vlada72

KEFALONIJA-opšta tema

3175 poruka u ovoj temi

....

Malo o Lasiju i cenama.Kao sto znate ima jedan put i gomilu taverni i kafica, i jako dobre plaze o kojima se sve reklo. Da dodam, zasto volim junsko letovanje, u pola 10 ujutru na Makris Gialos-u nema nikoga, i tako do podne. Mogu misliti kako je na manjim plazama. Cene i supermarketi su blagi sou program. Znaci primera radi 1.5 L vode  "A" proizvodjaca kosta 1.90e, 5 L vode "B" proizvodjaca 1.95e, a paket od 6flasa(9L) vode "C" proizvodjaca (Zagori) kosta 1.95e takodje, a postoje isti paketi voda od 6flasa "D" i "E" proizvodjaca kostaju 2.50 i cak 3.90e.Neverovatno.Isto vazi za sve ostalo. Ako niste retard iz Engleske(zbog kojih i jeste ta fora sa cenama) necete lose proci. I naravno domaci proizvodi jeftiniji, sve sto je na engleskom ubija cena. Uglavnom, ok cene su 2x vise nego u BG, a visoke 4,5 i vise puta. Megamarketi i pijace po Argostoliju su skoro 1:1 sa Bg.

Taverne su salate 3,5,7e vecera tipa stifado,riba 8.5,9, pice recimo 2.5,3,5 ali imaju fore svako vece specijal komplet vecera za dvoje i vino za 22.50 ili 19.80e sto nije lose. Mada na smo na Itaki u Kioni-u na fantasticnom mestu pored same vode jeli ful rucak za dvoje za 18e. Pita giros sam najbolji jeo u jednom neuglednom lokalu "O Megas" u Argostoliju prekoputa pijace,na ulici pored obale.Cim ima starijih mestana znao sam da je dobro. 

Kafici po Kefaloniji: sokovi 3,35e, koka kola prosek 2.5e, piva od 2.5, 3e, kafe 2.5,espreso 2, kapucino 3. Sladoledi od 1.5 kugla do 3.5e, kolaci 5-7e. Zavisi sve od lokacije naravno.  

Kefalonija kao ostrvo,kao sto je receno pre mene-izmisljeno, puno prelepih pejzaza.Mozda ne najlepse ali jako lepo. Vratio sam se sa skoro 600 slika i imam utisak da sam puno toga propustio. Bio sam odusevljen predelima ka severu, iza ogromnih vetrenjaca, beskonacni maslinjaci,puno cetinara,brdovito, obale fantasticne i jos lepse divlje plaze.

Lepsa od svega toga mi je bila Itaka, za sad jedno od najimpresivnijih mesta na kojima sam bio u Grckoj. Sto zbog prirode sto zbog atmosfere priroda pravi na ostrvu. Jos ako u glavi imate Odiseju, procice vas jeza kroz kicmu. Naravno ako se iskljucite od svega venecijanskog i engleskog na ostrvu,ili sto ce vodic lupetati ako idete na izlet,sto ce biti tesko. Uglavnom za one koji vole prirodu ovo je dobro mesto.

E sad.Zadnji deo ostavljam za stvari koje su me naterale da se u skorije vreme ne vratim na ostrvo. Napominjem da su ovo moj,subjektivan stav i da sve zavisi od vasih afiniteta. Ja volim odjeke anticke ili bar tradicionalne "novije" Grcke kada odem na more, nazalost to necete doziveti ovde, a antiku cak ni na Itaki ukoliko sami niste mastoviti. Istorija Kefalonjana pocinje i zavrsava se sa kolonijama Engleza,Venecijanaca i kapetanom Korelijem aka Nikolas Kejdzom. Kao Srbin gde svaki grad ima srednjovekovnu tvrdjavu, pa i rimsku, ne znam koga (u Grckoj!!) odusevljava francuski zatvor iz lupam 17veka,ili venecijanska kulica iz 18og.A te se stvari,iako ih ima sirom Grcke,ovde neverovatno potenciraju. Nigde u Grckoj(iako nemam puno godina samo sam tamo letovao 90%mog zivota) nisam osetio toliko zapostavljanje slavne istorije i toliko malo ponosa svojim poreklom. Od knjiga uglavnom mozete kupiti "Cephalonia" na nemackom i "Erotika u staroj Grckoj" ujedno i mozda najgrckija stvar na Ostrvu,uz karte za igranje sa slicnim motivima. Kada odete na Itaku i vodic vam prica 2h o Engleskom putu koji su retardi napravili nekad u 19veku, vili "Newcastle" na sred Itake!!!!!!!!!!  isto toliko sati o veneceijanskoj kuci u Vatiju, a samo poslednjih 10ak min o Odiseju, sve vam je jasno o psihologiji ljudi. Tako istorijski znacajno ostrvo koji osim anticke istorije realno nista i nema ima samo jedan minijaturan zabacen i neprimetan muzej, iako siromasan iskopinama(na sta se ne moze uticati) jos siromasniji izgledom i enterijerom. Toliko englestine nigde nisam video. I ako prezivite Elvisa Prislija u taverni, iskljucivo kritet na SVAKOM tv-u ceo dan u kaficima koji se zovu tipa "Trent's bar","Butler's house", necete ""Grcko vece"" u taverni gde sirtaki igraju uz nesto tipa "Judy, Judy my love bla bla"!!!!!!! i ostale klasike engleske muzike '50 i '60. Ziv buzuki je redji od kise na ostrvu. U Lasiju smo imali tavernu gde su znali da smo iz Srbije jer smo imali sastanak tu i nasi ljudi su se zalili da su dobijali losiju i sporiju uslugu od Engleza. Cesto ce u marketima raditi Englezi sa njihovim nakaradnim napadnim akcentom. Grke kao da je sramota sto su Grci, nevidljivi su.Ono sto sam pomislio da ima normalnih bili su turisti iz Grcke(koje Kefalonjani ne gotive previse,hm). Opet kazem vidjao sam to po Grckoj ali nigde u ovoj meri. Ljudi se ponasaju se kao robovi Engleza, a ovi to obilato koriste. Jedan stariji turista iz Atine mi je prokomentarisao sta misli o Kefalonjanima i nije za prevod na ovom forumu ali nije dobro. Cisto pomodarstvo na svakom koraku. Toga toliko ima da se ne osecam kao u Grckoj, "tradicionalna taverna" sluzi iskljucivo engleski dorucak do 14h popodne,a tradicionalna je koliko i Mekdonalds. To da gotive Srbe nije ni tacno ni netacno. Jednostavno vas nece prepoznati mahom. Samo dve zene su provalile kojim jezikom pricamo i kao Veligradi,dobar dan..i to je to. Kazu ima Srba u Argostoliju rade leti,tetoviraju i crtaju portrete na ulici. To koliko znaju Srbe-Kada sam rekao "hvala" bilo je kao "voala??" "You are French,great..". Nabacane su mi misli trenutno ali da znate da sam planirao da idem ka Kefaloniju i u sept ali se to nece desiti ne ove nego jos par godina sigurno. Toliko sam/smo razocarani Kefalonjanima, toliko je sve osim plaze odvratno izvestaceno da je to tuzno. U Argostoliju je crkva isarana grafitima,u centru ej!!!! Svi glume Engleze,ili Zabare. Na Zakitnosu sam bio kao mali, ne secam se kakav je sa te strane. Krf je isto anticki siromasan ali se barem osecas prijatno,osecas se kao u Grckoj,i jos kao Srbin. Ali ovo,dno dna. Ovo nema veze sa Grcima. Mislim da bi za iole Grcki smek na ovom ostrvu morali da odete u neko jaaako zabaceno selo gde se ljudi nisu uprljali parama.

Meni su ljudi,atmosfera taverne i ta toplina na najobicnijem Haniotiu daleko daleko bolji od Kefalonije. I pored skromnije prirode radije bih da sam tamo otisao,ionako nisam dugo. Znaci infekciju englestinom sam vidjao po Grckoj,normalno.Ali nikad ovako do nogu pregazena Grcka kultura kao ovde. U tolikoj meri da mi je potpuno pokvarilo sve te prelepe predele,plaze,vodu... Uglavnom ako imate auto idite u divljinu i uzivajte u lepotama ostrva, i civilizaciju izbegavajte po svaku cenu,meni je zao sto ja nisam to mogao.

Toliko, i previse. Sad citam i vidim da je zadnji deo teksta ispao dosta blazi nego sto je stanje stvari al dobro. Uglavnom Kefaloniju treba videti ali sigurno pri kraju obilaska Grcke i ostrva. 

Izmenjeno (tuna)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Vila Kekatos je malo uzbrdo,nema hlada pa je pesaka malo nezgodno kad se vracas sa plaze natovaren. Parking je improvizovan,ulicica pored/iznad samog dvorista,mada u ovoj sada smeni koja je tamo svi su dosli kolima i nije guzva. Smestaj u tom odvojenom ne znam kakav je, vidi se da je veci skoro 2x od ostalih ali terasa je velika,ka dvoristu,sto,stolice suncobran,klasika. Mozda je nezgodno sto docekuju sve koji udju u dvoriste i ne gleda na more,ali kada radi fontana u dvoristu verovatno je super...Meni je bitno bilo sto je sve stvarno besprekorno cisto,devojka je svaki dan nesto cistila,ciste i lisce i to sto vetar nanese,bukvalno je higijena besprekorna.I sve je prilicno novo,nista ne skripi,nista pokvareno.Nista ne fali,ni jastuka ni cebadi,ni posudja...kada je toplo odnesu pokrivace,kada zahladni donesu..Kupatilo malo ali cisto takodje,uvek ima vode. Eto jedino sto nema je rerna/mikrotalasna i TV sa time bi smestaj bio 10/10,naravno za tu klasu. I da, nema nista za sudoperu(krpe,sundjeri) to treba kupiti.Kante za smece se prazne kada je i menjanje posteljine/peskira znaci na dva dana.Za kupatilo prica ko u celoj Grckoj papir u kantu iskljucivo.

Ima jedna ostava sa kupatilom bas pored tog apartmana u dvoristu koje se koristi za poslednji dan za ostavljanje stvari.Posto smo mi morali u 0900 da izadjemo a u 1700 kretali iz Lasija.

Mislim da je smestaj jedan od najvecih pozitivnih iznenadjenja ovog mog letovanja, mislim da cete biti jako zadovoljni. Evo sad je Dejan Cukic dosao u vilu sa porodicom pa ce je mozda izreklamirati ;)

IMG_0172.jpg

IMG_0176.jpg

IMG_0232.jpg

IMG_0238.jpg

IMG_0392.jpg

IMG_0404.jpg

IMG_0471.jpg

IMG_0472.jpg

IMG_0482.jpg

IMG_0483.jpg

IMG_0500.jpg

IMG_0502.jpg

IMG_0503.jpg

IMG_0627.jpg

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Da ne pomislite da sam preterano ocrnio ovo ostrvo...Ako ste ljubitelji netaknute prirode,sto mislim da su svi koji krenu na ove destinacije-okupiti prijatelje, krenuti sa ili iznajmiti auto i ici od "divlje" plaze do "divlje" plaze, dalje od civilizacije, mislim da moze biti pun pogodak. To je vec letovanje za pamcenje,bar meni i naravno nekome ko to voli.Ja sam ovaj put bio malo vise bio upucen na mesto i civilizaciju i sve te mane, tako da i odatle ova ogorcenost. Mozda da te englestine i ostalo nisam gledao 70% mog letovanja nebi imao tako lose utiske sa ostrva(po selima su ipak bolji ljudi). A kako letovanja na ostrvu pogotovu mogu biti jako razlicita, diktirana prevozom najvise, sem onih cinjenica, moje subjektivne utiske uzmite sa rezervom.

Izmenjeno (tuna)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Moze li neko da kaze da li u Lasiju ili Argostoliju postoji mega-market tipa "Lidl" ili slicno?

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pored Argostolija postoji Lidl.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Evo nas u Vasilikiju, dok cekamo trajekt za Fiskardo. Iskoristila sam priliku da udjem u internet kafe i javim se svima koji su zainteresiovani za red voznje trajekta (kao sto smo i mi bili). Dakle, sto bi rekli - Grcka je to, i ponekad se stvari ne mogu znati unapred :bez-zuba: ... U luci, na kiosku gde se prodaju kartu, jasno pise da feri za Fiskardo polazi SVAKOG DANA u: 9, 12, 15 i 18h! Iz nekog razloga danas nema NIJEDNOG POLASKA, ali ce ici ferryboat Meganissi II u 13,30 i 18h. Elem, sada cekamo taj polazak.

Inace, juce samo posli oko 7h ujutru, putovali lagano sa povremenim odmorima (Predejane, restoran Romantika), ali bez ikakvog zadrzavanja na granicnim prelazima. Evzoni smo presli oko 12,30, nastavili putem prema Solunu, odvojili se prema Atini, i uhvatili prvo skretanje desno za Veriu i Kozani. Time smo usli na autoput Egnatia Odos, koji je pravom smislu reci, ukratko - svemirski. Podrobno ga je opisao Anca i tu se ne bih zadrzavala. Autoput ne ulazi u Metsovo, vec prolazi pored, ali mi smo resili da svratimo i nismo se pokajali. Polozaj samog mesta je neverovatan, pogled je neponovljiv, mestasce je preslatko sa onim uskim ulicicama, sve skockano na tom malom prostoru, a guzva u ovo doba godine je takodje bila malo neocekivana za nas. Tu smo se osvezili u jednom kaficu i nastavili put. Ulaz za Egnatiu je jasno oznacen i vracanje nije bilo problematicno.

Nastavili smo da Janjine i dalje, prema Igumenici, do skretanja za Paramythia. E, dalje sledi blago smaranje, vozi se sporije i kroz naseljena mesta, u jednom delu se put prilicno penje opet u visinu, pa ne deluje preterano bezbedno (naravno utisak je pojacan posle Egnatiae!). Na skretanju Preveza-Parga, napravili smo mali promasaj i skrenuli prema Pargi, jer nam se ucinilo da je veca verovatnoca da naletimo na Ammoudiu sa te strane (prema karti Ammoudia je mnogo blize Pargi). Nakon 4-5km, shvatamo da smo pogresili, pitamo coveka na ulazu u neki kamp i vracamo se do raskrsnice. Upucujemo se prema Prevezi, i gotovo da ponovo promasimo! Jedna neugledna table sa imenom naselja ukoso okrenuta, primetili smo je jedva krajickom oka i sumnjicavo se vratili da ispitamo - da li je to nas cilj? Zaista, ovog puta je to bilo to, ulazimo u mesto i gotovo na samom pocetku zapazamo veliki natpis: hotel "Panorama".

Ulazimo u hotel i smestamo se u rezervisanu sobu. Sve je novo, savrseno cisto i u funkciji. Terasa bocno gleda na plazu, ali vec je bilo prilicno kasno - po grckom vremenu oko 19h, pa nema vremena za brckanje u moru. Obisli smo celo mestasce (sto nije bilo nimalo tesko :bez-zuba:), nasli jednu finu tavernicu gde su Grci cinili najbrojniju klijentelu i vecerali lignje, grcku salatu i svezu ribu za neku vrlo pristojnu cenu. Klima u sobi je bila odlicna, radila je vrlo tiho i kontinuirano pa smo se bas odmorili.

Jutros - iznenadjenje! Vec izlazak na terasu je ukazao na jedno vrlo sveze jutro kakvo prethodnih godina na Egeju nismo imali. Posli smo blizu 8h, i na zalost, promasili skretanje za Vasiliki iz Lefkade. Zaputili smo se preko Nidrija - utisak je isti kao sto se vec pisalo na forumu - jedna dugacka ulica, neverovatna guzva vec ujutru, pretpano i neugledno, kao u Sutomoru. Iz Nidrija se dosta brzo stze do Vasilikija - manje od pola sata - jedno bas slatko mestasce, ususkano uz malu luku. Znaci, kao sto rekoh, jos cekamo feri.

Pretpostavljam da je to sve od mene dok se ne vratim sa Kefalonije, jer je sigurno da u Argoastoliju necu posecivati internet kafee :D ...

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

sve procitah kao i uvek....

odluka je pala....Lassi u septembru...e sad, nisam nasao nista spec oko vecernjeg provoda....kako je tokom sezone, ima li guzve, da znam sta u septembru da ocekujem.....

pozdrav

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ja sam bio u septembru na Kefaloniji pre dve godine, i idem opet ove u septembru!

Super je Kefalonija, obisao sam je celu, sa tadasnjom devojkom, danas mojom suprugom!

Ove godine idemo kolima u isti smestaj u kojem smo bili tada Hotel Lazaratos, ima ga Kontiki u ponudi, ali smo ove godine direktno kontaktirali gazdu i on nam je kao starim gostima spustio cenu za 30%.

Sto se tice nocnog zivota, slabo, pogotovo u Septembru! Lasi je lep, plaze su super, ali mu je pozicija za obilazak ostalog dela ostrva malo nezgodna ali nije strasno! Auto obavezno iznajmite, ako idete preko kontikija uplatite jos u agenciji, jeftinije je!

U Lasiju u septembru ima dosta starijih ljudi, pretezno engleza sto vam se nece svideti sigurno.

Argostoli je odmah pored, lep ali mali gradic! Ponesite lovu za shoping, cene su izvanredne u Septembru, sto bi rekao nas narod, tek da nije dzabe! Ima dosta radnji sa markiranom robom , i cene su vise nego duplo spustene u Septembru! Toliko za sada....

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ja sam bila u septembru pre dve godine bas u Lassiju i iz mog iskustva nocni provod-jednostavno zaboravi! Bolje je da se odmah pripremis, nego da se razocaras :biggrin: To mi je malo i pokvarilo sliku o Kefaloniji, secam se da kad sam dosla sa letovanja nisam bila bas odusevljena, ali sad kada gledam slike, nema sta-plaze su definitivno najlepse od svih koje sam videla u zivotu!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Nocni zivotg je vrlo slab, ali ako ides da obilazis ostrvo i njegove prelepe plaze, neces imati puno snage za to! Ima jedan klub u Argostoliju koji sam video, nesto mnogo kasno se otvara, nisam bio jer nisam taj tip! Meni je odmor-odmor! U Argostoliju mi se svidela pivnica, ima neverovatno puno vrsta piva, tamo ima nekog desavanja, mada u Septembru hmm, slabo ima ljudi!

U Skali ima guzve, ali sve Englezi, tamo je plaza prosta ali je super!

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Jos jedna stvar o Kefaloniji! Na nekoliko mesta ima fantastican giros!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

:biggrin:

Izvini ali sam se morao nasmejati ovoj konstatciji.

Ne znam mozda neko ima i drugacija iskustva, ali mi jos nismo pojeli gyros u Grckoj, a da nije fantastican.

EV_GYROS_GIGA15S.jpg

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Da li bi neko od onih koji su bili u vili Kekatos mogao da ucrta (opise) polozaj vile na ovoj mapi Lasija

http://img233.imageshack.us/i/lassiguidemap.jpg/

i jos jedna molba tj pitanje: da li se prilikom putovanja iz Lasija ka Mirtosu (Fiskardu) prelazi most do mesta Drapanos ili postoji jos neki put tako da se ne ulazi u grad Argostoli?

Hvala

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ne znam na koji most mislis, a postoji put ka Mirtos plazi i Fiskardu a da se ne ide u Argostoli, malo je dalje, ali vredi!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ima li neko iskustava sa zemljotresima na Kefaloniji! Pre dve godine se treslo svaki dan.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26517
    Ukupno tema
    888121
    Ukupno poruka