ljubce

Sulawesi- od raja do...

vas favorit...   83 glasova

1. 1. Koja od ponudjenih zemalja u Aziji je po vama najinteresantnija?

Molimo prijavi se ili se registruj kako bi glasao/la u anketi.

364 poruke u ovoj temi

... pitam Mardija ko je Obama? nema pojma., Bekam...? ma ne znaxmas_laugh.gif Srbija, Madona,Cak Noris .... ovaj nem... xmas_w00t.gif al zato je Jackson legenda... smorilo.jpg :-P

da si ga pitao za Brenu verovatno bi znao........Brena je Brena :-P

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ja do sada nisam ni komentarisala,jer sam se toliko sludela od citanja i gledanja slika,ali moram da kazem da je ovo nesto fantasticno.Vise ne znam ni sta sam procitala,ni sta sam gledala ,jer sam se vracala jedno 5-6 puta.Nemam pojma sta bi izdvojila,ovo je vrh

Izmenjeno (goca)
0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Sutradan smo resili da odmaramo i uzivamo.xmas_biggrin.gif

I tako dok je Daca radila ono sto je njoj medju prioritetima kada idemo na more.... suncala se dontunderstand.gif sto je nesto, inace vrlo retko sto mi nije bas jasno0947cb9c0ca3e1d238516ee0c74af048.gif

mislim i ja se nekad malo suncam, ali ona je bre u stanju satima xmas_biggrin.gif

zovne mene jedan "frend" koji ima oko 12 godina da idem sa njim da upeca koju ribu za rucak... ja normalno prihvatio jer mi se vise ne "sunca", a u vodi sam bio neprekidno protekla 3 sataxmas_biggrin.gif, i krenuh ja sa njim na dok, a on nosi korpu i u ruci drzi samo jednu bananuthink.gif... dontunderstand.gif pitam ga ja gde mu je pecaljka, a on se smejenaughty.gif i iz dzepa vadi kutijicu velicine kao od sibica...okelpic11211dw2.gif kad smo stigli on iz kutijice vadi par metara najlona koji na kraju ima udicuxmas_w00t.gif

otvori on bananu, stavi parcence i baci sa mostica, kad dole na stotine riba svih vrsta i velicina, a voda bistra kao staklo... tacno se vidi kad riba zagrize, a mali vadi li vadixmas_w00t.gif

da ne preteram za pola sata je upecao punu korpu riba da sam morao ja da mu je nosimxmas_biggrin.gif

da mi je neko ovo prico...clapping.gif

pa nije ni cudo sto nas hrane samo ribom...0947cb9c0ca3e1d238516ee0c74af048.gif

3

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Taman sam htela da se iskljucim i krenem na spavanje,ali vidim da cu morati da spremim nesto za klopu(samo da zabacim udicu sa terase),pa mozemo da nastavimo

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Istoga dana uvece jedan mestan donosi nesto sto je vrlo retko za naci i videti cak i na Togean ostrvima koja su im inace staniste, i nema ih u ostalim delovima Azije...

vraticu se kasnije u fotopisu na ovu nocxmas_dry.gif

............................................."KOKOS RAKOVI"...xmas_w00t.gif

Najveci rakovi na svetu, kojima raspon dostize cak 1 metar, teski oko 5 kilograma, klestima podizu tezinu od 30kg... xmas_w00t.gif

ovo sto je on doneo je kaze"beba rak"...

6937f51c4c641a4bb28a5a36c3d3ebda.gifdao sam im da stave(meni se nije prilazilo...) moju papucu i lampu da uporedimxmas_w00t.gif

kolke su mu samo oci...

kokos%20h.jpg

A Mardi nas po ko zna koji put, opet "sokira"...a022.gif

kokos%20c.jpg

Kroz razgovor saznajem vise o ovim "stvorenjima" i posto su videli da sam se zainteresovao pitaju me da li hocu da idem istu noc u dzunglu unutrasnjosti ostrva da pronadjemo odrasle primerke koji su samo nocu aktivnixmas_w00t.gif

Pristajem ne razmisljajuci, a Daca ostaje u naseljuFinouCat_01.gif

Pre fotografija da vam kazem koju rec o "njima"...

Kao danju ih nema, a nocu izlaze...

Prednje kandze mu sluze za otvaranje kokosa, a ko je bio u prilici da otvara kokos zna kako je to vrlo tesko cak i sa ogromnim secivom.xmas_laugh.gif

Sa kokosima sa i hrane, cak su i pravi majstori da se brzo penju po drvecu, pomocu vrlo snaznih nogu, ali se hrane samo kokosima koji su vec otpali.

Isljucivo zive u dzungli, ne znaju da plivaju i kad bi ih neko stavio u more udavili bi se0947cb9c0ca3e1d238516ee0c74af048.gif

Krenuli smo nas cetvorica, medju kojima je i Sulu(na fotografiji sa moje leve strane) sa kojim sam se posle Mardija najvise zgotivio...

kokos%20b.jpg

poneli smo i malo kokosa Vala_29.gif

kokos%20a.jpg

kokos%20d.jpg

posle nekog vremena trazenja nailazimo na njih...eek1.gif

kokos%20g.jpg

kokos%20e.jpg

kokos%20i.jpg

Izmenjeno (ljubce)
1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Sad se setih sta rece goca pre 2 sata!:D Ljubce, laku noc, ne mogu vise da gledam! Ako ima jos nesto za veceras...postavljaj da me caceka ujutro! Vazi?:srce: Daci, :srce: tebi!

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Kako je ovo dobro, svaka vam cast srce.jpg !

Ne znam da li me vise odusevljavaju slike plaza, ili ono ronjenje, slike zivotinja ...

Ali ipak mislim da mi je najjaci utisak ta neiskvarena i iskrena emocija tamosnjeg stanovnista, kako bih volela da zivim u svetu gde sustina nadvladava formu i gde materijalne vrednosti nisu alfa i omega svih odnosa ...

Ljubce, obavezno da napravis MFT, ovo je stvarno posebno putovanje i avantura.

p.s.

Ne smem ni da zamislim kako je vasim roditeljima. Ja bih premrla od straha da znam da mi se dete tamo negde "zavlaci" po dzungli stidljivko.jpg ...

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Nije fer... upoznao sam vas sa Mardiem i Suluom, a nisam vam ni spomenuo Karima i Tojoa- dvoje malisana iz sela, koji su bili odusevljeni sa mnom (a i ja sa njimaxmas_biggrin.gif) i bez obzira na razliku u godinama cesto je bilo druzenja i igre.xmas_smile1.gif

Svidela nam se jedna njihova drustvena igra koju igra od4 pa na vise osoba, i zove se "sato, duo, tiga, mata-hari..."

oni nemaju igracke, kompijutere, i slicne stvari kao mi pa su im te drustvene igre vrlo mastovite i zanimljive , Simpaticna nam je bila i voleli smo samo da gledamoxmas_biggrin.gif neku "cudnu"igru sa u kojoj su rekviziti, kanap i kamenje koje leti na sve stranexmas_w00t.gif, to je inace vrlo popularna igra u kojoj ucestvuju samo odrasli xmas_smile1.gif

Karim i Tojo

karim.jpg

tojo.jpg

evo jednog primera kako se deca tamo zabavljajuxmas_biggrin.gif

igrarije.jpg

Nisam vam rekao sto se sporazumevanja ticexmas_biggrin.gif oni svi, ama bas svi, pricaju engleski, jer im je to sluzben jezik, pa je obavezan i uce ga od malenaxmas_smile1.gif

Meni je jezik nekada BIO problem, jer engleski nikad nisam ucio, niti me je interesovao dok nismo poceli da putujemo, a Daca je expert i moja "veza sa svetom", pa sam i na putovanjima u pocetku bio lenj da naucim, jer sto se kaze nisam moroxmas_biggrin.gif

Sad posle visegodisnjih putovanja hteo-ne hteo, naucio sam i ja thank_you2.gif,

Da bude jos crnje 6937f51c4c641a4bb28a5a36c3d3ebda.gif apsolvent sam na elektrotehnici u Novom Sadu, i to mi je jedan od ispita koje jos nisam polozioxmas_biggrin.gif

Ranije na putovanjima odem nekad u radnju bez Dace, a tamo nigde nema cena, pa moras za sve da se cenkas i da pitas,,

krenem ti tako ja sam da kupim koka kolu, udjem u radnju ,

i obracam se prodavcu:...

"how are you coca-cola" eek1.gifon me gleda nista ne razume... a ja znam da je bilo nesto nathink.gif "H"... dash2.gif __________________

Izmenjeno (ljubce)
4

Podeli ovu poruku

Link do poruke

To vece neses nikad zaboraviti,jer trudna zenka komarca prenosi malariju bas te noci...?cool.jpg

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

zezaj cejlonbiggrin.jpg i tebe su napadale, te zenkebez-zuba.jpgbiggrin.jpg

ljubce, s nestrpljenjem cekamo nastavakbiggrin.jpg

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

E pa drugari ovako...

nastavicu sa Katupatom, selom koje je oko 200 metara udaljeno od naseg ostrva i na kojem zivi preko 1000 ljudi medju kojima se ubraja i Mardixmas_biggrin.gif

Na Togeanu inace ima 37 sela i uglavnom su sva vrlo slicna, jedina razlika je u velicini.

Mi smo svaki dan odlazili tamo ili plivajuci, ili sa malim kajakom rucne izrade, koji smo koristili i za nasa "krstarenja" okolnim ostrvima.

Pogled sa doka na Katupat...

katupat%20a.JPG

Nas kajak kome je pored 2 vesla sa kojima smo "vozili", obavezna oprema bila i mala kantica, kojom smo sa vremena na vreme izbacivali vodu a022.gif

katupatbb.jpg

Evo jos jednog pogleda na selo sa poluostrvceta...

katupat%20cc.jpg

Neko zivi na kopnu , a neko na vodixmas_biggrin.gif sve kuce koje su uz ulicu do mora, imaju dva ulaza, jedan ka selu, a drugim direktno silaze u camacxmas_w00t.gif

katupatd.jpg

Evo prednjeg ulaza, a u pozadini se vidi deo naseg ostrva...

katupat%20e.jpg

E sad nesto sto vam nisam jos spomenuo, a sto je meni posebno interesantno jer se radi o mojoj struci...

Rekao sam da ne znaju za struju, ali Katupat je malo savremenij od nekih sela i ima agregat koji radi od 7 do 9 uvece, i tako imaju ulicnu rasvetu koja je okacena na improvizovane "bandere" od iskucanih letava ili vecih grana..eek1.gif

e sad... nema celo selo "rasvetu", nego samo glavna ulica, i to neke sijalice vrlo slabe snage, pa je vidljivost svedena na minimuma022.gif

kaatupatg.jpg

Zumirao sam pa nije bas...

kaaatupath.jpg

1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Mogao bi nastavak da padne,ili da krenem od pocetka da citam dok ne dodas nesto novo

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Bas zanimljivo! Dalje...:srce:

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Selo je dobro organizovano, iako su im pravila zivota, zasnovana na obicajima predaka...

Nasilje ovde ne postoji, uprkos tome da nema milicije.

Jedino sto se tice nekih medjuljudskih sporova, postoje seoski saveti koji to resavaju.xmas_dry.gif

Kada sam pitao za lekara, kazu postoji jedna "doktorka" koja je za sva sela zajedno... xmas_w00t.gif

Ljudi ovde jednostavno zive u zajednici,u skladu sa prirodom, koja im je obezbedila neophodno bez mnogo rada.th_secret.gif

Govore posebnim dijalektom, a mnogi od njih i ne razumeju indonezanski jezik...

kkkkkkkkkkkkktttttttttt.jpg

Koliko tamo dece ima... na sve strane trckaju.

kkkkkkkkkkkkkkkkkkyyyyyyyyyyy;.jpg

Ovoj bebici su busili usi i stavili neko kanapce... 0947cb9c0ca3e1d238516ee0c74af048.gif

kkkkkkkkkkkkkkuuuuuuuuuuuuuui.jpg

Izmenjeno (ljubce)
1

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Jedno jutro sam sam otisao u selo, i svrljajuci nabasao na skolu... udjem ja iz radoznalosti u dvoriste , kad ono odusevljenjexmas_w00t.gif , Tojo me spazio i sa grupom drugara izleteo iz ucionice da me svi upoznajuxmas_biggrin.gif, profesori izlaze da me vide... prekid nastave...xmas_biggrin.gif

Koliko su druzeljubivi govori i sledeca scena... zovu me u "zbornicu" da im budem gost, a deca me slave jer imaju slobodan casVala_33.gif vec za 20-tak minuta ja i jedini profesor u skoli premestamo neke ormane iz jedne u drugu ucionicu....hahaha.gif

Voleo bih da dodjem sa Dacom, pa pitam da li bi bio problem da svratim opet sutra... 10qe45d.gif

i... tako i bi...

katuppati.jpg

Skola se nalazi na kraju sela, kada se krene prema unutrasnjosti ostrva i po meni je ovo najlepsi deo seoceta...

katupattk.jpg

Meni je zanimljivo bilo sto svi imaju iste uniforme,koje se razlikuju u zavisnosti koji razred ide dete...

a evo ga i Tojo

kkkkkkkkkkaaaaaaaaaaa.jpg

kkkkkkkkkkkkkkkjjjjjjjjjjjjjjjjjj.jpg

kkkatupatl.jpg

Razmisljam kako bi nasa deca reagovala kada bi im dosao neki na primer... crnacxmas_w00t.gif ...

Kako me je ovaj ujo za rame... ufffff ne znam sta mu bi0947cb9c0ca3e1d238516ee0c74af048.gif

katupatm.jpg

0

Podeli ovu poruku

Link do poruke

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar

• Posetili nedavno   0 članova

Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

• Naša statistika

26208
    Ukupno tema
    873994
    Ukupno poruka