danijel86

Granični prelazi sa Madjarskom

245 poruka u ovoj temi

Meni se prošle godine recimo dogodilo na putovanju za Prag da su nas sve poterali iz autobusa i u red jedan po jedan svako sa svojim pasošem. Nevolja je bila u tome što je, iako je bio mart, bilo strašno hladno a svu "tešku" garderobu smo ostavili u bunkeru u koferima. Dupli bus, ali na svu sreću nisu zatezali neko su rafalno ispečatirali. Dok sam još studirao išli smo takođe za Prag i iz fazona neko od nas je okačio malu mađarsku zastavu u busu. Umesto da im bude simpatično shvatili su to kao "uvredu". Svi napolje iz autobusa i sve stvari napolje iz kofera. Istina bili smo svi blago pod gasom i kikotali smo se kao ludi na brašno. I napominjem bile su devedesete u pitanju!!! Inače u poslednjih nekoliko godina nisam imao nikakvih problema. Gde god da sam išao svi su bili preljubazni. Za razliku od naših. Mislim da sve to ipak ima veze sa odgovornošću koju nosi njihov posao i nema veze ni sa čim drugim. Jednostavno carinici nemaju vremena za emocije i nemaju vremena da se "druže".

1

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Hvala Vam puno na odgovoru.Ko zna kako cu da prodjem :),ali verujem da nema tu sta da se bune sto sam ponela pecenu piletinu,projicu,tunjevinu ili tako nesto.Sta njih briga,mozda mi je to za usput,za put :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Neće vam sigurno praviti problem oko toga, pa i mi smo za put ponele sendvičiće, grickalice a i koja kiflica je bila tu, stavile u jednu torbu koja je bila na sedištu do drugarice, ma niko nije obratio pažnju na tu torbu a još manje da je zavirivao, tako da ne brinite i uživajte :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

E hvala puno na odgovoru :) :klap:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Imas pravo da nosis hranu koju koristis na svom putu. Stavi je u torbu i ako neko i pita, kazes da ste poneli da vam se nadje. Opusteno i sretno za praznike :)

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Sto se tice carinika madjarskih,sve je proslo bez ikakvih problema.Malko zavire u gepek,ali ne ceprkaju nista.Tako da sarme nosite slobodno :lol: :lol: :lol:

Izmenjeno (akaboka)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Moji prijatelji su isli odmah nakon Doceka Nove 2012. u Budimpestu i imali su lose iskustvo sa madjarskim carinicima. Poneli su 14 paklica cigara iz Srbije a bilo je njih cetvoro u kolima. Po propisu EU dozvoljeno je da se prenese po dva pakla po osobi paklica van EU, oni to nisu znali, navodno negde pise na ulazu u HU, pa nisu ni krili cigare, koje su imale akciznu markicu Srbije, tj nisu iz EU. Posle dobre svadje i prepiranja sa specijalcima i carinicma i drzanja 4 sata na granici, uz trakeljanje celih kola, morali su da plate kaznu od 90 EUR po zvanicnom kursu.

Iako sam procitao dobar deo ovog foruma to nisam nigde procitao, ali neka ovo lose iskustvo mojih prijatelja bude upozorenje svima koji idu u ili preko HU.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Mislim da ima tabla kod carinarnice sa oznakama sta sme i koliko da se unese (cigarete, alkohol, benzin u kanti itd...). :neznam:

U svakom slucaju zao mi je sto im se to desilo.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

U zadnje vreme sam vise puta prelazio granicu kod Horgosa i nikada se nije desilo da nas maltretiraju vec samo formalnosti tipa ima te li sta za prijaviti i srecan put. A Vookela je u pravu tabla postoji i mora da se postuje tu su rigorozni, a mi bezobrazni.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Ljudi moraju biti upoznati koliko i sta smeju da unose u EU.

Za cigarete su prlicno strogi.

Zao mi je sto im se to desilo i sto su platili kaznu, ali to im je i nauk da se ubuduce pripreme za put (sta sme , sta ne sme)

Postoji tabla na granici sta i koliko sme da se unese u EU i treba to postovati

Izmenjeno (mikap)
0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Citao sam nesto o tome kad je Slovenija ulazila u EU i ima logike, a to je da je granica Srbije sa Madjarskom ustvari granica sa celom EU i sve te zemlje na obodu Sengenskog sporazuma imaju pojacane kontrole. To znaci da ako je na obodu granica 'meka' tj. da se lako prolazi i da nosi ko sta i koliko hoce, velika je opasnost nekontrolisanog priliva emigranata i njihovog slobodnog kretanja po zemljama EU. Otuda i pitanja tipa 'kuda idete, kod koga, zasto, itd. ...'. Sa carinom treba biti fin i kulturan kao i sa policijom, jer imaju stvarno veoma siroka ovlascenja (da ne sirim dalje pricu).

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Apsolutno se slazema sa misljenjem da treba postovati propise zemlje u koju ulazis, ali s obzirom da moji prijatelji nisu krili cigare i da su imali po paklo i po vise, mogli su im skrenuti paznju na taj propis, ili ih vratiti nazad, oni bi bacili u kantu, jer ocigledno nije bio nikakav sverc nego licni prtljag.

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

U Mađarsku odlazim nekoliko meseci, po potrebi od jednom mesečno do jednom nedeljno, ne zbog šverca nego iz sasvim drugih razloga, ali uvek kupujemo i stvari za kuću. Iako idemo često i pasoš nam je već pun pečata sa prelaza Horgoš - Roske, NIKADA nismo imali nikakve neprijatne situacije ni sa našima ni sa mađarskim carinicima - pu, da ne ureknem!

Uvek ljubazno i profesionalno.

Na ulasku u Mađarsku , na pasoškoj kontroli, pošto ne znam mađarski na njegovo mađarsko pitanje ćutim ili kažem "molim?" pa sledi pitenje "Gde ide?" i onda obavezno "Doviđenja, srećan put!"

Na carinskoj kontroli obavezno uzme u ruke sve pasoše, kaže da se ugasi motor, izađe napolje i otvori gepek (razumem iako nije na srpskom :-) ). Samo JEDNOM je opipao naše putne torbe, NIKADA nije otvarao.

Čak jednom na moje "dobro jutro" osmehom je odgovorio "joreget!" pa sam i ja onda osmehom uzvratila "joreget", ali kad odmah kažeš na srpskom to mu je znak da ne znaš mađarski.

Na povratku u zemlju, NIKADA nas ni jedan carinik nije ni pitao da li nešto nosimo. SAMO pasoška kontrola!

Kod nas na granici na carinskoj kontroli je već druga priča, ali opet VRLO ljubazno i profesionalno! Pa ja mislim da tako i mora da bude. Neki red treba da se zna, inače bi se svašta unosilo u zemlju što ne treba.

Za sada imam samo dobre utiske i nadam se da će tako uvek i da bude. osmeh.gif

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Lep odgovor :klap:

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Rules applying to individuals arriving to Hungary from third countries outside the European Union

Duty-free personal luggage.

Goods included in the personal luggage of passengers arriving to Hungary from any non-EU country shall be free from duty if:

  • they consolidated value exceeds not 175 euros, and
  • they are introduced with occasional – non recurring - nature, and
  • they serve exclusively for the personal use of the passenger or his/her family, or are obviously intended as a gift.
  • The nature and quantity of the personal luggage shall not suggest commercial import.

If the above conditions are met, individuals having completed 17 years of age may take into Hungary, free from duties the following quantities:
Tobacco products:

  • 200 cigarettes, or
  • 100 cigarillos (small cigars weighing not more than three grams per piece), or
  • 50 cigars, or
  • 250 gram of tobacco for smoking, or
  • any mix of the above goods in proportional form.

Ovo je sa njihovog sajta tako da iako je ovdje eksplicitno navedeno da je dozvoljeno 200 komada cigareta oni ovaj propis kad su putnici iz Srbije u pitanju ne primjenjuju već dozvoljavaju samo 2 kutije.

Svako može na nas bijednike da diže k....

Tako nam je kako nam je

0

Podeli ovu poruku


Link do poruke
Podeli na drugim sajtovima

Napravi nalog ili se prijavi sa postojećim kako bi komentarisao/la

Potrebno je da budeš član naše zajednice kako bi ostavio/la komentar


  • Posetili nedavno   0 članova

    Niko od registrovanih članova ne gleda ovu stranicu.

  • Naša statistika

    26982
    Ukupno tema
    905037
    Ukupno poruka