vlada72

KEFALONIJA-opšta tema

3174 poruke u ovoj temi

Na koliko ste dana vi ste to isplanirali? Zašto ne bi na primer ovog leta obišli samo dva od ta tri ostrva natenane, nego sve odjednom . Pri tom, ako ćete ići i na Zakintos, zašto ići na izlet ( koji mislim da ne postoji ) sa Kefalonije na Zakintos. Tako nešto mislim da nema, ruta je daleka i treba vremena.

Ja ovo sve iz najbolje namere i da bi doživeli svako ostrvo kako treba :)

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Nikako se ne sme izostaviti obilazak Itake, a Zakintos po meni moze komotno i da se izostavi, jer je jednodnevni izlet prilicno naporan.

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Pozdrav svima.

Primetio sam da se jako malo pise o ovom predivnom ostrvu pa sam pozeleo da sa ostalima podelim iskustva moje devojke i mene. Pre polaska na odmor konsultovao sam se sa jednim kolegom koji je svojevremeno studirao u grckoj i koji je obisao sve zivo. Rekao mi je samo ovako: "jedino ostrvo gde grci iz grcke vole da odu na godisnji odmor jeste Kefalonija".

Na Kefaloniji smo proveli 11 predivnih dana u avgustu 2007. godine. Isli smo preko agencije Kontiki i bili smo smesteni u hotelu Summery (2* superior) koji se nalazi u nekadasnjem glavnom gradu kefalonije Lixuriju. Hotel je bio OK, imali smo kombinaciju nocenje sa doruckom. Svakako bih ponovo isli na Kefaloniju i u isti hotel sa izuzetkom sto bi obavezno uzeli sobu sa pogledom na more.

Kefalonija je najvece ostrvo Jonskog mora, sesto po velicini medju svim grckim ostrvima, a broji oko 40 hiljada stanovnika. Primera radi, kolima je potrebno oko 1 sat da se dodje od krajnjeg juga pa recimo do prelepog gradica Fiskarda koji se nalazi na krajnjem severu. Putevi su perfektni, retko se sretne neko vozilo na putu, a za 10 dana koliko smo se vozili kolima nismo ni jednom sreli policijsku patrolu. Auto obavezno rentirati barem na 5 dana, a na autobuski prevoz se ne treba oslanjati jer je organizovan za lokalno stanovnistvo tj. radnike koji putuju iz jednog mesta u drugo, naravno svi mogu koristiti autobuski prevoz ali recimo autobus ujutru krece u 6:00, a povratak je oko 14h i to je to, tako da to retko kome od turista odgovara. Naravno, kada smo rentirali auto rekli su nam da se obavezno mora postovati ogranicenje brzine (kazna 500e) i vezivanje pojasa (kazna 300e). Cena rentiranja automobila je standardna, za 10 dana oko 280e za Daewo Matiz sa klimom i CD-om. Kao renta-car agenciju svakako bih preporucio Mercury renta-car (www.mercury-rentacar.com), jako su profesionalni i sto je najvaznije imaju full osiguranje.

Lixuri je tipican grcki ostrvski gradic gde je sve podredjeno turistima, pesacka zona, mnostvo malih prodavnica, restorana, suvenirnica... Kao najbolji restoran u Lixuriju izdvojili bi Zorbas. Cena pristojne vecere za dvoje, sa picem, salatom i glavnim jelom je od 18-25e. U gradu giros kosta 1,5-1,7e, a palacinke su im izgleda od zlata posto jedna kosta 4,5e (standardna beogradska palacinka nutela-plazma-banana). Cene u supermarketima su ok, secam se da smo recimo flasu vode od 1,5 litar placali oko 20 dinara sto je jeftinije od Bg, limenka (fanta, sprite, coca-cola...) kosta 40 centi dok je ista na svim plazama 1,5e. Pivo na plazama je klasika oko 2-2,5e Hajneken. Interesantno je to da u Lixuriju ima dosta starijih engleza koji su prodali svoje kuce, stanove, imanja... po engleskoj i kupili kuce u blizini Lixurija i bave se trgovinom, uglavnom su to male prodavnice i suvenirnice. Inace opstina Lixuri je bratska opstina nasoj opstini Vozdovac pa se u Lixuriju mogu sresti imena nekih nasih beograskih ulica.

Plaze su odlicne. Pored cuvene plaze Myrthos, za koju kazu da je jedna od 10 najslikanijih plaza na svetu, nama se najvise dopala plaza Petani i na njoj smo proveli nekoliko dana. Myrthos je prelepa plaza, boja mora je neverovatna, a mi se nikako nismo mogli nagledati te prelepe boje. Cesto znaju da budu veliki talasi. Za Petani mogu reci samo cista desetka!

Pored ove dve plaze obavezno posetiti Makris Gialos i Platis Gialos. Obe plaze se nalaze pored gradica Lassi, 100% pescane, urbane, sa vodenim sportovima, muzikom... i prelepe su. Posetili smo i cuvenu plazu Antisamos gde se snimao film Mandolina kapetana Korelija (Nicolas Cage i Penelope Crus). Plaza je OK mada ne volimo spicasto kamenje, jako se tesko hoda po plazi, ulazi i izlazi iz vode bez papuca ili patika.

Bili smo i na plazi Ksi (Xi) koja je koliko se secam prosle godine dobila najvece ocene nasih novinara :) Plaza se nalazi na krajnjem jugu i pripada hotelu Kefalonija Palace. Braon pesak, voda je jako cudne boje (izgleda kao neka bara), nama je sve izgledalo nekako depresivno i pusto. Znaci jedno kupanje, ono cisto da se kaze da ste bili i na toj plazi, i paljba na Petani, Makris ili Platis Gialos :)

Generalno, na plazama je fini svet, znaci nema pijanih stranaca, voda je topla i kristalno cista, vetra ima ali nista posebno nije jak, nekim danima su bili jaci talasi.

Sto se tice lezaljki i suncobrana ne znam kolika je cena ali mislim da nije ni skuplje ni jeftinije od ostalih ostrva. Mi smo za 4e kupili suncobran (isti kao sto se iznajmljuje na plazama) i svuda smo ga koristili bez problema.

Sto se tice fakultativnih izleta svakako je bolje organizovati ih u svojoj reziji. Nasa agencija je nudila neku celodnevnu turu krstarenja oko ostrva sa posetom Itaki tj. Odisejevom ostrvu. Posto smo mi pre dolaska na ostrvo imali tacan plan gde, sta i kako, i nismo isli na taj izlet, vecina izgorelih turista iz nase grupe su smatrali da nista nismo propustili.

U nasoj reziji, organizovali smo dva izleta: 1. posetu Melisani jezeru i 2. Drogarati pecini. Sto se tice Melisani jezera, karta kosta 6e po osobi, a za te pare dobije se jedna kratka voznja camcem (oko 5-6 minuta) po tom podzemnom jezeru uz neko smesno objasnjenje veslaca tipa "tri miters diiip", "trti miters diiip" i to je to :) Sve u svemu, nije za zaobici, ali definitivno ne bih ponovo isao tamo. Kada je u pitanju Drogarati pecina situacija je totalno drugacija. Ne znam koliko je kostao ulaz u pecinu ali recimo 2,5-3e po osobi. Inace pecina se koristi za odrzavanje koncerata ozbiljne muzike posto poseduje specificnu akustiku. Prepuna je stalaktita i stalagmita, unutra je jako hladno i jos vise klizavo. Prelepa je i svakako je treba obici.

Fiskardo je gradic koji se nalazi na krajnjem severu ostrva i svakako ga treba posetiti. Poznat je pod imenom grcki San Trope, a omiljeno je mesto bogatih jahtasa. Fiskardo je prepun najluksuznijih jahti i glisera, a cene su primerene gostima :) . Ono sto je meni bilo zanimljivo jeste jedna grupa od 2-3 mladica koji su sa jedne uzvisice slikali jahte kako uplovljavaju u pristaniste. Znaci to su neki najskuplji foto aparati sa tele objektivima, specijalni foto stampaci... a cilj im je da uslikaju jahtu, izrade veliku fotografiju i otrce kod vlasnika i prodaju je za par stotina eura :) )) Genijalno, nema sta :) ) U Fiskardu se nalazi plaza Emblisi Fiskardo, mala, intimna i lepa plazica koju vredi posetiti.

Na putu za Fiskardo nalazi se poluostrvo Asos. Na vrhu tog poluostrva nalazi se stara venecijanska tvrdjava do koje vodi zemljani put i nikako ne preporucujem neiskusnim vozacima da se upute tim putem ka tvrdjavi, put je jako uzak i prepun krivina bez zastitne ograde... U samoj tvrdjavi nema nista zivo! Znaci to su samo zidine, zidine i zidine i ne vredi penjati se gore, sve se to moze lepo videti i slikati iz Asosa. Asos je prelep, ima malu plazu, nekoliko lepih restorana i kafica.

Postavio sam u MFT slike koje smo mi uslikali na Kefaloniji, svakako ih vredi pogledati.

Za ovaj put toliko, a ako neko ima neko extra pitanje slobodno neka pita. Zakljucak je da je ostrvo PRELEPO, mirno i romaticno, prvenstveno za parove i da je za svaku preporuku i sigurno cemo ponovo ici tamo nekog narednog leta.

Evo jos jednog malog saveta vezanog za plazu Myrthos. Ako budete isli kolima na Myrthos, gledajte da budete tamo najkasnije oko 10-10:30h. Auto cete parkirati skoro pa na plazi, jos u hladovini..., a ako dodjete kasnije (sto se nama desilo prvi put kada smo isli) postoji mogucnost da auto morate da parkirate jako jako daleko i da pesacite 15 minuta i vise do plaze. Ogromna je guzva, mnogo turista dolazi na tu plazu, posle 10h se pojave i neki likovi koji preusmeravaju saobracaj i moras da parkiras gde ti oni kazu. Mi smo dosli drugi put oko 9:30 i nikoga zivog nije bilo, put cist, mesta za parking na pretek....

2

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Ubedacili ste me sa ovim da je ta plaza Xi najgora na ostrvu,ali dobro , ionako nismo planirali da budemo tamo stalno.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Nismo hteli da te ubedačimo :smajl: Samo smo iz ličnih iskustava hteli da ti predočimo da ima mLogo lepših plaža. I Xi je okej, ali ne za svaki dan :smajl:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Da li je neko kampovao na Kefaloniji? Ako neko ima bilo kakvu informaciju, dobro bi mi dosla. Mi letujemo na Zakintosu ali bi krenuli ranije i mozda otisli par dana na Kefaloniju. Posto idemo kolima nije nam problem da ponesemo sator. Na ostrvu postoje dva dobra kampa po pristojnim cenama. Mislim da je to dobro resenje za one koji vole da kampuju. Evo i kampova: http://www.camping-karavomilos.gr http://www.argostolibeach.gr

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Evo da napisem koju rec o ovom predivnom ostrvu. Nakon 10. dana na Lefkadi, trajektom (putuje se 1i45min, a kosta oko 33e po osobi) iz Vasilikija krenuli smo ka Fiskardu. Taj gradic je divan, zivopisan i to je ono sa cim se prvo sretnete. Nakon sat vremena voznje, stigli smo u Svoronatu mesto u kome je aerodrom. Smestaj je bio vise nego pristojan i mnogo lepsi od onog sto smo videli na internetu. Ovo selo je 8km udaljeno od glavnog grada Argostolija, a samo par kilometara od popularnog mesta Lasi. Prvi utisak nam je bio da je Kefalonija puno zelenija od Lefkade i puno veca. Mada razdaljina i nije neki problem i do svega se manje vise lako dolazi. Putevi su odlicni, siroki i asfaltirani. Cini mi se i da je Kefalonija nesto jeftinija u pogledu suvenira, hrane...

O ovom ostrvu, na koje cu se sigurno vratiti, bih mogla da pisem i pisem, ali smatram da je bolje da neko nesto pita ako ima potrebu, a ja cu rado odgovoriti.Divno, divno, veliko, zeleno, cudno razudjeno, ma Kefalonija je prava rasna lepotica koja ostavlja bez daha!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Putevi su odlicni, siroki i asfaltirani.

Ovo me bas cudi jer su pisali na forumu da su putevi jako uski i krivudavi i da se neke relacije voze po sat i vise....Jeste obilazili bas celo ostrvo? Jedan forumas je napisao da su mu putevi na Lefkadi bili pesma posle puteva na Kefaloniji.

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Tog komentara se i ja sećam. Eto, može malo detaljnije i o putevima. Za početak :biggrin: ...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

da li mi neko moze reci kakav je nocni zivot? da li je idealno samo za parove ili ima gdje da se i "zalomi" do ranih jutarnjih sati? :)

inace, fotke su divne!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Nemojte se plasiti puteva, sasvim su solidni. Ne preporucujem voznju samo onima koji su bas svezi vozaci, koji se boje recimo uspona ili nemaju dovoljno iskustva sa rucnom, kao i onima koji nemaju solidan auto koji moze da podnese sve te uspone, cestu voznju prva-druga ili nisu vesti u parkiranju na malom prostoru. Ovo je najbanalnije receno, a sto se tice sirine puta, ona je sasvim solidna. Na glavnom putu po ostrvu je sasvim dobar asfalt, a nesto nismo vozili precicama i sporednim drumovima tako da o njima ne mogu da pricam. Od svih puteva na letovanju u secanju mi je ostao put do plaze Kalamici, pa kad covek to prezivi sve drugo je pesma :kez: Samo napred, ne dozvolite da vas prica o putevima odvrati od zeljene destinacije, jer tim putevima ipak voze ljudi. Zaista nije nikakav problem!

Sto se tice plaza, meni je u secanju ostao dan proveden na poluostrvu Asos i taj mir koji je tamo vladao je fascinantan. Solidne su plaze Makris i Platis Gialos i naravno Mirtos. Nama je u blizini bila plaza Minnies tako da smo i tamo cesto isli. Ono sto je zajednicko svim navedenim plazama je sitan pesak,osim na Asosu i Antisamosu, i kristalno cista voda. Ova poslednja pomenuta, a poznata po filmu *Mandolina kapetana Korelija* je jako zelena i za nju nam nije trebao suncobran nego smo lezali pod maslinom.

Sto se tice nocnog zivota ima ga u Lasiju i Argostoliju koji bas bas zivi celog dana. Taj grad je prelep i mene je strasno podsetio na Nicu. Ono sto mi je jos ostalo u secanju jeste ogroman broj Siptara (bez urede ali tako oni sebe nazivaju) na ostrvu i imam utisak da ce za koju godinu Grci biti u manjini. Neka se niko ne uvredi, nemam nista protiv njih, ali nisam bas odusevljena tolikim brojem na tako malom mestu.

Ne znam sta bih jos rekla, samo pitajte sve sto vas zanima i samo napred na Kefaloniju!

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Mene zanima da mi neko uporedi Lasi i Skalu, koje je mesto lepse?

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Skala je gradic na obali i sa njene leve strane se nalazi koliko se secam sljunkovita plaza, nemoj me drzati za rec. Mi smo klopali na obodu Skale u recimo da se ,mesto zove karavomilos npr., iz taverne smo imali fenomenalan pogled ka skali, prava razglednica. Deluje veliko, za na pr grcka mesta na moru, to je i luka koja spaje patru sa Kefalonijom. lassi se nalazi par km udaljen od argostolija, predje se preko jednog uzvisenja i tu si. Mi smo inace bili jednom prilikom na prolazu kroz kefaloniju i zadrzali se 6 dana na njoj, smestaj smo nasli upravo u Lasiju koji je geografski gledano na jako dobroj poziciji. Odmah pored Argostolija, a opet na dve ili tri plaze koje se nalaze duz samog mesta. Plaze su inace jako lepe, pescane. Mesto je tada bilo u razvoju i veoma duguljasto, duz magistrale gde je iduci iz pravca argostolija, sa leve strane magistrale bila neka suma kroz koju prodjes i izadjes na plaze (cca 50-60 metara) i ne secam se da je bilo sa te leve strane, dakle prema moru nekih apartmana za iznajmljivanje (podsecam mi smo bili 98 godine). A sa desne strane magistrale je bilo mnostvo apartmana i kuca za iznajmljivanje. tada u to vreme su nas ljudi u argostoliju, kada smo ih pitali gde je najpametnije traziti smestaj, listom uputili u Lasi koji je bio ajd da kazem vodeci turisticki centar na ostrvu. Sve u svemi, gledajuci sada sa ove distance, nisam siguran sta je prednost a sta mana jednog i drugog mesta.

Ne znam da li sam ti pomogao. Toliko se secam, bese davno. Mozda neko ima svezih uspomena za ova dva mesta.

Pozdrav

Mirko

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Mene zanima da mi neko uporedi Lasi i Skalu, koje je mesto lepse?

U toj dilemi, definitivno Lasi.

Evo i zasto:

Skala je poslednjih 4-5 godina postala u potpunosti novi raj za Britance.

Sto se vise spustas ka jugu Kefalonije, to plaze sve vise podsecaju na susedni Zakintos, dakle plitko muljavo more (razlog vise zasto ga neplivacki nastrojena anglosaksonska ostrvska bratija tako i voli).

Udaljenost od glavnog mesta na ostrvu, gde se odvija kakav-takav zivot (Lasi je maltene predgradje Argostolija, a do Skale ima jedno 40-50 km).

Jedina dobra stvar koja ide u korist Skale je ta sto su putevi na jugu, mnogo manje vijugavi, a razlog za to je konfiguracija zemljista (jedini deo ostrva bez brda i planinskih venaca).

Agia Efimia, Fiskardo, te Assos, su svakako lepsa i zivopsinija mesta za odmor (plaze su fenomenalne), ali je tu problem opet put prepun serpentina.

Zato, izaberite smestaj u Lasiju/ Argostoliju, jer je to najbolja polazna tacka za kompletan obilazak ostrva i ostavite 1-2 dana i za Itaku.

Pozdrav cuvenom moderatoru

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Kao i do sad, i ja dajem glas za Lasi. Bila sam smestena u njemu svih 10 dana i pokazalo se da je najbolja lokacija tj. polazna tacka za obilazak ostrva. U Skali smo bili par sati, plaza je pescana i siroka, mada se nismo zadrzavali, popili smo pice i trazili menjacnicu, nismo nasli ni to, tako da smo nastavili obilazak oko ostrva i "naisli" na lepsa i zanimljiva mesta i po prirodi i po zivahnosti!

Lassi je super, ponovicu za Mirkom i Draganom kao papagaj :lol: , Argostoli se nalazi "preko brdasceta" u bukvalnom smislu, setnja do grada je divna jer se na izlasku iz Lasija put blago penje i pruza se predivan vidik . (silazak u Argostoli koji je PREDIVAN gradic je posebna prica, opisivala sam svoja iskustva :lol:- stikle nikako. ili bar u rukama dok se ne spustis do glavne ulice Litostroto(pogresno sam sad mozda rekla naziv ulice, izvini :lol: )

Lasi, Lasi, Lasi!!

Dodatak. Evo ovako izgleda otprilike Argostoli kad se ide iz Lasija :srce:

post-1820-1232372417_thumb.jpg

Izmenjeno (sonja_bg)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26507
    Ukupno tema
    887844
    Ukupno poruka