje, nisam videla gde je spust kojim se do nje dodje peske, pa smo produzili na sledecu ali svakako vam preporujem i nju, ima lepe stene sa leve strane plaze, tirkiz i cini mi se da je takodje peskovita. Sledeca plaza do koje se spustate iz dvorista hotela White Rocks je Tourkopodaro, u blizini Lasija, mala plaza sa privatnim lezajkama hotela, mi smo nasli gde da spustimo peskire i okupali smo se, mada i da je preskocite niste mnogo propustili, jeste lepa svakako, pogotovo sam prilaz plazi i pogled na tirkiznu vodu,  pa ako imate vremena dodjite. Mi smo bili malo ukoceni jer smo cekali kad ce neko da nas otera jer je plaza mozda u vlasnistvu hotela. Sledeca plaza je u blizini aerodrome, prodje se plaza Eglina, potom Ammes (ukoliko idete putem kraj piste), nastavite dalje ka jugu i ceka vas velika dugacka i siroka peskovita plaza, zove se Ai Helis, ima lezajke u ponudi i bar. Pre no sto se spustite na plazu imate lep bar na uzbrdici iznad plaze gde je pogled bozanstven i tu smo jeli super hamburger. Iznad imate mesta da se parkirate uz put. Plaza ima ulaz u vodu koji je postepen da je super za decu, za odbojku i slicno i savetujem da je ne propustite nikako. Takodje dve plaze koje sam navela da su uz aerodromsku pistu su takodje lepe peskovite, sa lezajkama i barovima, takodje preporucujem da ih obidjete, one su sve usput pa u jednom danu mozete sve da ih obidjete. Ai Helis je bila poslednja plaza na kojoj sam se oprostila od Jonskom mora naravno uz suze uz obecanje da cemo se opet videti uskoro. Ne znam sta bih vam rekla, Kefalonija je ostavila zaista poseban utisak na mene, ima nesto u vazduhu sto vam daje osecaj mira, oseca se da na ostrvu ima stalnog stanovnistva sto nekako posebno daje car i dusu. To je ono sto mi Kefaloiju i te kako odvaja od mesta koja sam do sada posetila u Grckoj, posebno od Lefkade (kazem to jer ljudi najesce porede ta dva ostrva). Takodje bih pohvalila puteve na Kefi koju su siroki i dobri. Drugo ovo ostrvo je odlicno opremljeno kantama na plazama i tusevima, i tu sam se bas prijatno iznenadila, svaka im cast. Uz put dok se vozite po ostrvu pored prelepe tirkizne vode, zelenila, ima dosta cveca i divne vetrenjace kada od severa krenete ka jugu, sve u svemu gde god da krenete sever jug istok zapad nesto ce vas ocarati budite sigurni. E sada, za koga je ostrvo Kefalonija? Pre svega na ovo ostrvo idete da bi ste ga obisli, dakle trebate da budete spremni na dosta voznje (mi smo presli 1000km na ostrvu), rano ustajanje, kasno vracanje u smestaj, inace ici na ovakvo rajsko ostrvo i biti u jednom mestu je po meni prava greota i promasaj. Savetujem da idete kolima ili ako ste u mogucosti tamo da iznajmite kola na bar 7 dana. Takodje, plaze su dosta divlje, cak i kad imate bar, racunajte uglavnom da je samo pice u ponudi, a sve i da ima hrana, ako biste jeli svaki dan u barovima trebace dosta para. Mi smo uvek nosili hladno pivo, sok, salaticu vocnu, rucak, kuvali kafu na plazu, zvucnk za mjuzu,  i to je po meni savrsen odmor za hedoniste. Kefalonija je takodje ostrvo koje je super za kampovanje, mi smo planirali dva dana da kampujemo, medjutim ja sam se razbolela pa smo odustali od izlazenja iz smestaja i vracanja, zbog spavanja napolju sa sve kasljem i td, pa smo ostali u smestaju, ali ga toplo preporucujem. Nista lepse od budjenja na plazi(Iskusili smo ga  prethodno leto na Lefkadi).  Put na Kefu je put koji je ostavio najduzi utisak na mene nakon povratka kuci. Zalila sam dugo sto sam se vratila, a istovremeno me je napunila srecom koja je dugo bila prisutna. Sve u svemu, savetujem da je posetite ako ste ljubitelj divljih plaza, voznje i netaknute prirodne lepote. Srecan put i nadam se da ce nekome ovo biti od pomoci. Posebno hvala tebi, koji pratis mene i moje planove putovanja, volim te.

2

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Odlicno...I jos samo par lepih slicica..

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905031
    Ukupno poruka